Наложителна смяна на самолет?

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот origin » 05 Фев 2010 01:14

Здравейте,

Вече за втори път ми се случва Lufthansa да сменят самолета , след като сме се качили на него, поради непреодолим технически проблем? (от там чакане на автобусите, слизане и качване на нов самолет)

Това нормална практика ли е, или е нещо при тях - да знам другия път да летя с Bulgaria Air (Tim Air ;) )
Изображение
origin
спотър
 
Мнения: 73
Регистриран на: 04 Фев 2010 21:50

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот harrier » 05 Фев 2010 01:23

:D

По-добре ли е да сменят самолета и да излетите с малко закъснение (по твоите думи LH), отколкото да чакате самолета, който в момента е над Будапеща да кацне в Лондон, да го обърнат, да долети до София и тогава да излетите (от моя опит - FB)? :)
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот origin » 05 Фев 2010 01:35

harrier написа::D

По-добре ли е да сменят самолета и да излетите с малко закъснение (по твоите думи LH), отколкото да чакате самолета, който в момента е над Будапеща да кацне в Лондон, да го обърнат, да долети до София и тогава да излетите (от моя опит - FB)? :)


Малко закъснение- 90 минути. :) По-добре е от твоя вариант.

Реших все пак да попитам, защото над Европа съм летял доста с BA, FB, LH и Easy/WizzAir, но само при LH имаше смяна на самолета. :) Може би не ми върви с тях, щом при другите не съм срещал такива смени.
Изображение
origin
спотър
 
Мнения: 73
Регистриран на: 04 Фев 2010 21:50

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот Buch » 05 Фев 2010 10:48

origin написа:....но само при LH имаше смяна на самолета. :) ....


Искаш да кажеш, че при другите като стане нещо летят със счупения самолет? :D
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот slice » 05 Фев 2010 11:16

Самолетите имат допустими откази, с които могат да летят. Ако има отказ, с който не може да се лети - ами не може да се лети. Големи авиокомпании като LH имат достатъчно самолети за замяна, а такива като FB не могат да си позволят такова нещо и трябва да се чака да се освободи друг.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот Toni » 05 Фев 2010 11:27

origin написа:Здравейте,

Вече за втори път ми се случва Lufthansa да сменят самолета , след като сме се качили на него, поради непреодолим технически проблем? (от там чакане на автобусите, слизане и качване на нов самолет)

Това нормална практика ли е, или е нещо при тях - да знам другия път да летя с Bulgaria Air (Tim Air ;) )


Има хора, които си мислят, че на тях им се случва. Майка ми е един от примерите. През 1985 полет SOF-VAR с Ан-24, спира двигател и се връщат в София. 11 години по-късно (през този преиод майка ми отказва да се качи на самолет по какъвто и да е повод) по време на полет SOF-SXF (Berlin Schönefeld) над Будапеща отново отказ на двигател и отново връщане в София. Не успях с никакви разумни аргументи да обясня, че такива неща се случват и че това не е нищо страшно.

origin, имал си късмет, че си летял с Луфти защото имат резервен самолет, а дори и да нямат, чрез мрежата на своите партньори от Star Alliance, ще намерят начин да те превозят.
Освен това LH при най-малко съмнение за сигурността ще спрат самолета, за разлика от някой "балкански юници", които могат да летят и с половината системи в неработещо състояние (условно казано).
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот origin » 05 Фев 2010 16:56

Благодаря ви за информацията.

Buch написа:Искаш да кажеш, че при другите като стане нещо летят със счупения самолет? :D


Не, явно с другите не се е налагала смяна. Но с LH ми се случи за втори път и взех да си мисля, че проблемът е в тях. ;)

Toni написа:origin, имал си късмет, че си летял с Луфти защото имат резервен самолет, а дори и да нямат, чрез мрежата на своите партньори от Star Alliance, ще намерят начин да те превозят.
Освен това LH при най-малко съмнение за сигурността ще спрат самолета, за разлика от някой "балкански юници", които могат да летят и с половината системи в неработещо състояние (условно казано).


Пилотът каза - имали съмнения за "теч" ("leak") в кабината. Проверяваха около 30 мин. и съобщи, че ще сменяме самолета... Преди това екипажът ни не беше пристигнал от някъде заради лошо време и спешно извикаха резервния. :) Летяхме с резервен екипаж на резервен самолет.

Миналата година пък им беше отказал някакъв компютър в кабината и затова пак сменяхме самолета.

slice написа:Самолетите имат допустими откази, с които могат да летят. Ако има отказ, с който не може да се лети - ами не може да се лети. Големи авиокомпании като LH имат достатъчно самолети за замяна, а такива като FB не могат да си позволят такова нещо и трябва да се чака да се освободи друг.


Благодаря, ясно ми е. Проблемът беше, че само с Луфтханза ми се е налагала смяна до сега, но явно с другите съм имал късмет.
Изображение
origin
спотър
 
Мнения: 73
Регистриран на: 04 Фев 2010 21:50

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот slice » 09 Фев 2010 08:16

Toni написа:
origin написа:...за разлика от някой "балкански юници", които могат да летят и с половината системи в неработещо състояние (условно казано).


Наистина ли го мислиш?
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Наложителна смяна на самолет?

Мнениеот Toni » 09 Фев 2010 09:25

Изразих се условно, и да наистина го мисля защото съм виждал разни неща, но не мисля да го обсъждам.
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)


Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron