ITA Software

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

ITA Software

Мнениеот stenk » 18 Авг 2012 00:16

Попаднах в дебрите на търсенето този път наистина и се чуствам като "Алиса в страната на чудесата"
И така задавам полет Sofia -Bangkok в събота 22.09.2012 и обратен полет Hong Kong- Bucharest в събота 13.10.2012.

И така ето какво се случва :
ITA Software
Изображение



Изображение



Изображение



Изображение

И така както знаем през ITA Matrix не може да се резервира и отиваме на Kayak.
Eто какво се случва там :
Kayak
Изображение



Изображение


Изображение




Дотук всичко е ОК.
Избирам резервация през Orbitz и започва интересното:


Изображение



Изображение

Очевидно цената е съвсем различна .
Изобщо не мога да им хвана цаката ...
Може да се пробва със същия маршрут за произволни дати и винаги резултата е един и същ , Matrix-а изкарва една цена , Kayak също , но като се стигне до резервация се оказва че тази цена е невъзможна и реално е поне 100-ина евро отгоре. Същото и ако избера опцията да резервирам директно през сайта на Qatar :axe:
Последна промяна stenk на 18 Авг 2012 13:22, променена общо 1 път
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 18 Авг 2012 00:30

И така равносметката :

Според ITA има такъв полет на цена 397 EUR
Според Kayak има такъв полет на цена 398 EUR

Koгато се стигне до резервация обаче Orbitz дава цена от 588 EUR (727.30$)/CheapTickets дава цена от 601 EUR(744$) /Qatar също дава цена 588 ЕUR.

:lol:
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Buch » 18 Авг 2012 10:20

Нищо ново под слънцето.
ITA са само търсачка, те казват - има такова решение, 'би трябвало' да може да се купи. Купуването обаче се извършва през някой GDS или директно от Авиокомпанията. Те, разбира се, използват различни софтуери/търсачки , които по една или друга причина (може да са хиляди, буквално ), не валидират конкретното решение. И ето ти разминавка.

А иначе, KAYAK ползват ITA за search engine ;)
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 18 Авг 2012 10:51

Buch написа: които по една или друга причина (може да са хиляди, буквално ), не валидират конкретното решение.

А иначе, KAYAK ползват ITA за search engine ;)


Аз разбирам да не могат да дадат този полет , но те си го откриват едно към едно само дето цената е различна :lol:

Очевидно ITA невинаги индексира коректно информацията от авиокомпаниите.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Topfly » 18 Авг 2012 11:34

stenk написа:
Buch написа: които по една или друга причина (може да са хиляди, буквално ), не валидират конкретното решение.

А иначе, KAYAK ползват ITA за search engine ;)


Аз разбирам да не могат да дадат този полет , но те си го откриват едно към едно само дето цената е различна :lol:

Очевидно ITA невинаги индексира коректно информацията от авиокомпаниите.


Според мен повечето такива търсачки работят с някакво закъснение. Възможно е да е имало такава цена, но вече някой е купил билета и цената реално е изчезнала.
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 18 Авг 2012 13:17

Едва ли са купили билетите , защото проверих около двадесет варианта в следващите шест месеца и при всички е аналогично.
Най-вероятно Qatar наистина са имали такава цена към даден момент , но след като са я променили ITA не е индексирал базата си данни.

Ще наблюдавам кога точно ще го направят , за да схвана някаква логика.

На посочената цена 398 EUR все пак има полети при които обаче вместо нощния полет DOH-BKK излиза сутрешния им полет до Bangkok и престоя в Doha е девет часа.
При връзка DOH-BKK през нощта и само 2 часа престой цената вече скача с около 100 евро.
Предполагам е възможно и това да обърква няка си софтуера на Google и той да дава еднаква цена за двата варианта ...
Иначе обратните полети HKG - DOH -OTP са едни и същи.


Това е само един пример който ме заинтригува и си поиграх два часа да го разгледам , но предполагам се случва понякога и с другите дестинации.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Jair » 19 Авг 2012 00:19

Topfly написа:
stenk написа:
Buch написа: които по една или друга причина (може да са хиляди, буквално ), не валидират конкретното решение.

А иначе, KAYAK ползват ITA за search engine ;)


Аз разбирам да не могат да дадат този полет , но те си го откриват едно към едно само дето цената е различна :lol:

Очевидно ITA невинаги индексира коректно информацията от авиокомпаниите.


Според мен повечето такива търсачки работят с някакво закъснение. Възможно е да е имало такава цена, но вече някой е купил билета и цената реално е изчезнала.


kayak кешират известна част, ITA е винаги на живо.

stenk, а пробва ли да цъкнеш примерно на вторият полет в orbitz, или на всичките от списъка, които изкарват ниската цена? На мен първият също ми скочи на 700 долара, но като пробвах с вторият вариант...

Изображение

ред: сега видях, че точно за тези с 9 часа престой съм видял...напекло ме е слънцето нещо, но ще разръчкам по-късно :)
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 19 Авг 2012 00:42

И мен вчера ме беше напекло , но както и да цъках все постигах същия резултат.
Ще дебна тези дни да видя дали ITA Matrix ще хванат разликата :-D

За 100 евро разлика теоретично обаче бих дремал още седем часа до сутрешния полет , колкото и неудобни да са седалките на летище Doha :axe:
Няма да е за пръв път да спя по летищата...
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 19 Авг 2012 15:31

Бинго , ето че най-сетне постигнах търсената цена и стигнах до следния извод :

Вчера до някое време е имало наличната цена подадена от Qatar . В един момент те я променят , но търсачките и ITA явно имат близо 24 часа закъснение в актуализирането на данните и първоначално дават остарялата цена като възможна , но при опит за резервация буквално се побъркват.
След като Qatar връщат първоначалната по-ниска цена в момента тя е възможна само през сайта на Qatar. Нито ebookers,нито expedia , нито Orbitz могат да я постигнат в момента . Предполагам до няколко часа тя вече ще е възможна и при тях.

Извинявам се , че ви занимавам с такива дреболии още повече , че само си правя експерименти , но това е моя начин да си съставя някакъв алгоритъм как аджеба действат тия онлайн системи.
В бъдеще това би могло да ми спести солидни суми :rock:
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Buch » 19 Авг 2012 17:06

stenk написа:
Buch написа: които по една или друга причина (може да са хиляди, буквално ), не валидират конкретното решение.

А иначе, KAYAK ползват ITA за search engine ;)


Аз разбирам да не могат да дадат този полет , но те си го откриват едно към едно само дето цената е различна :lol:

Очевидно ITA невинаги индексира коректно информацията от авиокомпаниите.


Така, полетът си е полет, тарифата си е тарифа, класата си е класа и още много други неща са още много други неща. Нормално е полетите да съвпадат - все пак търсиш за определена дата - полетите са краен брой, комбинациите също. Това не означава, че цената трябва да съвпада :). Летял си доста, мисля, трябва да го знаеш това.

Jair написа:kayak кешират известна част, ITA е винаги на живо.

Малко не го разбрах. Особено както казах - едните ползват другите. А и цената, която вадят е еднаква!

stenk написа:но търсачките и ITA явно имат близо 24 часа закъснение в актуализирането на данните

Е това , ако беше вярно, ITA никога нямаше да стигнат там, където са, камо ли пък някой да даде $700 милиона за тях ;)
24 часа назад от реалността в авиационната индустрия е меееко казано абсолютно недопустимо. Това означава почти 100% грешки при опит да намериш пътуване в близкото бъдеще. Нещата там понякога се променят със секунди!
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 19 Авг 2012 19:39

Moже да не са чак 24 часа и не казвам , че е правило разбира се.
Просто в тази конкретна ситуация беше така.

Ако мога да обобщя :
Събота сутрин търся полет SOF-DOH/DOH-BKK с връщане HKG-DOH/DOH-OTP.
ITA дава цена от 397 евро за конкретен полет.
При проверка в Kayak е налична същата цена. Когато обаче се стига до резервация Qatar , Orbitz , Cheaptickets , ebookers.de , ebookers.com , expedia.com , expedia.de дават значително по-висока цена за същият този конкретен полет.
Това в продължение на целия вчерашен ден до днес сутринта

Тази сутрин отново търся полет търся полет SOF-DOH/DOH-BKK с връщане HKG-DOH/DOH-OTP.
ITA дава цена от 397 евро .
При проверка в Kayak е налична същата цена. Когато обаче се стига до резервация , Orbitz , Cheaptickets , ebookers.de , ebookers.com , expedia.com , expedia.de все така дават значително по-висока цена за същият този конкретен полет.
Този път обаче изненада - единствено сайта на Qatar вече дава тази цена от 397 евро.

Очаквам до няколко часа цената да е постижима и през другите сайтове.
Това как би го обяснил ?

Eто актуална моментна снимка за произволни дати догодина :

Изображение

Цената която изкарва Orbitz - 640 $ e точно равна на цената , която излизаше на сайта на Qatar до около 10.30ч. тази сутрин (1015 BGN)

Изображение

Eто обаче вече какво показва сайта на Qatar след 10.30 ч. тази сутрин.

Изображение

В момента ebookers.de и cheaptickets дори не откриват такъв полет при положение , че задавам аналогични параметри във всички сайтове.
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Jair » 19 Авг 2012 22:30

Buch написа:
Jair написа:kayak кешират известна част, ITA е винаги на живо.

Малко не го разбрах. Особено както казах - едните ползват другите. А и цената, която вадят е еднаква!



Едните ползват другите, но известна част от тарифите, които показва kayak са кеширани. Например тези, които са на kayak.com/explore
Месечните им календари също са кеширани, и то не автоматично, а от търсения на други клиенти преди това. Нямах предвид че в този конкретен случай тарифата е кеширана, а просто генерална бележка.

ITA винаги рови на живо в GDS-ите.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: ITA Software

Мнениеот Buch » 20 Авг 2012 00:34

Бих могъл да го обясня, но ще ми е трудно поради 2 основни причини:
1. Нещата не стоят точно така...да ги наречем 'прости', както го описвате ... кеширани на тарифи, намиране на полети, ровене в GDS....и ще трябва да си счупя пръстите, за да го направя. Но това е по-малкият проблем.
2. За да си го позволя, трябва да си препрочета NDA-а преди да правя такива работи, че не ми се остава без работа ;)
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: ITA Software

Мнениеот Jair » 20 Авг 2012 03:13

3. И да искаш няма как да го направиш, защото системата е толкова архаична и оплетена като свински черва, че прост и напълно авторитарен отговор няма. Ако имаше нямаше да тече като пробита манерка :)

Note: this calendar displays the best round-trip fares found by other KAYAK users over the past 48 hours. Due to rapidly changing airline prices & seat availability, these fares may no longer be available.
Извинявам се, ако това не влиза в дефиницията за кеширане...
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: ITA Software

Мнениеот vla_don » 20 Авг 2012 08:41

"Нормалните" авиокомпании ползват услугите на две системи - ATPCO и SITA. Всички резервационни и/или дистрибуционни системи взимат иформация от там. Понеже услугите са платени, а трафикът е огромен, няма как всички да са онлайн и в реално време. Ето малко линкове за интересуващите се:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airline_Tariff_Publishing_Company
http://www.atpco.net/atpco/products/pif_dc.shtml
http://www.sita.aero/product/airfare-insight
VD
vla_don
по-спотър
 
Мнения: 139
Регистриран на: 07 Яну 2009 11:30
Местоположение: София

Следваща

Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта