Electronic Flight Bag

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Electronic Flight Bag

Мнениеот juniorjack » 29 Окт 2008 15:51

Здравейте на всички,

ще съм доволен ако някой сподели познания по темата. Аз имам доста такива, но винаги още едно мнение е полезно.
HV/home.air-via.com/lpc-vim
Аватар
juniorjack
кандидат спотър
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Сеп 2007 17:42
Местоположение: Varna

Мнениеот Iliyan » 11 Яну 2009 17:27

Хей, този форум доста затихна напоследък...

Аз ще се опитам да ти отговоря на този въпрос, макар че и със закъснение

Ценността на Flight Bag-овете се състои във вектроните карти и доколко е актуална информацията койато те съдържат. Този прост факт доста сериозно затруднява избора (пък и изграждането) на добра полетна чанта, тъй като добрите производители на добри, актуални векторни карти се броят на пръсти, а пък добрите производители на векторни карти които също така произвеждат добра програма за ползване в самолета са дори и по-малко - да не кажа само един - Jeppesen Aviation.

Разбира се, много хора имат претенциите че произвеждат Flaght Bag-ове, но те просто вземат един компактен компутър (обикновенно Fujitsu), зареждат Jepp Flight Star i Jepp Flight Map на него, слагат си 40-50% отгорен на (много високата) цена на Jeppesen и хоп, на пазара се появява нов продукт, много по-добър от другите (казано иронично...!).

Аааа, аз май че приключих с темата набързо - ама това е истината. Другия голям производител на актуални векторни карти, Aerad, не се е скъсал да бърза да призведе програма за ползване в самолета - явно размера на пазара не им харесва. И третия източник на актуални карти - държавите - също така не произвеждат такива програми.

Така че, в заключение, ако не то се купуват много скъпите Jeppesen програми и карти, то тогава единствената ти алтернатива е "направи-си-сам"

Не би трябвало да е трудно, просто би било доста трудоемко - трябва да звъннеш на всичките държавни CAA-та и да си поискаш техните АИП-та, после да си ги сканираш (ако не са цифрови) и векторизираш (пак, ако не са във векторен формат) и най накрая да вземеш GPS/MAP програма удобна за ползване в самолета и да заредиш всичко това на на малък компютър като Fujitsu P1620, например.

Пожелавам ти успех!

Послеслов: Аз имам точно Fujitsu P1620 със Jeppesen FlightStar FlightMap IFR World i JeppView World - веднъж в годината ми се доплаква като трябва да плащам за абонамента...!
- Знаеш ли за какво служат плешките? - попита той.
- Това е доказан факт, общо знание - отговори тя - това са местата където са били твоите криле, и точно там те ще порастнат отново...
Аватар
Iliyan
спотър
 
Мнения: 48
Регистриран на: 09 Юни 2006 01:23
Местоположение: Johannesburg, South Africa

Re: Electronic Flight Bag

Мнениеот FlyLIDO » 23 Юни 2009 01:02

Да добавя може би наи-иновативното EFB решение на пазара в момента. Тука не става въпрос само за векторни навигационни карти а за цяла гама от програми за EFB.
http://www.lhsystems.com/solutions/airline-solutions/airline-operations-solutions/electronic_flight_deck_solutions.htm
"The surest way to predict the future is to create and shape it yourself" - Heinrich Von Pierer

Изображение
Аватар
FlyLIDO
спотър
 
Мнения: 15
Регистриран на: 12 Мар 2009 00:55
Местоположение: EDDF


Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron