Аеродинамика

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Аеродинамика

Мнениеот BuddingAce » 23 Яну 2008 13:00

Здравейте, интересно ми е да науча повече в тази област. Затова си търся някакви учебници и книжки да си изтегля от нета да чета. Ако можете да помогнете ще съм благодарен.

А също имам един въпрос относно изпитанията във аеродинамичен тунел. Когато се изпитва омалено копие на обекта в същия флуид с който се предполага че ще има взаимодействие реалния обект - скоростта на изпитване намаля ли се или се увеличава пропорционално? Чудя се защото срещнах няколко варианта.

Благодаря предварително.
When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been, and there you will always long to return.

LEONARDO DA VINCI
Аватар
BuddingAce
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 08 Сеп 2005 22:32
Местоположение: Stara Zagora

Re: Аеродинамика

Мнениеот Stoyan » 23 Яну 2008 13:43

BuddingAce написа:Здравейте, интересно ми е да науча повече в тази област. Затова си търся някакви учебници и книжки да си изтегля от нета да чета. Ако можете да помогнете ще съм благодарен.

А също имам един въпрос относно изпитанията във аеродинамичен тунел. Когато се изпитва омалено копие на обекта в същия флуид с който се предполага че ще има взаимодействие реалния обект - скоростта на изпитване намаля ли се или се увеличава пропорционално? Чудя се защото срещнах няколко варианта.

Благодаря предварително.


Мога да ти кача принципи на полета на Oxford Aviation. 87MB e.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот rumen_it » 23 Яну 2008 14:05

Може ли и аз? :)
rumen_it
по-спотър
 
Мнения: 165
Регистриран на: 06 Окт 2007 00:06

Мнениеот Stoyan » 23 Яну 2008 15:07

rumen_it написа:Може ли и аз? :)


Ще дам линк.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот Stoyan » 23 Яну 2008 15:29

rumen_it написа:Може ли и аз? :)


Тук е файла. 550 страници е. Приятно четене!
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Аеродинамика

Мнениеот asd » 23 Яну 2008 23:33

BuddingAce написа:Здравейте, интересно ми е да науча повече в тази област. Затова си търся някакви учебници и книжки да си изтегля от нета да чета. Ако можете да помогнете ще съм благодарен.

А също имам един въпрос относно изпитанията във аеродинамичен тунел. Когато се изпитва омалено копие на обекта в същия флуид с който се предполага че ще има взаимодействие реалния обект - скоростта на изпитване намаля ли се или се увеличава пропорционално? Чудя се защото срещнах няколко варианта.

Благодаря предварително.


Скоростта на потока (флуид), който обтича обекта, не се променя - трябва ти същата скорост, от която се интересуваш при реалния самолет. После мащабно си увеличаваш резултатите. Примерно със 100 пъти по-малък макет в тунела ще измериш 100 пъти по-малка подемна сила.
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

Мнениеот rumen_it » 24 Яну 2008 00:26

Stoyan написа:
rumen_it написа:Може ли и аз? :)


Тук е файла. 550 страници е. Приятно четене!


Благодаря, само че аз съм в Италия и тук май датата не работи! Някакъв друг начин да го взема дали има?
rumen_it
по-спотър
 
Мнения: 165
Регистриран на: 06 Окт 2007 00:06

Мнениеот Stoyan » 24 Яну 2008 01:00

rumen_it написа:
Stoyan написа:
rumen_it написа:Може ли и аз? :)


Тук е файла. 550 страници е. Приятно четене!


Благодаря, само че аз съм в Италия и тук май датата не работи! Някакъв друг начин да го взема дали има?


http://rapidshare.com/files/86079737/Bo ... _.rar.html
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот rumen_it » 24 Яну 2008 14:01

Благодаря много!!! 8)
rumen_it
по-спотър
 
Мнения: 165
Регистриран на: 06 Окт 2007 00:06

Мнениеот Stoyan » 24 Яну 2008 14:36

rumen_it написа:Благодаря много!!! 8)


Никакви грижи! :wink:
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот BuddingAce » 24 Яну 2008 15:36

Мерси много на всички за бързото отзоваване на вапроса ми. ;-)
И приятно четене на интересуващите се.
:D
When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been, and there you will always long to return.

LEONARDO DA VINCI
Аватар
BuddingAce
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 08 Сеп 2005 22:32
Местоположение: Stara Zagora

Мнениеот slice » 25 Яну 2008 22:38

При изпитанията в аеродинамични тръби говорим за няколко вида подобие - математическо, физично, кинематично и динамично (наричано още пълно). В общи линии за да бъдат резултатите реални е необходимо да се осигури числата на рейнолдс в реалния случай и при изпитанието да са еднакви. За получаване на аеродинамичните характеристики на изпитвания модел (коефициентите на аеродинамичните сили) е необходимо да са налице геометрично подобие (моделът да има същите геометрични характеристики, като реалния обект) и подобие по вискозитет. Доказва се (съвсем лесно), че при пълно подобие аеродинамичните коефициенти са еднакви, т.е. получения например коефициент на подемната сила в тръбата, важи и за реалния модел.

Рядко при такива изпитания се търси просто каква сила действа върху модела. Интерес представляват коефициентите, картината на обтичане и създаваната туболентност.

Повече за аеродинамични сили и коефициенти - тук: http://aviopedia.info/index.php?title=% ... 0%BB%D0%B8
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот BuddingAce » 27 Яну 2008 23:25

Мерси много Slice! ;-)
When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been, and there you will always long to return.

LEONARDO DA VINCI
Аватар
BuddingAce
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 08 Сеп 2005 22:32
Местоположение: Stara Zagora


Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта