Изисквания към снимките

Тук ни питайте, критикувайте и хвалете!

Изисквания към снимките

Мнениеот harrier » 17 Яну 2007 21:29

Тази тема я откривам за да съобщаваме тук какви са новите изисквания към снимките, за да бъдат те одобрени.

Първо, от днес вече не приемаме снимки на самолетообслужваща техника (то и до сега ги приемахме по изключение). Тъй като сайтът е със авиационна насоченост приемаме снимки на летателни апарати, снимки на летища от птичи поглед, панорамни снимки на терминали отвън и отвътре. Моля старайте се по снимките, които правите да има колкото се може по-малко самолетообслужваща техника. Знаем, че това не винаги е възможно, но и сайтът е насочен към по-добри авио-фотографии, а и при добро желание излишните обекти по снимките могат да бъдат избегнати.

Моля, спрете да изпращате снимки с крив хоризонт. Такива получаваме много и от врмеме на време пропускаме някоя от недоглеждане. Имайте предвид, че си запазваме правото да изтрием снимката от базата данни, ако е била одобрена, но не е отговаряла на изискванията.

Между другото, скоро ще бъде готов един кратък наръчник, насочен към техниката на заснемане и обработка на авиационни фотографии, както и (дано) нови правила за ъплоуд, отразяващи вече изброените промени.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот Апостол » 17 Яну 2007 22:18

Приветствам идеите и имам един въпрос.За мен беше например голяма радост да видя новостите в обслужването на летище Пловдив(пожарната кола,обледенитланата машина...),не съм в България и друг начин да ги виждам няма,а в интернет няма друго място на което например темата за самото летище да е така добре развита и да има участници от порта.Бих искал да знам възможно ли е все пак някъде да отделите място за такива снимки ,за да не се отказват фотографите или ще им бъде препоръчано те да се поставят в сътветните теми?Аз не съм спотър ,но предполагам за всеки снимащ ,да може да види колко пъти е била посетена снимката му е един вид като награда за труда му(нещо ,което в постовете не се отчита),но предполагам имате решение и за това.
Апостол
супер спотър
 
Мнения: 697
Регистриран на: 13 Дек 2006 20:44

Re: Изисквания към снимките

Мнениеот IvanFL » 17 Яну 2007 22:37

Аз бих предложил да има малко поле в което скрийъра да може да отбележи че снимката е допусната заради интересния обект, макар и да не орговаря на всички изисквания за качество. Така ще се избегнат въпросите "защо моята беше върната а тази с по ниско качество е била пусната" и също от време на време може да се пускат интересни снимки които иначе няма как да бъдат споделени. А, и търсенете да е едновременно и на български и на английски ама това е отдделно
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Мнениеот OGI » 17 Яну 2007 23:15

:wink:
Последна промяна OGI на 21 Мар 2010 00:53, променена общо 1 път
OGI
най-спотър
 
Мнения: 477
Регистриран на: 15 Сеп 2006 12:22

Мнениеот harrier » 17 Яну 2007 23:22

Апостол написа:Приветствам идеите и имам един въпрос.За мен беше например голяма радост да видя новостите в обслужването на летище Пловдив(пожарната кола,обледенитланата машина...),не съм в България и друг начин да ги виждам няма,а в интернет няма друго място на което например темата за самото летище да е така добре развита и да има участници от порта.Бих искал да знам възможно ли е все пак някъде да отделите място за такива снимки ,за да не се отказват фотографите или ще им бъде препоръчано те да се поставят в сътветните теми?Аз не съм спотър ,но предполагам за всеки снимащ ,да може да види колко пъти е била посетена снимката му е един вид като награда за труда му(нещо ,което в постовете не се отчита),но предполагам имате решение и за това.


Всеки е добре дошъл да покаже снимка, която не е за самия сайт, във форума. Има много места за безплатен уеб-хостинг.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Изисквания към снимките

Мнениеот harrier » 17 Яну 2007 23:28

IvanFL написа:Аз бих предложил да има малко поле в което скрийъра да може да отбележи че снимката е допусната заради интересния обект, макар и да не орговаря на всички изисквания за качество. Така ще се избегнат въпросите "защо моята беше върната а тази с по ниско качество е била пусната" и също от време на време може да се пускат интересни снимки които иначе няма как да бъдат споделени. А, и търсенете да е едновременно и на български и на английски ама това е отдделно


Това с търсенето зависи от езика на самия сайт. Концепцията е, той да си остане на български що се отнася до географски наименования. Може да се помисли за английски вариант, но трябва хубаво да се обмислят самите детайли.

Колкото до предложението ти за малко поне с коментар: Още в самото начало, когато сайтът стартира се разбрахме, че снимките, които представят по-интересен самолет, необичайно явление и тн се скрийнват при занижени критерии за качество. Естествено логично е, тези снимки, които могат да бъдат направени всеки ден да търпят по-високи изисквания. В крайна сметка всеки може да заснеме B737 на Bulgaria Air в София, въпросът е кой ще го направи по-качествено, по-интересно. Обаче не всеки може да направи снимка на МиГ-21 в София.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот harrier » 17 Яну 2007 23:33

Оги, твоята снимка стана жертва на моя грешка, за което се извинявам. След като сбърках бутона обаче се замислих, че тази снимка според моите критерии е малко встрани от авиацията, за което пуснах мейл на колегите скрийнъри. Прав си, подобна практика е недопустима, затова ако желаеш да качиш снимката отново тя ще ти бъде одобрена.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот OGI » 17 Яну 2007 23:42

:wink:
Последна промяна OGI на 21 Мар 2010 00:54, променена общо 1 път
OGI
най-спотър
 
Мнения: 477
Регистриран на: 15 Сеп 2006 12:22

Мнениеот Han Solo » 20 Яну 2007 16:53

harrier, не мисля че това е правилната политика - за самолетообслужващата техника говоря. Мисля си че би било добре да се направят няколко раздела в които снимките да се разделят на примерно
- цивилни самолети и въртолети
военни самолети и въртолети
- лека авиация
- самолетообслужваща техника
- летища и тяхната инфраструктура
- художествени авиоснимки :wink:
базата се увеличава доста, все повече хора публикуват снимки и мисля че едно такова разделение би помогнало за яснота и бързо търсене и намиране на снимки...
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот harrier » 20 Яну 2007 16:56

Такова разделение ще има, просто според мен снимките на техника са за форума. Явно ще се обсъди обаче...
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот Han Solo » 20 Яну 2007 20:16

harrier написа:Такова разделение ще има, просто според мен снимките на техника не са за форума. Явно ще се обсъди обаче...

Нали затова са скрийнърите :wink: да преценяват дали дадени снимки са подходящи или не - то е достатъчно да има по 1-2 снимки на вид и от летище - за да се създаде по-пълна картина на дадено летище трябва да ги има и самолетообслужващата техника и хората които подготвят самолетите за полет :wink: естествено по време на работа
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот slice » 21 Яну 2007 17:51

аз съм твърдо против: камиончета и автомобили, храна, сгради темподобни
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот Апостол » 22 Яну 2007 00:26

Разбирам думите,все пак това е страница с основна идея за спотърстване,но ако има и фотография която показва и другата страна на авиацията това не би загрознило страницата ни/ви.Посещавал съм други подобни страници те са изчистени от такива фотоси,но ако ние/вие имаме/те няма ли да ни/ви направи оригинални.Отделеното за такива снимки място би било одобрено от голяма част от останалите.Ако се направи една анкета може би било демократично взето решението,макар и не ние да се грижим за страницата.Идеята ,че има секции в който не се засяга само спотърстването и имат такава посещаемост не показва ли това,че интересите и за инфраструктурата помагаща съществуването на авиацията като цяло,са големи и би се уважило и тяхното значение чисто визуално.До някъде не съм в правото си да давам съвети или да изисквам нещо,но аз никога не съм имал фотоапарат и не знам дали някога ще стана част от спотърското общество,това което знам е ,че ние/вие може да сме една богата страница,чиято основна цел се запазва,но да подслони под крилото си и малко кътче за тези който не намират своето място из интернет.Благодаря
Апостол
супер спотър
 
Мнения: 697
Регистриран на: 13 Дек 2006 20:44

Мнениеот harrier » 22 Яну 2007 01:10

Има два варианта, поне според мен:

1) Правиме отделна секция в сайта за такива снимки по подобие на тази за самолети.
2) Пускаме една тема във форума и всеки качва каквото е снел. Имайте предвид, че все пак няма да се съберат кой знае колко снимки, така че ми се струва по-разумно, тези снимки да са във форума (евентуално с линк отпред).

Абсурдно ми се струва обаче да смесваме снимките, по-свързани с авиация, с тези на самолетообслужваща техника, по какъвто и да било начин.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот Апостол » 22 Яну 2007 03:27

Напълно покрепям идеята за разделянето на снимките.За мен естетичноста е важна също.Вие сте тези ,които ако се заемат с тази задача ще го изпълнят(освен ако не кажете с какво бих могъл да съм полезен) и не знам, кое е по трудоемкото за вас.Лично аз мисля,че отделна секция ще е по-нагледно,но хариер е прав ,че там няма да е богата колекцията,но пък може точно това да стимулира заснемането на новостите по летищата и летищните плошадки,както и детайлите от различните такива(сгради,кули,навигационни системи).Това в бъдеще би било начин например да се наблюдава как Фрапорт се справят и да се види паралела с Пловдив,да може да се погледне от страна на сигурноста къде нещата как седят,как изглеждат и военните спрямо гражданските такива обекти.Другото предимство на оделната секция извън форума е търсенето,защотото да не забравяме ,че има спотъри и от други държави(един ден ми се иска и аз да се числя към тях), който биха ни дали тяхната обективна картина към какво се стремят българските летища.Сега ако се съзададе нещо такова,може би трябва да се вметне все пак какво се подразбира под такава секция,за да има някъкав ред и да не се получава,че това е кошче за каквито и да е снимки.При всички положения подкрепям екипа и знам,че тези "капризи" се четят и осмислят.
Апостол
супер спотър
 
Мнения: 697
Регистриран на: 13 Дек 2006 20:44

Следваща

Назад към Сайтът

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта