Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 19 Апр 2012 10:56

Този и още няколко рипорта бяха надлежно написани, но файлът се скапа (работех на флашка) и се наложи да ги пиша отново...

Планирано беше така:
Код: Избери целия код
WED 09NOV      SOFIA BG            MUNICH DE              0705     0810
               SOFIA               MUNICH INTERNATIONA
               EQUIPMENT:AIRBUS INDUSTRIE A321

WED 09NOV      MUNICH DE           STOCKHOLM SE           0910     1120
               MUNICH INTERNATIONA ARLANDA
               EQUIPMENT:AIRBUS INDUSTRIE A320

SAT 12NOV      STOCKHOLM SE        MUNICH DE              1200     1415
               ARLANDA             MUNICH INTERNATIONA
               EQUIPMENT:AIRBUS INDUSTRIE A320

SAT 12NOV      MUNICH DE           SOFIA BG               1915     2210
               MUNICH INTERNATIONA SOFIA
               EQUIPMENT:AIRBUS INDUSTRIE A321



Очертаваха се два броя А321 :) И ранно ставане... Само че сутрешните полети откриват възможност за разходка из града. Добре че ми дават да си избирам полетите :)

Над България е тъмно, но за сметка на това - облачно ;)

Изображение

Изображение

Познатият сандвич – приятен и вкусен.

Изображение


Красивите Алпи.

Изображение

Изображение

Изображение

Летище Моцарт в Залцбург

Изображение

Изображение

За съжаление с приближаването към Мюнхен се омъгли с ниска облачност.

Изображение

При кацането в Мюнхен видях пистата секунди преди долепването на самолета. Майстори са :)

Изображение

Малко закъсняхме с излитането от София, но успяхме да си хванем връзката за Стокхолм, с малко тичане. Попитахме на гейта дали и багажа ни ще дойде с нас – отговорът беше лаконичен – should be. Много смешно. Ами ако не е…

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Втори сандвич – дойде ми в повече и си го запазих за после. Очакваше ме оцеляване в неблагоприятна среда (високи цени) и храната ми се струваше важна. Дневните, които ми се полагат, вече бяха разпределени за подаръци :-)

Изображение

И морето…

Изображение

Вече шведски пейзаж

Изображение

Изображение

Изображение

Това там може би е Стокхолм?

Изображение

„Карантията” та крилото винаги е приятна гледка :)

Изображение

Изображение

На летище Арланда също е мъгливо.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В хотела се държаха доста странно – предварително бяхме поискали по мейла да ни издадат фактура в евро, за да не минаваме през курсови разлики. Да, но на място се оказа невъзможно – първо фактурата щеше да е в евро, а остатъка от нея – в крони, а второ, курсът на хотела е като на Трънската банка... За съжаление в София успяхме да купим само 3000 крони. Защо Швеция не е в Еврозоната? Защо командировъчните ми са винаги в евро и курсовите разлики са за моя сметка :( Офф-топик. Обменихме евра в един от милионите Форекси и платихме в крони.

Стокхолм е красив и приятен град. Има едни автобусчета, на които пише Sofia – сигурно отиват в къщи ;) Не се качихме, за съжаление.

Изображение

Чисто, подредено, хубаво. Но се стъмва в 15:30. Обаче: всичките слухове за студено време се разсеяха – беше топло и приятно, 5-6 градуса. Най-интересното е, че температурите денем и нощем бяха еднакви. Жалко само, че е толкова мъгливо. И ветровито. Като че ли вятърът носеше мъглата.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Конференцията ни отне плътно два дни, но първия ден след обяд леко се измъкнахме, за да видим още и още от града. Много ми се ходеше в зоопарка, но, противно на написаното в сайта му, го затварят в 15 ч., защото животните заспиват.

Изображение

Най-хубавата част от командировката беше прием в наша чест (на делегатите на конференцията) в Кметството. Думите бледнеят, снимките също. Да се опише като прекрасно, е много слабо казано... Всичко беше изпипано и идеално. Интересно, но обслужващият персонал говореше руски помежду си.

Изображение

На тръгване, в събота сутринта, трябваше да си влачим куфарите от хотела до гарата – 15-тина минутки. Имиджът на подредения град се разми за тези минутки – навсякъде имаше зарязани бутилки и т.н. Явно скандинавският дух търпи, търпи, но в петък вечер не издържа и се нальоква. А ние с колегата, като едни "типични" балканци, не близнахме нито капка алкохол. Такива сме и в София.

Изображение

Тук искам да дойда пак и да снимам този екземпляр - оставен самотен около пътя. Кога ли…

Изображение

На летище Арланда имаше една табела, че снимането е забранено. С мъка си прибрах фотоапарата... Не съжалявам твърде много, защото пак беше мъгливо.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Нашето пиле

Изображение

Това явление винаги ми е харесвало

Изображение

Стокхолм в слънце, останалата Швеция – в мъгла

Изображение

Обеден полет, малко храна – странна на вкус, но не неприятна.

Изображение

Това трябва да е полското крайбрежие край Koszalin (как се чете това на български…)

Изображение

Едно летище

Изображение

И второ летище …

Изображение

Може би каменна кариера някъде в Германия?

Изображение

Немско…
Изображение

Изображение

Изображение

Мюнхен пак под някакви облаци…

Изображение

Очакваше ни 4 часа престой в Мюнхен. Зарязах колегата в магазините и тръгнах към спотърското място. Бях си запазила място за автобусна обиколка на летището и с надявах да не я изпусна. За целта трябваше да изляза от терминала и да намеря влакчето.
Между двата терминала – кафето

Изображение

Купих си два билета – за отиване и за връщане. Първият го валидирах на влизане в подлеза за влака. На връщане се оказа, че няма къде да валидирам втория. Чувствах се като нарушител, но не по моя вина.

Изображение

За мой късмет отидох навреме за тура, но той беше само на немски. Не бях единствената с 20 немски думи в речника си, затова симпатично младо семейство евреи ни превеждаше синтезирано на английски.

Изображение

За да влезем в охраняемата зона на летището, трябваше да минем секюрити чек. Забравих да си махна колана и "пищях" на "вратата". Претърсиха ме с едно устройство, от което 5 минути ми беше настръхнала кожата. Явно някакви много сериозни машинарии са въвели там. Много се интересуваха от фотоапарата ми, искаха да го включа, за да погледнат през него. А лаптопа дори не го отвориха. И течностите тук не пречат.

Видях БТР-а, с който охраняват полетите на Ел Ал. Непонятно защо, но го нарекоха танк. БТР си е :) Не успях да го снимам, защото минахме много бързо покрай него.

Показаха ни ръкава, който е преустроен, за да приема А380. В очакване съм :-)

Изображение

Турът е интересен и си заслужава, за който знае немски. Вярно, хващах тук-таме, но не всичко, а и хората не всичко можеха да преведат. И все пак беше много хубаво.

После дойде време за трите самолета около посетителския център.

Изображение

И спотърския хълм. Слънцето залезе и не можах да направя кой знае какви снимки, но видимостта към единия перон и пистите е отлична. Обещах си да се върна тук отново.

Изображение

И обратно към летището. Минах секюрити чек. Както всеки път извадих лаптопа, извадих течностите и един чичко ми каза liquids are not allowed. Обясних, че са в опаковки до 100 мл, както си му е реда, но той повтори същото. Направо ми се сви сърцето – това бяха шведските хайвери за любимия мъж. Е, минаха, разбира се. И този път гледаха фотоапарата, включваха го, искаха да погледнат и през визьора (не е оптичен), а даже и да отворя светкавицата. Много странно. На лаптопа пак не му обърнаха внимание.

Здрастииии

Изображение

Името на машината

Изображение

Малко немско от птичи поглед

Изображение


Храната. И пак няма десерт.

Изображение

София от високо. Доста размазани снимки, но...

Изображение

Вече на летището (защо е черно-бяла…)
Изображение


И така: Луфтханза – отново фаворит. Още повече, че трябва пак да отида до Спотинг хила в Мюнхен. А Стокхолм е чудесен град. Много, много красив! И всички говорят английски - колко удобно :-D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот tonik » 19 Апр 2012 11:19

Поздравления за хубавия trip report! :) Дано пак отидеш в Мюнхен, че да се отбележиш на хълмчето (а честно казано и самият град заслужава внимание)! :wink:
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот Freak » 19 Апр 2012 11:30

Едно питане за Мюнхен - престой от около 4.30 часа позволява ли кратка разходка до града? Имам същата пауза, само че на връщане от Париж през юни.
Freak
най-спотър
 
Мнения: 289
Регистриран на: 30 Окт 2006 16:05

Re: Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 19 Апр 2012 11:39

tonik написа:Поздравления за хубавия trip report! :) Дано пак отидеш в Мюнхен, че да се отбележиш на хълмчето (а честно казано и самият град заслужава внимание)! :wink:

Мерси! Всъщност, месец по-късно пак отидох (предстои разказ)...

Freak написа:Едно питане за Мюнхен - престой от около 4.30 часа позволява ли кратка разходка до града? Имам същата пауза, само че на връщане от Париж през юни.

До самия Мюнхен ми се струва малко време. В сайта на летището за 4 чака предлагат разходка до Фрайзинг. Ето повече подробности: http://www.munich-airport.de/en/consumer/aufenthalt_trans/airportstop/stopover_exc/index.jsp
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот akair » 19 Апр 2012 23:25

Интересни снимки и хубав блог! Мерси за споделянето. И ти си попаднала на 2-те "любими" манджи в Луфти - вурст с горчица и картофена салата с кисела краставичка и кренвирш :D . А за багажите - ако не пътуват с вас "печелите" участие в следващия тираж/полет :D .
Кога се очаква следващия разказ? :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот Dreamliner » 20 Апр 2012 20:29

Браво, Nine! Великолепни снимки и от полетите и от Стокхолм (още повече ме убеждават че искам да ходя там! :) )...

Иначе за пилотите на луфти, верно си е че са си добрички. Макар и само два пъти да съм летял с тях, съм забелязал че доста ги владеят кацанията!

Браво отново!
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Re: Стокхолм през есента (SOF-ARL-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 21 Апр 2012 08:43

Благодаря ви, akair и Dreamliner!

Следващият рипорт ще излезе тези дни :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта

cron