CIA World Factbook

Форум за всичко извън авиацията.

Одобрявате ли идеята за CIA World Factbook ?

1. He
7
32%
2. Да
15
68%
 
Общо гласове : 22

CIA World Factbook

Мнениеот Георги Николов » 29 Фев 2008 18:33

Навсякъде по света CIA e известно понятие. Всяка година агенцията обработва „тонове информация“. За да може да има и някакъв граждански ефект , всяка година излиза издание CIA World Factbook . Това е обобщена информация за САЩ и света . В темата мисля да излагаме факти за всичко свързано с летенето. :roll: :!:
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

CIA ?

Мнениеот Георги Николов » 06 Мар 2008 17:44

Изхождайки от максимата: „ Един километър път не води до никъде , един километър писта за самолети води до.. целия свят“, започвам с летищните площадки в България към 31.10.2007 година .

Airports - with paved runways: total: 131
over 3,047 m: 2
2,438 to 3,047 m: 18
1,524 to 2,437 m: 15
914 to 1,523 m: 1
under 914 m: 95

Airports - with unpaved runways: total: 83
1,524 to 2,437 m: 2
914 to 1,523 m: 9
under 914 m: 72

Heliports: 4

За миналата година равносметката за България - една писта е удължена и в резултат вече имаме две писти с покритие над 3047 метра . Унищоженa е една летищна площадка с покритие под 914 метра и унищожени са две грундови летищни площадки с размери между 914 и 1523 метра . Или за по-малко от година България има 3 летища по-малко. :cry: :roll: :cry:
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

CIA World Factbook

Мнениеот Георги Николов » 27 Мар 2008 14:00

Населението на България през 2007 година. е намаляло с 39 000 души, или с 0.5 на сто спрямо 2006 година. Постоянното население на страната ни е 7 640 240 души, съобщиха днес от „Националния статистически институт (НСИ) " цитиран от БТА.
Според CIA World Factbook на 30/06/2007 населението на България е било 7,322,858 дущи .
Според Вас , кой казва истината ? :shock: :roll:
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

Re: CIA World Factbook

Мнениеот amcho » 28 Мар 2008 01:24

Георги Николов написа:Населението на България през 2007 година. е намаляло с 39 000 души, или с 0.5 на сто спрямо 2006 година. Постоянното население на страната ни е 7 640 240 души, съобщиха днес от „Националния статистически институт (НСИ) " цитиран от БТА.
Според CIA World Factbook на 30/06/2007 населението на България е било 7,322,858 дущи .
Според Вас , кой казва истината ? :shock: :roll:


Ми аз лично си вярвам на НСИ тъй като в CIA цири доста пропаганда. Като цяло малко преувеличават с тези високи миснусови приръсти за Източна Европа най-вече за Беларус и Украйна примерно.
There's always a reason to fly...

Изображение
Аватар
amcho
супер спотър
 
Мнения: 1829
Регистриран на: 31 Дек 2007 18:03
Местоположение: По света у и нас

Re: CIA World Factbook

Мнениеот Георги Николов » 28 Мар 2008 02:01

amcho написа:
Ми аз лично си вярвам на НСИ тъй като в CIA цири доста пропаганда. Като цяло малко преувеличават с тези високи миснусови приръсти за Източна Европа най-вече за Беларус и Украйна примерно.


Аз лично вярвам по-вече на американците . Всяка година от картата на България изчезва ЕДИН ГРАД образно казано с население , колкото има Ловеч . Това е разликата между броя на родените и броя на починалите , без всякакви други фактори. :cry:
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

Мнениеот Toni » 28 Мар 2008 10:52

Аз не вярвам на НСИ.... всяка година си нагласят статистиката така, че тя да е удобна на правителството. Последният пример са данните за инфлацията през 2007.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот Георги Николов » 28 Мар 2008 12:10

Има и един друг факт , че и местните власти имат интерес да има повече население даден град . Много финансови параметри зависят от това . Затова предпочитат да броят жителите си по постоянен адрес , а не по реално живеещи. Разликата варира от 10-15 % за дадено населено място.
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

Мнениеот harrier » 28 Мар 2008 23:59

CIA разполага с доста точни данни за населението, защото това е фактор, който ги интересува. Виж броят на летищните и хеликоптерните площадки едва ли касае някого там.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот BOOMER » 29 Мар 2008 03:49

За мен CIA Factbook е, меко казано, недостоверен източник. Това, че в името си носи ЦРУ не означава, че това са реалните данни, с които ЦРУ разполага, нито са впрегнали реалния си разузнавателен потенциал за съставянето му. Пример: според ЦРУ Европейския съюз (27-те членки) има по- ниско БВП (номинал) от САЩ, като всъщност само БВП-тата на страните от Еврозоната се изравниха с американското. Смятам, че в това издание не се хвърля кой знае какво усилие, може би и затова е толкова лесно- достъпно. НСИ би трябвало да поднасят по- точната информация. Винаги сборник от широк набор статистически параметри (като този на ЦРУ) е в пъти по- неточен от специализираните издания или отдели в отделните отрасли/ страни.

П.С.: С чисто добър тон: колко аджеба е била инфлацията в България? 12% не е малка цифра, пък и тези параметри се наблюдават и от ЕС (ЕВРОСТАТ) и не мисля, че има кой знае какво основание да се мисли, че НСИ може да преработва кой знае колко (ако изобщо) данните.
Изображение

It is extremely important that crews understand that a decision to reject a take off is not made because the airplane can stop. A decision to reject a take off is made because the airplane will not fly!!!
Аватар
BOOMER
по-спотър
 
Мнения: 151
Регистриран на: 23 Ное 2005 01:15

Мнениеот merlin » 29 Мар 2008 08:31

Първо погледнете-ЦРУ! Това не е статистическа агенция, а разузнавателна служба, на която задачата й е да защитава американските интереси, не да представя това, което знае пред целия свят. Това си е чиста пропаганда. Да сте чували КГБ или ГРУ да предоставят такива данни? Не... Интересно ми е руснаците да предоствят информация за летателните площадки по света и най-вече в Русия :D
Аватар
merlin
супер спотър
 
Мнения: 1310
Регистриран на: 07 Фев 2008 13:28
Местоположение: LOWW

Мнениеот Георги Николов » 29 Мар 2008 09:45

BOOMER написа: П.С.: С чисто добър тон: колко аджеба е била инфлацията в България? 12% не е малка цифра, пък и тези параметри се наблюдават и от ЕС (ЕВРОСТАТ) и не мисля, че има кой знае какво основание да се мисли, че НСИ може да преработва кой знае колко (ако изобщо) данните.


BOOMER, моля влез на страницата и прочети информацията за създаване на книгата .Тя е предназначена първоначално за американци , като бърз и точен справочник и излиза като печатно издание.
Колкото до инфлацията, един българин живеещ в САЩ и занимаващ се статистика , беше сметнал една доста по-различна инфлация............ Мисля , че няма нужда човек да смята „никакви КОШНИЦИ“ . ПРОСТО трябва да погледне кошницата си на касата на магазина и да си спомни миналата година , колко е платил за същите стоки. :shock:
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

Мнениеот Toni » 29 Мар 2008 11:26

BOOMER, не се заяждам... явно браншът, в който работя не се отчита правилно или въобще не се отчита защото тогава данните изнесени от НСИ щяха да са съвсем други....реалната инфлация е значително по-висока.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот BOOMER » 29 Мар 2008 13:14

BOOMER, моля влез на страницата и прочети информацията за създаване на книгата .Тя е предназначена първоначално за американци , като бърз и точен справочник и излиза като печатно издание.

И аз това казвам- бърз и ориентировъчен, но не бих го нарекъл точен.

Мисля , че няма нужда човек да смята „никакви КОШНИЦИ“ . ПРОСТО трябва да погледне кошницата си на касата на магазина и да си спомни миналата година , колко е платил за същите стоки.


Има два начина за пресмятане на инфлацията: БВП Дефлатор= БВП (номинал)/ БВП (реален) х 100 и потребителска кошница. Потребителската кошница е точно това което си казал- изчислява се какво се потребява от населението (какво има в торбите от магазина образно казано), изчислява се цената и след това се разглежда промяната. Съществена разлика в двата метода е, че БВП- Дефлатора не измерва инфлацията във вносните стоки. Това е и една от причините потребителската кошница, по принцип да измерва по- високи стойности от Дефлатора. В България се отчитат и двете, доколкото знам. Ако дефлаторът е 12%, кошницата ще е над тази стойност и може би оттам идва и разликата между това, което населението отчита и статистиката. Все пак смятам, че данните на НСИ относно България са по- достоверни от тези на ЦРУ.
Изображение

It is extremely important that crews understand that a decision to reject a take off is not made because the airplane can stop. A decision to reject a take off is made because the airplane will not fly!!!
Аватар
BOOMER
по-спотър
 
Мнения: 151
Регистриран на: 23 Ное 2005 01:15

Мнениеот Георги Николов » 29 Мар 2008 13:39

BOOMER написа:
Има два начина за пресмятане на инфлацията: БВП Дефлатор= БВП (номинал)/ БВП (реален) х 100 и потребителска кошница. Потребителската кошница е .....


Не искам да влизам в професионални разговори / имам и икономическо образование/ все пак това е форум за авиация. Даже рекордното ниския курс на долара намери някакво отражение в крайните цени едва през последния месец. Иначе всички цени са на горе в пъти повече от отчетеното. С изчислената инфлация от статистиката са свързани твърде много неща и затова имаше и някаква история с шефа на статистиката . Повече няма да коментирам темата .
Аватар
Георги Николов
супер спотър
 
Мнения: 1644
Регистриран на: 12 Яну 2008 15:50

Мнениеот BOOMER » 29 Мар 2008 14:06

Описанието на този раздел е: "Форум за всичко извън авиацията.", а пък темата е за статистика, така че не правим оффтопик.
Шефът на НСИ бе сменен, но данните за инфлацията при новия и стария са същите. Не винаги е хубаво да се търси под вола теле. Макроикономическите данни се наблюдават от Европейския съюз, а тези за инфлацията са обект на особено внимание, заради критериите за приемане в Еврозоната. Данните на ЕВРОСТАТ не отбелязват сериозна флуктоация от оповестените от НСИ цифри. Представата, че толкова съществен показател подлежи на лесно изменяне с цел политическо прикритие, е доста преувеличена. Причината за разминаването в статистиката и усещанията на хората, я споменах в предния пост и тя е единственото обяснение, that would make any sense.
Изображение

It is extremely important that crews understand that a decision to reject a take off is not made because the airplane can stop. A decision to reject a take off is made because the airplane will not fly!!!
Аватар
BOOMER
по-спотър
 
Мнения: 151
Регистриран на: 23 Ное 2005 01:15

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта

cron