Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG)

Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG)

Мнениеот niki_m » 05 Апр 2014 19:11

На 30 март 2014 г. се състоя първият полет на AirSerbia от Белград до София, сътв. от София до Белград. Беше приятен слънчев неделен ден.
По необясними причини, поне за мен, официалното откриване на линията се състоя на следващия ден – 31 март 2014 година, поради която причина, на 30 март, полетите не бяха отразени от журналисти, летищни власти, АК и т.н. Един обикновен полет, но въпреки това – първият на АК по линията.

Полетите бяха както следва:
30.03.2014
JU0123 SOF 16:10 - 16:25 BEG ATR72-500
01.04.2014
JU0122 BEG 13:30 - 15:40 SOF ATR72-220

Самолет за първия полет на 30 март 2014 BEG-SOF-BEG – ATR 72-500, с регистрация YU-ALU, чийто първи полет е бил на 02.11.1997 г., т.е. почти 17 годишен.
Самолетът, с който се върнахме на 01 април 2014 от BEG към SOF, беше ATR 72-220, с регистрация YU-ALO, чийто първи полет е бил на 14.09.1990 г., т.е. почти 24 годишен.
И двата самолета си личаха, че бяха стари, изтъркани, поизхабени. В първият имаше доволно място за краката, но вторият беше малко неудобен и коленете опираха в седалката отпред. Главите на всички ни стърчаха, вероятно с 1-2 изключения, на по-ниските хора. Направи ми впечатление, че като се спускаха масичките за хранене, при вторият полет, толкова плътно стигаха до тялото, че всеки отваряше съседната масичка.
Климатичната инсталация я пуснаха едва когато потеглихме, и вътре беше задух. Знаете, че кислородни маски няма, за което попита една от пасажерките какво ще диша ако стане нещо. Стюардесата й отвърна да не се тревожи, че всичко ще е наред.

Самият кабинен състав бяха две стюардеси, изключително съдействащи и усмихнати.

На 30 март, полетът от Белград закъсня с около час, като кацна в София около 16.10, при очакван час 15.40. Сътветно излетяхме към 16.40. Часовете ги пиша приблизително, т.к. не засичах точно време. Обяснението беше за закъснение, поради закъснял самолет от предишен полет.
Трима любезни служители на AirSerbia ни обикаляха, и се суетяха около нас.
Бяхме общо 20 човека на борда, така ми каза стюардесата, т.к. всеки поиска да се мести из самолета на различни седалки, а един държеше да е близо точно до аварийният изход, който е на първи ред. Помолих промяна на първоначално даденото ми 8Fмясто, т.к. седалката беше счупена, и се местеше накъдето си поиска. Тя с охота разреши.
В полетът на 01 април, бяхме около 40 човека.

Кетъринг
На първият полет преди да ни раздадат кетъринга на нас, стюардесата първо занесе кафета и вероятно някакъв сок, макар че ми се видя кехлибарена течност с мехурчета на пилотите, и едва тогава ни обслужиха нас в салона.
Първият кетъринг беше от кафе, и хартиен плик със сандвич, чаша в него, мокра кърпа, клечка за зъби, захар и салфетка. Нямаше друго за пиене. Сандвичът беше с месо, и в син плик.
При вторият полет, раздадоха вегетариански сандвич, в червени хартиени пликове, като съдържаше домат, краставица, топено сирене, копър. Този път предлагаха газирани напитки, сокове – доматен, ябълка, портокал, кафе или чай.
В хартиените пликове, които дават, има и малка бутилка минерална вода, поради което не предлагат такава. Сметаната е течна.

В самолета има едно бордно списание, нямаше онборд търговия, не предложиха и вестници – сръбски, или български.
Анонсите бяха на сръбски и трудно-разбираем английски. Нямаше анонси на български, както напр. има в ЛОТ, ЕрФранс и др.
При АТР, знаете, че качването е отзад през една врата и тесни стълби, а по време на излитане и кацане, едната стюардеса е на гърба на вратата, водеща към пилотската кабина.
При вторият полет, времете малко се развали в Белград, имаше вятър, и почти през цялото време турбуленция, а в АТР е доста неприятно усещането, както и факта, че шумът е невъобразим на моменти.

Летище Никола Тесла – неголямо летище, разположено в Сречин, като зоната „Пристигащи“ е стара и все още необновена, за разлика от „Заминаващи“ която е реновирана и има нещо като междинна пристройка.

Когато пристигате/заминавате, може да сте на ръкав, но може и с автобус, в зависимост от самолета. Веднага след като пристигнете, минавате паспортна проверка, отивате в залата за багаж. Там срещу лентите е туристическото бюро за информация, което раздава безплатни карти на града и др. информация. Срещу него е бюрото за таксита, които специално от и до летището в Белград са с фиксирана цена в зависимост от зоната, до която искате да отидете. Получавате билет за таксито и плащате на шофьора. Пътувате спокойно. До такси-бюрото има банкомат, който пуска динари – пробвах няколко карти, всички работят и пускат динари.

Заминаващи – интересно е устроено заминаването. След като пристигнете и се чекирате, или оставите багажа /няма машини за селф-чекин, а всичко става на гишета/, се качвате на втори етаж „Международни полети“ с ескалаторите. Там минавате първо паспортна проверка, и после попадате в „Предстерилната зона“, която е пълна с магазини и на която гейтовете са отделени в отделни салони. Пред входа на всеки гейт е проверката за сигурност със скенерите. Не можете да преминете до гейта без да са ви проверили.

Дори да правите трансфер, се налага стигайки до даден гейт, отновото да минете секюрити чек, преди да влезете във вашия следващ гейт за излитане.

Цените на летището – народни, доста по-скъпо от тези напр. в Милано, които гледах на Линате и на Малпенза само 5 дни по-рано, или на тези в Каляри. Дюти фрито беше същото като в Малпенза, но с около 20 Е отгоре на всичко почти. Кафе-автоматите гълтат стотачки, но ресто не връщат. Пушене – има само пред летището, не видях пушилни в самото летище. Персоналът видях че излиза на покрива от една от тоалетните, която е точно до гейт А4а и А4b, които излитат за България, заради това, че трябва да сте с автобус.

От и до летището има освен таксита, два удобни автобуса – единият е 72, който пътува до Зелени венац, а другият е нещо като шатъл А1 – който пътува до площад Славия, който всъщност е почти в центъра на Белрад и от който почват малкото забележителности, които се обикалят за няколко часа в града, изкл. острова с речния плаж и хълма Авала. Цената на А1 е 300 динара на посока. Билетите си ги получавате от шофьора, който ви ги пише с химикалка.
За 72 – предполагам, че са пластмасовите еднократни карти със зареждане, които трябва да валидирате.

В самият Белград, няма много за гледане, дефакто една улица, която преминава в пешеходна зона, около която са всички по-известни сгради, и тази улица завършва с крепостта, която си заслужава да обиколите (безплатно е), за да видите страхотните гледки над реките Сава и Дунав, на мястото в което се вливат, както и част от града. С часовете на полетите, които имате 2 до 3 дни са достатъчни да отделите, като 1 и 3 за полети и почивка, а втори за улиците. Дори и два дни са достатъчни, ако веднага след пристигане – тръгнете по централната улица и стигнете до крепостта.

Ако имате въпроси, с удоволствие ще отговоря.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вече над Сърбия – около Белград

Изображение

Тук се вижда Ada Ciganja

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тук се появи един лилав

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А на такава карта ви лепят стикера за багажа, а не на гърба на билета – това го правят и в България и в Сърбия, Air Serbia

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Този сивият е на държавната чешка делегация. И тъй като нашият, който излиташе за София бе до него, не ни дадоха като предния път да се размотаваме около
самолета и да снимаме, а набързо ни качиха в нашия самолет.

Изображение

Изображение

Този белият, пак е техен.

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот niki_m » 05 Апр 2014 19:20

да допълня за WiFi-то на летището - има фрий, но толкова бавно те свързва, че накрая те препраща към теленор-а, който ти иска код, а уж е фрий за 15 минути и всъщност е за абонатите му. Така че, да има възможност да ви свърже, - долу на първия етаж, преди предстерилната и стерилната зона, но след това си е чист късмет.

Между другото, ако имате време, до входа на летището има нещо като авиационен музей. Не ми остана време да поснимам стари самолети.

А това е вътре от летище Н.Тесла
Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот akair » 05 Апр 2014 20:06

Интересно започват сърбите. Снимки от самия Белград ще има ли? :D
Аз все пак предпочитам АТР-ите през Даш8-400.... :-D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот niki_m » 05 Апр 2014 20:10

akair написа:Интересно започват сърбите. Снимки от самия Белград ще има ли? :D
Аз все пак предпочитам АТР-ите през Даш8-400.... :-D


Да, мога да кача и снимки от Белград, ако представляват интерес.

Иначе, летял съм с Даш8-400 два пъти - между Варшава и Краков
През ноември, имам няколко полета между Азорските острови, които ще бъдат с ДАШ-овете на САТА Азореш, като между Понта Делгада и Лажеш ще е с Даш 8-400, но между Лажеш, о-в Терсайра и Орта, о-в Файал, ще е с Даш8-200
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот Topfly » 05 Апр 2014 22:24

Засече ли за колко време пътувахте? Не знаех, че в ATR няма кислородни маски. Казха ли на колко метра височина летите?

Интересно е до кога ще издържат с тези стари самолети. Не знам в Европа някой да лето с толкова стари самолети. Дано сменят скоро машините след като получиха стабилно финансиране....
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот niki_m » 05 Апр 2014 23:40

Topfly написа:Засече ли за колко време пътувахте? Не знаех, че в ATR няма кислородни маски. Казха ли на колко метра височина летите?

Интересно е до кога ще издържат с тези стари самолети. Не знам в Европа някой да лето с толкова стари самолети. Дано сменят скоро машините след като получиха стабилно финансиране....


Съобщиха, че полетът продължава час и 10 минути. Не нося часовник, и не гледам времето.
Капитанът съобщи, че сме на 6700 м височина.

И аз не знам до кога ще издържат. В полета на връщане, в YU-ALO, на място 6F като седнеш, и плоскостите така са се отдалечили, и лайсната се е изместила, че отдолу видях нещо като мрежа от някаква материя, която облепя самолета /не знам дали го обяснявам правилно, т.к. не разбирам от подобни конструкции/.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот niki_m » 06 Апр 2014 16:55

akair написа: Снимки от самия Белград ще има ли? :D


Ето малко фотоси от Белград:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот niki_m » 06 Апр 2014 17:00

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот europeandj » 06 Апр 2014 18:25

Браво Ники! Страхотна изява. Ти си първия от форума на борда на Ер Събрия или греша... (P.S. е да де, то нали е първия полет, прощавайте за тъпия въпрос :D :D :D )

И въпрос: Белград светлинни години ли е пред София по отношение на чистота, подредба, забележителности и бютификация като цяло или само на мен така ми изглежда?
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот niki_m » 07 Апр 2014 19:29

europeandj написа:Браво Ники! Страхотна изява. Ти си първия от форума на борда на Ер Събрия или греша... (P.S. е да де, то нали е първия полет, прощавайте за тъпия въпрос :D :D :D )

И въпрос: Белград светлинни години ли е пред София по отношение на чистота, подредба, забележителности и бютификация като цяло или само на мен така ми изглежда?


Без да съм скромен - и аз мисля, че съм първият от форума на борда на ЕрСърбия. Другите, които снимаха бяха двама руснаци, по-възрастни българи също заснимаха, когато ме видяха че почнах да щракам на летището в Белград. :D

Всъщност, Белград е доста близък до София, но е доста по-подреден, малко по-чист, не видях панелки, крайречието е добре уредено, навсякъде се пуши, яде, сърбите са веселяци, веселят се дори администраторите в хотела, хората, които даваха закуската в хотела, заведенията и т.н., изобщо карат го по-свободно от нас. ОБикновено отговорът на шофьорите на А1 линията е - епа има време :). Доста пеят, и на улицата, и на обществени места, все някой препява нещо. Натоварен трафик, мисля че повече от София. Сутрин трябва да застанете на едно кръгово - на площад Славия, да видите какво се казва движение - три лентово кръгово, в което се включват още 5 или 6 бяха булеварда с едновременно движение на коли, автобуси, тролейбуси и трамваи. Поради което е пълно с регулировчици, които само ръкомахаха и свиреха.

това, което ми направи впечатление, е че доста псуват и жени и мъже. :lol:
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот Делян » 04 Май 2014 14:03

europeandj написа:
И въпрос: Белград светлинни години ли е пред София

Започваме да се обиждаме на градове пак :lol:
Какво да му е по-чистото на Белград като последната война там свърши само преди няколко години?
Аз познавам много сърби и трябва да ти кажа, че като мислене са няколко десетилетия след нас! Много от тях все още живеят с мисълта за Югославия, против ЕС са*, но като заплати се конкурират с Косово.
Знам че това е лично мнение, но доста вода ще изтече от Тибър докато братята сърби ни настигнат!

* = признак на изостаналост :idea:
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот mitkobiker » 06 Май 2014 17:30

Много приятна разходка :-D Благодарности, че сподели.
Изненадваща е възрастта и състоянието на Атр-ите. Сигурно новите арабски собственици вече работят по въпроса :wink:
AB6 313 318/9/20/21/Q/N 332/3/8/9 343/5/6 359 388 717 733-9/M8/9 74E/4/8 752/3 763 772/3 788/9/1 AN4 AT4/7 AWH AR1/8 141/2/3 C207/8 CNJ CR2/7/9/K CS1/3 DHT/2/3/4 D28/38 ER3/4 E70/5/90/5 290 FRJ F50/70/100 IL8/9 J32/41 L4T M82/3 TU3/5 SF3 S20 SU9 NDE
Изображение
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2544
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Re: Първи полет на Air Serbia от София (SOF) до Белград (BEG

Мнениеот West Germany » 06 Май 2014 20:53

Делян написа: против ЕС са*,
Знам че това е лично мнение, но доста вода ще изтече от Тибър докато братята сърби ни настигнат!

* = признак на изостаналост :idea:


Много бели им направи ЕС. Въобще се чудя как искат в ЕС след като ЕС и САЩ (НАТО) въведоха войските в Косово. Даже бомбардираха Белград и Сербия. И като бонус на края признаване на Косово. Както каза един сърбин, ако признват добре, но другите не признават така, а само Косово.

Моите лично мнение че сърбите въобще не са назад.
West Germany
най-спотър
 
Мнения: 492
Регистриран на: 23 Авг 2010 14:52


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron