София-Осло

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

София-Осло

Мнениеот gogy1 » 15 Юни 2012 13:00

Налага ми се да пътувам до Осло на 16.08.2012 г. Най- евтиния вариант , който намирам е с Wizz до Бергамо и от там с Ryanair до Осло . Време за връзката на Бергамо е 2 часа и 15 мин. от кацане до излитане. Според вас това достатъчно време ли ще е или има вероятност да изпусна самолета на Ryanair за Осло.? Ще имам и чекиран багаж.
gogy1
по-спотър
 
Мнения: 130
Регистриран на: 09 Сеп 2009 18:10

Re: София-Осло

Мнениеот Jair » 15 Юни 2012 14:36

Аз лично толкова кратка връзка с лоу костове не бих рискувал. На теория всичко ще е ОК, но ако софийския полет закъснее става лошо. Надявам се си проверил вече всички други варианти дали няма да ти излезнат по-евтино - 100-ина евро са ти само куфарите, таксите и транспорта до Осло, груба сметка.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: София-Осло

Мнениеот Buch » 15 Юни 2012 14:51

Освен цените на пътуването ти със самолет, бих ти препоръчал да вземеш предвид и пътуването ти и по-суша. За сравнение Rygge и Torp, където кацат Ryanair се намират съответно 2 и 4 пъти по далеч (горе-долу) до самата столица спрямо летище OSL, където си кацат съандартните авиокомпании. Таа, да не ти излезе по-скъпо накрая. Виж, ако ще те посрещат..друга работа.
Просто като съвет.
Да добавя, търсенето му е майката. Докато LH предлагаха цени от 760лв нагоре, a Австрийците даже няма да ги коментирам , аз попаднах на билет от 406 лв на KLM...Такава цена колкото и да съм търсил не съм успял да си натаманя с Wizz и Ryanair.
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: София-Осло

Мнениеот gogy1 » 15 Юни 2012 15:32

Ще ме чакат с кола и могат да дойдат на което и да е летище , но за предпочитане е Gardermoen. Разбира се че има вариант да отида примерно до Будапеща или Виена с автобус и след това с полет до Осло , но трябва да съм там вечерта на 16.08.2012 г.
gogy1
по-спотър
 
Мнения: 130
Регистриран на: 09 Сеп 2009 18:10

Re: София-Осло

Мнениеот merlin » 15 Юни 2012 16:37

Защо до Виена с автобус???
Аватар
merlin
супер спотър
 
Мнения: 1310
Регистриран на: 07 Фев 2008 13:28
Местоположение: LOWW

Re: София-Осло

Мнениеот Topfly » 15 Юни 2012 18:33

gogy1 написа:Налага ми се да пътувам до Осло на 16.08.2012 г. Най- евтиния вариант , който намирам е с Wizz до Бергамо и от там с Ryanair до Осло . Време за връзката на Бергамо е 2 часа и 15 мин. от кацане до излитане. Според вас това достатъчно време ли ще е или има вероятност да изпусна самолета на Ryanair за Осло.? Ще имам и чекиран багаж.


Аз лично съм правил връзки с НТА дори и на 55 минути, но само с ръчен багаж. С чекиран багаж низвестните фактори се увеличават. На летището в с София по принцип може да искаш да ти сложат бележка, че багажът ти е с приоритет и да го получиш между първите. За Виена съм искал такава бележка.

При полет тръгващ в 6 или 7 часа сутринта аз спокойно бих рискувал връзка от 2:15 мин на Бергамо, но в 11 може да има двойно закъснение. Само с ръчен багаж съм минавал за 15 минути от слизането от самолета в Бергамо, до минаването през секюрити проверката и отиването до гейта. Ако добре си спомням статистиката, около 90% от полетите на Уиз ер закъсняват максимум 20 минути и около 98% закъсняват максимум до 1 час. Реално 1-2% е шанса да изпуснеш една такава връзка.
По принцип най-рано 20 минути преди полета пускат последният пътник и затварят гейта, така че теоритично до и при 30-35 минути връзка би могъл да си хванеш следващия полет в Бергамо, ако си само с ръчен багаж..
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: София-Осло

Мнениеот stenk » 15 Юни 2012 23:45

"около 90% от полетите на Уиз ер закъсняват максимум 20 минути "

Това разбира се е статистика дадена от Wizz

Моя опит бих го перефразирал като 90% от полетите на Уиз ер закъсняват с около 15-30мин.
Изключително рядко полет който не е пръв за деня е тръгвал на време ...ама може да съм си карък де :-D
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: София-Осло

Мнениеот gogy1 » 16 Юни 2012 15:20

Няма да рискувам и май ще заложа на Norwegian ( Варна -Осло) на 16.08.2012 г. цена 350 Евро .Малко ми е множко , но затова пък е директен.
Ако някой има друго предложение , нека го даде , а на всички които се отзоваха , сърдечно Благодаря!
gogy1
по-спотър
 
Мнения: 130
Регистриран на: 09 Сеп 2009 18:10

Re: София-Осло

Мнениеот akair » 16 Юни 2012 16:21

От моя личен опит 2 месеца преди полета е добър момент да започване на търсенето на билет, но не и времето за най-добри цени. Наблюденията ми, без да твърдя, че са валидни във всички случаи, показват, че обикновено малко повече от месец преди полетите с класическа а/к се намират мн добри цени. :D
За връзката в Италия - прецени колко би ти струвало, ако изпуснеш връзката. Този ден има само 1 полет, но на следващия има до Осло-Торп с цена от 23 евро. Ако гледаме чисто финансовата страна 60 евро Виз + 30 евро за полета на 16-ти до Риги + 16 евро за полета до Торп на 17-ти = 106 евро. Плюс багаж и такси = грубо 170 евро. Ако си изпуснеш връзката и трябва да спиш 1 нощ в хотел/хостел +50 евро, храна и градски транспорт - можеш да се впишеш в 280 евро всичко. Разликата до 350 е 70 евро. Това е наистина "най-лошия възможен случай". Ако всичко е по план, пътуването ще ти излезе 170 евро. :D Но това изключва необходимостта на наистина 100% да бъдеш в Осло на 16-ти. От друга страна погледнато дори Норуиджиън, Ер Франс, Луфтханза или която и да е друга а/к не може да гарантира на 100%, че който и да е техен полет след 2 месеца ще бъде изпълнен - просто има твърде много фактори, които могат да окажат влияние... :D
Щом си готов да пътуваш до Варна, огледай и другите възможности в района - Букурещ, Тесалоники, ...
Успех!
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: София-Осло

Мнениеот Jair » 16 Юни 2012 16:59

gogy1 написа:Няма да рискувам и май ще заложа на Norwegian ( Варна -Осло) на 16.08.2012 г. цена 350 Евро .Малко ми е множко , но затова пък е директен.
Ако някой има друго предложение , нека го даде , а на всички които се отзоваха , сърдечно Благодаря!


Е, 350 евро, хубава работа. Със airberlin има за 213, но кацаш в 11 вечерта. Ако трябва да си по-рано е 236 евро, кацането е 18:35. Има бая да подскачаш из европейските летища де, през Виена, Берлин и Осло :) буква се на expedia.de, не знам защо в техния сайт не излиза.

Алтернативно, ако искаш да избегнеш всякакви рискове двупосочен с Луфтханза за около 310 евро, още преди обяд си там. А дори нещо да се обърка има тонове полети от София до хъбовете им и от там до Осло. Пък връщането може да го зарежеш, ако отиваш за вечни времена там, или пък да го планираш напред във времето когато мислиш да идваш пак насам :)
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: София-Осло

Мнениеот gogy1 » 16 Юни 2012 20:27

Нещо не откривам с Луфти цени около 310 Евро .Къде точно го видя? :( За 70 евро разлика ...май не си заслужава да сменям 3 самолета и да дремя на 2 летища
gogy1
по-спотър
 
Мнения: 130
Регистриран на: 09 Сеп 2009 18:10

Re: София-Осло

Мнениеот Jair » 16 Юни 2012 22:04

Даже за 200 евро. На сайта на луфтханза директно. Двупосочен, връщането го цъкнах на случаен принцип през октомври - на 16.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: София-Осло

Мнениеот gogy1 » 16 Юни 2012 22:33

Колега Jair , Жив да си! Не се бях сещал да си взема двупосочен билет ! Вече мисля че ще пътувам с Луфти. Досега търсих само еднопосочен и постоянно ми излизаха скъпи билети.
P.S. Може ли да попитам , защо като поискам еднопосочен билет ми дава цени от 1800 лв. , а като поискам двупосочен, цената е около 370 лв.? :shock:
gogy1
по-спотър
 
Мнения: 130
Регистриран на: 09 Сеп 2009 18:10

Re: София-Осло

Мнениеот stenk » 16 Юни 2012 23:06

E това е любима тема на Jair :D


P.S. Офтопик - една добра новина за някой хора.
От днес в Норвегия българите и румънците ще могат да работят напълно свободно, без ограниченията за 80-100% заетост, без да се налага да чакат разрешителни. Ползват се с всички права на ЕЕА гражданите .
http://translate.google.bg/translate?sl ... 15&act=url
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: София-Осло

Мнениеот Jair » 16 Юни 2012 23:54

gogy1 написа:Колега Jair , Жив да си! Не се бях сещал да си взема двупосочен билет ! Вече мисля че ще пътувам с Луфти. Досега търсих само еднопосочен и постоянно ми излизаха скъпи билети.
P.S. Може ли да попитам , защо като поискам еднопосочен билет ми дава цени от 1800 лв. , а като поискам двупосочен, цената е около 370 лв.? :shock:


кратка версия на отговора: защото авиокомпаниите са пълни с неща, които на нормалните хора са ни нелогични :)

по-дълга версия на отговора: двупосочния билет е част от прекалено сложните, дори за самите тях, revenue management системи. Ако си вземеш билет отиване и връщане в един ден означава, че си бизнес клиент и директно те удрят в цената. Ако пък имаш престой събота вечер си турист и цената пада. Наясно са и че много двупосочни са всъщност еднопосочни с празно връщане(тези, които не са с отворена дата които са също скъпи между другото), което пък е включено в статистиката и полета се овърбуква. А пък ако някой наистина настоява на еднопосочен...смъкват му се три кожи от гърба. Не е луд, който яде баницата, нали :) На практика за тези 200 евро те на теб ти продават еднопосочен билет, но пък ако направят всички еднопосочни по 200 евро няма как да вземат от бизнес пътника повече от 400 за връщането му в един ден...и те така.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Следваща

Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта