Защо другите могат, а ние не? part 1

Защо другите могат, а ние не? part 1

Мнениеот harrier » 03 Дек 2005 20:32

Поводът да започна този блог беше една почти незначителна в световен мащаб авиационна новина. Турската авиокомпания Sun Express, 50 % от която са собственост на Condor и Turkish AL обявява че ще разрастне дейността си, като увеличи честотите на полетите до Германия и разрастне авиопарка си. Дотук нищо необичайно. В Германия живеят доста турци (около 8 милиона доколкото знам, моля някой да ме поправи ако греша), освен това не малко немци посещават турските морски курорти. Изведнъж се сещам, че аз съм един от не малкото българи, живеещи поради една или друга причина в Германия в момента. И се чудя - абе защо турците са улеснени да пътуват към родината си, а ние не. Нашата голяма национална гордост, която печели неприлично много пари, Bulgaria Air лети до Франкфурт (4 седмично мисля) и до Берлин (4 седмично) плюс един-два полета до Варна. Хемус и те летят до Щутгарт, до Кьолн, а до не одавна и до Лайпциг. Верно и ние не сме колкото турците, но мога да ви изтъкна поне няколко причини, които биха оправдали двойно покачване на честотите на българските компании към Германия.

Та живея си аз в Германия, като в моя град Нюрнберг, както и в съседния Ерланген живеят наистина много българи. Не само студенти. Нямам точна информация колко сме точно, но сигурно ще се убедите в горното ми твърдение, ако ви кажа, че всеки ден срещам българи от всякакви възрасти из града. Като брой на чуждестранните студенти сме на второ място след китайците. Самият Нюрнберг е 500 000 души, а Ерланген около 108 000.

Повече от половината ми познати тук ще се пбирират по празниците с автобус - 100 евро двупосочен билет до София. Останалите ще напълваме самолетите на авиокомпаниите - едни на Bulgaria Air от Франкфурт (около 3 часа и половина път с влак и още пътни разходи), други на Lufthansa и компании от този калибър. Оказва се, че за да лети човек по-евтино до София трябва да вземе Бългериа Еър, но като изчислих че заедно с отиването до Франкфурт пътните ми ще излязат малко по-малко от билет на Lufthansa или Austrian Airlines от Нюрнберг до София ми стана тъпо, че вече си бях платил билета за нашата авио-гордост.

Примери за други градове с подобна ситуация има много. Мюнхен например няма пряка въздушна връзка с България, но има и 3000 български студенти (ако греша моля да ме поправите). Те или се прибират с автобус или с някоя чужда авиокомпания. Последните полети на българска авиокомпания от София до Мюнхен бяха по времето на Балкан, преди голямото спиране на полетите. Опити за възстановяването им не е имало въпреки добрата почва за развитие.

Защо споделям всички тези факти? Само си представете, че България имаше нискотарифна авиокомпания, базирана на нейна територия. Една такава компания може да печели много добре стига да не е нещо от рода на Митко и Сие или Еърбега, където става въпрос за всичко друго, но не и за нормална компания. Разбира се всичко опира и до държавна политика, защото живеем в държава, която сама подтиска естественото развитие на икономиката си.

Незнам дали е в нас проблема или в кои. Постоянно казваме, че политиците са ни виновни, но забравяме, че ние избрахме бившите комунисти, турците и същите, които ни управляваха по такъв безумен начин в последните 4 години, накуп. Дали не е в нас проблема?
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот karadzhoff » 20 Дек 2005 20:10

Напълно съм съгласен с harrier.Темата наистина е наболяла и е хубаво
да се чуят/прочетат повече мнения.Моето лично мнение е ,че в нашата
мила родина вече нищо не става без парички под масата т.е.рушвет.
Ха се е опитал някои да направи опит да създаде такава компания,
веднага около него се създават хиляди пречки и трябва да пускаш
парички наляво и надясно,а няма гаранция ,че ще успееш ако нямаш
зад гърба си някой от най високо място/казано меко/.Продължавам да
се питам как така ония от Wizz Air успяха първи да се докопат до нашия пазар, кой им даде това право? и колко души се нагушкаха от
сделката?Май онова дребното министърче преди да си отиде от минис
терството за последно бързаше да си напълни гушката,а сега чувам/
чета,че други НТА се натискат да работят от/до Б-я, нали новите властници и те трябва да се облажат.Заспала работа сме,и това си е.
Докато си пасуваме и мълчим ще идват от всякъде тука и ще ни пра
вят на маймуни,по точно ще си правят с нас каквото искат.Като влезем
в ЕС съвсем ще я втасаме,ще станем един голям пазар за всякакви
европейски стоки дето не се пласират там някъде.
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Мнениеот AiBOJ » 20 Дек 2005 22:37

Via,
може и да не съм те разбрал правилно,ако е така поправи ме,но нали точно ние,тези ,които пишем във форума ,настоявахме за по бързо присъединяване на страната към открито небе(мисля че беше),за да може да навлязът НТА.Сега когато на пазара почват да се появяват такива авиокомпание започваме да руптаем и да говорим,защо всъщност не сме пуснели ние собствена НТА.Авиационният пазар в момента в глобален мащаб е в криза,с тенденция(според мен) "нормални" по малки а/к да се преструктурират в нещо като НТА.България не е държава която може да има много авиокомпании.За да се създаде нова НТА,която да разполага със собствени самолети и да лети до много дестинации в Европа,изисква страшно много начален капитал!Тази НТА се предполага че ще лети до второстепенни летища с малки изключения.Не съм убеден че точно това летене до второстепенни летища би напълнило самолетите!Още повече ,че една НТА не означава че на 100 % от местата на самолета ще бъдат разпродадени за по 10 евро.На тези цени ще летят 20-30 % от пътниците и ако имам шансът бих бил един от тях,ами другите,които няма да имат тази възможност да летят за 10 евро?А тези които не могат да купуват билети 3-4 месеца по рано?Такива пътници ще има винаги ,които трябват да бъдат поети от някого.Въпросът е не чужди а/к ,а нашите такива да ги поемат и то от летища не второстепенни!Лично мое мнение е, че не трябва да създаваме нова Бг НТА ,а съществуващата БГ Еър да бъде преструктурирана в не точно чиста НТА,нещо като Кондор да кажем,каквито са настоящите намерения!Защото в конкуренцията на навлезлите вече и навлизащи нови НТА,хвърлянето на нови и то много средства би се отразило негатично на целият БГ авиационен бизнес.Мисълта ми е,дялът от пътническият пазар с който разполага Бг Еър трябва да се развива и увеличава,което е възможно с една по добра маркова и ценова политика,т.е.вече от постигнатото до сега да се гради нагоре.
Harrier,прав си за много неща!До преди 1 седмица ние в северна Германия нямахме директна връзка с България.Добре че Хемус се сетиха и го направиха и вече и това си имаме!Но за пътникопотока от студенти за който говориш е актуален по това време на годината,лятото и може ми за известно време през пролетта,т.е. той не е постоянен.Тъкмо един такъв въпрос си задавах днес :С каква натовареност са тези нови полети на Хемус при излитане от СФ?В момента към Сф за максимално затоварени!Същият въпрос ще се отвори и след 10 януари ,каква е затовареноста на полетите към Сф ,когато всички студенти започнат да се прибират?Според мен - много малка.Верно е че сме много студенти ,но ние можем да осигурим натовареност достатъчна за печалба точно по тия периоди от година за които споменах по горе,ами през останалото време?Не можем да говорим за увеличаване на честоти при положение че пътникопотока е непостоянен!През останалото време когато не пътуват масово студенти и други българи към Бг ,местата във самолетите се заем предимно от бизнес пътувания и т.н.,е сигурно има някаква малка част "нормални" пътници!А доста от пътниците на Луфтханза по дестинация Бг са бизнес или допълващи пътници които летят от други страни на Европа транзитно през FRA и MUC.
Значи,прекалено сме закъснели за 1 нова бг НТА!Ние трябва вече да се нагаждаме на пазара с цел да не позволим на точно тези чужди НТА да завземат вече спечелият от Бг Еър и Хемус пътнически пазар!А как би станало това,мисля че и двете а/к показват като за начало някакви искрици че знаят как да го направят!Но преди всичко трябва да се промени самият начин на работа в тези а/к и да започнат да мислят със западният тертип!
Лично мое мнение без да обвързвам никого с него!
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот AiBOJ » 20 Дек 2005 22:46

Sorry,че тук там има грешки и че не е оформено както трябва,но го писах току що и го постнах веднага,защото нямам време да го оформям!
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот ATC » 20 Дек 2005 23:18

Има полети София - Мюнхен
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF

Мнениеот Делян » 20 Дек 2005 23:59

via написа:други НТА се натискат да работят от/до Б-я, нали новите властници и те трябва да се облажат.Заспала работа сме,и това си е.
Докато си пасуваме и мълчим ще идват от всякъде тука и ще ни пра
вят на маймуни,по точно ще си правят с нас каквото искат.Като влезем
в ЕС съвсем ще я втасаме,ще станем един голям пазар за всякакви
европейски стоки дето не се пласират там някъде.


via,
Какво лошо има в това други ниско тарифни компании да се натискат към България? Не печели ли крайният потребител от това? Разбира се, че шефа на Wizz се е обадил на унгарският посланик и той е звъннал едно телефонче на министъра и спогодбата между България и Унгария се е подписала. Но това ли е проблема? Нека българските авиокомпании да направят нещо подобно! Не могат защото няма капитал. Хемус са с тъмно капитали така, че пералните принципи са по-важни за тях от колкото пазарните! А Bulgaria Air едвам крета! В такъв случай трябва ли да си затворим небето за нискотарифни защото българските авиокомпании не могат да направят подобна. Не че не могат а, не искат. Хемус не довалстваха в пресата, но накрая започнаха да се нагаждат към правилата на пазара. Иска им се те да контролират пазара само, но не става така! По-добре да се внесе конкуренция от чужбина за да може нашите когато им намалее печалбата да се осъзнаят малко и да започнат да действат на пазарният принцип.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Мнениеот harrier » 21 Дек 2005 01:31

O4akva se okolo 2010 v Evropa da sa ostanali samo nqkolko niskotarifni aviokompanii. Spored men e nujno kolkoto se moje po-skoro da se prisaedinim kam otkrito nebe. V Balgariq nqma dobri manageri, koito mogat da napravqt NTA, nqma izobshto pazarno mislene pone v aviaciqta s malki izklu4eniq. Na men li4no ne mi trqbva da ima balgarska NTA, tq nikoga ne moje da byde po-dobra ot edna zapadnoevropeiska takava. Obslujvaneto ni kuca qko, a to e edin ot nai-vajnite sektori ot stopanstvoto v dneshno vreme. A osven obslujvaneto ima i kup drugi neshta, deto ne se pravqt kakto trqbva v balgarskata aviaciq. Jalko samo 4e za prisaedinqvaneto na Blagariq kam otkrito nebe upravlqvashtite vav ve4e nqkolko pravitelstva govorqt kato za neshto, koeto ne zavisi ot tqh, a ot nqkoi drug. Smeshni sme!
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот AiBOJ » 21 Дек 2005 02:06

Според мен не можем да говорим че няма добри кадри които да ръководят бг а/к.В Хемус ,Митко е несменяем от много време,т.е. не е дадена възможност на други кадри.В Бг Еър Тасков обслужва определени интереси и не работи за развитието на компанията.Новите хора които влязоха сега,показват като за начало,че осъзнават накъде се развива пазара и като че ли показват индикации че компанията трябва да се нагажда в момента.
Но проблемът не е изцяло в ръководният екип ,а е в корупцията в цялата система!Това води до пълнене на джобчета на определен кръг от хора и съответно непрофесионалната работа в а/к.
Аз мисля,че има хора които да ръководят авиобизнеса и то успешно,просто не манталитета ни е калпав!
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот karadzhoff » 21 Дек 2005 18:45

AiBOJ,
не съм съгласен напълно с теб.Хайде да видим от къде е започнал
гърка собственик на Изи Джет май не беше с много пари и то взети на
заем от баща му,самолетите бяха на лизинг и т. н.Но основната разлика м/у неговата компаниа и нашите май е в организацията на работа.Хайде да видим колко е администрацията на БГ еър или Хемус
и неговата?Колко е л/с при нас,каква взаимозаменяемост има при нас
и какво е положението при неговата?Къде/и как продават билети за
компаниите?Защо след като БГеър се посъвзе решиха веднага че тряб
ва да я преватизират, а не се опитат да я преструктурират/направят отчасти НТА.Защо трябва да си купуваш билет няколко месеца по-рано след като 1-2 часа преди полет НТА обикновенно продават незаетите места на ниски цени.Ама май на някого му е по изгодно да стане така, че и за него да има нещо от баницата.Сигурен съм,че във България също има хора които милеят за гражданската авиация и са готови да вложат
немалко пари в тази дейност,но не могат да направят нищо поради изложените по-горе причини.Боли ме че след 2-3 години като отида на летището може вече да не видя самолети с инициали LZ и българския флаг на борда,а какво беше преди години.........
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Мнениеот AiBOJ » 21 Дек 2005 21:15

via написа:AiBOJ,
не съм съгласен напълно с теб.Хайде да видим от къде е започнал
гърка собственик на Изи Джет май не беше с много пари и то взети на
заем от баща му,самолетите бяха на лизинг и т. н.Но основната разлика м/у неговата компаниа и нашите май е в организацията на работа.Хайде да видим колко е администрацията на БГ еър или Хемус
и неговата?Колко е л/с при нас,каква взаимозаменяемост има при нас
и какво е положението при неговата?Къде/и как продават билети за
компаниите?Защо след като БГеър се посъвзе решиха веднага че тряб
ва да я преватизират, а не се опитат да я преструктурират/направят отчасти НТА.Защо трябва да си купуваш билет няколко месеца по-рано след като 1-2 часа преди полет НТА обикновенно продават незаетите места на ниски цени.Ама май на някого му е по изгодно да стане така, че и за него да има нещо от баницата.Сигурен съм,че във България също има хора които милеят за гражданската авиация и са готови да вложат
немалко пари в тази дейност,но не могат да направят нищо поради изложените по-горе причини.Боли ме че след 2-3 години като отида на летището може вече да не видя самолети с инициали LZ и българския флаг на борда,а какво беше преди години.........


Значи първо няма място за сравнение между която и да е българска авиокомпания (в случая БГ ЕЪР и Хемус) с Изиджет!Не съм запознат как е тръгнала тази авиокомпания ,а даже се учудвам като разбирам от теб че била гръцка?!Преди колко години е основана Изиджет?Струва ми се че не е скоро!Дори и преди 1 година да е основана(което не е така),за тази 1 година авиационният пазар се е променил много.Малки а/к като Хемус и "националната гордост" нямат друга алтернаива при отварянето на небето ни,освен да станат отчасти като НТА или поглъщането им от някоя голяма водеща а/к.Пример,погледни какво става с Малев и какви са им дълговете!Т.е. трябва нагаждане според пазара.Една нова НТА ,българска само ще разбърка и при това малкият бг пазар и най -вероятно ще доведе до фалит на много други такива,а и според систуацията може и тази нова НТА да се окаже в такова състояние!
Второ,напълно си прав че администрацията на Бг Еър е голяма,но пак не можем да правим сравнение с една чиста НТА,най -малкото защото БГ Еър или Хемус за сега не са такива,а са редовни превозвачи!При Един НТА превозвач първата и главна цел е максимално ниски разходи и оттам нататък почти максимално натоварени самолети!При една редовна а/к това почти го няма или не е така оформено!
Верно е че нашите а/к изостават с Е-билетите,но както казах като че ли има искри за подобрение.
И още нещо,поне аз до сега не съм видял НТА,която в последният момент да пуска ефтини билети.При всяка една ,колкото по рано купиш толкова по ефтино и с наближаване датата на полета цената скача!Такива last minute се пускат при чартърни полети и то от туристически оператори и то с определени дата на отиване и връщане!
А иначе ,радвам се че има различни мнения защото всеки излага вижданията си и става интересно :wink:
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот karadzhoff » 23 Дек 2005 13:49

Радвам се,че се получи спор по този така наболял въпрос.Наистина става интересно,но нека и други/любители и професионалисти/се включат в този спор и свободно си кажат мнението.Искренно се надя
вам някой от ''високопоставените''да хвърля едно око на този форум
и да прочете нашите писания,а може,ако желае да драсне и някой ред.Интересно ще ми е да прочета мненията и на шефовете и на другите БГ а/к,освен БГ еър и Хемус.
AiBOJ,
Относно Изи джет,създадена е от етническия грък Стелиос Хаджийоану син и внук на известна фамилия корабособстеници/.През 1995 взима назаем от баща си 6млн.$ и зарегистрира в кралството/където живее/ а/к Изи джет.Използва/взаимства модела на работа на американската НТА Саутвест.По същото време в Ирландия Майкъл О'Лиъри купува от фамилията Райън фалиралата
им а/к на безценица и създава Райън еър.Блазе ти,поне в Германия
имаш възможност да четеш много литература за авиацията по света
а тук у нас освен едно списание друго нищо не се намира.
Желая на всички от форума където и да се намират/у нас или в чужбина/весело прекарване на коледните празници.
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Мнениеот AiBOJ » 23 Дек 2005 23:32

Да така е прав си,но едва ли някой от отговорните лица би писал тук.А междудругото няма да се учудя ако някой от тях хвърля по едно око от време на време на авиационните форуми :wink:
А иначе тук наистина има много литераура за авиациа,стига да му се чете на човек :wink:
И от мен към всички Весела Коледа и щастливо посрещане на новата 2006 година!
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот ATC » 24 Дек 2005 10:54

според мен някоя от чартърните ни авиокомпании може да се намеси на пазара на НТА разбира се ако има позволят което надали ще стане и вместо през нелетния сезон да търсят полети по света ще летят за нас
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта