Мерните единици и компетентността на компетентните

Мерните единици и компетентността на компетентните

Мнениеот slice » 25 Сеп 2005 23:57

Напоследък съм свидетел на един странен феномен. От този месец в университета си почнах вече да карам по специалността и се срещам със специалисти в сферата на авиацията. Първият ми сблъсък бе с асистентката по авиационна метеорология, която по някаква случайност се оказа и шеф на метео службата на летище София.

Жената започна да ни говори за облаци, вятър, налягане, QNH, QFE, стандартна атмосфера и в един момент стигна до една сметка, в която и се наложи да ни покаже кооооолко много са 100 ft. 100 ft. по моята скромна преценка са 30 метра, но не.... така мислех само аз и няколко объркани люде.... оказа се, че 100 фута (фита) са цели 300 метра!
Съобразителен студент поправи милата ни асистентка, но след има ли няма 10 минути тя отново затвърди мнението си, че един фут (фит?!) е 3 (три) метра.

Продължихме нататък. Стигнахме до "кофата", която мери количеството на валежа: "Наскоро по наводненията казаха, че еди къде си били паднали 150 мм дъжд.... представяте ли си, това е метър и половина!" Тишина в залата... по-несъобразителните вадят калкулатори и започват да ги бият в главите си... смятат, смятат, но пустата машинка все изкарва 15 сантиметра...

Седмица по късно, на упражнение по аеродинамика, асистентката прави важната забележка - "... и като получите някоя скорост веднага я обръщайте в км/ч, защото ВСИЧКИ самолети ви я показват в км/ч." След две-три секунди, асистентката се сети, че само руските самолети са на тоя принцип, но абсолютно незнаеща за какво става въпрос добави - или във фит в секунда (смях в залата)

Защо ги пиша тия неща ли? Ами защото аз може и да съм чувал, че дин фут (фит?!) е близо 30 сантиметра, или че скоростта на западните самолети се мери във възли (кноти?!), но бас държа, че болшинството от колегите ми ня са и чували! Е, тия жени, специалисти иначе в сферата си, им набутват в главите същата каша, която вирее в техните! Толкова ли не можа българският народ, като така и така ще ползва винаги чужди стандарти, да се научи да преминава от единия в другия безпроблемно! Ми то да беше само в ТУ-София! Обзалагам се, че в цялата система цари абсолютен хаос и това се доказва от факта, че жена работеща с това (пак казвам - много добре разбираща материята) си мисли, че един фут е 3 метра, 150 милиметра - метър и половина!

Не знам... май се боря с вятърни мелници както винаги! Ние да ги научим всичките да викат курс, а не рискание ще е успех!
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот BGH362 » 26 Сеп 2005 11:03

И казваш тези се налага да ти преподават :shock: :lol:
BGH362
BGH362
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 29 Мар 2005 18:29

Мнениеот aviofen » 26 Сеп 2005 21:55

Илия според мене жената си разбира от работата просто изглежда че не преподава много много по принцип и затова се бърка от време на време.За да е станала шеф на метеото на летището значи трябва да има нещо.Според мене тези грешки са си от липса на тренинг в лекциите.А иначе за тази по аеродинамика,незнам може и тя да греши поради липса на опит понеже е сравнително млада.Смятам,че този блог не е необходим въпреки че съм съгласен с тебе че колегите към този етап не са съвсем наясно с фитите и метрите.Драматизираш прекалено много :)
Аватар
aviofen
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 07 Ное 2004 17:05
Местоположение: Бургас

Мнениеот slice » 26 Сеп 2005 23:37

жоро, не си разбрал идеята ми.... няколко пъти споменах, че и двете явно си разбират в сферите, но им е страшно трудно да се прехвърлят от руския на западния стандарт, което ми се струва абсурдно!

Иначе относно необходимоста на блоговете... това мисля, това пиша... ако не ви се чете - недейте :)
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот BGH362 » 27 Сеп 2005 10:14

Важното поне че от работата си разбира :lol:
BGH362
BGH362
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 29 Мар 2005 18:29


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта

cron