WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 09:17

Този кратък трип-рипорт, беше част от пътуването ми до Полша, като онзи ден - на 10 май, се възползвах от ниските цени на дъщерната АК на LOT - Eurolot, и за скромна сума, на борда на ДАШ-8 - хоп от Варшава до Краков. С няколко думи - супер изживяване. Едно от хубавите неща беше, че точно на 10 май се провеждаше карнавалът на студентите и младежите - т.нар. Краковска ювеналия - Juwenalia Krakowskie 2013.
Поред:

1. Авиокомпания - Eurolot

2. Самолет - Bombardier Dash 8 Q400 - когато пилотът обявяваше вида самолет - каза Бомбардѝр, с ударение на ѝ :lol:

3. На отиване - избрах умишлено място отпред - 3 D - за около 50 минути полет, трябва да ви кажа, че шумът е доста голям - направо си бучи и то яко.
На връщане - АК ми беше избрала място 8 D - точно се гледахме с перките, като на това място не е толкова шумно, колкото вибриращо - почти през цялото време си се тресеш, което е яко изживяване.
Отпред е малко по-високо, докато по средата - до прозореца е малко по-ниско.
Има достатъчно място за краката, дори и за високи хора като мен, като седалките са малко тесни, нещо като нашите стари БАе-та. На връщане до мен се натъпка една израелка, която беше 2 пъти колкото мен, но коланът я закопча и не умрях от теснотия.
Обратният полет беше в 21.00 ч., макар, че Eurolot, имат 5 полета дневно между WAW и KRK, той закъсня, след което имаше и закъснение на съотв. излитането - вътре в самолета имаше трансферни пътници до Ларнака, до Тел Авив и до др. места, като тогава пилотът обяви, че вместо за 55 минути, полетът ще бъде изпълнен за 35-40 минути и ако искате вярвайте, това ДАШ-че като забръмча, имах чувството че няма да издържи дълго в небето, обаче прелетя разстоянието за 35 минути и в 22 ч. кацнахме във Варшава. Имайте предвид, че полетът нормално си беше обявен за кацане в толкова часа.
за първи път, и то два пъти в един ден, летя на ДАШ и честно казано, изживяването е доста приятно. Всичко, което се случва в атмосферата се усеща. Шумът вътре е невъобразимо висок, но е яко. Много бързо набира и се издига и първоначално все имах чувството, че не може да набере височина достатъчно, може би и от факта, че през цялото време лети по-ниско над населените места и се виждат отдолу, минава туп през, ту над, ту под облаците. Много як полет. На връщане дори кацнахме в пороен дъжд във Варшава с вятър. Полските пилоти обаче, нямат класата на българските и кацат изключително грубо - просто те хвърлят, отскачаш и пак се връщаш. Разликата тук е обаче във факта, че поляците въпреки това ръкопляскат на пилотите си, докато загубените българи те гледат много странно, когато някой ръкопляска на пилотите и екипажа, а това е необходимо признание за полета и уважение /според мен/.
Макар и маловажно - закуската в самолета бяха някакви соленки/крекери, или десертче, сокове, вода, кафе нямаше.

4. Нещо, което ми направи впечатление - багаж - големите багажи се взимаха на гишетата само на трансферните пътници. Всички, които си бяха с куфари над 10 кг, до 20 кг - според ограничението на АК, минаваха на скенерите и си качваха големите куфари на автобуса. Едва до самия самолет си оставяш куфара на платформа и човек ги подрежда. По обратния начин си взимаш багажа - слизаш от самолета, куфарите са извадени на платформи и си го търсиш на пистата, като го намериш - се качваш на автобуса. Нямат етикети, нямат надписи. Това сес лучи и във Варшава и в Краков. Така минаваш и секюритито, като си пъхаш багажа в скенера.

5. За летището във Варшава - мисля, че има достатъчно информация, ще напиша впоследствие блог и за Варшава.

6. За летището в Краков - нар. се John Paul II International Airport Kraków-Balice /KRK/ - летището се намира до селцето Балице, което е на около 12 км от Краков. До него се стига най-лесно с влак, който пътува между Централната ЖП Гара на Краков и Аероспирката - това са само двете му спирки - не спира на никое друго място.
За момента - влакът тръгва и спира на Аероперон-ът на Центр.гара в Краков.
Билети могат да се купят както от автомата, така и от контрольорите, които се возят постоянно във влака. Дори и да нямате билет - никой не ви глобява - просто отивате от контрольора и си купувате билет. Еднопосочен е 12 злоти, а ретърн-билет е 20 злоти. Това важи за аеровлакът.
Когато стигнете на аероспирката, която се явява последна - и представлява един тротоар с навес насред полето - веднага се появява безплатен автобус-шатъл, който първо отива до Терминал-2 /вътрешни полети/, а след това и Терминал-1 /международни полети/. Аерошатълът е голям автобус хармоника, който се движи според разписанието на влака. Винаги може да го изчакате и двете прев. средства са синхронизирани. Другият вариант е да преминете разстоянието пеша, което без багаж е добре, но с багаж няма смисъл. Върви се около 5 минути между Т2 и Т1, и около 10 до спирката за влакчето.

Самото краковско летище има два терминала - 1-ви международен и 2-ри домашен, на който кацат и някои НТА, но имаше и на Луфтито самолет. Домашният терминал е едно хале, разделено на клетки вътре и няма много персонал, или магазини. Има 2 кафенета, щанд за дранкулки и това е.
Такситата от летището до Краков не са от евтините, като цената им е обявена. Е, разбира се, въпрос на избор е плащането. До Краков ви излиза средно като сметнах около 100-130 злоти, зависи и къде сте, може и отгоре, което е примерно около 50 - 70 лв... Докато във Варшава официалният км/пробег е около 2.10 зл., което е около левче на км.

7. Относно самият Краков - красив град, топло, приятно и спокойно.
Има музей на авиацията, който е на 4.2 км от жп гарата, но не можах да стигна до там. Ако някой има шанс да го намери и време - да направи рипорт.
За дей-трип, излизайки от централната гара, достатъчно е да тръгнете надясно от предгаровия площад и там започва стария град - нещо като ринг прави - ще се ориентирате. Краят на ринга стига до Висла, но дотам вземете трамвай 10ка. И после обратно. Около самата река, сякаш не е толкова развито и по-скоро е само зелена трева и мътно-кафява река. Такава беше и рекаа във Варшава. За разлика например от Валтава в Прага, около която е доста развито като инфраструктура и забавления.
В Краков може да си купите един билет за 24 часа, който струва 15 злоти около 7.50 лв и важи за транспорта. Валидирайте го, т.к. минава контрола и няма смисъл да ви глобяват. Валидира се вътре в превозното средство. Самите пр. средства, имат и автомати за билети и го пише с големи жълти етикети.
Мисля, че това е по-важната информация, а сега малко фотоси:

С това летахме - в далечинката:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тук се опитах да хвана малко от сянката на самолетчето ни

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А такава е гледката от влака към Краков

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 09:25

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 09:30

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А тук фотоси от Краковската ювеналия

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 09:36

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 09:44

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 09:48

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот autom8 » 13 Май 2013 12:02

Много ми харесва Краков на мен. Спокоен, с исторически забележителности, и много зеленина. Няколко пъти съм ходил и всеки път като си тръгвам искам да отида отново. :)
Благодаря за рипорта!

Само за самолета на вътрешния полет да уточня, че етикети (с ластик) за куфари и чанти, които се оставят на платформата преди качване, се взимат от една поставка на изхода като ти проверяват бордната карта. Може би не си обърнал внимание. ;)
И аз нямаше да разбера, ако не гледах че преди мен някой хора взимаха, и си ги закачаха на куфари и чанти, по-големи от малка дамска чантичка. Даже първия път го взех без да знам за какво ще ми трябва, но като слязохме от довеждащия автобус, веднага ми се проясни. До тогава, а и след това не съм виждал такава процедура, но и не съм летял на витлов, освен няколкото пъти с EuroLOT.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот akair » 13 Май 2013 14:14

Много хубави снимки. Краков изглежда много красив. Браво!
Луфти и Оустриън също го правят тоя номер с етикетите - за витлови и за CRJ-тата на събсидаритата... :wink:
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 13 Май 2013 14:35

Да, наистина, не знаех това за етикетите и не съм обърнал внимание. Ето защо този форум е безценен - още едно полезно инфо от споделен опит.
Иначе, имам идея да посетя и останалите полски градове по-нататък за дей-трип, но ще видим кога. Лятото уиз летят директно от Бургас и ако намеря изгодни полети - ще се лети и ще има нови трип.

Съжалявам за Краков, че не можах да отида до музея на Авиацията. За сметка на това, случайно попаднах на подобен във Варшава и ще пусна скоро снимки.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот EVGENI737 » 13 Май 2013 21:36

niki_m написа:Да, наистина, не знаех това за етикетите и не съм обърнал внимание. Ето защо този форум е безценен - още едно полезно инфо от споделен опит.
Иначе, имам идея да посетя и останалите полски градове по-нататък за дей-трип, но ще видим кога. Лятото уиз летят директно от Бургас и ако намеря изгодни полети - ще се лети и ще има нови трип.

Съжалявам за Краков, че не можах да отида до музея на Авиацията. За сметка на това, случайно попаднах на подобен във Варшава и ще пусна скоро снимки.


Ники поздравявам те за страхотния рипорт стискам ти ръка , давай все така
EVGENI737
Аватар
EVGENI737
спотър
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Апр 2012 17:26
Местоположение: София

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот Nine » 30 Май 2013 17:29

Ау, летял си на любимия ми самолет :-D
Страхотни снимки!!!
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: WAW - KRK - WAW - Eurolot - Краков, Полша - 2013

Мнениеот niki_m » 31 Май 2013 00:45

Nine написа:Ау, летял си на любимия ми самолет :-D
Страхотни снимки!!!


Така е, приятен самолет, с много характер... летенето е коренно различно, спрямо останалите хвъркати :)
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта