Специалност "Авиационна техника и технологии"

Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот Пароль » 06 Апр 2012 21:26

Авиобаза Крумово и Техническият университет честват Деня на авиацията
...
Най-интересната и атрактивна част от празника бяха мотивационните полети. В тях можеха да вземат участие заслужили студенти от "Авиационна техника и технологии". Един от отличниците бе четвъртокурсникът Ангел Ангелов, който вярва, че ще има какво да работи, след като завърши екзотичната специалност.
...
http://news.plovdiv24.bg/342806.html#ixzz1rHnjjxUI
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот tupolev144 » 08 Апр 2012 12:26

Пароль написа:Авиобаза Крумово и Техническият университет честват Деня на авиацията
...
Най-интересната и атрактивна част от празника бяха мотивационните полети. В тях можеха да вземат участие заслужили студенти от "Авиационна техника и технологии". Един от отличниците бе четвъртокурсникът Ангел Ангелов, който вярва, че ще има какво да работи, след като завърши екзотичната специалност.
...
http://news.plovdiv24.bg/342806.html#ixzz1rHnjjxUI

Малки и големи се радваха на демонстративните полети в изпълнение на 10 самолета от леката авиация. 10 студенти пилоти, от които 3 дами, се включиха в шоуто.


А снимки има ли?
Аватар
tupolev144
супер спотър
 
Мнения: 1559
Регистриран на: 11 Юни 2011 12:35

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот марков » 14 Яну 2014 22:27

Интересно ми, тъй като сега съм 11 клас и смятам след 2 години да кандидатствам в Техническия точно тази специалност, има ли съфорумници, бивши или настоящи студенти там, които могат да хвърят малко повече светлина върху въпроси свързани с прием, метод на обучение, колектив и колегия. Има ли реализация след това, заслужава ли си да се инвестира време и най-важното с каква диплома излизам и какви перспективи ми открива тя? Мерси предварително.. :D
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards!
http://www.airplane-pictures.net/photographer.php?p=9585
марков
най-спотър
 
Мнения: 283
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:02
Местоположение: София

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот Делян » 15 Яну 2014 02:58

Има реализация защо да няма? Нали затова са Airbus и всичките останали подобни компании в Европа.
Предполагам че освен всичко друго се учи CATIA което е стандартната програма в тази индустрия.
Английски е задължителен плюс френски или германски за да ти обърнат внимание от Airbus.
CATIA също ти отваря врати и към автомобилната индустрия!
Аз не съм завършвал Техническият, но имам подобна специалност от САЩ: aircraft engineering technology.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот марков » 15 Яну 2014 21:21

Тъй като уча в испанска гимназия, ще изляза с диплома ДЕЛЕ от училище..Втори език ми е френски, ама не мога да кажа, че го владея..Може би за най-простичко оправяне във френско-говоряща страна да, но за повече не смятам, че съм кфалифициран. Английски знам имам и сертификат за Адвансд от Кеймбридж, в момента карам курс за да взема лятото и Профишънси. Въпросът ми е насочен повече към темата той е българин, следователно е 3ръка жител на Съюза. Има ли го това нещо при кандидатстване за работа в чужди компании, или всичко зависи от уменията не от паспорта.
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards!
http://www.airplane-pictures.net/photographer.php?p=9585
марков
най-спотър
 
Мнения: 283
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:02
Местоположение: София

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот Делян » 15 Яну 2014 23:38

Аз лично в последните месеци започнах да търся работа в ЕС. До сега не съм работил в Европа, но ако съдя по това колко ме търсят от Европа значи компаниите гледат CV-то.
3-та ръка европейци са тези които нямат образование тоест дали си българин или германец без образование професионално ще си с много малък шанс!
Също това което забелязвам е че в Европа е много важно за студентите да минат през internship или praktikum дори без него практически не се започва работа! Всички компании го предлагат. Сега с тези отворени граници не виждам какво има да спира студентите. А точно тази професия в България не ми се вярва да я има. Това си е професия която е развита в Германия, Франция, Англия, Австрия, Холандия, Швеция и Италия.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот марков » 17 Яну 2014 00:05

Все още не съм си избрал какво точно искам в авиацията.Знам само, че с това искам да се занимавам. Тъй като ти си завършил в Щатите, бих искал да те попитам там какстоята нещата с образованието по школите, не в университетите и дали има свободни работни места за млади и "зелени" кадри с малко стаж...В момента, съм се насочил към летеца, но ако не стана, съм се замислил много сериозно да се изуча и запозная с газотурбините и в крайна смета да стана специалист в тази сфера. Какво би ме посъветвал ти?
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards!
http://www.airplane-pictures.net/photographer.php?p=9585
марков
най-спотър
 
Мнения: 283
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:02
Местоположение: София

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот kazata » 17 Яну 2014 10:28

Марков, само да те информирам, за да не те излъжат - в България единствения начин да станеш летец-пилот в гражданската авиация е със собствени средства т.е. трябва сам да си платиш курса. В ТУ-София отдавна не можеш да станеш пилот. Ако в катедра "Въздушен транспорт" се опитат да те убедят в обратното не им вярвай. Също така за пилот висшето образование не е задължително.
kazata
по-спотър
 
Мнения: 133
Регистриран на: 12 Фев 2009 16:17

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот Делян » 17 Яну 2014 16:42

До колкото разбирам ние говорим за 3 професии тук.
1. Пилот
2. A&P Mechanic (газови турбини)
3. Специалност Авиационна техника и технологии (това което аз съм завършил)

Не бих посъветвал да се учи в САЩ и после да се търси работа в САЩ освен ако не си американец разбира се! В САЩ за да работиш трябва да имаш най-малкото зелена карта, другият вариант е работна виза която мисля че в авиационната индустрия не е възприета по-скоро този вид визи са популярни в софтуерната индустрия.
За професиите които си избрал не мога да ти кажа със сигурност дали е лесно да ги учиш в САЩ и после да ги приложиш в Европа. Тук лиценз за пилот (private pilot license и т.н.) се взима лесно както и всички следващи лицензи като instrument, multi-engine и т.н., но авиокомпаниите изискват да имаш нальот в часове което когато бях в университета моите приятели го правеха на симулатори. Също когато те наемат много от авиокомпаниите те тренират. Въпросът е че за да те наемат тук трябва да имаш най-малкото зелена карта.
Другата професия която си избрал тук се казва A&P Mechanic което по български стандарти ще e работа за Lufthansa Technik. Според мен е по-лесно да я завършиш в САЩ и после да си търсиш работа в Европа и дори България. Според мен в този случай ще си търсен кадър!
Но това което аз бих направил ако бях на твое място е да завърша Авиационна Техника и Технологии в България, но непременно да търся специализация/internship/praktikum в някоя голяма компания. С тази специализация на CV-то ти ще имаш голям шанс в намиране на работа.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот марков » 17 Яну 2014 21:52

Значи, завършвам си в България, като си карам въпросния прктикум в голяма фирма с клонове и партньори по цял свят. Уча си здрави и се трудя и ако видя, че за пилот няма да го бъде, завършвам специалността за газотурбините и си търся работа навсякъде с езиците които знам...Не звучи кой знае колко сложно, така казано :-D Само да попитам. Тъй като съм гледал програмата на АТТ, в нея бакалавъра не е никаква специализация-общо инженерство е и тъпията която получавам е за Авиоинженер и нищо по-конкретно. Има ли как ако се откажа от летеца и се насоча директно към Газови турбини, да се пропуснт тези 3-4 години общо инженерство, както стоят нещата при летците от частни школи, а не от университетите?
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards!
http://www.airplane-pictures.net/photographer.php?p=9585
марков
най-спотър
 
Мнения: 283
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:02
Местоположение: София

Re: Специалност "Авиационна техника и технологии"

Мнениеот Делян » 17 Яну 2014 23:16

Ако държиш да вземеш всичките пилотски курсове в школа в САЩ е много по-евтино, но за да си намериш работа в САЩ трябва да имаш най-малкото зелена карта. Другият вариант е да си приравниш американските пилотски курсове с европейски и с тях да търсиш работа като пилот в Европа като българин. Но авиокомпаниите държат да видят много часове нальот на commercial jet което се постига когато летиш на симулатор, не мисля че школите предлагат симулатори обаче. Затова не бих предложил школа като добър вариант за САЩ защото когато авиокомпаниите набират пилоти ги търсят по университетите. Ако имаш диплома от университет плюс pilot license ще си предпочитан пред човек само с pilot license.
Ако искаш да се чуеме по Skype, delyan1 защото аз не разбирам много как стават тези неща в България. Също си мисля че говориме за няколко професии едновременно и нещата стават много объркани.
Определено професията пилот не е това което хората си мислят. Говоря за САЩ тук когато завършат работят много години като инструктори докато се отвори някоя врата някъде.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA


Назад към Обучение и образование

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron