ДП "РВД" Подбори - обективност

Форум за всички аспекти на обслужването и управление на въздушното движение.

ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот vss » 19 Апр 2012 17:35

slice написа:Историята познава много случаи, в които не минаваш веднъж медицина и след 6 месеца я минаваш.

А какво стана с festtest.com?


Историята би могла да се запознае и с подобни случаи с минаване на тренажора или интервюто, след 6 месеца, година или повече.
А и все пак, в случая, всички които не са минали интервюто са били уверени от РВД че могат да участват и в следващи подбори и то директно на последния етап от подбора.


Изведнъж обаче това се променя.,...
трябваше да отпадна на медицината :( или пък да не изкарам TOEFL-a. Сега щях все още да имам шанс да се пробвам пак.

Според правилата ,след като веднъж не се справиш с медицината... научаваш каквото трябва и се пробваш пак.. и минаваш
Ако веднъж не минеш ТОЕFL, научаваш английския по-добре и минаваш
Спред мен и според РВД преди, ако веднъж не минеш интервюто, си даваш сметка как трябва са се държиш пред комисията, какви качества трябва да докажеш че имаш... и се представяш по-добре .. ако ти се даде втори шанс.
За FEAST, за транажора ( а и за медицината! ) се изискват чисто технически качества, които или имаш или не.

Все пак до интервюто са си 5 етапа на подбор (FEAST 1, FEAST 2, TOEFL, Тренажор, Медицина) в които почти няма (на теория!) субективни фактори.
За да не се представиш добре на интевюто е сигурно че има доста повече такива, дори и сравняването с останалите кандидати в конкретния подбор или пък личното мнение според симпатията на всеки член от комисията. Когато са намесени хора в оценяването, няма как да няма субективни фактори и в това няма нищо лошо.

Инвестицията във време и дори пари, за да се премине през петте първоначални етапа също не е за подценяване.
Според мен, щом си стигнал до интервюто си показал някакви качества и причините да се не представиш достатъчно добре на него би трябвало да не са окончателен фактор за по нататъшно кандидатстване.... както е било и до сега и както бях уверен от самото РВД преди няколко месеца.

Аз съм наясно с какво не се представих добре на интервюто и съм сигурен че мога да обясня причините за това, ако ми бъде дадена възможност.

Това разбира се, е само моето мнение. Нормално е да се надявам, че за РВД кандидатите достиганли до етап интервю ще се по-ценни от останлите и могат да заслужат втори шанс. Явяването на повече от два пъти на интервю вече ми се струва безмислено, но самото наличие на субективен фактор за мен обосновава достатъчно логиката на това да има възможност за повторно явяване.
Ясно е, че правилата се определят от РВД и те определят за непреминаването на кои етапи може да бъде даден втори шанс и за кои не... и явно променят мнението си от време на време.
vss
спотър
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Дек 2011 09:30

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот straight six power » 30 Апр 2012 20:11

vss написа:
bgstopper написа:Аз получих телефонно обаждане, че не съм издържал събеседването. На следващите подбори съм щял да бъда допуснат направо до събеседването, но аз се питам има ли смисъл.


Аз също не издържах събеседването и когато ми се обадиха ме увериха, че на следващите подбори ще мога да участвам директно от този етап.
Според текста в последната обява от вчера обаче, се оказва че има изискване, кандидатите да не са отпадали на този етап.

Интересна промяна, която изглежда затваря вратата за мен... поне за сега.
http://bulatsa.com/page.php?c=72&d=343

И все пак, за мен е любопитно, защо вместо да се изреждат подточките в точка 1.6, просто не е казано кандидатите да не са отапдали в предишни подбори за РП. В този вид излгежда, че има вариант да си отпаднал на медицинския и да се явиш отново.

Странно...

Аз имам същия проблем. Мен също ме увериха, че веднъж преминал FEAST, в рамките на следващите две години, продължаваш от етапа от който си отпаднал. По-плашещото в обявата е, че участници отпаднали на FEAST теста могат да се явят отново след 24 месеца, но такива отпаднали на следващ етап, никога не биха могли да кандидатстват отново. Дано това което пише се окаже грешка. Кофти ми е и съм адски разочарован затова, че не мога да кандидатствам в подбора при условие, че се съм издържал FEAST теста. А именно за този тест слушахме толкова много,"колко е важен и как цяла Европа го признава за най-добрия вариант за подбор на кадри за РП". За тези които тепърва ще кандидатстват - май е по-добре да ви скъсат FEAST, а не на следващ етап. Така поне ще имате нова възможност за кандидатстване.
slice написа:Това разбира се, е само моето мнение. Нормално е да се надявам, че за РВД кандидатите достиганли до етап интервю ще се по-ценни от останлите и могат да заслужат втори шанс.

Мое също ! И ще се надявам за втори шанс докато не навърша тридесет.
straight six power
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Апр 2012 23:43

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот trickster » 04 Май 2012 13:53

Някои има ли представа колко кандидати са приети за обучение от подбора за РВД от 2011 г.?
trickster
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Дек 2011 16:28

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот trickster » 04 Май 2012 14:10

Противоречия в казаното и написаното от РВД винаги е имало и ще има, както и субективния фактор винаги ще присъства при оценяването на потенциалните кадри за РВД. Ако погледнете от 2011 г. възрастта за кандидатстване към датата на подаване на документите беше препоръчителна да бъде под 30, а сега е задължително да е до 30г.
Как ви се струва това?
Друга промяна за сертификатите за чужд език. През 2011 за Cambridge (и всички други сертификати)например трябваше да е издаден преди не по-повече от 2 г. от датата на кандидатстване. Както знаете Cambridge няма валидност. Сега 2012 няма такова изискване.
Не ви ли звучи странно самото обявлвние: "Обява за набиране на документи на потенциални кандидати за обучение за ръководител полети" ?
trickster
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Дек 2011 16:28

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот VOIP » 05 Май 2012 07:17

Право на работодателя е да определя изискванията си и да търси определени качества на кандидатите при подборите. Изискванията за валидност на сертификата по английски са на ДП РВД и Вие следва да се съобразите с тях когато кандидатствате за работа.
VOIP
спотър
 
Мнения: 35
Регистриран на: 27 Фев 2009 17:41

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот Пароль » 05 Май 2012 20:24

VOIP написа:Право на работодателя е да определя изискванията си и да търси определени качества на кандидатите при подборите. Изискванията за валидност на сертификата по английски са на ДП РВД и Вие следва да се съобразите с тях когато кандидатствате за работа.

Имате късмет, че аз не кандидатствах за това място!
Кодекс на труда:
Раздел IV
Конкурс

Обявяване на конкурс
Чл. 91. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ) Конкурсът се обявява от работодателя чрез централния или местния печат. При необходимост конкурсът може да се обявява и по друг подходящ начин.
(2) Обявлението за конкурса трябва да съдържа:
1. наименованието на предприятието, мястото и характера на работата и изискванията за длъжността;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) начина за провеждане на конкурса;
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ) необходимите документи, мястото и срока за подаването им, който не може да бъде по-кратък от 1 месец.
(3) Характеристиката на конкурсната длъжност се предоставя предварително на кандидатите, за да се запознаят с нея.

Допускане до конкурс
Чл. 93. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ) (1) Допускането на кандидатите до конкурс се извършва от комисия, назначена от работодателя.
(2) На недопуснатите кандидати се съобщават писмено съображенията за отказа. В 7-дневен срок от съобщението те могат да направят възражение пред работодателя, обявил конкурса, който в 3-дневен срок от получаване на възражението решава въпроса окончателно.
(3) На допуснатите кандидати се съобщават писмено датата, часът на започване и мястото за провеждане на конкурса.
Комисия за провеждане на конкурс
Чл. 94. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ) Конкурсът се провежда от комисия, назначена от работодателя. В комисията се включват съответни специалисти.
Провеждане на конкурс
Чл. 95. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. , в сила от 01.01.1993 г. ) (1) Конкурсната комисия провежда конкурса по обявения начин. Тя оценява професионалната подготовка и другите качества на кандидатите, необходими за заемането на длъжността, и класира само успешно издържалите конкурса. За проведения конкурс се съставя протокол.
(2) Резултатът от конкурса се съобщава на участвувалите в него лица в 3-дневен срок от провеждането му.
Възникване на трудовото правоотношение
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот buhal » 06 Май 2012 07:30

Чудех се, обявен ли е конкурс или само се "набират документи" за подбор на потенциални кандидати?
buhal
спотър
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Авг 2011 07:01

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот vss » 07 Май 2012 14:49

VOIP написа:Право на работодателя е да определя изискванията си и да търси определени качества на кандидатите при подборите. Изискванията за валидност на сертификата по английски са на ДП РВД и Вие следва да се съобразите с тях когато кандидатствате за работа.


Едва ли има кандидат, който да не се съобразява с всички изиквания относно конкурса, в който участва.
Целта на тази тема е само да коментираме тези изисквания!

Няма разумен човек, който да не се съгласи ( и предполагам че за това не си коментирал този въпрос ), че РВД постъпиха некоректно с това да променят условията в подбора, след като ни бяха уверили, че ще можем да кандидатстваме пак и то директно на етап интервю.
vss
спотър
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Дек 2011 09:30

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот asd » 07 Май 2012 22:03

Според мен би трябвало да има разлика кой по каква причина е отпаднал на въпросното интервю.

Примерно ако има 20 души, класирани до събеседване, и само 15 места - дори всичките 20 да имат търсените качества, най-накрая 5 души ще ги върнат и ще им кажат да пробват пак, особено ако им трябват хора скоро. Даже би било коректно такива кандидати да не ги водят точно "отпаднали", но...

Обаче даже да има само 5 души за 10 места, пак не е задължително да харесат всички, дори и след издържан фийст и т.н. - може някого да го преценят като неподходящ, примерно немотивиран или някаква друга психологическа или HR причина. И е естествено да не искат да се занимават пак с такива кандидати. Такива случаи едва ли са много, но от друга страна явно са достатъчно за да се напишат такива изисквания.
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот vss » 08 Май 2012 18:13

Абсолютно съм съгласен!

Но нищо не пречи това да бъде ясно комуникирано и на въпроса: "Мога ли да участвам в следващи подбори?" Отговорът да е : "За съжаление изикванията във всеки подбор са различни. Към този момент приемаме кандидатите достигнали до интервю да се явят отново, но това може да се промени в бъдеще"...... примерно :)
vss
спотър
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Дек 2011 09:30

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот trickster » 11 Май 2012 16:08

Хора, не се заблуждавайте. РВД не са били коректни от много време и скоро това отношение няма да се промени. Критерии, изисквания, интервюта FEAST тестове и т.н - 90% от това са хвърляне на прах в очите на хората - само и само цялата процедура да изглежда напълно коректна и правилна, уж взаимствана от европейската такава. На който и да е етап от изпитите (FEAST 1,2, физически, тренажор, събеседване) можете да получите неодобрение, в зависимост от това дали те го искат, а не от постигнати резултати, защото пак казвам за n-ти път: всеки един резултат от изброените по-горе "изпити" може да се компрометира. И не очаквайте да получите обяснение защо и как. Разбира се РВД си е в правото да не се разяснява. Пак всичко е правно и нормативно изпипано. Нищо не можеш да им кажеш. Разирате ли че дори своите собствени резултати не можете да си получите. Просто получаваш отговор на някаква си хартийка, че не покриваш това и това и .... опитайте отново. А да сте видели някаде критериите им? Да сте видели някаде посочени минималните на РВД изисквания (техните, нямам предвид тези на евроконтрол)? Просто не ми се пишат пак едни и същи неща. В темата от подора за 2011 г. всичко съм написал....Ами честито на един от 10-15 те човека които са приети, с баща с определено влиятелни връзки в РВД, нищо че въпросния му син е бил приемчик в автосервиз. Погледнете темата "Широбаджинащината в РВД", където също са написани истини и не си мислете че нещо от 2009 г. се е променило. Просто на мясотото на Пешо е Иван или Петко. Много малко от кадърните кандидати успяват, жалко че сме в България.
trickster
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Дек 2011 16:28

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот LBLS_APP » 12 Май 2012 23:14

Конспиративните теории са голяма работа, но не е лошо от време на време да се обръщаме към здравия разум и да не търсим теле под всеки вол.
Няма разумен човек, който да не се съгласи ( и предполагам че за това не си коментирал този въпрос ), че РВД постъпиха некоректно с това да променят условията в подбора, след като ни бяха уверили, че ще можем да кандидатстваме пак и то директно на етап интервю.

Не твърдя, че съм 100% прав, но доколкото си спомням в последните няколко конкурса никога не са допускали хора, порязани на етап интервю. Така че липсата на втори шанс след неуспешно интервю не е чак такава новост. Това, че някой от комисията бил обещал на някого нещо си... Все пак едни хора пишат обявите (и определят условията), други провеждат подборите. Нищо ново и необичайно не представлява фактът, че от време на време комуникацията между отделите се губи. Има го и в държавни, и в частни структури, и в България, и по белия свят.
Друг е въпросът доколко е правилно комисията да се равнява с Папата по непогрешимост.
Критерии, изисквания, интервюта FEAST тестове и т.н - 90% от това са хвърляне на прах в очите на хората - само и само цялата процедура да изглежда напълно коректна и правилна, уж взаимствана от европейската такава. На който и да е етап от изпитите (FEAST 1,2, физически, тренажор, събеседване) можете да получите неодобрение, в зависимост от това дали те го искат, а не от постигнати резултати, защото пак казвам за n-ти път: всеки един резултат от изброените по-горе "изпити" може да се компрометира.

Теоретично е възможно всеки етап на подбора да се манипулира, но според мен поне до интервюто нещата са максимално обективни.
FEAST 1 и 2 са дистанционни изпити, провеждани на компютър. От това по-обективно - здраве му кажи. Единственият субективен момент е поставянето на летвата (минават хората с резултат над еди-колко си). При тази схема не е възможно (или поне е доста трудно и опасно) да "отстреляш" конкретен човек, постигнал висок резултат, а да пуснеш сина-на-когото-трябва, който се е справил по-зле.
Медицината - да, възможно е да се обадиш на докторите и да им обясниш, че Иванчо трябва да бъде здрав като бик, а Йорданчо да е болен от седем нелечими болести, но ме съмнява това да е типичния случай. Може и да се е случило някога на някого, но в никакъв случай не е масова практика.
Практическите упражнения (ако ги има) и особено интервюто са субективни, не споря. Още една причина да мисля, че до този момент всичко е било максимално изчистено от лоши практики.
...нищо че въпросния му син е бил приемчик в автосервиз

Който иска да вярва, но има и ръководител полети, които преди да започнат работа в РВД са били безработни. И между другото, и по света, и у нас чат-пат се случва детето да работи в същата фирма като родителя и това само по себе си не представлява драма.
Погледнете темата "Широбаджинащината в РВД", където също са написани истини ...

... и от която става ясно, че уреждането става на други позиции, не при РП. Което е логично, като се замислиш. Ако си толкова силен, че можеш да повлияеш на комисията от РВД, състояща се от десетина човека, поне половината от които началници, ако можеш да изманипулираш FEAST-a, ако можеш да контролираш КАМО, значи си наистина голяма работа. И вместо да уредиш човека си с някоя тиха синекурна службица, ти ще го хвърляш на входа на обучението за РП. Защо??? Краят на изпитите всъщност е началото на борбата - 6м теория, няколко месеца тренажор, после още няколко месеца обучение на работно място... защо да го причиняваш на чедото, ако си толкова силен? А после, ако всичко мине успешно - стрес, отговорност (лична!), медицински прегледи всяка година. Не че е лошо заплащането, ама като имаш избор, защо да предпочетеш трудното и сложно за организиране пред лесното и сравнително безгрижното (и почти толкова добре платено)?
Между другото, някой да знае/ да е чувал/ да е виждал обява как се провежда подбор за юрист/ счетоводител/ асансьорен техник...
Много малко от кадърните кандидати успяват, жалко че сме в България.

Факт е, че много малко от кандидатите успяват. А дали тези, които отпадат са кадърни, зависи от гледната точка. Те смятат, че са изместени несправедливо от връзкарите, а този, който ги е скъсал на един или друг етап смята, че не стават за тази работа. Аз не мога да взема страна по въпроса дали конкретен човек е кадърен или не. И дали е трябвало да отпадне. Но важното е друго. Практиката от последните години (и не само) показва, че за ръководител полети са взети много хора без връзки. И че "вторият начин" е по-скоро изключение.
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот elim_ » 13 Май 2012 15:29

Да, критериите за подбор явно варират всеки път според това на кого трябва да послужат.Ако при резултатите от английски език и фийст тестовете може и да има някаква обективност, при тренажора и събеседването всичко е много субективно. И няма смисъл в това фийст теста да важи 2 години, ако не ти се дава възможност да се явиш отново на етапите след негo?! Европейска процедура ама побългарена и нагласена отвсякъде.
За РВД е ясно, някога да сте виждали обяви за работни места там, освен т.н. подбори за ръководител полети!? Изпълняват се главно политически нареждания, угажда се на властта и началниците, всеки гледа да запази мястото си и да нагласи своето.Другото (”отворени врати”, голяма медийна кампания, създаване на сайт и т.н) е замазване на очите с показване колко са прозрачни и честни.А всъщност никой не иска да отговаря открито на въпросите, свързани с подбора. Като например „този, който ги е скъсал на един или друг етап смята, че не стават за тази работа” – ами да ти се каже открито - г-н ЕДИ КОЙ СИ или комисията е преценила, че не сте компетентен за тази длъжност по тази и тази причина.Все пак това е ДП и уж държи на прозрачността на конкурса.
Да, практическите упражнения и интервюто са субективни.На етапа с упражненията имаше видимо разделение на кандидатите.Защо например непреминалите тренажор не могат да се явят отново, имайки предвид, че има хора били на стаж в РВД и са правили тези упражнения стотици пъти? Това обяснява и наличието на такъв етап – тренажор и наличието на субективен фактор.В обявата в подбора няма изискване да си завършил технически университет, а се оказва на по-късен етап, че това е поне предимство.
„И между другото, и по света, и у нас чат-пат се случва детето да работи в същата фирма като родителя и това само по себе си не представлява драма.” Това не е просто фирма, а е ДП и разбира се, че дава някой привилегии (най-малкото информация) и не, не е драма, ако всички са поставени при равни условия. Честито на успелите без връзки и информатори (ако има такива) – тогава успехът е най-заслужен и най-сладък!
elim_
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Ное 2011 12:18

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот LBLS_APP » 13 Май 2012 16:47

elim_ написа:... че има хора били на стаж в РВД и са правили тези упражнения стотици пъти?

Пълният курс упражнения за дадено работно място е около 100. Надявам се не твърдиш, че някой е изкарал няколко такива курса преди да се яви на подбор.

elim_ написа:В обявата в подбора няма изискване да си завършил технически университет, а се оказва на по-късен етап, че това е поне предимство.

Предимството е, че ТУ (АТТ) дава по-добра представа за професията, отколкото примерно духовната семинария. Нищо повече. Как ще обясниш факта, че има успешно сдали хора, завършили хуманитарни специалности, а в същото време такива от АТТ дори не са преминали подбора?

elim_ написа:Честито на успелите без връзки и информатори (ако има такива) – тогава успехът е най-заслужен и най-сладък!

Не само има, ами са мнозинство. Поне в тази професия. Защо - обясних в предния пост.
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот Пароль » 13 Май 2012 17:43

LBLS_APP написа:
elim_ написа:Честито на успелите без връзки и информатори (ако има такива) – тогава успехът е най-заслужен и най-сладък!

Не само има, ами са мнозинство. Поне в тази професия. Защо - обясних в предния пост.

Криминалистите отдавна разпространиха новината, че "Совите не са това, което са!"
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Следваща

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта