Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 25 Мар 2014 19:55

Милано (Milano, Linate Airport) – Кáляри (Cagliari, Elmas Airport) – Милано

Едно интересно пътуване до остров Сардиния (Сардиня), от летище Линате в Милано.

Полетите бяха с Alitalia, както следва:
LIN – CAG / AZ 1570 / AZA – Alitalia / Airbus A320, EI-DTI
08:50 – 10:15
CAG – LIN / AZ 1559 / CYL – Alitalia CityLiner / Embraer 175, EI-RDM
19:50 – 21:10

Първоначално обратният полет беше заложен за изпълнение от AirOne, но по-късно се изпълни от Alitalia CityLiner.

Летище Линате – градското летище на Милано. До него стигате лесно с автобуси – има градски автобуси, както и директни такива на фирмата SkyFly с цена на билета 5 Е на посока. Тези на SkyFly тръгват от Централната ЖП Гара на Милано – Milano Centrale – на площада отстрани на гарата – Piazza Luigi di Savoia. На този площад има пет сектора, от които тръгват директните автобуси до летищата в Милано – за Малпенза, за Линате, за Бергамо. Тези за Бергамо, всъщност тръгват от отделен сектор, който е напречно разположен на горните. Цената до Малпенза е 10 Е на посока, а до Бергамо – 5 Е. До Линате се стига бързо, като автобусите спират на ниво – пристигащи, и влизайки в летището трябва да свиете наляво и да стигнете до края на сградата, където има ескалатори за заминаващи, там вече са чекините, секюрити и т.н. В летището има безплатен WiFi, който да ползвате докато чакате самолета. Има вътре и пушални, в които си пафкате и пиете кафе. Освен кафенета, заведени и т.н. има и вендиг –машини, който предпочита тях. Цената на кафето, капучиното, и др. напитки е около 2 Е. Линате е приятно летище, ново и чисто, за разлика от Малпенза. Голямо предимство е, че е близо – в градската част на Милано, всъщност в момента в който има табела за край на града, е разклона за летището и след две минути сте пред него.

Първоначално обявеният гейт А17, от който съм качил снимка и се намира на второ ниво, 10 минути преди бординга беше сменен, на А11, който се намира на долно ниво – без ръкави. Освен това, никой не съобщи, че има смяна на гейта. Случайно една жена погледна екрана и видя, че няма надпис до Каляри, и тук се разбра, че дефакто има смяна. Представяте си как една тълпа от хора за А320 хуква да търси нов гейт и полет. В един от предишните си трип-рипорти за италианските си приключения, се беше случило подобно нещо, но явно това е честа практика както за Alitalia, така и за италианските летища, което са ми споделяли и други пътуващи по онези земи.

В крайна сметка, достигнахме до А11, след което започна чакане. Никой не даваше информация защо полетът закъснява. Мина времето за бординг, за излитане, не се появиха предполагаеми нови часове на екрана, а си стоеше обявеният час за излитане 08.50. Почти час по-късно, започна бординг, накрая натоварени в два автобуса, бяхме откарани до А320 на Alitalia, качихме се, а по уредбата съобщиха, че е закъснял полета заради лошото време на остров Сардиния, (правя уточнението, че като кацнахме, имаше мъгла, а температурата беше 21 градуса, нямаше следи от дъжд и буря).

Кетъринга в самолета включваше солени или сладки бисквити и напитки – сок, вода, кола, кафе, чай. Едно бордно списание и едно за онборд търговия.

В обратния полет, поради смяна на самолетите настана неразбория с местата, и нещеш ли, целият ред 12, ни преместиха в ембраера в така нар. зона на оптимален комфорт, т.е. 1-2 ред (нещо като бизнес места в Alitalia Cityliner). Когато седнах на седалката в т.нар. комфортна зона, не само че беше тясно, ами и седалките бяха като пейки. Явно Ембраерите – 170-175-190-195 са като цяло некомфортни, тесни, седалките са разположени така, че заемат половин прозорец отпред и половин отзад, а ти си гледаш пластмасата и т.н. Не знам как това може да е бизнес класа, когато е тясна и с пейки.

Calgiari International Airport, известно още като летище Elmas, е приятно летище, сравнително немалко, като с размерите на Т2 – София. Има ръкави. На три нива. Като на нулево /първо за италианците/ са пристигащи, а първо /второ за италианците/ - заминаващи. Летището е добре свързано с различни населени места от острова, като основно автобусната спирка на нулевото ниво е направление Каляри – цената на автобусния билет е 4 Е на посока и директно пътува между летището и централната автогара и жп гара на града, които се намират в ляво от морската гара и пристанището на Каляри. Има free Wifi, но след като изпратите sms и ви пратят срещу такса пин-код за достъп до мрежата. След зоните за проверка, идват гейтовете, които са на ниво с ръкави и подземно ниво – без ръкави – директно отиваш до самолета, където и да е разположен той. Летището е на ръба на острова, като от едната страна е Средиземно море. Заходът към острова открива невероятно красиви гледки от плажовете, планината, самият град. Съжалявам, че имаше мъгла, която развали снимките и не са за показване.

Бих препоръчал на всеки, който има възможност, да отскочи до това място и непременно да види острова отгоре.
Самият остров е вулканичен, като по-високите места се виждаше сняг, въпреки че като кацнахме беше 21 градуса и с напредването на деня, температурите се покачваха. Каляри (с ударение на á) е приятен островитянски град, чист въздух, мек, топъл климат, с много палми и слънце. Има невероятно широк, дълъг плаж с фин пясък, който в едната част завършва със скали наподобяващи Corcovado в Rio de Janeiro. Има стара част на града, с крепости, има множество панорамни тераси, от които да се радвате на града долу в ниското. Самият град е като на хълмове с на моменти доста стръмни улици, но когато ги изкачите, гледките са прекрасни. В Каляри има и две езера, в които живеят розови фламинго.

Стига приказки, по-добре погледайте снимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 25 Мар 2014 19:57

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 25 Мар 2014 19:58

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 25 Мар 2014 19:59

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 25 Мар 2014 20:01

И този тихичко си стоеше на летището в Каляри

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот akair » 26 Мар 2014 07:03

Изглежда приятен остров. Браво!
Проблемите не са в производителя, а в това колко и какви седалки е поръчала а/к ;) Аз нямам спомен от "разминаване" на седалките и прозорците в ембраерите на поне 4 а/к - КЛМ, ЛОТ, Azul, Trip. Седалките в ЛОТ бяха от най-удобните и комфортни самолетни седалки, на които съм се возил напоследък... Когато компанията е "чийп", в самолета има "пейки" :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот Dina » 26 Мар 2014 12:22

Хубави снимки и топла атмосфера. Браво и благодаря. Може ли да споделите повече впечатления от борда? Обслужване, затоварване?
Щом Ви харесва о-в Сардиния, горещо препоръчвам Алхеро. Има директни полети дотам, само че от съседна на София столица. :) Поздрави и още веднъж - благодаря за разказа.
Dina
спотър
 
Мнения: 38
Регистриран на: 10 Мар 2008 22:21

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот europeandj » 27 Мар 2014 12:54

Браво, много добре. Тази градинка покрай морето ме грабна най-много от всичко. Май ще трябва да ходя там на море това лято, нещо такова си мисля :D
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 28 Мар 2014 22:44

akair написа:Изглежда приятен остров. Браво!
Проблемите не са в производителя, а в това колко и какви седалки е поръчала а/к ;) Аз нямам спомен от "разминаване" на седалките и прозорците в ембраерите на поне 4 а/к - КЛМ, ЛОТ, Azul, Trip. Седалките в ЛОТ бяха от най-удобните и комфортни самолетни седалки, на които съм се возил напоследък... Когато компанията е "чийп", в самолета има "пейки" :D


Съгласен съм за ЛОТ - летял съм с техните и са изключително удобни.
Сега погледнах сийт-гуруто за итал. Е75 - почти няма разлика

Pitch Width Seating details
Ottima 30 19
16 recliner seats with

Classica 30 18.2
72 standard seats
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 28 Мар 2014 22:47

Dina написа:Хубави снимки и топла атмосфера. Браво и благодаря. Може ли да споделите повече впечатления от борда? Обслужване, затоварване?
Щом Ви харесва о-в Сардиния, горещо препоръчвам Алхеро. Има директни полети дотам, само че от съседна на София столица. :) Поздрави и още веднъж - благодаря за разказа.


Топло италианско посрещане на борда - усмихнати, приветливи, общителни. Контактуващи хора. Но мисля, че това е типично за всички италианци.
Затоварване - 100% и в двата полета.
Кетъринг - беден - горе постнах снимка. Нямат вестници, едно списание, и един каталог за продажби. В Ербъса имаше видео и програми, но този път не раздаваха слушалки. Преди съм летял с тях и даваха малки слушалки в пликче. Бих повторил о-в Сардиния, само за да го погледна от горе при липса на мъгла. :)
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Милано (LIN) - Кáляри, о-в Сардиния (CAG) с Alitalia

Мнениеот niki_m » 28 Мар 2014 22:48

europeandj написа:Браво, много добре. Тази градинка покрай морето ме грабна най-много от всичко. Май ще трябва да ходя там на море това лято, нещо такова си мисля :D


Няма да сгрешиш, повярвай ми. Видях с очите си страхотно място за лятото.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron