Глупавите журналяги

Глупавите журналяги

Мнениеот slice » 03 Окт 2005 14:04

Изображение

пълен текст: http://www.bgspotters.net/slice/24fb_big.jpg

Всички знаете, че имам специално отношение към българските журналисти, особено когато започнат да пишат за авиация. Рядко изпадам в дълбокомислени коментари по този въпрос, но и този път не мога да се въздържа и да не напсуваm лицето Радко Паунов, който май не е Паунов, ами е Лешоядов защото като всеки български журналист гони сензацията и най-го кефи да има кръв и мозък по страниците!

Конкретно става въпрос за днешният брой на 24 часа, на първа страница който е публикувана уплашената мутра на Радко Паунов (Лешоядов) и гръмкото заглавие: "65 минути аз и 99 пътници се молихме да оживеем"

Визира се вчерашният инцидент, при който полет на България Ер се върна принудително (принудително, не аварийно) на летище София поради отказ в навигационната система, или по точно поради индикация за отказ. Както на всички нас ни е известно в гражданската авиация системите се подсигуряват тройно и подобен отказ не означава, че самолета пада като круша от дърво. Проблемите са повече оперативни - самолета се връща, следва закъснение и т.н. Реално погледнато полета може да продължи и с подобен отказ (Това, че има такъв отказ, не значи се самолета не може да се ориентира или че е глух и сляп...) Истината е, че правилното решение е полета да се прекрати и точно това правилно решение е взел екипажа.
Стандартната практика при такива случаи е естествено да се вземат всички мерки за безопасността на пътниците. Именно заради това задължение на кабинния състав е да ги подготвят като им отнемат всичко ненужно за да не се наранят в случай че самолета кацне по-твърдо или направи някой по рязък завой.

Уви на вчерашният полет е имало един доста по-голям проблем. На борда е имало журналист и то не какъв да е журналист, ами от прекия конкурент на вестник жълт шок - 24 часа. Уважаемият мухльо Радко Паунов (Лешоядов) най-вероятно вече наакал се в гащите, защото малката му главичка си представя апокалиптични сцени, решава, че е гепил сензацията за носа и я води в редакцията. Резултатът е отчайващ - инцидента е представен като трагично събитие от което мирише на изгорял керосин и излиза, че пътниците едва са се отървали живи!

С цел достигане на горния ефект младият репортер е цитирал изказвания на пътниците, които наистина звучат като извадени от някоя самолетна драма/трагедия. Истината е, че в такъв момент човек малко или много се плаши. Казват ти "има проблем, ще се връщаме" и щеш не щеш се панираш... Когато до теб се панира и журналяга, обаче, твоята панировка излиза във вестниците на следващият ден!

Защо ги пиша тия неща?
Ами подобна статия дискредитира безумно много България Ер, която така или иначе страда от липса на добър мениджмънт. Простият пример от ежедневието ми: Моя роднина ще лети по същата линия в сряда, за пъри път с българите и страда от авиофобия - еми като прочете двадесед и четири часа как ще се почувства? Със сигурност не е единствена!

Омръзна ми да чета журналяги, които пишат нещо, а дори не разбират повечето думички в изреченията си! И тия хора се водят с Висше образование - срам за СУ! Срам за България! Срам за човечеството!
Последна промяна slice на 04 Окт 2005 10:38, променена общо 1 път
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот tsonpen » 03 Окт 2005 16:27

Подкрепям автора!
... на коментара, не на статията :D
Извадка от статията, доколкото позволява безплатното електронно ползване на вестника:
http://www.24chasa.bg/Default.asp?stati ... 03&iy=2005
Самолет на “България ер” се повреди във въздуха
65 минути 100 се молиха да оживеят
Полетът обаче можел да продължи, навигацията - тройно осигурена
РАДКО ПАУНОВ, наш човек сред пасажерите
100 пътници на "България ер" преживяха 65 мин ужас в небето между България и Франция. “Боинг 723” на авиокомпанията, който излетя вчера в 8 ч от София, се повреди при полет, върна се обратно и кацна аварийно пред десетки линейки и пожарни.
30 минути след излитането на пътниците бе съобщено, че има техническа повреда и се налага машината да обърне към България. Настана паника. Стюардеси с бледи лица се опитваха да успокояват ужасените пасажери.
"Какво става. Умираме ли?" - питаше отчаяно Беда Саркисян, която от 35 г. живее в Париж. Възрастната жена се молеше да се размине най-лошото. Пътници един през друг питаха каква е повредата.

По-натам в текста се кипри сълзлива мелодрама за младоженци, тръгнали за (последно) пътуване, както и увереността на пътниците, че само на изключителния професионализъм на пилотите се дължи избавлението им.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот Toni » 03 Окт 2005 16:43

Какво очаквате от човек казващ се Радко, при това Паунов....

Пълна простотия...сега България Ер трябва да ги съди за клевета и уронване на престижа. Такава статия допълнително ще психира хората, които и без това умират от страх, особено след черния август.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот Stoyan » 03 Окт 2005 17:56

Наистина не мога да коментирам. В такива случаи ми се иска винаги да съм на борда и да обясня на всички панирани как не трябва да се панират, зашото не е станало кой знае какво, но......... май се размечтах!
А също бих пратил и-мей на редакцията и БГ Еър.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот AiBOJ » 03 Окт 2005 21:00

Толкова елементарни журналисти много в България,но това е вече нещо ненормално.И аз си мисля че компанията трябва да си потърси правата в съда.
Не мога да разбера защо в тая страна се пише на килограм и се търси сензацията,за сметка на истинноста на дадена информация?На какво ги учат в тия университети бг журналистите.Ама и да си задаваме въпросите ние тука е безмислено.
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот slice » 04 Окт 2005 10:39

сбъркал съл линка за целия текст - поправен е
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот tsonpen » 04 Окт 2005 12:10

Поразен съм от променливия модел на самолета!
В книжния вестник, който четох пишеше, че самолетът е 727(!), във вестника на slice е вече поправено на 737 (може би аз съм чел вечерното издание), докато в електронното издание, съвсем през просото, е 723!
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот toni75 » 04 Окт 2005 18:47

slice написа:сбъркал съл линка за целия текст - поправен е

Линка е добре, но страницата на вестника е някак си отрязана отдолу. Можеш ли да сканираш и останалата част?
toni75
най-спотър
 
Мнения: 496
Регистриран на: 18 Дек 2003 02:24
Местоположение: Щутгарт, Германия

Мнениеот slice » 05 Окт 2005 19:29

линка вече е добре.... за съжаление докато забележа отрязания текст вече съм загубил вестника
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот HBNIK » 06 Окт 2005 01:50

Браво Слайсе, за хубавия коментар! 4уствам как се здържаш да го напсуваш открито....споделям на 1000 процента мнението ти.
Аватар
HBNIK
спотър
 
Мнения: 33
Регистриран на: 15 Авг 2005 21:56
Местоположение: Швейцария

Мнениеот mitkobiker » 06 Окт 2005 15:00

занимавам се с продажба на самолетни билети и през изминалата седмица ми писна на обяснявам на клиенти, които са попаднали на подобни статии, че всичко написано по вестниците едва ли отразява точно истината...... очевидно е , че екипажа се е справил със ситуацията и наистина е добва идея България Ер да повика в съда някои писачи.
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2544
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Мнениеот AiBOJ » 11 Окт 2005 01:45

http://www.7sport.net/7sport/igri/index.htm
poglednete towa i neka nqkoi da komentira
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот toni75 » 11 Окт 2005 13:52

Изобщо пак статия в стил "Стандарт"...
Ама какво да се учудваме, то нали Стандарт и 7 дни спорт са едно и също.
toni75
най-спотър
 
Мнения: 496
Регистриран на: 18 Дек 2003 02:24
Местоположение: Щутгарт, Германия

Мнениеот toni75 » 11 Окт 2005 13:56

Копирам тук цялата статия, защото линка едва ли ще е активен утре, а пък статията заслужава да се прочете. :wink:
---

Спортисти на косъм от въздушна трагедия
Спряха от полети самолета, с който хандбалният Локомотив и баскетболният Лукойл пътуваха за Амстердам

Хандбалистите на шампиона Локомотив Металекс Билд и баскетболистите на Лукойл Академик са убедени, че живеят втори живот. На 30 септември спортистите пътуваха до Амстердам със самолет на авиокомпания "България Еър". Вчера полетът на националния превозвач с машина Боинг 737-300 и капитан Емил Миланов аварира на път от Холандия към България и кацна принудително във Франкфурт, Германия. На борда на самолета имало 13 пътници, които бяха превозени късно снощи до България. Причината за инцидента е падане на налягането на маслото в един от двигателите на самолета. Състезателите на Локомотив Металекс Билд пътуваха точно преди седмица със същия полет и са убедени, че само чудо ги е спасило.
- Не знам какво е предизвикало тази авария, но когато се връщахме от Амстердам, стюардесите се държаха странно. Дори се пошегувах с едната, че няма нужда да си закопчавам колана, защото самолетът няма да падне. Тя пребледня и трескаво ми обясни да не викам дявола - спомня си изпълнителният директор на варненци Ангел Дянков.
От клуба дори признаха, че възнамеряват да направят курбан по случай оцеляването си. От "Бългaрия Еър" бяха категорични, че разполагат с няколко такива самолета и вероятността машината да е една и съща е много малка.
Стефан Августинов
toni75
най-спотър
 
Мнения: 496
Регистриран на: 18 Дек 2003 02:24
Местоположение: Щутгарт, Германия

Мнениеот mitkobiker » 11 Окт 2005 15:16

Фундаментална простоия! :shock:
Чета идиотщините в 7дни и не вярвам на очите си :?
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2544
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Следваща

Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта