До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way)

До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way)

Мнениеот tonik » 12 Фев 2013 00:23

Бях не решил да не публикувам трип репорт за това пътуване, но ето че си промених мнението (не е като да се пускат все ден трип рипорти във форума). Настоящият (предимно фото) разказ е за две пътувания до полската столица Варшава, предприети в края на миналата година, съответно с Австрийските и Полските авиолинии.

Както винаги всичко започва от летище София.

Този хубавец ме е возил до Испания.
Изображение

Днес летим до Виена на това
Изображение

Един от старите боинги на БГ еър стои послушно и чака (не знам какво)
Изображение

Slim seats
Изображение

Load factor = 100 % (economy class)
Изображение

Leg room = добър.
Изображение

Леко излитане по 09
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Австрийците не успяха да ме шашнат с кетъринг. Поне мъфинът беше вкусен.
Изображение

Вече в чужбинско
Изображение

Добре дошли на летище „Швехат”
Изображение

Изображение

Изображение

И братята китайци са тук
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Време е за следващия полет до крайната дестинация. За първи път ще качвам на Dash 8 Q400
Изображение

Изображение

Този е кръстен на унгарската столица. Видях Fokкer кръстен на българската.
Изображение

Leg room = decent. Обаче има една особеност – в долния край корпусът на самолета изяжда част от пространството за краката, така че човекът до прозореца трябва да стои с десния крак качен малко по-нависоко. Все пак не е болка за умиране.
Изображение

Братчето на нашия самолет.
Изображение

Турци и дубайци рамо до рамо.
Изображение

Изображение

Йорданска „кралска” особа.
Изображение

Тези перки съм ги виждал на земята от магистралата, но от горе определено е по-приятно.
Изображение

Това трябва да е Дунав (тих и почти бял)
Изображение

Това също
Изображение

Кетъринга на полета Виена – Варшава е още по-оскъден
Изображение

Тук поздрав за колежката Nine (мисля, че тя обичаше Dash-ове)
Изображение

Тук една достолепна г-жа си беше взела кученцето и го ползваше за възглавница по време на полета. Най-послушното куче, което съм виждал! Не мръдна, не лайна, не се оплака по време на целия полет! За съжаление в момента, в който изпънах ловкото си тяло, за да го увековеча на снимка, змийската му собственица някак усети и го покри с тяло като бодигард политик при атентат! Все пак леко се вижда какво е черничко и къдраво (кученцето де)!
Изображение

Това е инструкцията за безопасност. Ограденото в жълтото кръгче трябва да е някаква перверзна шега, Дашчето е страшно шумно самолетче, на мен звукът на перките му ми напомня на звука на майски бръмбар с колики….
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Ето и малко снимки от самата Варшава. Градът определено ми хареса. Има предимството да съчетава в себе си различни пластове (подобно на София, между другото). Има стара архитектура (реставрирана, все пак нацистите сриват целия град със земята при оттеглянето си), има типична комунистическа архитектура (както ще видите на снимките по-долу), има и модерни стъклено-бетонни небостъргачи за любителите на Dubai style. Варшава има и много история – общо взето на всеки ъгъл има паметна плоча, на която пише „тук нацистите убиха еди колко си поляка през 1944 г.” :( Хората живеят със спомена от Варшавското въстание срещу нацистите, когато загиват 220 хиляди варшавяни, оцелелите биват изселени в провинцията, а целият град – сринат със земята :( . Моите дружки дори ми показаха някои от малкото останали сгради, по които още личат куршумите от разстрелите и уличните битки по време на въстанието :( .
От няколкото ми посещения в Полша оставам с впечатлението, че нашите полски братя са в напреднал стадий на европеизация (или със сигурност по-напреднал от нас). Специално Варшава си е един хубав европейски град – чист, подреден, по време на престоя си там не успях да бъда нападнат от глутници кучета, не си мокрих краката в локвичките останали от счупени тротоарни плочки, бъбреците ми останаха здрави понеже нямаше улични дупки, а краката освен сухи – и чисти (тамошните ербапи нямат нагон да паркират корсите и голфчетата си на всяка зелена площ, която видят и после да разнасят и споделят калта с целокупното население около тях). Хареса ми и как се забавляват поляците, общо взето всяка вечер бях навън с моите полски приятели, поливайки неугасимата българо-полска дружба. По-надолу можете да видите селекция от снимки:

Пироги – много са вкусни.
Изображение

Подарък от Сталин за Варшава – по-старите поляци го мразят и искат да го срутят. За по-младите това е интересна и култова сграда, където могат да се забавляват (басейни, барове, кина). Имат бар, в който са запазили мебелите и атмосферата от 80-те, беше много интересно, почти ти се струва, че всеки момент Ярузелкси и бай Тошо ще изскочат изпод масите да си лепнат някоя целувка в брежневски стил!
Изображение

Това е снимка от прочутата полска джунгла
Изображение

Изображение

Президентският дворец
Изображение

Старият град (всъщност реставриран през 80-те)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

От тук са товарели влаковите композиции с евреи (за концлагерите) 
Изображение

Паметник на децата загинали като бойци във Варшавското въстание.
Изображение

Изображение

Остатъци от „онова време”
Изображение

Изображение

Изображение

Смеете ли да си просрочите кредита към тая банка, като знаете кой я рекламира?!
Изображение

Новият Национален стадион (приемаше мачове от европейското)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


При наличие на интерес ще публикувам и втората част!

TO BE CONTINUED!!!
Последна промяна tonik на 12 Фев 2013 10:03, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот Nine » 12 Фев 2013 07:27

Страхотно пътуване!!! Друг път да не мислиш да не пишеш, знаеш ли колко хора се облизват, като гледат снимките :-D
А втората част кога да очакваме?

Много благодаря за поздрава! Дашчето е тихо, уникално по-тихо в сравнение с АТР-ите и старата си версия, а и имаше някъде писано във форума, че допълнително са го "утишили", доколкото си спомням чрез интерференция на звуковите вълни. Хубава машина :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот pepsii » 12 Фев 2013 13:30

ей го интереса!!! Давай и втората част ! Толкова пъти съм минавал през Варшава , и това лято за пръв път планирам Уикенд там - така че блога ти ми е точно добре дошъл ;) Благодарско и повече пътувания!
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот akair » 13 Фев 2013 03:14

Поздрави за пътуването и ТР-а! Мисля, че с право можеш да пуснеш и втората част. :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот tonik » 13 Фев 2013 23:01

Ето и обещаната втора част!

Специално за Nine, pepsii и akair.

За съжаление всичко хубаво си има край. Това важи със страшна сила за пътуванията в чужбина. Ето че дойде моментът да се прибирам. Но за мен имаше утешение и светлина в тунела – след две седмици ми предстоеше да се върна във Варшава.
Но първо прибирането.

Летище „Шопен”
Изображение

Изображение

Посещението ми съвпадна с пристигането на първия Dreamliner на LOT. Общо взето цяла Варшава говереше за събитието, а следващите снимки показват подготовката на летището за посрещането:
Изображение

Изображение

Изображение

Личи си кой е господарят тук
Изображение

Изображение

Изображение

Това май не може да се снима много често, а?
Изображение

Пак прибиране през Виена и пак с „Даш” (този път кръстен на едноименната австрийска провинция)
Изображение

Изображение

Изображение

На летището във Виена се възползвах от ей тези кушеткоподобни диванчета, за да отморя. Има си разбира се и специални стаи за почивка
Изображение

Връщане от Виена до София пак на Boeing 737 – 800 (това на снимката ни е вечерята)
Изображение

И ето че отново на път! Пак до Полша, пак до Варшава, пак със Star Alliance, само че този път с LOT. Само за отбелязване – това ми беше първи полет с тази авиокомпания и първи полет на Embraer (в случая Е -175)
Изображение

Изображение

Изображение

Вътре в Ембреъра беше доста удобно – добро пространство за краката, широчки кожени седалки в конфигурация 2-2.
Изображение

Wing photo – always a must!
Изображение

Вдигнахме самолета!
Изображение

Много облачен полет, през цялото време се виждаше почти само „бЕлото”
Изображение

Бордното списание
Изображение

Няма как да не се похвалят с тази придобивка!!! Еххх, кога ли ще я пробвам…..
Изображение

Snack time! Кабинният състав се състоеше от двама полски здравеняци! Раздадоха за хапване, разляха за пийване и когато тръгнаха да дават десерта (полска вафла) с една кошничка като на червената шапчица, стигнаха до мен и бам! Покриха се без да ми дадат десерт! Така де, ама бай ти Ганя не го свърта, отидох в задната част където седеше единия стюард. Човекът изглеждаше страшно отчаян и замислен, седеше си подпрял глава с ръце мислейки си я за някоя ипотека, я за снощната люта ракия, я за новите рога подарени от жена му… Както и да е, с жест показващ досада, ми даде да разбера, че мога да бръкна в кошницата и да си взема десерт. Та вече може да се успокоите, не останах без шоколад…
Изображение

Прилично затоварване. Доста трансферни пътници, мисля за САЩ. Доста поляци също.
Изображение

Айде добре дошли пак във Варшава. Това точно го лепяха като тръгвах.
Изображение

Изображение

За съжаление тази визита беше доста по-кратка от предната. Наложи се да се сбогувам с моите поляци и да се метна на този Fokker. Само за протокола – първи полет на такъв самолет и първи полет на самолет в ливрея на алианс.
Изображение

Изображение

Изображение

Вътре си личи, че Фокерчето е старичко, но пък иначе е доста удобно и прилично поддържано. Иначе „возията” му много ми допадна, бях на първите редове, където е практически безшумно, беше готино.
Изображение

Как не преядох с това, не знам!?
Изображение

Кой е шефът във Виена!?
Изображение

Едни си тръгват, други пристигат…
Изображение

Изображение

Изображение

На връщане от Виена към София отново ни превози Фокер.
Изображение

Вечерята
Изображение

И един залез за финал!
Изображение

THE END!
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот tonik » 13 Фев 2013 23:04

Размисли и страсти:
Летище „Швехат” – аз не споделям негативните мнения, които непрекъснато се чуват за новия терминал, но пък всеки си има право на мнение. Да, гадно е, че на излизане от нешенгенските полети трябва пак да минаваш през скенер, но пък иначе летището си има стаи за почивка, удобен интернет достъп, кутии за пушачи, хубави магазини (просто се възхищавам на австрийците как успяват да направят такива красиви опаковки на продуктите си, как да не искаш да си ги купиш), бюфет с топла храна на прилична цена и тн.

Летище „Шопен” – много симпатично летище! Ново, чисто, спретнато, с удобен и евтин транспорт до центъра. Имам чувството, че и за трансфери е удобно.

Австрийски авиолинии – добри са, общо взето пътуването с тях е stress – free. За съжалание са доста скъпички. Но пък страшно много българи ги ползват – на последния ми полет Виена – София абсолютно целия самолет беше пълен, дори бизнес класата (няколко актьори бяха се настанали там).

LOT – пак бих летял с тях, доволен съм, въпреки че един полет не може да е показателен. С удоволствие бих яхнал Dreamliner-а до Америка (да речем), когато го пуснат.

Варшава – градът си струва, въпреки че не е като Париж, Барселона, Рим и тн. Съвет към Pepsii – задължително опитай полска кухня, но каквото и да правиш не позволявай да ти дадат от местната гордост – гореща бира (да, не се шегувам, там особено популярна е горещата бира с билки!). Аз бях много шокиран като го видях това нещо, една от дамите ми даже си й поръча вряла бира (понеже вътре кипеше и билките подскачаха като луди. Каза, че през зимата само това пиела). Иначе тази субстанция се сипва в нормална бирена халба, само че течността розовее, има странен вкус и пяна с цвят на отлежали фекалии… Когато впоследствие аз си поръчах такава бира (обичам да опитвам екзотични неща) след първия гълток вече съжалявах… Чаках сума ти време да изстине, за да мога да я допия (тогава вече на вкус е като безалкохолно)… Трябва да отбележа, че поляците имат страхотна нормална бира… На първо четене се сещам за „Жубр” и „Кролевска”, дори „Варка” (леко сладникава), но препоръчвам да търсите и от местните варшавски бири, които се варят в малки семейни пивоварни.
Също внимавайте с полското татарско кюфте – когато ме питаха искам ли да ям татарско казах да без да се замислям и без да знам какво е (представях си нещо като сръбска плескавица, ама уви)! Представлява куп сурово месо/кайма (подчертавам напълно сурово, без обработка), което се смесва с абсолютно сурово яйце и много лук…. Първия път като ми донесоха такова нещо пребледнях като лист, та се наложи местните да опитват пред мен, за да ме убедят да го хапна. После го ометох цялото, трябва да призная, че е много вкусно! Има си обаче особености – трябва да се яде само на проверени места където ходят много хора (това значи, че месото е прясно)… Иначе Салмонела и Диария може да ви се струват като имена на симпатични полски момичета, но не са и със сигурност не искате да си тръгнете с тях от Полша…. Препоръчвам ви бялата варшавска наденица и сладкарските изделия на „Миешко”….

Това е, общо взето :)
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот alex_2 » 13 Фев 2013 23:19

Супер снимки! Разнообрази ме малко за вечерта, благодаря :D
Яд ме е , че преди няколко месеца не си букнах от онези билети за 70 евро някъде до Варшава, имаше еднодневна промоция, но предполагам че и занапред ще пуснат. Явно си заслужава да се види за 2-3 дни :)
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1377
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот autom8 » 14 Фев 2013 00:58

Поляците наистина имат странни видове бира. Опитвал съм 4-5 в кенове, всичките над 4.5 % алкохол. Тая със зубъра отрязва доста здраво. Наливните им са по-меки и пивки. Билковите са много популярни наистина, щом ги продават и бутилирани, или в кутийки.
Някъде из нета има даже специален форум (или тема във форум), посветен само на видовете бири в Полша. Беше от англичани и американци, които бяха направили доста подробен анализ и сравнения с по-популярните и познати в Европа бири.

На LOT това им е хубавото, че правят сравнително регулярно промоции. Ама истински промоции, не като на БГер онази зимната, на която цените бяха по-големи от на бизнес класата.
В Полша колкото пъти и да отида, след това искам отново да се върна. Много странно усещане - хем някак близко като славяни и обща съдба от миналото, хем различно заради геополотичиеското им разположение, и силното присъствие на католическата религия.
Нещото, което съм разбрал в разговорите си с местните, е че са страдали доста повече от нас както по времето на Съветския комунизъм от СССР, така и по времето на нацистката окупация по времто на хитлеристка Германия. И това донякъде дава отражение и се долавя и до днес в психиката и живота на обикновеното полско семейство.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот tonik » 14 Фев 2013 10:41

Благодаря, alex_2! Ами ако видиш пак билети по 70 евро не се колебай, направо си е без пари тая оферта, пък и мястото си струва.... ;)

Autom8, споделям мнението ти, аз останах със същите впечатления като теб.
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот pepsii » 14 Фев 2013 12:38

Мерси за съветите , ще се възползвам :) само дано Лот не ни изненада неприятно, че нещата им хич не вървят на добре.
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот Dreamliner » 14 Фев 2013 16:57

Браво, tonik, мерси че сподели! :)

Моите впечатления от VIE при трансфер също бяха добри, става бързо и лесно, но ако заминаваш оттам и отиваш с S-Bahn до Швехат те очаква дълго тътрене с още хиляда човека по няколко безумно тесни коридора и единични ескалатори докато влезеш в салона за check-in. А ако си към non-Schengen дестинация ползваш пак някакви леко клаустрофобични коридорчета и стълби докато стигнеш на етажа с гейтовете, което на други места като MUC е решено доста по-приятно.
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот tonik » 14 Фев 2013 22:23

Ами pepsii, дано наистина не се случи най-лошото с LOT, че и без това сума ти авиокомпании се оттеглиха от София през последните 1-2 години, пък и не вярвам някой друг да се наеме да обслужва София - Варшава.
Dreamliner, още не съм ги виждал тия тесни коридори, но живот и здраве и това ще стане тая пролет.

Наздраве на всички празнуващи! :drinkers: :smt057
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот akair » 15 Фев 2013 01:52

Ето че се роди още един интересен ТР, като естествено продължение на горния. :D

Дано се оправят ЛОТ, но пазарът не търпи вакуум - ще има кой да им поеме пътниците. :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот EVGENI737 » 25 Апр 2013 21:14

страхотен рипорт, много ми хареса,сега за празниците заминавам за Варшава, дай съвет как най-лесно се стига от летището до града?
EVGENI737
Аватар
EVGENI737
спотър
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Апр 2012 17:26
Местоположение: София

Re: До Полша и назад с Austrian и LOT (the Star Alliance way

Мнениеот tonik » 29 Апр 2013 16:43

Благодаря, EVEGENI737!
Ами предполагам най-лесният е с такси - спират точно на изилзане от терминала.
Иначе аз се качих на автобуса (номер 175), който ходи до центъра и е удобен (пътува около 30 минути ако има задръствания, които не са рядкост за Варшава). Билети се купуват или от магазинчето с вестници и списания или от автоматична машина на спираката (която е точно зад такситата на излизане от терминала). От автомата може да се пазарува с монети, с банкноти, а и с дебитна/кредитна карта. Автобусът спира точно в центъра на "Новия" град, до централна гара и до Двореца на културата, подарък от Сталин.
Ще ти трябва билет за две зони (зона на полски е strefa) мисля, че цената е 7 злоти (3,3 лева).

На мен най-удобен ми беше автобуса, понеже спираше точно до вратата на хотела ми (Новотел центрум), но ти си прецени дали искаш такси. Принципно от тази спирка (която е точно на Двореца на културата) може да се прикачиш на друг градски транспорт за цяла Варшава, понеже е много централна (там е и Центрлна гара, както вече казах).
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Следваща

Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron