Два дни в Джакарта

Два дни в Джакарта

Мнениеот bolero » 14 Дек 2016 14:55

Една година измина от моето пътуване до няколко страни в югоизточна Азия, но чак сега се реших да публикувам моите впечатления за един град в една от тези държави. Emirates беше моят превозвач от Будапеща до Куала Лумпур, а между Малайзия, Сингапур и Тайланд летях с Air Asia. До Джакарта, която е столица на Индонезия реших да пътувам с техният национален превозвач Garuda Indonesia. И точно за този град ще ви разкажа в този мой пост.

Индонезия е страна на контрасти, а столицата Джакарта е най-добрия пример за това. Там видях великолепни бизнес сгради на световни корпорации, които предполагат инвестиции и добра икономика, но редом с това доста гета с голяма бедност и бездомни хора. Едните неприлично богати, а другите на ръба на оцеляването.
Пътуването ми до Джакарта бе спонтанно решение, което взех след като прочетох, че там могат да се видят някои интересни неща. Отделих два дни за този град, а той ме посрещна с много горещо и влажно време. Температурите бяха около и над 30 градуса, а моя кратък престой съвпадна с дъждовния сезон, който е от началото на Ноември докъм края на Април.
Докато се разхождах по улиците на Джакарта ми направи впечатление силно натоварения трафик. Правилата за движение трудно се спазват. Първоначално изглежда, че с предимство са автомобилите, заради луксозния вид на не малко от тях, но всъщност господари на пътищата са моторите и мотопедите, които доминират в трафика. Дори собствениците на най-лъскавите коли се съобразяват с тях.

Изображение

Пешеходците в Джакарта са оставени на собствения си усет и късмет. Опитът показва, че е по-лесно е да се спогодиш с шофьор на автомобил, който след вдигната срещу него ръка намалява и ти дава предимство, отколкото с водачите на мотори, които се появяват изневиделица и са склонни да минават през почти всичко, което им препречи пътя. Но както е казал Ницше: “Това, което не ме убива, ме прави по-силен”. След като с моите приятели оцеляхме през кръстовищата и стоически чакахме безопасното време за пресичане, най-после достигаме Националният паметник. Паметникът (National monument), смятан за една от най-големите забележителности на Джакарта е свързан с идеите за национално освобождение на Индонезия и представлява висока кула с височина от 132 метра в средата на площад Мердека. На върха му е изваян пламък, който е покрит със златно фолио. От там можете да се насладите на панорамна гледка на Джакарта.

Едно от най-странните неща бе, че през целия ден прекаран в обикаляне на забележителности не срещнах нито един турист. Единствените европейци бяхме аз и моите трима приятели. На площад Мердека ние бяхме най-атрактивните и желани личности за снимки. Чувствахме се като холивудски филмови звезди попаднали в тълпа от почитатели. С нас си правиха селфи много от местните младежи, които искрено ни се радваха. Ако сте в Джакарта и решите да пазарувате, то най-доброто място за тази цел е Гранд Индонезия Mол. Тук можете да намерите всички световни търговски марки. В Джакарта се намира и най-голямата джамия в Югоизточна Азия, а името и „Истиклял“ в превод означава Независимост. В столицата на Индонезия живеят над десет милиона души, предимно мюсюлмани, но редом с тях има и християни. Португалската католическа църква, която е в съседство с джамията е доказателство за едно мирно етническо съжителство.

Изображение

Изображение

Изображение

След дългия и натоварен ден ни предстоеше вечеря в един ресторант, който по мнението на всички нас се оказа най-интересното място в Джакарта. Името му е Dapur Babah Elite. Това е престижен ресторант, предлагащ индонезийска, тайландска и китайска кухня. Собственикът е дългогодишен колекционер на антики, като една част от избрани експонати е оставил в ресторанта. Всичко подредено с вкус и съобразено с времето си, което дава моментална препратка към една отдавна отминала епоха. Поръчах си типично индонезийско ястие, вкусът ме изненада много приятно. След вечерята си побъбрихме на чаша питие за нашите първи впечатления от Джакарта, а после любезната управителка на ресторанта ни изпрати с чадъри до таксито в нощния проливен дъжд.

Изображение

Изображение

Изображение

Когато се прибрах в България, повечето приятели ме попитаха какво съм и гледал толкова на тази Джакарта. Наистина мога да кажа, че има и по-интересни места, но този кратък престой не ме разочарова ни най-малко. Връщайки се една година назад във времето, мога смело да препоръчам този град за кратка разходка, ако търсите едно различно преживяване.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
bolero
спотър
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Авг 2012 10:49
Местоположение: Plovdiv

Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта