Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот hristo.h98 » 07 Юни 2015 16:56

Здравейте, купих си самолетен билет.На 23.06.2015 ще летя до Шотландия.Полетът е с прекачване-София-Франкфурт Франкфурт-Абърдийн.
Отивам на летището, на съответното чек-ин гише.Чекирам багажа взимам си билетите и се насочвам към ескалатора...Пристигам във Франкфурт.Взима ме бусче или с рткав(по-често е бусче)слизам и потеглям към трансфер.До тук добре.Въпросът ми е следният:
Във Франкфурт трябва ли да минавам през чек-ин гише или само през паспорт котрол и проверка на багажа.Аз мисля, че не, защото имам билет Франкфурт-Абърдийн(даден ми в София) багажът ми е регистриран до крайната точка.Но аз регистриран ли съм до крайната точка на летището в София?
П.п.Фирмата е Луфтханза!
hristo.h98
кандидат спотър
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юни 2015 17:49

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот europeandj » 07 Юни 2015 17:52

Здравей и добре дошъл тук!

Когато отидеш на чек-ина на летище София обикновено ще те чекират до крайна точка (освен ако ти изрично не поискаш само до FRA). Багажът ти ще си пътува до Абърдийн, а ти ще получиш две бордни карти едната е София-Франкфурт, а другата Франкфурт-Абърдийн. Някои авиокомпании вече издават една единствена бордна карта за 2 или повече полета, но при Луфтханза мисля, че си карат по старому и ще ти дадат две бордни карти. Така че ти въобще няма да ходиш където са гишетата за чек-ин във Франкфурт

Като пристигнеш във Франкфурт, тук рискувам да не съм много обективен, но по моята логика - България не е в шенгенското пространство, Великобритания също не е в шенгенското пространство следователно прекачвайки се от единия на другия полет въобще няма да влизаш в Германия (респективно в шенгенското пространство), ти се явяваш транзитен пътник.
Като влезеш в летището веднага търси табели Flight Connections \ Transfers или нещо от сорта. Гледаш монитора и си отиваш директно на гейта за Абърдийн, въобще няма да следваш табелите Baggage Claim или Exit, нито би трябвало да минаваш паспортен контрол или нещо от сорта. Специално за FRA друг от форума може да ти каже, защото не съм кацал там, но мисля, че за трансферни пътници и митница няма да има никъде.

Дано съм бил изчерпателен :)
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот alex_2 » 07 Юни 2015 18:43

Така е, и двете страни не са в Шенген, така че няма да минаваш никакви проверки, само следи табелките , за да си намериш гейта. Франкфурт е едно от най-удобните летища за прекачване, така че няма шанс да се объркаш, не се притеснявай
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот FQTL » 07 Юни 2015 19:29

Мисля,че именно защото и двете страни не са в шенген , трябва да минеш поне една паспортна проверка :D
Поне в моя случай беше така когато летях София-Франкфурт-Женева.
Но това в крайна сметка нямаше значение понеже не чаках изобщо..А и там има такива машини ,за паспорти с биометрични данни ,както на кацане в София..Ако минеш от там,изобщо няма да чакаш :)
Аватар
FQTL
спотър
 
Мнения: 45
Регистриран на: 18 Сеп 2014 20:53

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот europeandj » 07 Юни 2015 21:17

FQTL написа:Мисля,че именно защото и двете страни не са в шенген , трябва да минеш поне една паспортна проверка :D
Поне в моя случай беше така когато летях София-Франкфурт-Женева.
Но това в крайна сметка нямаше значение понеже не чаках изобщо..А и там има такива машини ,за паспорти с биометрични данни ,както на кацане в София..Ако минеш от там,изобщо няма да чакаш :)


Само малка поправка. Швейцария не е член на ЕС, но въпреки това е в шенгенската зона. Затова във Франкфурт си минал паспортна проверка, защото именно от там си влязъл в Шенген.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот mistoffelees » 07 Юни 2015 23:22

Привет,

Чекираш се за двата полета наведнъж. На Летище София чекинът на "Стар алаянс" (от които е част "Луфтханза") става на автоматични терминали (ако ползваш Интернет чек-ин, можеш да си разпечаташ бодните карти вкъщи или на същия този терминал). Ще получиш 2 бордни карти - по една за всеки полет. Оставяш си багажа на гишето, като той ще пътува направо до крайната точка. Във Франкфурт ще те стоварят на един от терминалите и ще трябва да стигнеш до съседния за втория полет; там няма да има граничен контрол, но ще минеш през security check както в София. Според това, къде те стоварят, може да се повозиш и на автоматичното влакче между ретминалите. Имай предвид, че Франкурте голямо (и не особено удобно) летище. След втория полет ще минеш граничен контрол и ще си получиш багажа.
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот alex_2 » 09 Сеп 2017 11:01

Ще летя до Брюксел през Франкфурт и на връщане имам 50 минути. И преди съм се прекачвал там, но съм имал доста повече време. Струва ми се , че би трябвало да е ок, но вие какво мислите (не че има какво да направя вече, билетът е купен)?
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот mitkobiker » 11 Сеп 2017 18:18

45 минути е минималното разрешено време за връзка. 50 минути са си на ръба, но са напълно изпълними, ако няма закъснения.
Но без мотане по магазините :wink:
AB6 313 318/9/20/21/Q/N 332/3/8/9 343/5/6 359 388 717 733-9/M8/9 74E/4/8 752/3 763 772/3 788/9/1 AN4 AT4/7 AWH AR1/8 141/2/3 C207/8 CNJ/1 CR2/7/9/K CS1/3 DHT/2/3/4 D28/38 ER3/4 E70/5/90/5 290 FRJ F50/70/100 IL8/9 J32/41 L4T M82/3 TU3/5 SF3 S20 SU9 NDE
Изображение
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2543
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот mistoffelees » 11 Сеп 2017 23:41

Франкфурт е голямо и не особено удобно/приветливо летище - има сателитни терминали, връзки с автоматични влакчета и пр. губещи време неща. Когато идваш от не-Шенген, задължително минаваш на security check (т.е. на връщане може да ти се размине) - но пък също така задължително ще те чака граничен контрол и двата пъти. 50 минути е ОК, но дори малко забавяне на първия полет може да ти скъса нервите. Бих посъветвал няколко неща:
- Опитай да вземеш място колкото се може по-напред. Полетите на LH във FRA по правило са на ръкав, така ще можеш да слезеш максимално бързо.
- Ако имаш биометричен паспорт, вземи го - обикновено по автоматичния граничен контрол има доста по-малко хора. На отиване ще можеш да огледаш кое как е, за да ти е по-бързо на връщане.
- Огледай предните 2-3 дни на кой гейт пристига твоят полет. Немците са предвидими хора и ако всичко е наред, ще знаеш горе-долу къде ще те стоварят. Аналогично, виж от кой изход тръгва следващият полет. Така ще можеш да си съставиш представа какво разстояние трябва да минеш. На сайта на летището има карти на терминалите; поне на едно място, например, има удобен подземен тунел, който може ти спести няколко минути (вместо да обикаляш през shopping зоната).
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот Rosen85 » 12 Сеп 2017 00:08

alex_2 написа:Ще летя до Брюксел през Франкфурт и на връщане имам 50 минути. И преди съм се прекачвал там, но съм имал доста повече време. Струва ми се , че би трябвало да е ок, но вие какво мислите (не че има какво да направя вече, билетът е купен)?

Аз също бих проверил във страници като FlightRadar24 как са се движили
като времена предишни полети на същата авиокомпания по същият маршрут?
Ако искаш може да кажеш номер на полет и да погледна вместо теб.
Гледам дали са стигнали навреме, дали са стигнали по-рано.
Винаги го има факторът метеорологични условия. ;)
Също така е възможно и забавяне на летището докато си чакаш багажа.
Някой по-горе спомена за биометричен паспорт.
Супер удобен е. За пръв път, колкото и странно се стори,
го ползвах като се прибирах от Милано май месец на Терминал 2 на летище София.
От тогава съм го ползвал още няколко пъти,
един от които беше в Бирмингам, като летях до там юли месец.

2015 летях от София през Франкфурт за Варшава и бяха сменили номера на полета, и ни издадоха нови бордни карти.
Летището е буквално огромно, както някой спомена, има разни автономни влакчета между отделните терминали и т.н.
Също така е много важно като наближиш паспортна проверка, ако няма място за самовалидиране на биометричен паспорт,
гледай внимателно на кое гише пише Европейски съюз или Шенген. Франкфурт е хъб и има доста хора от други континенти
и нечелнуващи в ЕС страни. На гишетата за тях контролът е по-строг, и ако попаднеш в такава опашка рискът
като се бавят с някой "нежител на ЕС или африканец, да те забавят и теб е много голям.
Просто ще чакаш много да ти дойде редът, не че ще те бави самата проверка,
а хората на опашката преди теб.

Малко разпокъсано го написах, но това е в общи линии.
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот alex_2 » 12 Сеп 2017 09:30

Мерси много за съветите :) със сигурност няма да има мотаене по магазините :)

mistoffelees написа:Франкфурт е голямо и не особено удобно/приветливо летище - има сателитни терминали, връзки с автоматични влакчета и пр. губещи време неща. Когато идваш от не-Шенген, задължително минаваш на security check (т.е. на връщане може да ти се размине) - но пък също така задължително ще те чака граничен контрол и двата пъти. 50 минути е ОК, но дори малко забавяне на първия полет може да ти скъса нервите. Бих посъветвал няколко неща:
- Опитай да вземеш място колкото се може по-напред. Полетите на LH във FRA по правило са на ръкав, така ще можеш да слезеш максимално бързо.
- Ако имаш биометричен паспорт, вземи го - обикновено по автоматичния граничен контрол има доста по-малко хора. На отиване ще можеш да огледаш кое как е, за да ти е по-бързо на връщане.
- Огледай предните 2-3 дни на кой гейт пристига твоят полет. Немците са предвидими хора и ако всичко е наред, ще знаеш горе-долу къде ще те стоварят. Аналогично, виж от кой изход тръгва следващият полет. Така ще можеш да си съставиш представа какво разстояние трябва да минеш. На сайта на летището има карти на терминалите; поне на едно място, например, има удобен подземен тунел, който може ти спести няколко минути (вместо да обикаляш през shopping зоната).


Аз на отиване съм през Мюнхен, така че в случая ще идвам от Шенген и дано както ти казваш, ми се размине поне секюрити. Иначе от предишни пътувания имам добри впечатления от това летище, единствено малко ме притеснява краткия престой, но да се надяваме че няма да има проблем (най-много да ме качат за София на следващия ден :))
Ще гледам да взема място максимално напред, за да сляза наистина по-бързо от самолета :)
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот alex_2 » 07 Юни 2019 17:43

Виждам, че по доста от дестинациите LH/OS предлагат връзки с доста голям престой в града, където е трансферното летище. Тоест възможно е човек да излети от София със сутрешния полет до Виена, а от там да излети чак вечерта, или пък вечерта до Виена и да нощува там. Интересно ми е ако се чекира и багаж, в първия случай дали пак ще го чекират до крайната дестинация, защото аз евентуално бих искал да се разходя из града естествено без куфара, а съответно във втория случай бих предпочел да си взема куфара ако ще нощувам?
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Самолетен полет с прекачване(ПОДРОБНО)

Мнениеот mistoffelees » 07 Юни 2019 20:25

Да, без проблем ще ти чекират багажа до крайното летище, независимо от престоя. Това е правило по принцип, не само за OS/LH. Аз правя това редовно, когато сменям полет в Истанбул и с удоволствие се разхождам по няколко часа из града. Центърът на Виена е на половин час с влак от летището, Мюнхен на малко повече, и двата също си заслужават разходката.
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10


Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron