Лисабон - Женева с TAP Portugal и easyJet

Лисабон - Женева с TAP Portugal и easyJet

Мнениеот niki_m » 19 Авг 2014 18:54

В един от свободните ми дни в Лисабон, имаше възможност за еднодневно прелитане до Женевското езеро за малко швейцарска прохлада. За "съжаление" Швейцария бе толкова гореща същия ден, колкото и Португалия. Женева посрещна всички пасажери с температура около 35 градуса, а плажът на Женевското езеро беше пълен, въпреки делничния ден.

Пътуването съчета две авиокомпании - TAP Portugal и easyJet.
Първоначалният замисъл беше сутрешния полет да бъде със Swiss, а връщането с easyJet. Тъй като известно време преди това швейцарците отмениха сутрешния си полет от Лисабон за Женева, и същият стана обеден, се наложи малка смяна в плановете. Свързах се със Swiss навръх Нова година - 1-ви януари, и като член на Star Alliance нямаше никакъв проблем да полуа билети за сутрешния полет на TAP Portugal от Лисабон до Женева. Кореспонденцията я водих с бюрото на Swiss в ЮАР, като беше достатъчен един мейл и нещата бяха веднага променени без излишни условности.

Изборът на easyJet, беше продиктуван от факта, че до този момент винаги полетите ми са били с т.нар. традиционни авиокомпании, но този път вместо да избера вечерния полет на ТАР до Лисабон, се спрях на оранжевата АК, като предварително при закупуването на обратния полет с тях, човек може да си избере срещу мака сума едно от местата с повече leg-room, за свой комфорт. Сумата беше наистина символична за пътуване от Швейцария до Португалия.

Първи полет - Лисабон - Женева с ТАР Portugal
- имахме закъснение с час и половина, т.к. когато се качихме на борда на А319 на ТАР, се оказа, че има някакъв проблем с двигателя на самолета, като суетенето го наблюдавах директно от илюминатора на мястото ми
- свалиха ни от самолета, отново в транзитна зона, като ни дадоха нов гейт и минахме цялата процедура отначало
- служителите на ТАР в Лисабон обясниха на пътниците, които имаха връзки, че те от Лисабон не могат да направят нищо за техните полети, но в Женева ще има представители към които могат да се обърнат, и които ще се погрижат за тях
- кетърингът на ТАР за сутрешна закуска включваше кисело мляко, сандвич с жълто сирене и колбас, кроасан с мармалад за мазане, кафе, сок, вода и др. напитки; сервира се в малки таблички опаковани за всеки пасажер

Втори полет - Женева - Лисабон с easyJet
- тук искам да вметна една скоба, че малко по-рано, вече бях пробвал easyJet на връщане от Ница към Лисабон, за което ще разкажа някой ден в друг трип-рипорт и впечатленията от АК ми бяха добри
- на този втори полет с тях, добрите ми впечатления се затвърдиха
- наистина харесах easyJet, работеха стегнато, с усмивка, много ентусиазирано както наземните екипи, така и кабинния състав - просто бяха радост за очите ми, и затова от този втори полет с тях си позволих да си купя един макет оранжеви самолети А319 и А320 пластмасови за сглабяне с ливерията на easyJet, т.к. ги харесах
- приятното с техните полети е, че когато имаш тяхно платено място, ползваш speedy boarding, и минаваш в "бизнес" класата на авиокомпанията, т.е. с предимство се качваш на самолета
- екипажите са много разговорливи и обръщат внимание на пасажерите, което е приятно докато летиш с тях
- за съжаление, и в полета от Ница до Лисабон и от Женева до Лисабон, вече бяха с поизчерпан асортимент на храните, които предлагаха (може би заради вечерните часове на полетите) и имаше само 2-3 вида сандвичи, които обаче си заслужавата всеки евроцент - вкусни, големи, ароматни и приятни; и на двата полета капучиното, което предлагаха беше в огромни чаши с невероятен вкус, подаръкът беше един туикс, ако си поръчаш сандвич с капучино - и всичко това струваше 7 Е кетъринг
- изключително съм доволен от двата полета на easyJet и бих ги избирал и занапред при възможност
- снимки от полетите с easyJet нямам, т.к. бяха вечерни, а и след 21 часа просто не ми се снимаше вече, предпочитах да се радвам на полета и настроението, което създаваха на борда

И двата полета бяха в Женева на ръкав, докато в Лисабон бяха на стоянка с автобуси.

Относно летището в Лисабон съм разказвал доста.

Летището в Женева - Genève Aéroport, Cointrin Airport, GVA е приятно градско летище, на което цените изобщо не бяха високи, а съвсем нормални. Едно голямо предимство е, че е съвсем близо до Женева. На изхода на пристигащи, има специални машини за билети за различните точки в Швейцария. До Женева можете да си вземете безплатен билет за пътуване от машината с влак, който тръгва от летището и стига до централната гара в Женева за 6 минути. Няма нужда да го валидирате никъде. Просто си го взимате от автомата. Много хора не обръщат внимание на този автомат до входа на пристигащи и го отминават, а това билетче върши чудеса в следващия един час, в който трябва да стигнеш до някъде. На връщане към летището, билетите се продават на гарата също от автомати, и не бяха на някаква висока цена, не помня точно колко.WiFi е безплатен.

Нито на влизане в Швейцария, нито на излизане от Швейцария към Португалия не сме минавали паспортни контроли. Секюритито става доста бързо. Т.к. имах метал в маратонките, по навик отидох и ги събух, и секюритито изпаднаха в удивление, че съм го направил без да съм пищял и ми благодариха поне 3 пъти за доброто отношение към тяхната работа.

А сега малко фотоси.

1. Над Лисабон на път към Женева - прелетяхме над квартал Мушкъвидъ (Moscavide) зона Ешпу (Ехро), паркът на Нациите (Парк дъш Нъсойш - Parque das Nações‎), най-дългият мост в Европа - цели 17 км - Вашку дъ Гамъ (Vasco da Gama) и над река Тежу (o rio Tejo)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

2. На борда на ТАР Portugal

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

3. Време е за закуска на борда

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Лисабон - Женева с TAP Portugal и easyJet

Мнениеот niki_m » 19 Авг 2014 18:54

4. Над Швейцария - все още имаше сняг, въпреки че беше юни месец, а в Женева беше като на тропиците горещо

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

5. Наближихме Женева и в дъното дори се видя езерото

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

6. Летище Женева - Genève Aéroport, Cointrin - GVA

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

7. А това е Централната ЖП Гара в Женева

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Лисабон - Женева с TAP Portugal и easyJet

Мнениеот akair » 22 Авг 2014 01:20

Много хубав report, но не стана ясно ТАП или Изи бяха по-добри по отсечката? :) А снимки от езерото има ли? :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Лисабон - Женева с TAP Portugal и easyJet

Мнениеот niki_m » 21 Сеп 2014 22:30

akair написа:Много хубав report, но не стана ясно ТАП или Изи бяха по-добри по отсечката? :) А снимки от езерото има ли? :D


Здравей! Да, имам снимки от езерото. Ще пусна скоро.

С ТАП - нямаш грижи - отиваш, издирват те, качват те, свалят те, място имаш, нямаш грижа за бордни карти, хранят те, а с изи, трябва да помислиш за някои други неща. Като цяло ми харесаха и изиджет.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Лисабон - Женева с TAP Portugal и easyJet

Мнениеот niki_m » 22 Сеп 2014 11:41

Ето и обещаните снимки от Женева - прекрасен град.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron