Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки снимки)

Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки снимки)

Мнениеот Jair » 30 Окт 2012 22:18

Изображение

Дойде време и аз да мина на следващото ниво от терминалните снимки снимани през прозорец. А и си е срам и позор 9 години да живея толкова близо до такова съкровище като Схипхол и никога да не отида да снимам като хората. Но чак тази година сколасах да се сдобия с техника, която мисля на този етап върши работа...т.е по-скоро моите способности я ограничават и ето първите ми опити за истински спотърски снимки.

Истински ще се радвам на всякакви коментари и особено критики. Още съм нов, няма никакво его да бъде засегнато, така че давайте с псувните смело. Особено за композицията и орязването на кадрите, защото чувствам че там ми е най-слабото място. Крайната цел е да успея да набутам някоя снимка в бгспоттърс. Ако има потенциални за сайта от пуснатите по-надолу ще се радвам да ми кажете кои са, да не засипвам скрийнърите с талаш - номерата преди снимката ги слагам с тая цел. Ако пък трябва да се работи още по тях пак кажете, със сигурност ще си правя още разходки до Схипхол и ако имам точните насоки ще ставам по-добър със всяко ходене. Дриймлайнера пристига в началото на декември тук, мисля че е перфектният обект за първа моя снимка в базата на сайта, ако тук пуснатите не стават :)

Извинявам се за тежките снимки, но исках качеството да е на 100% за да може по-правилно професионалистите да преценят. Тръпна от нетърпение за критика и коментари.

Първото ми ходене ентусиазма май беше повече от възможностите. Кофти фокус, а и маранята отнесе доста снимки, което май е основния проблем с първата по-долу. Процента на фира беше умопомрачителен, но поостанаха няколко кадъра, които по мое скромно мнение стават. За капак на всичко и основният гост на заниманието - А380 закъсняваше и трябваше да го пропусна. Локацията е Polderbaan, там може да си най-близко до самолетите и е една от двете писти(от общо 6), които са най-често в употреба.

1
Изображение

2
Изображение

3
Изображение

4
Изображение

5
Изображение

По принцип с какво око се гледа на подобни изрязвания? В случая естествено не е някаква артистична хрумка, просто обектива ми беше много дълъг, и когато самолета е на пълна дължина до теб няма как да го хванеш целия :)
6
Изображение

7
Изображение

8
Изображение

9
Изображение

10
Изображение

11
Изображение

12
Изображение

13
Изображение

14
Изображение

15
Изображение

16
Изображение

17
Изображение

18
Изображение

19
Изображение

Докато първото ходене беше за час-два, то за следващото отделих почти 6-7 часа. Като типичен холандец се яхнах на колелото и отпраших 70км към летището. Най-удобният транспорт е, ако решиш да сменяш точките за наблюдение, защото велоалеи има навсякъде, а и дистанциите са си прилични и при никакво положение не стават за ходене пеш. Мисля, че ми беше доста по-успешна сесия.

Това е заходът към Kaagbaan, снимката най-отгоре е също от там, да прецените как спрямо колите минават самолетите.

20
Изображение

21
Изображение

22
Изображение

23
Изображение

24
Изображение

25
Изображение

26
Изображение

Отново се разминахме с А380, който беше насочен към другата активна за кацане писта, а не там където бях застанал аз. Но нищо, преместих се пак към познатата ми Polderbaan, която в момента се използваше за излитане за да го чакам там.

27
Изображение

28
Изображение

29
Изображение

30
Изображение

31
Изображение

32
Изображение

33
Изображение

Такова изрязване ОК ли е?
34
Изображение

35
Изображение

36
Изображение

37
Изображение

Ето да видите какво е спотърското хоби в Холандия. Баби, дядовци и внуци - кой със телефон, кой със сапунерка просто се радват на самолетите. Няма специален списък и да те разпитват всеки път полицаи като се приближиш :) Това е в делничен ден, в уикенд е още по-населено. Има си специален паркинг, на който има тоалетни и дори караванка, която продава неща за хапване.

38
Изображение

39
Изображение

40
Изображение

41
Изображение

42
Изображение

43
Изображение

44
Изображение

45
Изображение

46
Изображение

Ето и какво е натоварването по Polderbaan в пиков час.
47
Изображение

48
Изображение

49
Изображение

50
Изображение

И най сетне черешката на тортата. Има няколко снимки, така и не съм сигурен коя ми е най-сполучливата, мисля, че всички са еднакви :)

51
Изображение

52
Изображение

53
Изображение

54
Изображение

55
Изображение

56
Изображение

Третата и последна за сега визита беше този уикенд. А380 го изпуснах, защото за пореден път трябваше да разчитам на други хора. Когато си идеш сам от начало до край си е най-добре :) Освен това се отървах от дългият обектив и взех доста по-късичък. Няма да имам толкова голям обсег, но установих, че като снимам на далеч без статив снимките така и така не стават, защото матрицата в тялото ми малко куца и не мога да вдигна ИСО-то като хората за висока скорост. А и Polderbaan е такова място, че дори със широк обектив 747 и А380 може да го запълнят доволно.

57
Изображение

58
Изображение

59
Изображение

60
Изображение

61
Изображение

62
Изображение

63
Изображение

64
Изображение

65
Изображение

Еми това е за сега. С нетърпение очаквам коменарите кои кадри са се получили, кои не са се получили и какво трябва да се промени следващият път да станат :)
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот Nine » 31 Окт 2012 09:16

Ехааааааааа :D
Ама наистина си за бой, да живееш там и да не отидеш да снимаш или дори просто да зяпаш :?
Много ми харесва 61, ама аз не съм критерий. Абе, всичките ми харесват :-D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот akair » 31 Окт 2012 14:28

3 ходения за 9 години - май имаш да наваксваш :D
Знам колко кофти може да е светлината на AMS, но и знам колко бързо се променя времето там - май е трудно да знаеш дали ще е слънчево или облачно в следващите 3 часа... :D Идеята ми е, че (поне така ми се струва) на някои снимки малко се губи фокус, вероятно като комбинация на снимане от ръка и намалена светлина... С повече обработка може и да се получат, но най-добре питай скрийнърите. :D Най-хубавото е, че причината за отхвърляне ти дава някаква насока какво те виждат :D :wink:
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот Jair » 31 Окт 2012 15:45

Nine написа:Ехааааааааа :D
Ама наистина си за бой, да живееш там и да не отидеш да снимаш или дори просто да зяпаш :?
Много ми харесва 61, ама аз не съм критерий. Абе, всичките ми харесват :-D


мерси :)

akair написа:3 ходения за 9 години - май имаш да наваксваш :D
Знам колко кофти може да е светлината на AMS, но и знам колко бързо се променя времето там - май е трудно да знаеш дали ще е слънчево или облачно в следващите 3 часа... :D Идеята ми е, че (поне така ми се струва) на някои снимки малко се губи фокус, вероятно като комбинация на снимане от ръка и намалена светлина... С повече обработка може и да се получат, но най-добре питай скрийнърите. :D Най-хубавото е, че причината за отхвърляне ти дава някаква насока какво те виждат :D :wink:


Е, три ходения за по-малко от месец не е зле :) Ми честно казано не искам да тормозя скрийнърите, за това се надявам на някакво предварително сито, но иначе ще избера 5-6 и така :)
Фокуса наистина бяга на някои, при други не знам от маранята ли е, но излизат "нащърбени". Мисля, че това беше от неподходящата комбинация обектив-тяло, а може и стабилизацията да е изиграла лоша шега...
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот Trastichko » 31 Окт 2012 17:02

с какво снимаш ? :)
Аватар
Trastichko
супер спотър
 
Мнения: 561
Регистриран на: 07 Фев 2011 16:29

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот gelko59 » 31 Окт 2012 17:22

Снимките са супер!
Аватар
gelko59
най-спотър
 
Мнения: 450
Регистриран на: 23 Окт 2010 11:04
Местоположение: гр. София

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот autom8 » 31 Окт 2012 18:33

снимките с момента на отделяне на предния колесник от пистата, и кацането на самолетите най-много ми харесаха на мен
Не разбирам от фотография и не мога да кажа нищо друго, освен мерси за удоволствието да им се насладим :)

3, 12 (птицата с птиците), 17 и 64 мисля, че най ми харесаха
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот Jair » 31 Окт 2012 20:29

Trastichko написа:с какво снимаш ? :)


Умишлено избягвах този въпрос, за да няма предубеждение. Ще отговоря малко по-късно, като/ако се появят още коментари. Мисля, че не съм махал EXIF-a, така че ако ти е крайно любопитно действай :)

gelko59 написа:Снимките са супер!


autom8 написа:снимките с момента на отделяне на предния колесник от пистата, и кацането на самолетите най-много ми харесаха на мен
Не разбирам от фотография и не мога да кажа нищо друго, освен мерси за удоволствието да им се насладим :)

3, 12 (птицата с птиците), 17 и 64 мисля, че най ми харесаха


Мерси, но това пак не ми помага с това да засилвам ли някой кадър към скрийнърите или да ходя да изснимам още 2-3 кашона лента и тогава да се върна :)
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Schiphol. Първи стъпки в истинският спотинг(70 тежки сни

Мнениеот niki_m » 01 Ное 2012 08:52

Браво! Трябва и аз да отскоча до там.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта