Авиационна литература на български език

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Авиационна литература на български език

Мнениеот B737NG » 19 Дек 2012 01:27

Привет,
бих желал да отворя следната тема, защото мисля, че е доста важна за много запалени любители, а също така и за професионалисти.
Откъде може да се намери авиационна литература на български език? В интернет почти всичко на което съм попадал е на друг език, което много затруднява изучаването дори и да го знаеш езика, защото има наличие на много технически термини, които трябва да бъдат преведени правилно. Ето например един OM ( operations manual ) за Боинг 737 е на английски език и е около хиляда страници. Има ли някъде такъв на български, за да може да се изучи абсолютно всичко по този самолет?
Ще се радвам да вземете участие по темата ми и да предложите каквото можете на български език. Не само OM за определен самолет, но и теория примерно по аеродинамика, термодинамика...въобще всичко свързано със съвременната авиация като индустрия.
Ще бъде страхотно, ако някой може да предложи примерно теорията, която се изучава в нашите тренировъчни авиационни центрове, издаващи лицензи. Не всеки може да отиде да даде маса пари за един такъв курс, но поне ако има достъп до теорията сам да се ограмоти за обща култура би било отчасти едно лично удовлетворение.
Последна промяна B737NG на 19 Дек 2012 19:05, променена общо 1 път
Аватар
B737NG
спотър
 
Мнения: 29
Регистриран на: 19 Дек 2012 00:14
Местоположение: Болгария

Re: Авиационна литература на български език

Мнениеот slice » 19 Дек 2012 11:20

ОМ на български няма да намериш на нито един западен самолет. Правилото е, че английския език е езикът в авиацията (поне за нас) и всичката документация е на този език.

Също така през последните няколко години и обучението на пилоти се води с литература на английски и изпитите им са на същия език. На български се говори само в учебните часове.

Изобщо съществуващата литература на български, където я има изобщо е морално остаряла и базирана на съветските стандарти, а днес вече летим по западните такива.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Авиационна литература на български език

Мнениеот B737NG » 20 Дек 2012 00:31

Добре,
след като няма съвременна авиационна литература на български език - здраве да е.
Дайте да видим, посочете заглавия на книги на английски език тогава. С английския нямам проблем, единствено проблем ми създават строго специализираните в случая авиационни технически термини, които трябва да се преведат от авиационен специалист, но ще гледам да си обясня нещата сам. Казвам заглавия на книги, защото ще е по-евтино и практично да се поръча книга по интернет, отколкото да се вадят на принтер примерно хиляда страници ОМ или да четеш часове пред монитора всеки ден, което си е убийствено. Лесно мога да намеря ОМ на всеки един Боинг или Еърбъс в електронен вариант, но не ме устройва така, искам книга. Специално аз съм много голям фен на Боинг и ще се радвам да ми предложите книги примерно за 737NG или CL, 747, 767, 777. Попаднах на едно такова ръководство, което е на английски език, но не знам дали е най-доброто в случая, ето го:
http://www.b737.org.uk/ - книгата показана отдясно.
Ако знаете други подобни ръководства ще се радвам да ги споделите тук в тази тема. И въобще както посочих по-горе, не само ОМ, но и каквото друго се сетите за съвременната авиационна индустрия в книжен формат - посочете го като заглавие или дайте линк.
Благодаря.
Аватар
B737NG
спотър
 
Мнения: 29
Регистриран на: 19 Дек 2012 00:14
Местоположение: Болгария

Re: Авиационна литература на български език

Мнениеот Trastichko » 20 Дек 2012 16:54

http://training.ivao-bg.net/Resources.aspx

Вижте дали нещо от тук ще Ви е полезно , надявам се да помогна.

п.п.
а това го има на моя сайт, мисля че съм го линквал вече на форума.

747-400 Flight Crew Operations Manual
Аватар
Trastichko
супер спотър
 
Мнения: 561
Регистриран на: 07 Фев 2011 16:29

Re: Авиационна литература на български език

Мнениеот VS11 » 25 Фев 2013 07:34

B737NG написа:Дайте да видим, посочете заглавия на книги на английски език тогава


www.amazon.com и търсиш каквото ти хареса: private pilot manual, commercial pilot, aerodynamics. Самия Amazon след това ще ти предложи други заглавия по темата. Предлагам ти да разгледаш Used групата, защото това са малки бизнеси/хора, а не Amazon и освен, че цените са по-ниски, може да се свържеш с тях и да се разберете за шипинг и т.н. Дори да не искаш да си купиш нещо, просто може да разгледаш какво има публикувано. За ОМ, ebay може да е по-подходящ, но вероятно ще е стар, защото новите неща излизат главно електронно.
Аватар
VS11
супер спотър
 
Мнения: 719
Регистриран на: 02 Юли 2004 06:27
Местоположение: Varna, BG/Boston, MA, USA

Re: Авиационна литература на български език

Мнениеот slice » 25 Фев 2013 11:16

http://www.pooleys.com/ - има доста книжки!
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София


Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта