ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни подбори

Форум за всички аспекти на обслужването и управление на въздушното движение.

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот LBLS_APP » 08 Окт 2017 21:54

Пароль написа:Като спомена перспективите - не срещнах мнения за перспективите на "РП" -тата, тоест авиодиспечерите ... и аз ги бъркам вече.
Няма причина да ги бъркаш. А мнения няма, тъй като темата не е интересна.
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот ADS-B » 08 Окт 2017 23:15

По отношение на заплатите в IT сектора. 12г. съм работил в него и без никакъв опит заплата 2.5к няма. И след 2 години пак няма за 90% от започващите. Само наистина бързо-развиащ се програмист може да ги постигне за кратко и то на правилното място. Да се обучаваш и да получаваш "заплата" пък, не се сещам някъде да съм го чувал.
В подобна добре платена професия - пилотската. Обучаващия лети 1 час - плаща си 360лв. Обучаем РП прекарва 1час в оперативна зала - и получава пари, нека LBLS_APP да ме коригира, ако бъркам за последното.

Само хора които не са работили за тези пари (2.5к) могат да правят подобни сравнения и да говорят за липсата на стрес в изброените на предишната страница професии.

Пароль написа:Като спомена перспективите - не срещнах мнения за перспективите на "РП" -тата, тоест авиодиспечерите ... и аз ги бъркам вече.

Ако говорим за кариерно развитие.... Генерален директор на ДП РВД .... На мен известните са РП.
А сега сериозно. Това е много голяма фирма за БГ стандартите. РП може да стане например инструктор, ръководител смяна, експерт, да води проекти, да управлява отдели и т.н.. .... възможности много и комбинации от тях, стига да има желание.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот Daya » 10 Окт 2017 15:31

LBLS_APP написа:Без опит в професията няма как кандидатът да прецени дали заплащането е адекватно на труда.
Без обща култура няма как. Без да си запознат за какво иде реч няма как. Без опит има как. ОТделно от това, опитът на всеки е различен. За мен нещо ще е леко и приятно, за друг същото ще е трудно, изнервящо, стресиращо, непосилно. На него и 20к ще му се виждат малко за стреса и труда. Моята преценка пък ще е друга. Опитът на един човек в дадена сфера му помага да прецени само за себе си дали си заслужава или не.

LBLS_APP написа:
Daya написа:А човек ще си представи точно това, като му кажеш "стартова 2.5" - ще си представи, че му казваш "я стигне 3-4, я не, и то след няколко години". Подадена така информацията заблуждава кандидатите.
Т.е. казано е едно, а човекът е разбрал друго? Такъв по-добре да не кандидатства за РП.
Много смешно, да. И като оставиш шегата настрана, знаеш, че е така. Масово "стартова Х" значи "последваща Х + около 200 лв отгоре".

LBLS_APP написа:Програмист - виж темата във форума на hardwarebg "Заплати в IT сектора". Типичните стартови нива са около 1000.
Собствен бизнес - според различни статистики (потърси "startup failure" или "startup statistics") между 70 и 90 процента фалират в първите няколко години. Останалите не са подходящи за служители - призванието им е да дават работа, а не да я търсят.
Логистика и ТРЗ не бих казал, че в общия случай почват на "много над" 2500. Част от тях дори не стигат до тези нива в края на кариерата си.
Дилър - специално помолих за законни примери ;) Ако говорим за валутни дилъри, по мои данни техните стартови заплати са в диапазона 2000-3000, което не бих определил като "много повече" от 2500.
Тираджия - тези хора навремето (преди 1990) бяха сред най-големите гъзари в държавата, а в по-ново време станаха причина за закриване на цитираната по-горе тема в hardwarebg. Началната заплата при тях по мои данни е по-скоро "около", а не "много над" обсъжданата сума. Този с 4к заплата впрочем на толкова ли е почнал?
Няма значение какво пише в сайтовете за заплати, защото данните не отговарят на истината. По карта получаваш едно, на ръка примерно още толкова. В сайта пише какво получават хората доказано. Което далеч не е всичко.
За собствения бизнес си прав, което не променя факта, че можеш да си много успешен, стига да имаш качества и да знаеш какво правиш.
Дилър на стоки. Защо си помисли друго? Стартова към 3к на места.
Стартовата на тираджията е била 3к, не знам подробности. Може да не е масово, може би зависи от фирмата.

LBLS_APP написа:Между другото, ако стигнеш до интервю, бих препоръчал да обмислиш варианта да избягваш гръмките тези, които не можеш да аргументираш.
Всеки трябва да избягва гръмки тези, които не може да аргументира. Аз не съм изказала нито една теза, която да не съм аргументирала. Не ме мисли за интервюто. Всъщност, не ме мисли изобщо, защо не се придържаш към темата?
Между другото, да върна услугата, бих ти препоръчала да не проявяваш снизходително, леко подигравателно и арогантно отношение към хората, които (все още) не са ти колеги. Не е приятно на съфорумниците. Не за пръв път го правиш, с други хора, сега и с мен. Докато коментираме темата - добре. Ти си позволи да коментираш мен. Не е добре. Има граници.
Daya
спотър
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Авг 2016 20:51

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот LBLS_APP » 10 Окт 2017 18:39

Казахме си позициите и аргументите. Предлагам да продължим разговора след като сдадеш.
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот Spankox90 » 10 Окт 2017 21:28

Само да вмъкна, като човек стигнал до интервю - там нито ми казаха какво е заплащането, нито ми казаха за къде евентуално биха ме взели (понеже това най-много ме вълнуваше защото не съм от гр. София, а в друг където има само Кула). И аз мислех че е по-високо заплащането, наистина за 2500 според мен не си заслужава да отговаряш за човешки животи. Успех на мераклиите!
Spankox90
кандидат спотър
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Яну 2017 15:39

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот Samito » 10 Окт 2017 23:39

Става добра дискусия.
След отпадането ми преди година започнах самоубочение за програмист и към днешна дата работя като такъв.
След като работя и ако се развивам нормално, то за времето което би отнело едно обучение за РП ще имам заплата сходна с неговата, като си кисна в ютуб и пиша код когато ми се пише.
Голяма грешка правят някои (мое мнение), като гледат началната заплата. Тя няма никакво значение. Догодина пак се пускам и ако вземе, че ми върже, ще се пусна с най- голям кеф в София с 800 лева минус 400 за квартира, на хляб и чубричка.
Не се хващайте на някакви първични неща.
Samito
спотър
 
Мнения: 65
Регистриран на: 18 Фев 2015 17:16

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот LBLS_APP » 11 Окт 2017 08:12

Spankox90 написа:А и отделно, че предявих претенции че съм от Варна...
Spankox90 написа:...не съм от гр. София, а в друг където има само Кула.
Последно?
Spankox90 написа:...наистина за 2500 според мен не си заслужава да отговаряш за човешки животи...
Само да напомня, че цитираната сума се отнася за контрола. Справедливо или не, заплатата на кулата е по-ниска.
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот MYankov » 11 Окт 2017 09:18

Daya написа:Не е правилно да се говори, че щом заплатата за дадено работно място те интересува, значи само тя те интересува. Първо, нормално е да те интересува и заплатата, където и да кандидатстваш, и не е редно да се чувстваш виновен за това, че мислиш как ще се прехранваш. Второ, нормално е да ти направи впечатление разлика от 10 хиляди лева в подадената от различни места информация. Едва ли някой от другите във форума, а и от кандидатстващите въобще, мисли само за заплатата предвид естеството на работата. Стресът от евентуална фатална грешка би отказал повечето хора от идеята.

Daya, не ме разбирай погрешно, не съдя хората, които се интересуват от заплатата - разбира се, че преди да започнеш да работиш трябва да имаш (поне бегла) представа за възнаграждението. За мен хората, които сляпо кандидатстват за РП, без да имат ни най-малка представа от естеството на работата и от това колко отговорна и стресираща длъжност е това, само защото са чули от някой или чели някъде, че братовчедът на жената на девера на чичо му взимал 18к, та хайде и аз. Трябва самото естество на работата да ти харесва, да си готов да работиш под стрес, но не само заради едната заплата, а защото ти харесва или пък смяташ, че би се справил по-добре от останалите.
ADS-B написа:... Да се обучаваш и да получаваш "заплата" пък, не се сещам някъде да съм го чувал.
В подобна добре платена професия - пилотската. Обучаващия лети 1 час - плаща си 360лв. Обучаем РП прекарва 1час в оперативна зала - и получава пари...

При положение, че има недостиг на кадри в тази професия, напълно нормално е да се предлагат стипендирани обучения, които да подготвят бъдещи РП. Напълно логично - увеличаване на трафика - повече полети - повече хора, които да работят в РВД. Проблемът е, че самото обучение отнема доста време и съжалявам, но не обучаващите се трябва да плащат цената, тъй като кадрите, които са подходящи за професията и които са склонни да бъдат обучени, трябва да бъдат привлечени по някакъв начин. Как се предполага, че трябва да се издържам в продължение на 2 години, докато се обучавам? Трябва ли да съм допълнително стресиран как ще осигуря насъщния? Обучението за пилоти е сходно, работата е отговорна, човешки животи зависят от бъдещите пилоти, но съответно и заплащането след завършване на обучението е различно. Ако искам да се обуча да стана барман - има такива обучения- да, плащам си за тях вместо да получавам стипендия, но колко време продължават? Колко подходящи кандидати освен мен има, които могат да вършат същата работа?
Млади, отговорни, издържащи на стрес и с отлични комуникационни умения и перфектно владеене на език кадри, които са склонни на много компромиси в продължение на няколко години, заслужават да бъдат добре възнаградени и компенсирани, тъй като са рядкост, а не да пригласят "О, Вожде, благодаря ти, че ми даваше стипендия по време на обучението".
MYankov
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Сеп 2017 10:13

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот LBLS_APP » 11 Окт 2017 09:36

Като изключим някои чугунени глави от администрацията, никой никога не е бил против стипендиите за обучаемите. А и на въпросните глави не им е било толкова за разхода, колкото за това, че е трябвало да се напънат и да измислят начин да дадат пари на хора, които не са (и няма как да бъдат) в трудово-правни отношения с предприятието.
Не е истина в каква посока заби дискусията...
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот ADS-B » 11 Окт 2017 09:58

MYankov написа:При положение, че има недостиг на кадри в тази професия, напълно нормално е да се предлагат стипендирани обучения, които да подготвят бъдещи РП. Напълно логично - увеличаване на трафика - повече полети - повече хора, които да работят в РВД. Проблемът е, че самото обучение отнема доста време и съжалявам, но не обучаващите се трябва да плащат цената, тъй като кадрите, които са подходящи за професията и които са склонни да бъдат обучени, трябва да бъдат привлечени по някакъв начин. Как се предполага, че трябва да се издържам в продължение на 2 години, докато се обучавам? Трябва ли да съм допълнително стресиран как ще осигуря насъщния? Обучението за пилоти е сходно, работата е отговорна, човешки животи зависят от бъдещите пилоти, но съответно и заплащането след завършване на обучението е различно.
Млади, отговорни, издържащи на стрес и с отлични комуникационни умения и перфектно владеене на език кадри, които са склонни на много компромиси в продължение на няколко години, заслужават да бъдат добре възнаградени и компенсирани, тъй като са рядкост, а не да пригласят "О, Вожде, благодаря ти, че ми даваше стипендия по време на обучението".


Заплащането при пилотите не е по-различно, отговорности, времетраене на обучение и т.н. също, там също има недостиг на кадри в момента и същите притеснения които си изказал ти, а си плащат над 100К за това обучение. Никой не те пита какво ще ядеш и как ще си плащаш квартира. Качеството на хората е същото, защото има сходни изисквания, че и по-високи например при АЛК. Споменах го не случайно като пример, за да се осмисли от дискутиращите, че условията въобще не са лоши за обучение за РП. Неуспешен ми се получи опита явно.

А темата отива там където я водим ние и кандидатите най-вече... със "златарските" въпроси.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот MYankov » 11 Окт 2017 10:59

Аз много се радвам, че се дискутират разнородни въпроси, тъй като всякаква информация относно кандидатстване, подбор, подготовка, тип работа, отговорности и т.н. е изключително оскъдна. Но нека се върнем тогава на темата:

Кога ще е FEAST1? :D :D Още не съм си взел самолетни билети, а времето наближава...
MYankov
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Сеп 2017 10:13

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот LBLS_APP » 11 Окт 2017 11:12

Още е рано да се каже.
Документи се подават до края на седмицата.
Следва отсяване на нередовните документи, организиране и провеждане на изпит по английски, оценка на резултатите, изготвяне на списък с подлежащите на FEAST и разпределяне по дни. Чак тогава ще се разбере кой кога.
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот Ellie » 12 Окт 2017 07:49

Възможно е тестовете Feast да започнат скоро, тъй като днес има изпит по английски. И аз мислех, че изпитите ще са след срока за подаване на документи, но уви. Успех на всички!
Ellie
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Окт 2016 12:02

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот MYankov » 15 Окт 2017 11:17

Ellie написа:Възможно е тестовете Feast да започнат скоро, тъй като днес има изпит по английски. И аз мислех, че изпитите ще са след срока за подаване на документи, но уви. Успех на всички!

Предполагам, че ще има още изпити по английски и за тези, които са подали документи до края на обявения срок (който май е днес).

Ако се появи сифурна информация относно графика - свиркайте.
MYankov
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Сеп 2017 10:13

Re: ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни под

Мнениеот Ellie » 16 Окт 2017 10:43

MYankov написа:
Ellie написа:Възможно е тестовете Feast да започнат скоро, тъй като днес има изпит по английски. И аз мислех, че изпитите ще са след срока за подаване на документи, но уви. Успех на всички!

Предполагам, че ще има още изпити по английски и за тези, които са подали документи до края на обявения срок (който май е днес).

Ако се появи сифурна информация относно графика - свиркайте.


Получих мейл, че FEAST 1 тестовете ще започнат да се провеждат след 24.10, като ще ме уведомят за точна дата. Надявам се да съм била полезна!
Ellie
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Окт 2016 12:02

ПредишнаСледваща

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron