DUS-HAM-DUS

DUS-HAM-DUS

Мнениеот akair » 24 Сеп 2012 01:58

Ако трябва да вляза в стилистиката на българските журналисти, най-подходящото заглавие за този ТР би било нещо от рода на "От Дюселдорф до Бразилия за 48 часа", но тук сме се събрали фенове на авиацията, които нямат общо с гореспоменатото "пишещо братство", затова ще заложа на класическото "DUS - HAM - DUS". :D
По темата за с IATA кода на летището в Хамбург има не една и две шеги, тъй като е омоним на английската дума за шунка, но за това - по-късно.
И днес ще стане дума за гордостта на немското въздухоплаване, тъй като имах шанса отново да ползвам техните услуги:

Изображение Изображение

Това пътуване не беше замислено като класически "city break", но възможността за съчетаване на полезното с приятното си струваше да се оползотвори. :D
В деня преди полета се чекирах онлайн и се сдобих с електронна бордна карта ("think green!"). На летището цареше обичайното оживление + обичайната проверка за сигурност и вече бях в стерилната зона. Може би поради специфичния час (около 18:00), но самолети на Луфти излитаха и кацаха като на конвейер. За съжаление нищо, което да е различно от обичайните 737, A320S и CRJ. Кацна полетът от Пекин на Чайна Ерлайнс, но спря в края на пиър А и нямаше да го снимам. Ибериа:
Изображение
Код: Избери целия код
Abreise:    Flughafen Düsseldorf International (DUS), Düsseldorf, Deutschland
20:30 Fr
Ankunft:    Terminal 2, Hamburg Airport (HAM), Hamburg, Deutschland
21:25 Fr
Direkt
Lufthansa (LH 2718)
Flugzeugtyp - 733 
Economy
Dauer:    0:55

място: в предната част на самолета, С
лоуд фактор: 60%.
Бързичко се борднахме и капитанът даде обичайната информация за полета, преди стюардесата да е успяла да затвори вратата... Последва пушбек и изненадващо бързо рулиране до пистата. Активни бяха 05 R и L. И тъкмо се замислих над това, че един 320 на Луфти се наби пред нас и ще трябва да го чакаме, когато капитанът хвана втората пътека за рулиране и "се изнесе с мръсна газ" по 05R. :D Мисля, че спести време от чакане на 2-3 самолета, но отлепихме доста късно от самата писта... Не бяхме закъснели с тръгването - явно и за екипажа беше "петък вечер" и очакваха края на работния ден с нетърпение... Полетът като цяло беше скучен. Вече очаквах как с всичкото това бързане, капитанът ще ни стовари "като чувал с картофи", но той направи доста меко кацане по 15 и спряхме на гейта 15 минути преди обявения час на кацане... :D
Както повечето летище в този край на света, това в Хамбург също има спирка на градския влак, който е доста удобен за стигане до центъра. Първа среща със самия град:
Изображение
Разходката в града започна от централната гара... За кратко заваля, което беше повод за дъга над езерото в центъра:
Изображение
Докато се любувах на езерото, познат шум подразни слуха ми и поглеждайки нагоре, останах доста приятно изненадан - БЕЛУГА. Може би тук е мястото да отбележа, че един то заводите на Ербъс се намира именно до Хамбург, но на друго летище - HFW. В Хамбург Луфти представиха своя първи А380. Пак там се извършва боядисването на самолетите от този модел и се "обзавеждат" - седалки, ИФЕ, ... Петното върху облака е Белугата;
Изображение
Оказа се, че този уикенд има спортни състезания по гребане и плуване:
Изображение

От другата страна на езерото:
Изображение

Изображение

Съвсем близо до езерото е кметството, което няма как да сбъркате - на кулата стърчи златния герб на Германия:
Изображение

Изображение

Изображение

И ако днес от Хамбург отпътуват нови самолети, които превозват милиони хора от единия до другия край на планетата, то в края на 19-ти и началото на 20-ти век от пристанището му са тръгвали корабите за "Новия свят" - Америка. Не знам дали това по някакъв начин е дало отражение на града (например чрез връщаните обратно пасажери), но впечатление правят широките булеварди извън центъра, ниското строителство, зеленина и американските коли в жилищните частни на града... :D В южната част на самия Хамбург, около пристанището, се е развил т.нар. Hafen City - нещо като квартал... Ето го и него:
Изображение

Няма как да е "хафен" и да няма вода:
Изображение

Изображение

Изображение

Още от едно време в този район има прокопани канали, а търговските/транспортните фирми са имали складове и офиси, което се е запазило и до днес. Ето това е сградата на "CHINA SHIPPING":
Изображение

Изображение

Изображение

в съседство - жилищни сгради:
Изображение

Изображение

По-навътре в "градчето" се набива на очи тази сграда, която май все още не е довършена:
Изображение

По-ниската зад нея ще бъде централа на Унилевер (Unilever) - това е компанията, която притежава марки като Axe, Dove, Knorr, Lipton, OMO, Surf, Rexona, Sunsilk и т.н. Точно зад въпросните 2 сгради има кула, на която всеки е добре дошъл да се качи. В северозападна посока:
Изображение

Север:
Изображение

Изток:
Изображение

А в южна посока е част от пристанището, където имаше огрооооомни платформи (тези жълтите):
Изображение

Следващата спирка беше пространството при корабостроителницата - това е и една от спирките на туристическите корабчета, но преди това отново трябваше да мина през марината:
Изображение

Тази сграда има стара, червена, тухлена основа, а нагоре - метал и стъкло:
Изображение

Кап Сан Диего е последния, шести кораб от серия товарни търговски кораби, известни като "белите лебеди на Германия". Пуснат на вода през 1961-ва. До 1981-ва е изпълнил 120 пътувания до Южна Америка. Всичко това в ерата, преди да бъдат открити контейнерите и контейнеровозите:
Изображение

На отсрещния бряг е театъра "Цар Лъв", именуван на едноименния мюзикъл:
Изображение

Корабостроителницата и малко лодки:
Изображение

Изображение

Изображение

Следващият ден започна със слънце и малко облаци:
Изображение

Не може човек да е бил в Хамбург и да не опита хамбургер с "хамбургски салам" или поне "хамбургски мискет", по възможност последното - в течно състояние... :D На главната търговска улица, която свързва гарата с кметството, се натъкнах на доста интересен "coofee and hamburger cafe &restaurant" :D . Истината е, че правят страхотно кафе, а и хамбургерите не са лоши... :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За ето тези сгради с канали стана дума по-рано:
Изображение

Заедно с едно в/с:
Изображение

В една от сградите има офиси на MAERSK. Корабът на снимката се казва Emma и е почти 400м дълъг (397). Самолетчето е А380 в цветовете на Луфти. Доколкото разбрах са в един мащаб :D :
Изображение

Изображение

На пристанището беше акостирал бразилски военен кораб, който се окажа учебен. И за мое щастие беше отворен за посетители. Де факто бях на бразилска територия, но де юре си бях в Германия... :D По-младите членове на екипажа помагаха на туристите да не се пребият по стълбите, а по-старшите - обикаляха наоколо и гледаха... важно...:
Изображение

Всички, които не бяха заети да помагат на туристите си носеха пистолетите - интересно е, че кобурите имат "презрамка" и стоят най-отгоре - върху всички дрехи... Мостика го пазеше бразилец, въоръжен с автоматично оръжие, въпреки десетки посетители :D . За капак 3-ма немски полицаи следяха какво се случва, но от брега :D Туристически параход с колело:
Изображение

Изображение

Още от кораба:
Изображение

Нещо такова вижда капитанът:
Изображение

Най-странното беше, че този кораб няма никакви прозорци:
Изображение

Корабостроителницата и един от доковете:
Изображение

Изображение

Като стана дума за контейнеровози:
Изображение

За мен беше време да се отправя към летището и тази снимка ще сложи точка на разходката в Хамбург:
Изображение

Гара, метро, ... и бях на летището. Луфти оперират от Терминал 2. Нямаше много време за снимки. Отново се възползвах от опцията за онлайн чекин и електронна бордна карта. :D Вече на гейта:
Изображение

Нямаше интересни посетители - до болка познатите 737/А320S на Луфти, Ер Берлин, Бритиш, КЛМ, ... - направо скука...

Код: Избери целия код
Abreise:    Terminal 2 Hamburg Airport (HAM), Hamburg, Deutschland
20:30 So
Ankunft:    Flughafen Düsseldorf International (DUS), Düsseldorf, Deutschland
21:25 So
Direkt
Lufthansa (LH 2719)
Flugzeugtyp - 320 
Economy
Dauer:    0:55

Място: в предната част на самолета, А
лоуд фактор: 80%.
Бордването започна:
Изображение

В съседство:
Изображение

Изображение

И 2-те места до мен бяха заети от двойка немци... За щастие 3 реда по-напред места C,D и F бяха свободни и използвах възможността да се преместя:
Изображение

Последва пушбек, кратко рулиране до 33 и излитане... Храната и 2-те посоки беше еднаква - крекери:
Изображение

По време на полета за кратко се усети сериозна турболенция и не след дълго кацнахме:
Изображение

Доста празно изглежда летището вечер:
Изображение

И във влака:
Изображение

В заключение мога да отбележа, че Хамбург е един невероятен град и препоръчвам на всеки, който не го е посещавал, да го види - има право Ърнест Хемингуей, че "Всичко, което е далеч от морето, е провинция". :D А Луфти предложиха за пореден път своето стандартно обслужване... :D

Всякакви коментари/препоръки и забележки са добре дошли.
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: DUS-HAM-DUS

Мнениеот Nine » 24 Сеп 2012 05:45

ТР много ми хареса! Благодаря, че сподели!
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: DUS-HAM-DUS

Мнениеот pepsii » 24 Сеп 2012 10:34

Страхотно представяне на един от любимите ми немски градове!!! Браво!!!
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Re: DUS-HAM-DUS

Мнениеот akair » 24 Сеп 2012 17:18

Мерси! Наистина доста приятен град... Даже беше изненадващо приятен... :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: DUS-HAM-DUS

Мнениеот autom8 » 25 Фев 2013 14:46

Е как може, нищо не си писал за Reeperbahn Str. ;)

Полезна информация. Не съм ходил до сега в Хамбург, но от известно време кроя планове да отида там на един фестивал. Ти между другото си бил там горе долу по времето, когато се провежда есенното му издание.

От скромните ми пътешествия, съм си направил заключението (не че съм открил топлата вода, и колелото с този извод :D ), че градовете край реки, морета и по-големи езера, са мнооого, много по-развити, отколкото тези във вътрешността на държавата. Най-вероятно всеки се е убедил не веднъж. Не само икономически, но и културно. Атмосферата е някак по-наситена. Хемингуей е бил прав в много аспекти от живота и отношенията между хората.

Само една лека забележка - когато си бил на бразилския кораб, де юре си бил на бразилска територия (според закона и ММП, принципа "държавата на знамето"), а де факто си си бил в Германия (физически). Разменил си понятията.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: DUS-HAM-DUS

Мнениеот akair » 25 Фев 2013 16:21

След някакво време прекарано в Холандия, където всяко село има своята улица "с червените фенери", няма как подобна атракция да е топ приоритет... :wink:
Така да бъде за понятията :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: DUS-HAM-DUS

Мнениеот autom8 » 25 Фев 2013 17:29

akair написа:След някакво време прекарано в Холандия, където всяко село има своята улица "с червените фенери", няма как подобна атракция да е топ приоритет... :wink:

Това за Reeper-a по-скоро беше шега. ;) А и така или иначе, дали са в Германия, Холандия, Белгия или Франция, "каките" навсякъде са румънки, българки, украинки и евентуално виетнамки (за щипка азиатска екзотика).
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron