Low-cost в Скандинавия ?

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 30 Юли 2009 23:10

Планирам една обиколка из Скандинавия в средносрочен план и ме вълнува има ли възможност за low-cost пътувания между Copenhagen-Oslo -Stockholm-Helsinki ? Достатъчно е да има възможност и за само част от тях - например Copenhagen - Oslo , или Oslo -Stockholm , важното е да се посетят повече места из полуострова.
Знам , че за някой места в Скандинавия е по-удачно с влак , но предвид скъпия транспорт low-cost в някой случаи може да се окаже по-изгоден.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот atzah » 30 Юли 2009 23:31

Има тук таме, зависи колко отрано планираш.

Norwegian останаха сами в общи линии на този пазар. Но понякога и на САС има ниски цени.

Финландия пък (освен, че не е в Скандинавия) е доста изолирана по отношение на нискобюджетни връзки.

Влаковете са много удобни, но са скъпи. Там също трябва доста планиране предварително.
142/143/319/320/321/332/333/343/380/733/734/735/736/73G/738/739/744/762/763/772/773/AN4/CR9/DH4/ERJ/E75/E90/E95/F70/100/M81/M82/M83/M87/T20/TU3/TU5
atzah
супер спотър
 
Мнения: 750
Регистриран на: 08 Дек 2004 00:57
Местоположение: София

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 30 Юли 2009 23:48

Значи само Norwegian остават.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот atzah » 30 Юли 2009 23:57

Ами в общи линии да. Но гледай и САС и там може да се купуват еднопосочни билети и цените понякога са много добри по вътрешните отсечки.

Кимбер имат няколко опции от Билунд. Летят и Копенхаген-Норшьопинг. Просто трябва да кажеш как си го представяш ще ти кажа къде да потърсиш.

Вътре в Швеция има и други опции като
http://www.sverigeflyg.se/se/mainmenu/start.aspx


По принцип най евтино е с автобуса :)
142/143/319/320/321/332/333/343/380/733/734/735/736/73G/738/739/744/762/763/772/773/AN4/CR9/DH4/ERJ/E75/E90/E95/F70/100/M81/M82/M83/M87/T20/TU3/TU5
atzah
супер спотър
 
Мнения: 750
Регистриран на: 08 Дек 2004 00:57
Местоположение: София

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 31 Юли 2009 00:28

Ами да кажем нещо като Копенхаген/ Малмйо - Стокхолм после Стокхолм -Осло би било достатъчно. В Норвегия с влак и така...


Освен това имам планове и за Русия. Как е най-изгодно да се стигне до Санкт-Петербург ? Мисля си за нещо low-cost до Талин или Хелзинки и оттам може би с влак или автобус ? Има ли по-удачен вариант ?
Знам , че ще ми трябва приглашение и виза.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот pepsii » 31 Юли 2009 09:31

stenk написа:Ами да кажем нещо като Копенхаген/ Малмйо - Стокхолм после Стокхолм -Осло би било достатъчно. В Норвегия с влак и така...


Освен това имам планове и за Русия. Как е най-изгодно да се стигне до Санкт-Петербург ? Мисля си за нещо low-cost до Талин или Хелзинки и оттам може би с влак или автобус ? Има ли по-удачен вариант ?
Знам , че ще ми трябва приглашение и виза.

до Талин има фери-та от Стокхолм и Хелзинки , които не са много скъпи .
Кола под наем за Малмьо - Стокхолм и т.н. също е вариант . АВИС ( може би и някои други нямат one-way fee в Европа при наемане за повече от три дни) .
Виза за Русия май може и без приглашение вече . Успех!
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот apostol » 31 Юли 2009 11:48

arn-hel blue1
apostol
най-спотър
 
Мнения: 346
Регистриран на: 12 Мар 2008 19:48

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот atzah » 31 Юли 2009 12:39

Ами най смисленото е (приемайки, че летиш от София) да си взмеш Open Jaw билет

SOF-PRG-CPH
Връщане:
LED-PRG-SOF

Може ествествено и с дрги авиокомпании, но опитът показва, че Чехите като цяло имат най добри цени.

След това няма смисъл да ползваш Малмьо като летище, от самият град Малмьо много по лесно се достига Копенхаген.

CPH-ARN с Норуиджън/САС
ARN-OSL с Норуиджън/САС

След това, ако ще ходиш директно за Ленинград Норуиджън го летят и OSL-LED

Ако искаш стоп в Балтика, най добре да е Рига с http://www.airbaltic.com/public/index.html
OSL-RIX + RIX-LED

Може и друга опция през Хелзинки.
От Осло или от Копенхаген с BLUE1 (SAS)
От Стокхолм с ферибота до Хелзинки

А от Хелзинки до Ленинград с автобуса (има доста)
От Хелзинки можеш да вземеш и пиянския ферибот до Талин.

Ако искаш да си правиш руска виза сам, трябва хотелът да ти прати 2 документа (визовая поддержка/приглашение и ваучер), отделно от това ти трябва застраховка. Сваляш си формуляра за application и 2 снимки. Имай предвид, че поне 10 работни дни е за най ниската цена (която въобще не е ниска де). Ако не ти се занимава сам пиши на лично, ще ти кажа кой може да ти ги направи.
Имай предвид, че приглашението ти трябва да е за целият преиод от влизане в Русия до излизане от страната. Тоест ако ще сменяш хотел, град ти трябват отделни документи за всяко място.
142/143/319/320/321/332/333/343/380/733/734/735/736/73G/738/739/744/762/763/772/773/AN4/CR9/DH4/ERJ/E75/E90/E95/F70/100/M81/M82/M83/M87/T20/TU3/TU5
atzah
супер спотър
 
Мнения: 750
Регистриран на: 08 Дек 2004 00:57
Местоположение: София

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 31 Юли 2009 12:50

Благодаря много ! Като ми се поизбистрят плановете ще питам пак :)
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот jollyroger » 02 Авг 2009 17:20

В Скандинавските страни има разни малки авиокомпании, които летят до 2-3 дестинации само. Трябва да провериш страниците на самите летища, дори и на по-малките такива. Може да изкочат добри цени. Списък с летищата в Швеция http://www.lfv.se/en/Start-page/Airports/.
Автобуси в Швеция (ходят до Дания и Норвегия и т.н.) http://www.swebusexpress.se/.
Влакове в Швеция http://www.sj.se/sj/jsp/polopoly.jsp?l=en.
Автобусите като цяло са по-евтини, но се пътува повече.
Добри оферти изпадат за фериботите, но трябва да сте 4 човека, за да наемете цяла кабина.
Общо взето това, най-скъпо е в Дания, най-евтино е в Швеция. В Естония цените са нормални.
"Най-трудно" ще ти е да се добереш до Копенхаген, после варианти много. Доброто и пълно планиране е препоръчително.
Ако си със самолет до Стокхолм си приготви 15 евро и час-два за транспорт еднопосочно до/от летището. В крайна сметка влакът може да се окаже по-евтин от самолета. Повечето летища в Швеция са доста далече от градовете, дори няма публичен транспорт до някои.
NATA Safety1st certified Line Service operator
Аватар
jollyroger
спотър
 
Мнения: 58
Регистриран на: 08 Дек 2006 10:45
Местоположение: London, UK

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 02 Авг 2009 19:52

До Копенхаген мисля с EasyJet през Милано (MXP) . Друг вариант ми е до Oslo или Stockholm с Ryanair през Милано (BGY) . Пътешествието ще включва задължително и доста летене :D
Където може ще планирам и с влак или автобус .
Видях , че влаковете в Норвегия имат билети на принципа на low-cost авиокомпаниите и е доста изгодно . Сигурно ще искам да отида до Берген.
Прегледах фериботите от Стокхолм , но до Хелзинки са си 16-17 часа и ако не съм в каюта ( което е доста дебело , защото ще съм сам) е нечовешко.
От Хелзинки до Талин два часа път с ферито е нищо.

Като цяло основните точки които се очертават са Stockholm , Oslo , Bergen , Helsinki
При по-разширен вариант ще са Copenhagen /Malmö , Stockholm, Oslo , Bergen, Helsinki ,Talinn

Има ли нещо интересно в норвежкия север ? Гледам , че има много изгодни цени с влак от Oslo до Bodø (45 евро ретърн)
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот jollyroger » 02 Авг 2009 21:57

Приятели ходиха Осло-Берген с кола и останаха очаровани. Мисля, че колата е най-добрия начин за пътуване в Норвегия, ако искаш да я разгледаш. Гледките са невероятни. Бодо не знам как, аз съм ходил от Кируна (Швеция) до Нарвик, което е още на север. После ходихме до острова Лофотен. Карането е голям кеф - мостове, тунели, фиорди, изкачвания и слизания. Пътят е трепач, спирахме често за да се наслаждаваме на гледките, няма как да ти опиша каква красота е. Карахме чак до края на света- градът А с кръгче отгоре. Отне ни 6-7 часа от Нарвик в едната посока. Разстоянита са огромни. Казват, че тоя остров е най-красивата част на Норвегия. Нарвик също е интересен град - има рудно пристанище, където извозват желязната руда от Кируна с влак, геотермална централа горе в планината, лифт до върха, рибно пристанище ( видях румънски цигани там :) ) и доста други места. Туризмът е изключително добре развит - във всяко населено място има туристически център. Направи ми впечатление, че паралелно на извънградския път има път за велосипедисти, където има място за такъв. Всичко зависи от това колко пари и време имаш.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
NATA Safety1st certified Line Service operator
Аватар
jollyroger
спотър
 
Мнения: 58
Регистриран на: 08 Дек 2006 10:45
Местоположение: London, UK

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 02 Авг 2009 23:22

"После ходихме до острова Лофотен. Карането е голям кеф - мостове, тунели, фиорди, изкачвания и слизания. Пътят е трепач, спирахме често за да се наслаждаваме на гледките, няма как да ти опиша каква красота е. Карахме чак до края на света- градът А с кръгче отгоре. Отне ни 6-7 часа от Нарвик в едната посока. Разстоянита са огромни. Казват, че тоя остров е най-красивата част на Норвегия"

Кой е градът А и къде е остров Лафотен ? Сега ще го потърся и с Google Earth де :D
През кой месец са правени тези снимки ?

P.S. Няма как да съм с кола , но четох че Осло-Берген е един от трите най-живописни жп-маршрути в Европа.
Всякакви съвети са добре дошли и благодаря на всички за ценната информация. Ще планирам много внимателно , защото средствата не са неограничени и ще изстискам максимума :)
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот jollyroger » 03 Авг 2009 01:09

Изображение
Кируна е на изток, А е където свършва европейски път Е10 на запад (липсва на тази картина), Бодо е на юг, Нарвик на север. Нашият маршрут беше Кируна - Нарвик със спиране на езерата покрай пътя, има обработени релси за ски бягане върху самите езера, както и рибари със свредели и моторни шейни. Ледът е дебел няколко метра. Спряхме и на Абиско, където се качихме на лифта и малко из планината. Голям студ и вятър но гледката е ужасяваща :-D . Преспахме една вечер в Нарвик в едни бунгала на върха на една скала покрай пътя, за по 4 човека, 20 евро на човек, от едната страна целия фиорд, от другата морето. От там с кола до Е10 през ферибота от Мелбу и обратно до Нарвик без преспиване.
Действието се развива последните дни на Март, имаше сняг, температурите в Норвегия се променят с височината, на морето беше 3-4 градуса през деня и ако е завет и по-топло. Успях да видя и Северното сияние.
От Бодо и Нарвик има местни гарги които летят до островите.
NATA Safety1st certified Line Service operator
Аватар
jollyroger
спотър
 
Мнения: 58
Регистриран на: 08 Дек 2006 10:45
Местоположение: London, UK

Re: Low-cost в Скандинавия ?

Мнениеот stenk » 03 Авг 2009 07:41

"От Бодо и Нарвик има местни гарги които летят до островите. " :D

За съжаление влака ходи свършва до Bodø и оттам ще му мисля...
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Следваща

Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта