За какво служат "miles" ?

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

За какво служат "miles" ?

Мнениеот Protector » 23 Ное 2010 19:54

Здравейте!
Като чета разни репорти в airliners.net, доста често хората споменават за някакви мили.Те за какво служат (доколкото разбирам за безплатни полети), как се събират такива мили и въобще има ли смисъл от тях?
Protector
спотър
 
Мнения: 31
Регистриран на: 22 Фев 2010 22:04

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Jair » 23 Ное 2010 20:57

има смисъл ако летиш много или сравнително рядко, но по дълги дестинации, а и като цяло регистрацията е безплатна и не ти струва нищо освен минимално загубено време

всеки прелетян километър ти носи въпросните мили, които после могат да се разменят или срещу безплатни полети, ъпгрейди в по-висока класа, продукти от магазин, коли под наем и т.н. Особено популярно сред бизнес пътуващите, които натрупват милите от полети платени от компаниите им по работа и после ги ползват за безплатни полети за ваканция :)

Този отговор го пиша от Тайланд, където пристигнах точно от полет закупен с мили :)
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Protector » 23 Ное 2010 22:24

Това звучи наистина страхотно!От къде мога да се регистрирам за тези мили и примерно разстроянието Букурещ-Барселона колко точки ще ти донесе и какво ще мога да направя с тях ?
Protector
спотър
 
Мнения: 31
Регистриран на: 22 Фев 2010 22:04

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Jair » 23 Ное 2010 22:45

ами дадох само базова информация, зависи много от авиокомпанията, тарифата която си платил и т.н.

много много много груба сметка е, че 10-ина полета по вътрешно европейска отсечка биха ти донесли 11 да е безплатен(всъщност не тотално безплатен, в повечето случаи плащаш летищните такси, които пък в някой случаи са доста по-скъпи от билета!). Така че дай инфо колко често летиш, с коя авиокомпания и т.н.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Protector » 23 Ное 2010 23:17

Значи и авиокомпанията има значение :(
Не летя много, 3-4 пъти в годината и то до Европейски градове.Гледам най-евтините полети, авиокомпанията не ме интересува особено.Но планувам пътуване до Торонто с което сигурно ще мога да понатрупам малко точки.Можеш ли да ми кажеш сайт, където да прочета по-подробно ?
Protector
спотър
 
Мнения: 31
Регистриран на: 22 Фев 2010 22:04

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот alex_2 » 23 Ное 2010 23:56

Protector написа:Значи и авиокомпанията има значение :(
Не летя много, 3-4 пъти в годината и то до Европейски градове.Гледам най-евтините полети, авиокомпанията не ме интересува особено.Но планувам пътуване до Торонто с което сигурно ще мога да понатрупам малко точки.Можеш ли да ми кажеш сайт, където да прочета по-подробно ?


Здрасти! :D включвам се и аз по темата, понеже и аз набирам точки . Ами в сайта на всяка авиокомпания има информация за съответната им програма за набиране на мили, по-големите компании имат такива :D кажи с кои превозвачи летиш и ще ти дадем по-конкретна информация
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Protector » 24 Ное 2010 09:41

Благодаря на отзовалите се!
До сега съм летял само с WizzAir и AustrianAirlines, но ми е интересно дали и BulgariaAir предлагат такива "мили".
@Jair, ти с кои авиолинии натрупа толкова мили, че ти стигнаха за билет до Тайланд?
Protector
спотър
 
Мнения: 31
Регистриран на: 22 Фев 2010 22:04

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Habu » 24 Ное 2010 12:23

Здравей, милите са част от така наречените frequent flyer programs, които повечето компаний имат. Bulgaria Air също има такава програма, мисля че се нарича "Програма за лоялни клиенти". Wizz Air, както и другите low-cost компаний не предлагат такива мили - при тях има други начини за бонуси. Но в края на краищата, всички тези програми и мили няма да ти помогнат много, много, ако не летиш само с една компания и то поне 2-3 пъти месечно из Европа (или по-рядко, но на големи разстояние, както каза колегата преди мен - аз, например, си набрах много мили с Луфтханза и КЛМ като летях до Щатите)
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." -- Albert Einstein
_________________________________________________
http://www.erepublik.com/en/referrer/Turbulator
Аватар
Habu
спотър
 
Мнения: 43
Регистриран на: 08 Окт 2010 16:25
Местоположение: Hamburg, Amsterdam, Delft, New York, Varna

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот stenk » 24 Ное 2010 15:59

Tрудна задача е освен ако не пътуваш често по работа и някой друг да плаща :D
Малко като с точките на разните бенизнистанции . Тираджиите дето зареждат с тонове на месец са много на далавера , но за редовия потребител е безмислено.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот harrier » 25 Ное 2010 01:31

Habu написа:Здравей, милите са част от така наречените frequent flyer programs, които повечето компаний имат. Bulgaria Air също има такава програма, мисля че се нарича "Програма за лоялни клиенти". Wizz Air, както и другите low-cost компаний не предлагат такива мили - при тях има други начини за бонуси. Но в края на краищата, всички тези програми и мили няма да ти помогнат много, много, ако не летиш само с една компания и то поне 2-3 пъти месечно из Европа (или по-рядко, но на големи разстояние, както каза колегата преди мен - аз, например, си набрах много мили с Луфтханза и КЛМ като летях до Щатите)

Ще добавя, че не е нужно да е една компания, може да са компании от един алианс. И това колко пъти месечно трябва да летиш е много относително - за най-евтиния билет от икономи взимаш едни точки, при средна цена на икономи други, при full fare economy трети, при бизнес - четвърти. Точки освен това могат да се трупат от доста други услуги - rent a car, магазини за всичко възможно, застраховки, кредитни карти, абонаменти за вестници и списания и тн.

Бих посъветвал Protector просто да си изкара карта за необходимите му авиокомпании и да пробва - всичко е безплатно и не те ангажира с нищо. В отделни случаи обаче участието в такава програма може да ти помогне много, дори да нямаш много точки или полети - я ще те ъпгрейднат в по-висока класа, я ще си затворят очите за 1-2 кг свръхбагаж и тн. Всяка програма за трупане на мили си е уникална и за сравнение трудно може да става въпрос.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Protector » 25 Ное 2010 16:13

harrier би ли обяснил по-подробно за тези карти, за които говориш?И от къде да видя от какво точно мога да печеля тези точки?А и също така, тези точки се вписват някъде онлайн на мой профил или на някакъв хартиен носител?
Protector
спотър
 
Мнения: 31
Регистриран на: 22 Фев 2010 22:04

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот Toni » 25 Ное 2010 16:57

Protector написа:harrier би ли обяснил по-подробно за тези карти, за които говориш?И от къде да видя от какво точно мога да печеля тези точки?А и също така, тези точки се вписват някъде онлайн на мой профил или на някакъв хартиен носител?


Всяка авиокомпания/алианс от авиокомпании има собствена система за рагистриране и точкуване на милите. Пластмасовата карта (а'ла банкова карта) е част от тази система и тя ти се издава след като станеш член на програмата.
За подробности трябва да провериш сайтовете на отделните превозвачи.

Lufthansa http://www.miles-and-more.com/
Delta http://www.delta.com/skymiles/index.jsp
AF/KLM http://www.airfrance.co.uk/X01/en/local ... ngblue.htm
British http://www.britishairways.com/travel/ec ... TOP_echome

и т.н.
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот charlotte » 26 Ное 2010 00:29

програмите си заслужават само ако пътуваш доста, но както навсякъде има и добри изключения. Само заради факта че имах най-ниския клас miles and more и пътувах Бангкок-Пукет в бизнес на Тай. Отделно дебитната ми карта ми носи точки за всяко похарчено евро, доста често Луфтханса дава 3000 мили за евтин полет до България...Имам карта от Вирджин Атлантик за едно пътуване до Вегас, и от Бритиш до Токио, с тези точки не мога да си взема дори и най-евтиния артикул от "магазина" им.
Не ти струва нищо, ако искаш си направи една карта :D
Не можеш да получиш нещо, което никога не си имал, без да направиш нещо, което никога не си правил.
charlotte
спотър
 
Мнения: 69
Регистриран на: 10 Фев 2008 16:20
Местоположение: Brussels/ Drizzleland

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот merlin » 26 Ное 2010 02:47

Аз, пътувайки най-често със Star Alliance, имам тяхна карта, дори ми е от времето, когато полет София-Мюнхен-София струваше 500 евро, но тогава от ентусиазъм си изкарах. Гледам да изчиствам чрез покупки от магазина им изтичащите ми мили, за статус не ми достигат годишно малко полети, но не съм се и натискал за европейски дестинации да съм FF. Хубавото наистина е, че когато е пълен самолета и има места само в бизнескласата първо питат теб дали би се преместил да пътуваш там или да ти дадат обещетение и да те оставят за утрешния им полет с платен хотел и храна. Това ми се е случвало два пъти с австрийците, но съм летял, не съм оставал в хотел, въпреки че даваха по 150 евро, понеже бързах за срещи, забавното беше, че самолета беше пълен с фенови на Бирои :mrgreen: .

По-горе са ти дали няколко мнения, след като не ти струва нищо и смяташ наистина да летиш със съответната авиокомпания си изкарай, не боли. :wink:
Аватар
merlin
супер спотър
 
Мнения: 1310
Регистриран на: 07 Фев 2008 13:28
Местоположение: LOWW

Re: За какво служат "miles" ?

Мнениеот pepsii » 26 Ное 2010 11:32

айде и аз да се присъединя към хора. Недопустимо е да летиш , спиш или караш кола под наем и да не трупаш мили или точки. Не ти струва нищо - носи ти в най дорбия случай по добри цени , ъпгрейди и т.н. , в най лошия случай минимални точки или мили. Ако поразгледаш старите трип репорти , ще видиш че имам сума ти пътувания с "безплатни" билети - главно Луфтханза , но и Олимпик , и Малев. Така че , независимо колко малко пътуваш , картата винаги е плюс.
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Следваща

Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта