Звук от двигател при ербъс

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот harrier » 23 Сеп 2009 10:52

Крисо, тук говорим за специфичен (!) звук при CFM-ите на А320, а не за шумни самолети по принцип.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот filip » 26 Сеп 2009 13:47

Същия тракащ звук от двигателите при излетна тяга го има и при други самолети - DC10 с двигатели на GE , А330 с двигатели на PRATT.....Най-силно впечатление ми е направило DC-то , вместо характерното виене , се чува едно мноооооого силно тракане (((:
filip
спотър
 
Мнения: 59
Регистриран на: 14 Мар 2005 15:35

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Peter Skipp » 31 Май 2010 18:49

При качване и слизане на (от) А319 наскоро за пореден път (летял съм на самолети от семейство А320 N пъти от 1992 г. до днес) отчетливо чух "щракането" на свободно въртящите се вентилатори на CFM56 на земята. Звукът донякъде наподобява тези от лагерите на въртящо се колело на велосипед, или от механичен часовник, но е по-остър. Тъй като качването трая доста дълго, за пореден път чух и загрижени коментари на пътници по този повод... На излитане седналите в предните редици на тези самолети (и особено на най-мощния -- А321) действително чуват силен щракащ звук, който при това е несинхронизиран и въздейства енервиращо на по-лабилните.
Peter Skipp
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Май 2010 20:13

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот BOOMER » 16 Юни 2010 00:24

http://www.flightlevel350.com/Aircraft_ ... -6069.html

На това видео ясно се чува същият звук (1:20-1:28), идващ от Б737-800.

http://www.flightlevel350.com/Aircraft_ ... o-808.html

Тук също може да се чуе (вече от кабината) пак при 737-800.
Изображение

It is extremely important that crews understand that a decision to reject a take off is not made because the airplane can stop. A decision to reject a take off is made because the airplane will not fly!!!
Аватар
BOOMER
по-спотър
 
Мнения: 151
Регистриран на: 23 Ное 2005 01:15

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот EricEntrena » 16 Юни 2010 11:41

Това тракане на земята при спрени двигатели съм го чувал и аз и то не само от семейството на А320.
Аватар
EricEntrena
супер спотър
 
Мнения: 1320
Регистриран на: 16 Юли 2008 16:14
Местоположение: BOJ

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Vladimorka » 16 Юни 2010 11:54

Абе къде го чувате това тракане, аз освен стандартния шум, допълнително чувам само едно равномерно бръмчене.
Vladimorka
супер спотър
 
Мнения: 728
Регистриран на: 02 Фев 2010 17:24

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот randi » 16 Юни 2010 11:55

За шума който наподобява ръмжене ли става на въпрос ?
SWITCH OFF or FUCK OFF
SaVe TheIr pLaNeT
CuT yOuR eMiSsIoN

Изображение
JetPhotos
Planepictures
Airliners
Аватар
randi
супер спотър
 
Мнения: 2183
Регистриран на: 13 Дек 2007 16:50
Местоположение: София

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот slice » 16 Юни 2010 12:37

тракането на спрелите двигатели, които се развъртат бавно от вятъра е в резултат на голямата хлабина в точката на монтиране на лопатките на вентилатора към диска. Тази хлабина се оставя, за да се позволи температурното разширение на лопатката в ключалката без напрягане на диска. При големи обороти лопатките лягат плътно в резултат на центробежните сили и не мърдат. При малки обороти обаче, когато лопатката премине в долната част на вентилатора, "тупва" във външната страна на ключалката, а когато премине отгоре - обратното.

http://www.emeraldinsight.com/fig/1270770401006.png
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот BOOMER » 16 Юни 2010 13:44

dimovsky написа:Здравейте,

Погледнете следното видео от излитане http://www.youtube.com/watch?v=OVCNI1rlfZE

Забелязъл съм, че при всеки ербъс има иден специфичен шум от тракане, когато се даде пълна тяга при излитане.

Някой може ли да обясни от какво се получава това, вибрации?

Поздрави!


Мисля, че човекът не питаше за тракането, когато самолетът е на стоянка и двигателите се развъртат от вятъра, а за "ръмженето" при високи обороти на ЦФМ56. Въпросното ръмжене се чува и на Боинг 737, но предимно в предната част на кабината. Някой обясни, че се предизвиква от достигането на свръхзвукова скорост на лопатките на двигателя. Интересно е обаче защо не се чува при други типове двигатели?
Изображение

It is extremely important that crews understand that a decision to reject a take off is not made because the airplane can stop. A decision to reject a take off is made because the airplane will not fly!!!
Аватар
BOOMER
по-спотър
 
Мнения: 151
Регистриран на: 23 Ное 2005 01:15

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот 404ev » 04 Юли 2010 18:55

Здравейте,наскоро ми се наложи да пътувам със самолет и го чух същия този много ясно отчетлив звук от двигателите на А-320 на уизер LZ-WZA,който кратко след излитане утихна,мястото ми беше 4-6 ред отпред в ляво.Обратния ми полет беше с LZ-WZC почти непосредствено до крилото в дясно и подобен шум въобще не се чу,от тогава се заслушвам в излитащите машини и смятам рядко се чува този ръмжащ звук.На клипа се чува как намаля (явно с оборотите към 1:37)явно там е ключето.
404ev
кандидат спотър
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Юни 2010 11:27

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Vladimorka » 04 Юни 2012 18:08

Чува се и на ролс-ройсите на фокерите - наскоро летях 4 пъти в рамките на 5 дни с фокери, на три полета точно до двигателите, на един - на предния ръб на крилото, и на всичките се чуваше много ясно.
Vladimorka
супер спотър
 
Мнения: 728
Регистриран на: 02 Фев 2010 17:24

Предишна

Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта