Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот Nine » 29 Юни 2011 08:49

Отдавна трябваше да пусна този рипорт, написах го почти веднага след полета, но все не ми оставаше време да го доизчистя… Но сега един друг чака да бъде написан и този просто не може да отлежава повече.

Първоначалното заглавие беше „9 от 31”, защото според статистиката в Лондон има само 9 дъждовни дни през март. На острова, знаете, времето е динамично, срещат се влажните въздушни маси от Атлантика с тези от континента. Твърди се, че Лондон е най-недъждовен от цяла Великобритания, поради близостта му до Европа. Да де, ама... Точно за моето пътуване се случи да вали. И валя цял ден.

Замислено беше така:
18/03/2011 София - Терминал 1 (0600) Лондон Лутън (0730)
18/03/2011 Лондон Лутън (2045) София - Терминал 1 (0150)

Купих три билета – за мен и две приятелки. Двупосочен полет излезе по 87,96 лв. на човек, като имаше и още места на същата цена. Заедно с автобусния превоз и приоритетното качване на борда ни струваше по 150 лв. на човек. Засега ;)

Всички ми казваха, че е лудост да се отиде за 1 ден до Лондон, но за момента този вариант (без преспиване) ни устройваше. Знам, че се събира 24 часа неспане, но си заслужава да се види имперска столица за без пари.

Т1 с лошите му тоалетни няма да го описвам, а ми се иска… След секюрити чека са една идея по-добри. Но само една идея, при това доста прозрачна…
На нашето летище, странно но факт – повечето пътници бяха с бордни карти, издадени на летището, а само малцина „избрани” – с разпечатки. Или хората не знаят, или ги мързи да се чекират онлайн и си плащат за това.

Приоритетното качване в автобуса не ни осигури качване първи на борда. За наше съжаление отвориха другата врата, лявата. А ние се качихме от дясната и чакахме да ни пуснат от там. Е, това не ни попречи да си заемем „нашите” си места – в опашката. Хората се блъскаха за позиции пред крилото.

Бяхме доста хора, в самолета останаха само няколко празни места и за щастие едното беше до мен, а до пътеката (място C) седна един чичко, който заспа и хъркаше през цялото време. През целия полет над Европа имаше плътна облачна покривка – нищо интересно за гледане.

Изображение

Ел Ал ни преследваше, а и не само той...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На летището в Лутън кацнахме в 7 и малко. И се започна: дойдоха две автобусчета да ни извозят, но след като постояха малко, си тръгнаха – нямаше стълби, по които да слезем. След 15-тина минути дойде една стълба и се паркира на предната врата. И след още 15 се появи и втората стълба. Сега пък нямаше автобуси. Накрая, след 40 минути чакане на летището, тръгнахме да слизаме. Тъй като пътувахме в опашката, първо се изнизаха по-нетърпеливите ни сънародници, а чак след това и ние. Но след мен спряха излизащите, защото бяхме напълнили първото автобусче и моите хора останаха в самолета.

Изображение

В Лутън непрекъснато кацаха – Уиз, Ийзи, Раян и имаше много, много хора на паспортната проверка. Докато дойде моят ред, докато минат и моите хора, стана 8 ч. Видяхме къде е стоянката на Green line 757, който трябва да ни закара до града и се наредихме на опашката (пак опашка…). Ако си бяхме взели билети за Easy bus, щяхме да влезем от първите. А сега – каквото остане. Но все пак успяхме да вземем автобуса в 8:30 и в 10:00 благополучно пристигнахме в Лондон.

Изображение

Изображение

Изображение

В Лутън ни посрещна мрачно и облачно време, но без дъжд. С приближаването към Лондон облаците ставаха все по-черни и накрая започна да вали. Един хеликоптер ни наобиколи, почти като за поздрав, но не можах да го щракна.

Решихме, че на връщане не можем да рискуваме и най-късно в 16-16:30 трябва да сме в автобуса наобратно, за да не си изпуснем полета. „Чистото” ни време за мотаене съвсем намаля – по първоначален план трябваше да е над 7 часа, а сега се очертаха едва 6 и дори по-малко.

Набелязаните обекти за посещение трябваше да бъдат редуцирани до изброимо число. Тръгнахме уж към Темза, но май леко в страни, а всъщност аз поведох групата в погрешна посока. А имам перфектна ориентация и въпреки това се заблудих – много вероятно заради обратното движение – все пак се ориентирах по посоката, от която ни остави автобуса. Така или иначе щяхме да стигнем до реката, но няколко „местни” ни объркаха за посоката и накрая се озовахме в метрото на Sloan и си купихме дневни карти. От там отидохме до Парламента, защото едното момиче искаше да "лети" с Окото. Дъждът вече се сипеше напоително и ни накваси доста прилично. С другата приятелка взехме метрото за няколко спирки до Cannon str и обратно. Поне се поизсушихме малко. Полетът с Окото се оказа не 30, а само 20 минути, а и в този дъжд не се е виждало много. Добре че не се качих и аз.

Изображение

Изображение

Взехме си третия член на групата и тръгнахме пеша към Трафалгар. По пътя, естествено, се отбивахме в туристическите магазини за дребни глупости, като картички и т.н. Трафалгар се оказа по-малък, отколкото го очаквах, но адмирал Нелсън пък е качен доста по-високо, отколкото мислех. Все така валеше, а и духаше силен вятър. Много ме впечатли тоалетната (имперска работа – туристите да не ти опикават града) и надписа в женската, с който се извиняваха, че се обслужва от мъж. От там тръгнахме към Пикадили, а с това обратно тяхно движение бяхме голяма паника на кръстовищата. Добре че хората са си го написали – look right, look left – като за европейци. Пикадили ми се видя още по-малък.

Изображение

Изображение

Изображение

Свихме на юг, към двореца, по The Mall. Навлязохме в парка на Н.В. и хеликоптера пак дойде, за да ни види. Не че страдам от параноя, но със сигурност са ни следили от близо, защото сме подозрителни с това еднодневно пътуване. Не ми пречи, даже напротив.

Изображение

Много патета, много нещо. Сетих се за "Мисия Лондон" :-D

Изображение

Изображение

Пълно беше с цъфнали дървета, атлантическият климат вика пролетта по-рано. Въпреки че през този ден аз лично измръзнах, а в София е било доста по-топло. У нас дърветата цъфнаха с 3-4 седмици по-късно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Дворецът се оказа немалък. Една приятелка ми разказваше, че й се сторил малък, почти като нашия. Но не – този си е дворец. Е, тя го е сравнявала с Версай, аз обаче не го сравних с Шьонбрун, където съм била – всеки дворец си е уникален, и като размер, и като архитектура.

Изображение

Часът беше вече 14, а трябваше да се опитаме да стигнем до Tower bridge. Взехме метрото и слязохме на Cannon str – оказа се, че сме слезли 2 спирки по-рано, но стигнахме и пеша до моста. Между спирките на метрото разстоянията май не са големи. А и самото метро ми се стори, че се движи доста по-бавно от нашето. Все пак е и доста по-древно. Разказваха ми, че в центъра метрото е просто няколко стъпки под настилката. Някакси не ми се видя толкова плитко.

Изображение

Изображение Изображение

Изображение

От моста се върнахме обратно на Виктория. Трябваше да намерим мястото, на което спират автобусите (не лека задача с това обратно движение). Намерихме го с малко питане, май не беше първата спирка, но все пак пишеше 757. Един автобус дойде и не спря, подмина ни и ние хукнахме след него. Не успяхме да го хванем, разбира се. Оказа се, че трябвало да му махнем, за да спре – доста странен обичай. Още малко Лондон, сниман от автобуса.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На път за летището на хоризонта се видя светла ивица небе – явно дъждът си отиде. Бил е проектиран за нас, за да ни навали :) Даже и луната се показа.

Изображение

Изображение

Изображение

На летището имахме достатъчно време, обиколихме всички магазини, купихме си шоколади, парфюми и т.н. и зачакахме да ни обявят гейта. Летището явно е малко, но доста натоварено, защото няма достатъчно гейтове за всички – трябва да изчакат някой да излети, за да пуснат друг на негово място. Докато чакахме, се заговорихме с една българка, която работи в Лондон и се прибираше. Случило й се е веднъж да си изпусне полета, защото се е разсеяла, говорейки по телефона. Така и не остана време да я попитам как си е купила билет за следващия ден – нали билетите се купуват само онлайн??? Това ми беше един от големите страхове – да не си изпуснем полета. Имах справка за всички полети на следващия и по-следващия ден от всички лондонски летища до София, както и запас от няколко човека с кредитни карти, които да могат да ни купят билетите през сайтовете на авиокомпаниите :-)

Пуснаха ни пеша до самолета – приоритетното качване имаше смисъл. Този път почти всички бяхме с разпечатки. Отново се насадихме в опашката. Тъй като самолетът беше паркиран с „муцуна” към сградата, феноменът на овчата опашка караше хората да се качват само от първата врата, а малцина се насочиха към задната. Това, разбира се, увеличи драстично времето за бординг. И много странно, стюардесата не ми даде да си оставя раницата под седалката – каза, че 30 ред е авариен и не може???

Изображение

След излитането мернах частичка от Ламанша, но на тъмно снимките не се получават. А така исках да видя морето…

Самолетът беше пълен на 100%. Имаше повече англичани, отколкото българи (да им се чудиш какво ще правят в България). И за пръв път заспах в самолет, но нямаше какво да снимам, а и умората беше вече значителна. До мен седеше англичанин на прилична възраст, който си беше накупил разни храни от летището и непрекъснато шумеше и хрупаше нещо, а и направи ужасен боклук под себе си. На няколко пъти ме събуди, за да ми предложи от шоколада, чипса и т.н., а и за да ме попита дали не искам да си купя нещо от стюардесата :(

Този път не успяха да ме заблудят със захода към София – кацане по 27, въпреки че почти през целия полет спах.

Изображение

И така: Лондон. Не го усетих. Всичко беше на тъгъдък, под напрежение и в дъжд. Може би трябва да отида пак и да остана поне една нощ. Но засега по-скоро не ми хареса.

Уиз: фен съм им! След като могат да ме пренесат на над 2000 км и да ме върнат за смешна сума, като при това не ми рискуват живота, как да не ги харесвам :)
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот alex_2 » 29 Юни 2011 09:14

Супер блог, както винаги, браво :D на мен Лондон страшно ми хареса като бях, повече от Париж например.. Може би ако отидеш пак за повечко време и на теб ще ти хареса.
А билетите кога си ги купи, защото аз на Уиз когато и да ги гледам все са страшно скъпи до Лутън, та в този смисъл си взела според мен възможно най-евтините :D
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот Nine » 29 Юни 2011 09:26

alex_2 написа:Супер блог, както винаги, браво :D на мен Лондон страшно ми хареса като бях, повече от Париж например.. Може би ако отидеш пак за повечко време и на теб ще ти хареса.
А билетите кога си ги купи, защото аз на Уиз когато и да ги гледам все са страшно скъпи до Лутън, та в този смисъл си взела според мен възможно най-евтините :D

Благодаря!
Билетите ги купих малко преди Коледа. Наистина от тогава не са се мяркали прилични цени до Лутън.
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот makler » 29 Юни 2011 10:13

Поздравления наистина впечатляващо пътуване. Дори и за мен е малко хардлайн (главно заради Лутън).
Изображение
Аватар
makler
супер спотър
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 20 Фев 2006 00:01

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот Nine » 29 Юни 2011 12:29

makler написа:Поздравления наистина впечатляващо пътуване. Дори и за мен е малко хардлайн (главно заради Лутън).

Благодаря!
Кое му е хард на пътуването?
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот pepsii » 29 Юни 2011 14:01

Големи сте ентусиаст(к)и :) Блога е супер!
Следващия път питайте - има коли под наем и хотели около Лутън за смешни пари.
А и какво да се види/прави не само в Лондон.
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот Nine » 29 Юни 2011 21:17

pepsii написа:Големи сте ентусиаст(к)и :) Блога е супер!
Следващия път питайте - има коли под наем и хотели около Лутън за смешни пари.
А и какво да се види/прави не само в Лондон.

Благодаря!
Ще се ходи до Острова за повече, то се е видяло :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот akair » 30 Юни 2011 05:48

Много ми хареса! Очаквам да ни разкажеш и за следващото пътуване до Лондон... :)
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Г.. път да види или за 6 часа в Лондон (Sof-Ltn-Sof)

Мнениеот Nine » 30 Юни 2011 12:00

akair написа:Много ми хареса! Очаквам да ни разкажеш и за следващото пътуване до Лондон... :)

Непременно! Благодаря :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта