Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 21 Апр 2012 09:31

Luxair – винаги съм си мислела, че това е съкращение от Luxury airline. Кой да се сети, че идва от името на държавата Люксембург. А и винаги, когато съм търсела полети до някъде, с Luxair са ми излизали най-високите цени, задължително четирицифрени. Как да не е luxury :-) И така докато не ми се наложи да летя до там. Неочаквано излезе една командировка, за която трябваше да кажа "да" буквално за часове. Имаше ли начин да откажа ;)

За мое щастие можех да си избирам полетите (самофинансирахме пътуването. Още си чакаме парите...). Много исках пак през Мюнхен, за да кисна на Спотинг хил-а им. Избрах(ме) тези:

Код: Избери целия код
WED 14DEC      SOFIA BG            MUNICH DE              0705     0810
               EQUIPMENT:AIRBUS INDUSTRIE A320-100/200
 
WED 14DEC      MUNICH DE           LUXEMBOURG LU          0855     1005
     LG  9732  FLIGHT OPERATED BY LG LUXAIR
               EQUIPMENT:DE HAVILLAND DHC-8 400 SERIES

SAT 17DEC      LUXEMBOURG LU       MUNICH DE              1255     1405
               EQUIPMENT:CANADAIR REGIONAL JET 700
 
SAT 17DEC      MUNICH DE           SOFIA BG               1915     2210
               EQUIPMENT:AIRBUS INDUSTRIE A320-100/200


Имаше я планираната "дупка" от 4+ часа в Мюнхен. Ура! И едно Дашче – най-накрая Q400!!!

С наближаване на пътуването времето се очертаваше доста неприятно – силен и непостоянен вятър. А малкото Дашче е по-нестабилно от големия А320. Започваше да става интересно :-)

На нашето летище Луфти вече не дават бордни карти, трябва сам да си ги вземеш от автомата. Гордо отказах помощ от служител, със самочувствието на европеец, преборил се с хиляди такива автомати по белия свят. На ...найстия опит "нещото" разпозна ММ картата ми и ми изплю бордни карти на тънка хартия (криза...). Предстоеше да се преборя и за картите на колежката. Тя не е фен и съответно трябваше да се представи на автомата с лична карта. Въртяхме я във всички посоки, докато устройството "захапе" и я прочете. За 5-6 минути борба резултатът беше в наша полза :D имахме си бордни карти.

Полетът до Мюнхен беше спокоен и приятен. Много рядко съм летяла в предната част на самолета, но сега нямаше как – имахме само 45 минути за трансфер и се лиших от опашката. И тъй като следващият полет до Люксембург от Мюнхен беше чак в късния следобяд, имах планове как да мрънкам на служителите на Луфти да ни прехвърлят през Франкфурт и от там до Люкс, ако си изпуснем връзката.

Измиха ни крилата, което също отне време. Излетяхме с 15-20 минути по-късно. Надявах се да наваксаме.
Изображение

Витоша, над софийската мъгла
Изображение

Изображение

А това гледам всеки слънчев ден от прозореца на офиса. Има известна прилика ;)

Изображение

Редовният сандвич.

Изображение

През цялото време един двигател ме преследваше. Много странно ми се видя да има нещо в зрителното ми поле (навици от опашката). Почти като носорога, който рисува всичко с едно рогче на хоризонта :D

Слънцето ни „подпали” двигателя

Изображение

Я да видим кой е по-бърз

Изображение

Изображение

The Alps

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Алпите останаха в далечината, а ние се спуснахме под облаците

Изображение

Изображение

Реверс

Изображение

Изображение

За наше (и на Луфти) щастие по пътя наваксахме закъснението и си хванахме връзката.

Дашчето, разбира се, е на автобусен гейт. Как не се сетих по-рано.

Изображение

Изображение

Красота!!!

Изображение

Изображение

Изображение

В опашката, където друса най-много. Егати!

Изображение

Секунди преди дъжда

Изображение

Бордното списание

Изображение

А ето го и дъжда

Изображение

Изображение

Изображение

Едната стюардеса беше доста едрогабаритна. Много сладка мацка! Както се казва – няма дискриминация :) Командирът беше с индийско име – Дамянен.

Изображение

Изображение

Изображение

Храната

Изображение

Изображение

Е това как не го отмъкнах – не знам :-D

Изображение

Труден полет, вятър, дъжд, облаци... Е, кацнахме, как няма да кацнем :-) Но в опашката се усеща най-силно турбуленцията. Ако не беше колана, щях да си ударя учената тиква в тавана. При това не само веднъж...

Изображение

Изображение

За съжаление Люксембург се показа откъм лошата си страна – дъжд, вятър, още повече дъжд... В автобусите в града не само, че не казват имената на спирките, но и не ги пише никъде. По усет напипах спирка Париж и си намерихме хотела. Хората говорят само френски. Разбират английски, но отговарят на френски. Може би ако говореха на немски щях да хвана малко повече думи.

Стаите ни се оказаха в приземен етаж, където покритието на телефоните беше много слабо. За сметка на това интернетът хвърчеше – рутерът беше съвсем наблизо. За толкова малко пари нямам никакви претенции – топло е, чисто е, какво като няма големи прозорци. В София на тази цена не може да се намери прилична стая. А закуската... закуската беше вълшебна. Имаше домашно приготвени сладкиши (точно както в рекламата), но много бързо свършваха. И персоналът говореше английски. Всеки един от тях!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Някой да иска мусака ;)

Изображение

Малко Коледно настроение. И слънце – не може да бъде :)

Изображение

Изображение

Изображение

Неизтриваема пешеходна пътека

Изображение

Имахме само един следобяд за моткане, но бяхме много уморени и се прибрахме.

На следващият ден беше работната среща, за която бяхме дошли. Първо ни излъгаха за мястото на срещата, та пропътувахме града на кръст, но намерихме къде е. И после, за мое неудовлетворение, срещата продължи до 19 ч. и изпуснах всички магазини.

Имахме официална вечеря в един ресторант. Много странен град е Люксембург – в смисъл приятен, с тези денивелации. Менюто беше еднакво за всички, което ми спести трудности с избора и разпознаването кое какво е. Но пък сервитьорката не говореше английски. Добре че един от групата, белгиец, превеждаше двустранно. Може би в Западна Европа хората се разбират, говорейки родните си езици, както ние със сърбите, например? Самите люксембургци се "раждат" с два езика – френски и немски. Но пък не чух никой да говори немски.

През втория ден остана малко време за моткане, но времето се скапа окончателно и пак нищо не видяхме от града. Накупих малко шоколади (френски, немски и белгийски). Всъщност, какво произвеждат в Люксембург? От какво идва националния им доход? Нямат местни сладки неща никакви... А непрекъснато разни Джъмбовци кацаха и излитаха. Товарните полети ми се сториха повече на брой от пътническите.

Системата за онлайн чекирането на Луфти нещо се омаза и не можа да зареди. Наложи се да поискам "помощ от приятел" – добрите хора от ДА травел, да ме чекират. Получихме pdf бордни карти на Swiss, но на летището си поискахме хартиени.

Малко самолети.

Изображение

Изображение

Лукс-гориво :-D

Изображение

Ииизлитамеее

Изображение

Този, двойния, е през дебелото стъкло на терминала. Въобще, прави страхотно впечатление, че навсякъде западно от Тимок въздуха е много чист и самолетите се виждат перфектно…

Изображение

Изображение

Тпр-тпр-тпр :-D

Изображение

Изображение

С такива беше пълно

Изображение

Изображение

Нашият човек

Изображение

За първия полет си взехме места в предната част. Не ми се слушаха двигатели от близо или по-скоро не ми се слушаше мрънкане от колежката, че сме на лоши места. Тя принципно не мрънка, но исках да й спестя излишното шумово замърсяване. Пуснах я да мине първа и тя не улучи местата ни – вместо на 8 ред, седна на 9-ти. Аз не погледнах, а просто се напъхах до прозореца. Когато дойдоха истинските седящи на 9 ред, разбрахме какво е станало. Хората за щастие нямаха нищо против да пътуват на 8 ред. Бяха майка и син руснаци, говорещи чудесно английски и френски. Нямаше КГБ-акцент :-D

Това е от прозорчето. Долу, зеленото, е като водорасли…

Изображение

Този го изчакахме да кацне и тогава ни пуснаха нас

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Храната

Изображение

А навън се заснежаваше

Изображение

Изображение

Изображение

Каква промяна на това мостче три дни по-късно

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Чао, птиче, до скоро

Изображение

Изображение

Плановете за престоя на летището в Мюнхен бяха разходка до Фрайзинг (в сайта на летището го дават като вариант за 4 часа), спотинг хила или спотинг терасата + магазини. Времето не предполагаше много излизане, навън беше бяло от сняг и прогнозата беше за още валежи. Решихме да потърсим спотинг терасата. И не сбъркахме :)

Изображение

Изображение

Изображение

След първите 10 минути на терасата осъзнах, че повечето народ са се скупчили в десния й край. Защо ли…

Изображение

Видях на живо един кит – А380. До него другите машини бяха като врабчета :D

Изображение

Изображение

Месец по-рано това кафе беше самолет. Ало, Дядо Коледа…

Изображение

Вече в самолета аз се насочих към последния ред, без да поглеждам кой номер е. Знаех от seat-плана на Луфти, че 28 ред е последния на този самолет. Машината се напълни догоре (как не преля). Последните двама пътници казаха, че сме седнали на техните места. Така се и оказа – самолетът е бил с 30 реда седалки. Този път се преместихме. Цял ден ни вървеше да си объркваме местата.

Заради пълния самолет върнаха една дама с огромен сак ръчен багаж. Явно са го чекирали. Наистина нямаше място, раницата ми пътуваше под седалката, а якето – върху нея. Просто хората се прибираха за Коледа в България. Намериха кога да я направят тази работна среща... Можеше да е през януари, например. А и месец по-рано за същия полет бяха отпуснали А321. Сега, вероятно заради Коледа, големите машини летяха по по-печеливши маршрути.

Изображение

Храната. Този път Луфти шумно се изложи. На предните редове даваха някакво шоколадово мляко, за нас остана мляко с ориз. Егати вечерята… Като десерт в детската градина. А месец по-рано на същия полет ни храниха като бели хора. Но може би просто всичко се е изяло…

Изображение

Изображение

За мое съжаление кацнахме по 27. А толкова обичам да снимам града от горе, макар и по тъмно. Следващият път ще си поръчам източен вятър :D

Като заключение: Люксембург е приятно място, но ако повече хора говорят на английски, ще е по-удобно. Или може би просто туристите трябва да научат немски, френски и т.н. :-)
Луфти: при всеки удобен случай съм отново с тях. Изневерих на Австрийците, но останах в звездния алианс. Имам над 11 000 мили и следващият път на летището в Мюнхен ще трябва да ги похарча в някой магазин.

С нетърпение чакам да се яви на хоризонта следваща командировка… Но засега не се очертава нищо…
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот tonik » 21 Апр 2012 10:28

Nine написа:

Самите люксембургци се "раждат" с два езика – френски и немски. Но пък не чух никой да говори немски.

Всъщност, какво произвеждат в Люксембург? От какво идва националния им доход? Нямат местни сладки неща никакви...


Хубав рипорт, браво!

Столицата на Люксембург си е всъщност едно селце, или да кажем градче... Приятно е, чистичко, но много ме вбеси невъзможността да си купя сувенир (единственият магазин явно затваря през лятото). :axe:

Всъщност Люксембургците се раждат с 3 езика - немски, френски и люксембургски (който е нещо като немски диалект примесен с нидерландски и френски).
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот akair » 21 Апр 2012 12:04

Пореден хубав рипорт в секцията. Поздравления!
А в Люксембург произвеждат главно... ...пари и банки :D . Снимките над Алпите са супер!
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот charlotte » 21 Апр 2012 13:15

Ех, сладки спомени от Люкс-а, където живях две години. Люксеър дори и до Варна ни закараха през лятото, почваха с шампанско на борда още от 6ч. сутринта :D. Градът е тих и спокоен, магазинчетата затварят рано, банките работят здраво или поне така беше през 2006-та. В слънчев ден всички захождат над сградата на жп-гарата и чувството тези чудовища на Люкскарго да прелитат над теб е страхотно. Всъщност първият ми полет с Даш-че беше от Прага до Люксембург, страхотен полет...
Не можеш да получиш нещо, което никога не си имал, без да направиш нещо, което никога не си правил.
charlotte
спотър
 
Мнения: 69
Регистриран на: 10 Фев 2008 16:20
Местоположение: Brussels/ Drizzleland

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот tonik » 21 Апр 2012 14:05

charlotte написа:В слънчев ден всички захождат над сградата на жп-гарата и чувството тези чудовища на Люкскарго да прелитат над теб е страхотно.

Да, определно се забелязват често (моля, игнорирайте размазаният комар вдясно :-D ):

Изображение
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Делян » 21 Апр 2012 14:10

Интересен блог.
И на мен винаги са ми били много интересни тези Luxair.
И разбира се Cargolux си е класиката в товарните превози.
Ако не се лъжа люксембургците са банкери хората....
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот charlotte » 21 Апр 2012 19:38

ееее ти съвсем ме разби, четвъртата сграда в дясно е там където живях 2 години :-D триприпорта е супер! мерси :D
между другото бях научил разписанието наизуст, колко бирички съм изпил до катедралата на залез слънце докато големите кацат на една ръка разтояние
Не можеш да получиш нещо, което никога не си имал, без да направиш нещо, което никога не си правил.
charlotte
спотър
 
Мнения: 69
Регистриран на: 10 Фев 2008 16:20
Местоположение: Brussels/ Drizzleland

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 23 Апр 2012 10:29

Благодаря ви за хубавите думи!
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Jair » 23 Апр 2012 16:00

Малко се пооплетох аз. Имам скоро прекачване в Мюнхен с 3 часа престой. Кое е по-добре спотинг връхчето или спотинг терасата? Основна цел са ми по-големите машини на Луфтханза. Иначе нямам дълъг обектив, повече на кибик ще съм. Май на хълмчето не пречат прозорците ако ще се снима, но пък е по-далеч от екшъна до колкото разбрах...

Иначе поздравления и за двата репорта, да не пускам мнение и в другата тема Стокхолм е наистина невероятен град :)
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Dreamliner » 23 Апр 2012 18:19

Браво, Nine! И от тук чудесни снимки, обикаляш все градове, които мечтая да посетя! :)
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 23 Апр 2012 21:15

Благодаря, благодаря!
Dreamliner, чакам и ти е да летиш и да разказваш :D
Jair, на хълма няма прозорци, но на терасата има (и съответните им отблясъци). Достъпът до хълма е с влака за една спирка и още 1 или две метални евро, а до терасата - през един наклонен стъклен път срещу 1 метално евро.
ТУК е хълма,
а ТУК е терасата. Реално от терасата се вижда единия перон (и части от пистите), докато от хълма - едната писта и част от другия перон (втората писта е далече).
Това се вижда от хълма (и не само, разбира се):

Изображение

Важно е да съобразиш и слънцето - дали грее и от къде точно.
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Jair » 24 Апр 2012 00:39

Така като гледам за 3 часа всъщност мога да повися и на двете места, ако времето позволява :) Мерси.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Lux and rain (SOF-LUX-SOF via MUC)

Мнениеот Nine » 24 Апр 2012 06:59

Jair написа:Така като гледам за 3 часа всъщност мога да повися и на двете места, ако времето позволява :) Мерси.

Всъщност, може и да ти стигнат, но няма да имаш много време за зяпане. До хълма се стига само с влак - близо е до Терминал 1, но няма как да стигнеш пеша - виж S-овете на картата, а спирката не е много близо. А за терасата пак трябва да излезеш от "стерилната" зона, но е далеч по-удобно - преди вратата за навън от Терминал 2 трябва да се обърнеш назад и да се качиш на 2-рия етаж (при ресторантите) от там по стълбички стигаш до Sky walk (стъкления път - вижда се и на картата) и си на тераската.

И да разкажеш после :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта