Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот stenk » 12 Яну 2010 15:41

Не е точно за авиационен форум , но пък е наистина много важно да се знае !

На вниманието на всички пътуващи в ЕС! :


Европейска здравна карта

От 1 април европейската здравна карта става абсолютно задължителна при пътуване в чужбина, съобщиха от здравното министерство. Всеки, който не я покаже на границата, няма да може да напусне страната. И сега това е изискване на Закона за здравното осигуряване, но няколко месеца хората ще ползват гратисен период преди санкциите. Целта на императивния режим е при всеки здравен проблем в чужбина гражданинът да е сигурен, че ще получи помощ без пари, обясниха от здравното министерство. Застраховките няма да са достатъчни.

Сега масово хората не се възползват от това си право, а единици са тези, които си правят медицински застраховки. Медицинските застраховки по принцип не могат да бъдат алтернатива на картите, категорични са от здравното министерство. Причината е, че те се правят за определен риск, не покриват всички възможни проблеми.

Освен това били краткосрочни, докато картата се издавала за 1 година. Затова след 1 април дори човек да има медицинска застраховка, той няма да има право да напуска страната, ако не притежава европейската карта.


От сайта на ЕЗОК:
http://www.ezok.bg/index.html

Всички граждани на Република България с непрекъснати здравноосигурителни права, имат право на медицинска помощ във всички страни от Европейския съюз (ЕС), Европейската икономическа зона (ЕИЗ) и Швейцария, ако се разболеят или наранят по време на временен престой в някоя от тях.

За да се възползвате от това си право, се нуждаете от валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), която ще ви бъде издадена безплатно в най-близкия Ви дистрибуционен център.

Всяка ЕЗОК е поименна и лична за всеки един човек или член на семейството Ви.

Вие се нуждаете от ЕЗОК, ако:


- Планирате посещение на страна от ЕС / ЕИЗ или Швейцария
- Редовно посещавате някоя от тези страни например за бизнес или удоволствие
- Планирате да си търсите работа в която и да е от тези държави
- Сте изпратен да работите временно в някоя от тези страни, но продължавате да плащате данъците си в България
- Възнамерявате да проведете обучение в някои от тези държави, но продължавате да се считате за постоянно пребиваващ в България
- Желаете да посетите която и да е от тези страни временно, като целта на престоя Ви не е лечение или от медицински характер
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот Jair » 12 Яну 2010 16:56

Поредната ултра, мега, гига тъпотия.

За какво ми е да се осигурявам в БГ, като прекарвам тук 2-3 месеца в годината?
Медицинските застраховки в чужбина не покривали всички проблеми...ходи им го кажи това на холандците, защото тяхната здравна система е основана на базата на тия застраховки. Да ходим да им кажем да си извадят по една бг европейска здравна карта, че иначе им е спукана работата :))

Ма така е, на времето хората не искаха да се връщат в бг да не ги подгони казармата, сега ще е заради здравните фашисти.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот Nine » 12 Яну 2010 17:12

Jair написа:Медицинските застраховки в чужбина не покривали всички проблеми...ходи им го кажи това на холандците, защото тяхната здравна система е основана на базата на тия застраховки. Да ходим да им кажем да си извадят по една бг европейска здравна карта, че иначе им е спукана работата :))

Медицинските застраховки ЗА чужбина - това, което сключваш тук, когато заминаваш за навън.
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот Jair » 12 Яну 2010 17:18

Nine написа:
Jair написа:Медицинските застраховки в чужбина не покривали всички проблеми...ходи им го кажи това на холандците, защото тяхната здравна система е основана на базата на тия застраховки. Да ходим да им кажем да си извадят по една бг европейска здравна карта, че иначе им е спукана работата :))

Медицинските застраховки ЗА чужбина - това, което сключваш тук, когато заминаваш за навън.


Не съм сигурен, че се има предвид точно това. И какво, като им покажа холандска застраховка ще ме пуснат, защото митничарите са наясно със всички застраховки? Какво става ако летиш извън ЕС, пак ли трябва да имам картата? Ако не, какво ми пречи да почна да летя от Истанбул към ЕС и така да заобикалям изискването им? Честно казано тая "загриженост" на касата ми идва нанагорно, единствената им цел е да карат емигрантите да плащат за услуги които не ползват.

Редакция: сега пък това май се оказва партенка: http://dnes.dir.bg/2010/01/12/news56819 ... #sepultura
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот stenk » 12 Яну 2010 17:22

Чл. 80г. (1) (Нов - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г., предишен текст на чл. 80г - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) Европейска здравноосигурителна карта не се издава на лицата по чл. 40а, ал. 1 и чл. 109, ал. 1.

(2) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) Здравноосигурителната карта по ал. 1 е задължителна за здравноосигурените по този закон лица при пътуването и пребиваването им в държава - членка на Европейския съюз.

Лицата по чл.40а са тези, които пребивават в чужбина повече от 183 дни годишно, а по чл.109 - тези, които са загубили здравноосигурителни права, защото не си внасят сами вноските.



Целта е явно да съберат вноски от неплащалите досега. За живеешите в чужбина повече от 6 месеца в годината , които са подали съответната декларация изискването не важи.
Тъпо или не ще трябва да се съобразяваме.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот makler » 12 Яну 2010 17:50

Дали имат право да го направят? Какво става със свободното движението на хора в рамките на ЕС?
Изображение
Аватар
makler
супер спотър
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 20 Фев 2006 00:01

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот airwave » 12 Яну 2010 18:13

Izwinqwam se predwaritelno za latinicata.

Moment, spored men stawa wypros za taka narechenite EU zdrawni karti, koito swidetelstwat w celiq ewropeiski syiuz, che imash zdrawna osigurowka. Predi tezi karti wazhaha samo w opredelena dyrzhawa. Ako imash zdrawna osigurowka w Bylgariq, to shte imash EU karta ot Bylgariq - ako plashtash w druga dyrzhawa, to tamoshnata zdrawna kasa shte ti izdade takawa karta. Az syshto si imama EU karta ot mnogo wreme i takawa principno trqbwa da ima wseki, koito si plashta zdrawni osigurowki, nezawisimo w koq chast na ES. Dotuk wsichko e normalno i razumno.

Da kontrolirat tazi karta na granicata na Bylgariq mi se struwa obache mnogo presileno. W krajna smetka wseki sam si reshawa kakyw risk da poeme - dali da si wzeme kartata sys sebe si ili ne. Az winagi si q nosq no towa trqbwa da si ostane moj izbor.

Zdrawnite zastrahowki sa neshto, koeto skliuchwash naj-chesto zaedno s kupuwaneto na bileta i te naistina sa mnogo ogranicheni. Te ne sa alternativa na zdrawnoto osigurqwane nito imat kakwoto i da e obshto s nego.
airwave
спотър
 
Мнения: 36
Регистриран на: 16 Юли 2008 18:21

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот stenk » 12 Яну 2010 19:36

Да , точно за тези EU здравни карти става дума. Когато първоначално ги въведоха преди 3 години с тази карта можеше да ползваш единствено спешна помощ в рамките на ЕС , но не и примерно болнично лечение по подобие на клиничните пътеки в България . Сега не знам дали ти осигуряват пълния пакет здравни услуги в съответаната държава.
Примерно какво ли ще е в Холандия , където цялата им здравноосигурителна система е базирана на частното застраховане и всички лечебни заведения са частни по американски модел ?
Най-малкото в различните държави от ЕС предлаганите здравни услуги не са уеднаквени.
Застраховките от друга страна покриват немалко неща до определена сума.
Имам полица със цяла страница подробно изброени застрахователни събития.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот milend » 13 Яну 2010 14:03

Някой има ли представа това изискване има ли го в други европейски страни към техните граждани?

Информацията от днес е, че катрите все пак няма да са задължителни и гражданите, които напускат страната няма да бъдат проверявани за наличие на такива. Все пак препоръчват да се ползва елекронна карта при пътуване.

Незнам защо си мисля, че една медицинска застраховка би свършила далеч по-добра работа......
milend
най-спотър
 
Мнения: 302
Регистриран на: 14 Яну 2009 21:36

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот mitkobiker » 30 Яну 2010 11:59

Цялата тази дъндания ми прилича на сериозно чиновническо изхвърляне. Много ще съм изненадан, ако успеят да го прокарат и още повече, да го прилагат.
AB6 313 318/9/20/21/Q/N 332/3/8/9 343/5/6 359 388 717 733-9/M8/9 74E/4/8 752/3 763 772/3 788/9/1 AN4 AT4/7 AWH AR1/8 141/2/3 C207/8 CNJ CR2/7/9/K CS1/3 DHT/2/3/4 D28/38 ER3/4 E70/5/90/5 290 FRJ F50/70/100 IL8/9 J32/41 L4T M82/3 TU3/5 SF3 S20 SU9 NDE
Изображение
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2544
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Re: Внимание ! Зравнонеосигурените ще ги връщат от границата

Мнениеот merlin » 30 Яну 2010 14:13

Тази карта я имам от 2007, първоначално не бяха подготвени да ги издават и даваха подпечатани листове... За да си продължавам всяка година здравните осигуровки в България ми искат страница от паспорта с последните печати от българска гранична полиция, за да докажа, че се връщам често в България, на въпроса ми "какво ще стане ако сме в Шенген и няма граничен полицай да "удря" печати?" не можаха да отговорят от НОИ.Ако продължава така нямам представа как ще става този вид контрол.
С тази карта може да идеш на лекар в чужбина, изпробвано е и се приема от 99% отлекарите, като в последствие НЗОК изплаща сумата доста бързо, за разлика от годишна застраховка от ЛЕВИНС, където траеше 9! месеца докато преведат парите на зъболякаря ми в Германия-платиха си с лихвите...
Интересното е,че не е мислено да се ходи с нея в България на лекар, а трябва да носиш здравноосигурителн книжка, която е голяма като международен паспорт и най-често седи забравена в някое чекмедже в българските домове. Италианците например са с една карта навсякъде.

Ако те спрат на границата заради това, то може да ги съдиш, защото това е третиране като напрестъпник, имащ гаранция и забрана за напускане на страната (а те винаги лесно се справят с това), мисля че е и противоконституционно. А какво ще стане ако им покажа австрийската ми карта за здравно осигуряване, въпреки че съм български гражданин, ще гледат така :shock: и няма да знаят какво да правят...

Така става, като се опитват да направят нещо, ама не знаят точно как, по-точно не им стига депутатския мозък за това.
Аватар
merlin
супер спотър
 
Мнения: 1310
Регистриран на: 07 Фев 2008 13:28
Местоположение: LOWW


Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron