Да се докоснеш до Япония

Да се докоснеш до Япония

Мнениеот bolero » 29 Ное 2012 00:05

През есента на 2009г. осъществих една моя мечта, като посетих страната на изгряващото слънце - Япония. Пътуването ми за малко да се превърне в цяла епопея започвайки със закъснение на полета ми от София до Париж поради стачка на диспечерите. На CDG отново ме очакваше изненада, като този път полета ми до Осака бе отложен с пет часа поради тайфун. В този момент не ми остана нищо друго освен да се настаня на удобните фотьойли на терминал 2Е и да гледам трафика на парижкото летище. В крайна сметка прекрасния Boeing 777-300 успя да излети, като те първа ми престояха още единадесет часа и половина нон-стоп полет до Осака. На следващата сутрин кацнахме на международното летище Kansai, което е истинско техническо чудо.

Sofia - Osaka
06:55 Sofia, Sofia Intl (SOF), BULGARIA - Terminal 2
08:50 Paris, Charles de Gaulle (CDG), FRANCE
Operated by : Air France Aircraft : A 318

13:55 Paris, Charles de Gaulle (CDG), FRANCE - Terminal 2E
08:25 Osaka, Kansai Intl (KIX), JAPAN
Operated by : Air France Aircraft : 777300

Osaka - Sofia
12:30 Osaka, Kansai Intl (KIX), JAPAN -
17:15 Paris, Charles de Gaulle (CDG), FRANCE
Operated by : Air France Aircraft : 777300

18:30 Paris, Charles de Gaulle (CDG), FRANCE - Terminal 2F
22:15 Sofia, Sofia Intl (SOF), BULGARIA
Operated by : Air France Aircraft : A 318

Аз имах двайсет прекрасни октомврийски дни в страната на изгряващото слънце и това, което знам сега със сигурност е, че този период от време не беше достатъчен за мен да видя Япония, така както трябва да бъде видяна , почувствана и разбрана. Сега след като се връщам три години назад във времето, моите спомените от градовете Осака, Химеджи, Киото, Кобе, Нара и будисткият комплекс „Коя-сан” високо в планината само затвърдяват моето усещането за обич към този народ.
За тази най-източна държава винаги може да се каже нещо ново и различно – това си остава страната, в която „чудесата” са всекидневие! За мен най-голямото чудо е способността на японците да създават красота, да я съзерцават и да я пазят. Най-силното усещане, което запазих след като се докоснах до Япония е усещането за хармония: отвсякъде си заобиколен от природна красота, в която естествено се вплита в създадената от човека красота, като спокойно съжителстват старо и ултра-модерно, традиционно и „вносно”. И всичко е направено с внимание към детайла и с мисъл за човека. Тази хармонична среда е съградена и обитавана от живеещи в хармония със себе си и със света любезни, толерантни и скромни хора, безкрайно любопитни към живота и непрекъснато съзидаващи, умеещи да запазят създаденото от и за самите тях, да се радват на красивото и да уважават различното! Японските постижения в областта на технологиите и във всички сфери на живота са резултат от една дълбока нравственост и традиция, трудолюбие и скромност, от една духовност, поставяща хармонията между човека и природата в центъра на съвременния начин на живот. Силно ме впечатли чистотата в Япония и това не е чудно имайки в предвид в каква държава живея. За разлика от българите всички японци събират боклука си разделно и изнасят навън конкретния вид отпадъци само в определения за този вид боклук ден от седмицата. Звучи направо абсурдно за „свободолюбивия” българин! Но е хубаво – и чисто. А нас кой ли и кога ли ще ни научи да разделяме боклука...То не става с тръсване на ярко цветни кофи с надписи по някои улици и контейнери за обща смет по повечето квартали, нито с „балиране” и сметища! А всъщност – от тук може да се тръгне към промяна на душевните нагласи и израстването – от съзнателността да не газиш в собствените си мръсотии и да пазиш чисто и за другите... Няма японски дом, в който да се влиза с обувки! Те се свалят на прага, след като затвориш входната врата. Така е и в ресторантите, в които се сяда на земята. Така е и в пробните на магазините – обувките се свалят пред завесата за преобличане. Не че улиците им не са чисти, напротив, но домът е свещено място, а хигиената е от първостепенна необходимост на цивилизования човек. Това е не само въпрос на възпитание, ами държавна политика: няма обществено място в Япония без тоалетни – и всички те са безплатни, чисти, с течаща вода, с тоалетна хартия и улеснения за майки с деца! Едва ли ще ги достигнем скоро японците!
Осака е градът в който бях в по-голямата част от моят престой в Япония. Ако трябва да опиша с няколко думи Осака то ще започна с обликът на този магнeтичен град, който се определя от високите сгради в бетон и стъкло, от аутобаните на по няколко нива, десетките метро и жп-линии и милионите забързани пешеходци по широките бляскави улици из центъра... Много хора, особено ученици и работници, се придвижват с колелета /пешеходството не е предпочитано, а и разстоянията са доста сериозни!/ Могат да го правят безпроблемно, защото всички тротоари са скосени и се сливат с асфалта, на всяка гара, търговски център или супермаркет има огромни паркинги за велосипеди, където е безопасно да си оставиш возилото за цял ден дори незаключено. Понякога май с колело по-бързо стигаш до целта, защото дори и в провинцията задръстванията по главните пътища са сериозни. Бензинът е само със стотинки по-скъп от нашия! Но пък шосетата са идеално гладки, без дупки дори и в най-забутаните улички, с редки гладки кръпки – сякаш при тези хора не падат стотици литри дъжд и не рушат настилката /или пък тя е достатъчно качествена де не се руши всеки сезон.../ А как все остава чиста, без кал и прахуляк – не проумявам. Може би cлужбите по чистота добре си вършат работата нощем. Но не е само това. Японците от малки са възпитавани, че не само жилището, а всичко заобикалящо ги е техният дом – и трябва да го пазят и да бъдат в хармония със света край себе си. Затова може би навсякъде е красиво и спретнато. Колкото до времето мога само да бъда благодарен, че имах късмет защото времето беше хубаво през целият ми престой. Бях чел преди да замина, че летните жеги са доста тежки в Япония – влажността на въздуха е много висока и това затруднява дишането понякога, предизвиква постоянно потене. За това може би съм щастливец ,че моето пътувани до Япония се съвпадна с красивата есен на месец октомври. Друго което знам за времето в Япония е ,че има чести тайфуни не само през дъждовния период /средата на юни до края на юли/ гарантират влага и облачност, затова суша практически няма, тревите и горите са свежо зелени, а оризът е най-масово отглежданата култура..
За мен едно от най-важните неща остава изживяването на човек когато е сред самите обикновени и скромни Японци. Японците наистина умеят да хранят духа си с красота, умеят да съзерцават красотата във всичките и форми – и може би това е една от основите на всичките им успехи. Всеизвестно е тяхното преклонение пред разцъфналите вишни сакура / сакура е един от символите на Япония/ - всяка пролет през март-април млади и стари масово правят екскурзии за посещение на разцъфнали горички и паркове – просто за да се полюбуват на окичените с цвят дръвчета, да по-съзерцават мимолетната красота. Когато разгърнах един календар в една книжарница с културни и спортни събития бях приятно изненадан да видя вътре отбелязани като значими събития разцъфването на цветя през различните месеци на годината, с фиксиран период и място, където биха могли да бъдат съзерцавани! Друга интересна част от Япония е местата с много храмове и параклиси. Тези свети места имат уникална атмосфера, създавана от хармоничното единство между отделните параклисчета, чешми и градинки с лотоси и допълвана от тихия тропот на монета от 5 йени, падаща в сандъка за молитви пред храма. Всеки молещ се хвърля свещената монета с дупка / символ на Япония, на слънцето и на кръговрата на живота /, плясва 3 пъти с допрени длани и разлюлява голям пискюл, за да удари леко кръгъл гонг, възвестяващ боговете за личната молба и преклонение. Паленето на благовонни пръчици, закупувани от храма / без продавач, само сандъче за пари и до него – купчинка пръчици / също е вид молитва за здраве. Аз се помолих в един храм. Не само за здраве и късмет. Помолих се да доживея времето, когато и в моята родина хората ще порастнат духом, ще се отърсят от егоизма си, ще се върнат към корените си и към изначалната красота и хармония на природата. Помолих се да имам шанса пак да се върна отново някога в Япония. И пожелавам всекиму благословията да се докосне на живо до тази страна на благородни, скромни и щастливи хора!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Клипче на излитането ми от Осака
http://youtu.be/Ds-TwbH3K6Q
Изображение
bolero
спотър
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Авг 2012 10:49
Местоположение: Plovdiv

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот makler » 29 Ное 2012 04:35

Поздравления за блога. Докато го четях имах чувството за deja vu, защото тази година и аз посетих Япония.
Понеже не съм в настроение за писане на блогове, ще постна няколко снимки тук.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
makler
супер спотър
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 20 Фев 2006 00:01

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот Nine » 29 Ное 2012 06:57

bolero написа:Аз се помолих в един храм. Не само за здраве и късмет. Помолих се да доживея времето, когато и в моята родина хората ще порастнат духом, ще се отърсят от егоизма си, ще се върнат към корените си и към изначалната красота и хармония на природата. Помолих се да имам шанса пак да се върна отново някога в Япония. И пожелавам всекиму благословията да се докосне на живо до тази страна на благородни, скромни и щастливи хора!


Благодаря ти!
Толкова хубаво си написал всичко! Напълно съм съгласна за разделното събиране - ако започнем от малките неща, отпадъци, пресичане на зелено и т.н., България ще стане цивилизована.

makler написа:Понеже не съм в настроение за писане на блогове...

Чакаме да се настроиш, тогава :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот cloud » 29 Ное 2012 09:32

Човече, просълзи ме. Страхотен разказ. Япония ми е най-голямата и най-стара детска мечта /другата, но по-отскоро е Нова Зеландия/. Сега ме амбицира да направя и невъзможното за да се докосна до този велик народ и велика култура.
Изображение
cloud
най-спотър
 
Мнения: 207
Регистриран на: 11 Ное 2010 12:17

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот niki_m » 29 Ное 2012 10:39

Браво и на двамата пътеписци. Чудесно четиво за начало на деня.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот akair » 29 Ное 2012 13:28

Мога само да се включа в общия глас - страхотно пътуване, разказано по един невероятен начин... Congrats!
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот Stoyan » 29 Ное 2012 20:16

Много красиво казано! Поздравления за разказа и благодарности, че го сподели!
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот autom8 » 29 Ное 2012 21:56

Бих казал, дай Боже всекиму!
Много вълнуващ разказ! По-скоро бих го определил даже като есе.
Всчиките ми познати, посетили веднъж Япония, искат да се върнат там отново някой ден.
Нещо като перманентна мечта, която продължава цял живот, въпреки че е осъществена веднъж.
Мисля, че и при теб се е получило нещо подобно.
Благодаря за споделеното!
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Да се докоснеш до Япония

Мнениеот apostol » 29 Ное 2012 22:03

Много точно написано.Мен Япония ме промени и беляза за цял живот.Там като отидеш разбираш какви варвари сме ние европейците и колко е шарен света.
apostol
най-спотър
 
Мнения: 346
Регистриран на: 12 Мар 2008 19:48


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта

cron