ITA Software

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

Re: ITA Software

Мнениеот Buch » 20 Авг 2012 11:28

Jair написа:, защото системата е толкова архаична и ...

И след като е архаична, никой не разбира как работи ?

Jair написа:Извинявам се, ако това не влиза в дефиницията за кеширане...

Влиза, ама аз съм ти написал , че не е точно така. Ако просто кешира едно търсене и го вади след 35 часа, шансът да има нещо общо с истината клони към 0.0% с намалявяне на времето между търсенето и пътуваването. Ако търсиш за след 6 м - да, най-вероятно може да валидно това решение.
Jair написа:3. И да искаш няма как да го направиш,

Аз съм написал защо няма да го направя, а дали мога ... няма нужда да ми вярваш :) няма и да те убеждавам ;)

vla_don написа:"Нормалните" авиокомпании ползват услугите на две системи - ATPCO и SITA. Всички резервационни и/или дистрибуционни системи взимат иформация от там. Понеже услугите са платени, а трафикът е огромен, няма как всички да са онлайн и в реално време. Ето малко линкове за интересуващите се:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airline_Tariff_Publishing_Company
http://www.atpco.net/atpco/products/pif_dc.shtml
http://www.sita.aero/product/airfare-insight


Ето това е едно много добро начало. И след него - си ..ба..ом..ата ....:)
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: ITA Software

Мнениеот Jair » 20 Авг 2012 14:17

Buch написа:
Jair написа:, защото системата е толкова архаична и ...

И след като е архаична, никой не разбира как работи ?


Не бих казал, че никой не я разбира как работи, но че никой не може да я оправи в сегашният и вид - със сигурност. Проблемите се оправят на парче и не е рядко срещано една кръпка да отвори дупки другаде. Както и да е, това е малко оф-топик....

Buch написа:
Jair написа:Извинявам се, ако това не влиза в дефиницията за кеширане...

Влиза, ама аз съм ти написал , че не е точно така. Ако просто кешира едно търсене и го вади след 35 часа, шансът да има нещо общо с истината клони към 0.0% с намалявяне на времето между търсенето и пътуваването. Ако търсиш за след 6 м - да, най-вероятно може да валидно това решение.


Което как точно противоречи с казаното от мен? stenk беше изказал предположение, че kayak и ITA кешират. Просто отбелязах, че kayak го прави за част от цените, които излизат на сайта, докато при ITA кеширане няма.

Buch написа:
Jair написа:3. И да искаш няма как да го направиш,

Аз съм написал защо няма да го направя, а дали мога ... няма нужда да ми вярваш :) няма и да те убеждавам ;)


Ако има едно нещо, което ме изкарва извън нерви във тоя форум, то е надутото и самохвално държане. Не е нещо конкретно към теб, но има хора с много знания, опит и са на вътре в областта, а го използват едва ли не само да се фукат. На някои от тях трудно може да им изкараш повече от едно изречение от устата, други пък не може да ги видиш извън "Специалистите обясняват" сякаш всички останали секции на форума са недостойни за тях.

В случая нищо не пречи да обясниш с две думи на stenk, къде е конкретният проблем с неговата тарифа, кои правила в условията на тарифата най-вероятно блокират излизането и в букинг сайтовете, какво се е променило за да се появи тарифата изведнъж в сайта на Катар. Вместо това имаме James Bond държане тип "ако ти кажа ще трябва да те убия". vla_don пусна линкове към уикипедия, да го направиш ти е забранено от работодателя ли?
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 20 Авг 2012 14:43

Jair написа:... да обясниш с две думи na stenk , къде е конкретният проблем с неговата тарифа, кои правила в условията на тарифата най-вероятно блокират излизането и в букинг сайтовете, какво се е променило за да се появи тарифата изведнъж в сайта на Катар.



Перфектно си дефинирал въпросите !

P.S. Очевидно проблема е бъг в сайта в Qatar . Когато се стигне до въвеждане на конкретни макар и измислени данни се получава това :

We are unable to confirm the fare for the flights you have selected. Please choose a different fare or flights and resubmit your request. (15012)

- REQUEST REJECTED


После изписва , че системата не приема въвеждането на повече от 4 различни града което прави резервация SOF-DOH /DOH-BKK/HKG-OTP невъзможна.
Интересно как ITA показва , а Kayak препраща към такава конструкция на полета , а всъщност Qatar не я разрешва. Оттук явно идва и проблема.

Когато на сайта на Qatar е зададено просто SOF-BKK/HKG-OTP вече резервацията е възможна на цената която дават и всички останали - 1015BGN = 640 $ = 519 ЕUR.
Явно системата им е доста по-защитена от тази на Alitalia :-D
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Buch » 21 Авг 2012 13:04

Първо ми трвърдиш, че няма как да го обясня, после ме овикваш, че се правя на интересен, понеже не обяснявам....както и да е.
Я да видим какво е казал 007:
James Bond написа:ITA са само търсачка, те казват - има такова решение, 'би трябвало' да може да се купи. Купуването обаче се извършва през някой GDS или директно от Авиокомпанията. Те, разбира се, използват различни софтуери/търсачки , които по една или друга причина (може да са хиляди, буквално ), не валидират конкретното решение. И ето ти разминавка.

Опитал съм се буквално с два реда да ви насоча мисленето в някаква (според мен) правилна посока, защото без да разбираш в подробности системата , можеш да си направиш верен извод.
Първо, това е софтуер - може да има бъг в ITA, може да има такъв при QATAR. А ако те са интегрирани към към някой GDS, както например е Bulgaria Air, ето ти трети заподозрян (най-вероятно не са, но говоря по принцип). Тва са тразлични софтуери, измислени и написани от различни хора. И принципът на работа е различен и имплементираните бъгове са различни. Това от една страна.
Сега от друга. Ако приемем, че нямат бъгове и си работят идеално, остава да помислим, откъде идват данните, върху които търсачките работят. На Qatar тарифите най-вероятно са измислени от Qatar и по някакъв начин се дистрибутират до останалите играчи - както отбеляза vla_don, публикуват се в ATPCO и/или SITA, откъдето, който има пари си ги купува - колкото повече пари, толкова по начесто. Технически е почти незъзможно да е 100% real time. Затова и е възможно, да има известно несъответствие в намираните решения, в интервал от време между публикуването от Авиокомпанията до ъпдейта и в базата на търсачката, да кажем 1 час..или 30 мин. Няма значение, това е малкият проблем. По-големият е, че ,каквото и да си публикуват, те винаги могат да си ъпдейтнат базата си при тях, както си сметнат за добре. И го правят, постоянно. И не само при тях , ами си пушват тези ъпдейти към GDS-ите real time.
Това е втори вариант за разлика.
Трето. Има нещо наречено seat availability. То също се определя от авиокомпанията и е супер динамично, буквално на секунда. Т.е. ITA са изкарали решение спрямо едно SA, а Qatar - спрямо друго, но в тях е ножът. Или в GDS-а. За това 007 каза: 'би трябвало' да може да се купи, ама понякога не се купува.
Тва са основни причини, погледното от високо, но мисля достатъчно, за да стане ясно човек да не се чуди на такива разминавания. Сега, от тук мога да почна да навлизам в подробности, обаче както написах - първо е много писане, и по-важното - може да ме бият през пръстите, а шамари не ми се ядат. На теб може да ти се струва "надутото и самохвално", но мисля, аз по-добре мога да преценя за себе си. А ако все още мислиш, че постовете ми са такива - ще ти се извиня дълбоко , ще ги изтрия, за да не те изкарвам извън нерви, и всичко ще е ток. Нямаш грижи. Това го казвам сериозно.

Jair написа:В случая нищо не пречи да обясниш с две думи на stenk, къде е конкретният проблем с неговата тарифа, кои правила в условията на тарифата най-вероятно блокират излизането и в букинг сайтовете, какво се е променило за да се появи тарифата изведнъж в сайта на Катар. Вместо това имаме James Bond държане тип "ако ти кажа ще трябва да те убия"

Благодаря за доверието, но Bond Amighty няма достъп до базите нито на ITA, нито на Qatar, за да може да отговори на тези въпроси!

Jair написа: vla_don пусна линкове към уикипедия, да го направиш ти е забранено от работодателя ли?

Знаеш ли колко много неща не са ми забранени от работодателя? Всичките ли трябва да ги правя ? :)

Поздрави,
Дам
Ван Дам
Клод Ван Дам
Жан Клод Ван Дам
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 21 Авг 2012 20:28

Благодаря за разясненията !
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот Jair » 22 Авг 2012 10:30

Buch написа:...


Мисля, че темата се изчерпи. Сам можеш да прецениш кое от твоите мнения е по-полезно за случаен читател - онова с половин ред или това последното. Сега че трябваше да ти се теглят думите с ченгел от устата и да бъдем изложени на опитите ти за сарказъм...явно е цена, която трябва да се плати.

Искрено съжалявам че се намесих в нещо което се превърна малко междуличностен спор, но дано в крайна сметка е било от полза за stenk.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 22 Авг 2012 13:45

Да , полезно беше. Разбрах , че на ITA съвсем не може да се разчита безрезервно и може да служи единствено за първоначален груб ориентир.
Между другото намерих още много такива "непостижими" тарифи. Някъде се къса явно връзката между отделни авиокомпании (в частност Qatar , защото там са проблемите) и ITA. Останалите търсачки пък явно ползват нея з и така ...
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 07 Сеп 2012 15:18

И така след като прецених , че expedia.de е real booking сайт и каквото се вижда наистина го има ето моята одисея.
След дълго ровене там открих най-добрата цена за полет SOF-BKK с престой само два часа в Доха.
Същата цена я имаше на сайта на Qatar , но за полет с 9 часов престой.

Та така - ITA ми дава , че тази цена е възможна , после я намирам на expedia.de и резервирам.
Всичко тече по мед и масло и парите са дръпнати от кредитната ми карта почти на секундата.

След 5 мин. получавам мейл , че резервацията е отхвърлена , защото Qatar нямат налични класове и цени за този полет и отказват да я приемат :axe:
И се почва една одисея ... след десетина мейла обещават да ми върнат сумата по кредитната карта , но все пак си удържат комисионната от 5 евро :snakeman:

Е вече няколко дни ги чакам дано дойдат тия пари ...


П.С. След това направих резервациите през Orbitz за полета с големия престой , и за 5 минути вече имах издадени билети. Moментално се появиха и в системата на Qatar. Интересното е , че те пък вече 4-ти ден не са дръпнали пари от картата ми . Само на момента ме чарджиха с някакви 2 долара които не знам за какво са...
Това практика ли е при Orbitz и какъв опит имате с тях ?
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Re: ITA Software

Мнениеот autom8 » 08 Сеп 2012 04:00

stenk написа:Само на момента ме чарджиха с някакви 2 долара които не знам за какво са...
Това практика ли е при Orbitz и какъв опит имате с тях ?

С тези 2 $ (които при travelocity и expedia са 1$), просто ти проверяват картата дали е "редовна", или поне аз така си го обяснявам. При всички букинг сайтове, базирани в Щатите, съществува тази практика, особено при разплащане с карти на банки, които не са от големите финансови западни групи.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: ITA Software

Мнениеот stenk » 08 Сеп 2012 09:56

И аз това помислих . От еxpedia.de също дръпнаха едно евро , което бе върнато след минути и едновременно с това изтеглиха сумата за основното плащане.

A oтносно чардженето на картата при Orbitz ? До колко дни ви се е случвало да забавят транзакцията ?
Изображение
stenk
супер спотър
 
Мнения: 2391
Регистриран на: 21 Юни 2007 23:06

Предишна

Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта