Споттрип 23-25 юни

Споттрип 23-25 юни

Мнениеот борден » 27 Юни 2006 21:20

Таз година реших да я карам като едно време, га бях млад.

Та тръгваме от Бургас. Първите неуспехи не ни натъжават и разочароват - продължаваме напред.
Спирка 1 - хижа Люляк, на петнайсетина километра от Карнобат.
МиГ-17Ф (по-скоро Lim-5) борд 124 (някога борд 24). Не е принудително кацане - преди двайсе и кусур години са го докарали за радост на хижуващите. Последните обаче не са полагали особено добри грижи за самолета, както може да се види и от снимката. Някои недобросъвестни граждани са изпитвали издръжливостта на конструкцията на изстрели от близка дистанция. :x
В добавка към аероплана има и две полеви оръдия. Хижара е много печен (както всички хижари, ама това е друга тема).

Прекосяваме Балкана през прохода Котел-Омуртаг, и се озоваваме на...
Спирка 2 - Омуртаг. МиГ-19ПМ борд 941. Преди по-малко от месец по молба на община Омуртаг самолета е освежен от инженерно-технически състав от авиобаза Безмер. Разликата лесно може да се види от по-рано представените на сайта снимки от onufrii, направени съвсем неотдавна. Основна заслуга за така качествено свършената работа има един мой добър приятел и колега, който може и да поглежда този форум чат-пат. Да му благодарим - човека е мераклия.
Между другото и общината се е постарала. Около самолета е оформено много приятно паркче. Адмирации!

Тръгваме на запад и след петнайсетина километра стигаме до...
Спирка 3 - Ястребино. В бившия Пионерски лагер стои във все така мизерно състояние МиГ-19ПМ борд 938. За трите години, през които не го бях посещавал не се е променил ни най-малко... Явно е толкова зле, че повече няма накъде. :evil:
ПС: Тия няма ли да означат откъде се влиза в тоя лагер, че всеки път прескачам оградите като лапе, пък вече не ми приляга на положението!

Следваща Спирка 4 - основната гадория на пътешествието - село Златарица, Великотърновско. Пътя между Джоланица и Горско ново село на практика не съществува (макар да е отбелязан на всички карти). Ужас! Както и да е, стигаме до обект МиГ-17Ф борд 132.
Първата половина на 80-те самолета е докаран тук от Долна Митрополия, където известно време е изпълнявал нелеката служба на учебно пособие. Уви, съдбата не му е предложила по-лек живот...

Оттам безпрепятствено стигаме до Спирка 5 - Великотърновския МиГ-17 борд 22. Такъв си стои там от безброй години, привличайки кашици за военното училище, или Бог знае за къде.

Малка почивка и продължаваме. Спирка 6 - село Михалци, Великотърновско. L-29 борд 90, поставен на мегдана тук през 2002 г. Предния път не можах да го снимам поради повреда във фототехниката. Този път апарата е безотказен. Паметна плоча: "В памет на загиналия пилот от ВВС на Р. България майор инженер Асен Йорданов Христов".

Съкращаваме леко плана, защото вече отива на залез слънце, жегата е непоносима, каквато е и жаждата за бира. Вместо през Горско Сливово-Летница-Пордим (където също има обекти за спотване), се насочваме към Спирка 7 - непосещаваният досега от мен МиГ-17 "Сейбър" борд 112 в село Караисен, общ. Павликени. Приятна изненада - самолета е в нелошо състояние, макар да стои на това място от много години.

Време е за бира. На следващата сутрин обаче продължаваме!
Спирка 8 - село Комарево, Плевенско. Безфорсажен "Сейбър" - МиГ-17 борд 23. Отново стар познайник. Въпреките острото обедно слънце, смятам че хванах добър ракурс.

На път за Спирка 9 - село Горна Митрополия - минаваме покрай добрата стара Ковачница на авиационни кадри. Шофирайки по безброй пъти покорявания пеша път преброявам ескадрила L-39ZA - летището е отново действащо. Преди десетина дена официално приключи пребазирането на учебната авиобаза Каменец на летище Долна Митрополия. Доказателство за това е разположеният в района на бившата аерогара Плевен РСБН, близката приводна...
И така - спирка 9 - мегдана на село Горна Митрополия. От няколко месеца там стои L-29 борд 48 (номера е изтрит от някой бдителен особист, но можете да вярвате на батко си). За първи път посещавам "обекта". Паметна плоча: "В памет на загиналия при изпълнение на учебен полет курсант Стефан Цанков Стефанов, 8 VIII 1974".
Някакви мангалета искат да ги снимам до самолета, но не са познали.

На следващия ден нещо обичайно - редовно спотваният L-29 борд 84 в Долни Дъбник. Още малко и храсталаците ще го погълнат напълно...

Казвам си: "Стига толкова за този уикенд, че да има и за по-натам" (а още обекти има достатъчно) и поживо-поздраво се прибирам в София.
Аватар
борден
супер спотър
 
Мнения: 508
Регистриран на: 20 Дек 2003 22:12
Местоположение: София

Мнениеот lock off » 27 Юни 2006 22:14

приятел в Ямбол има един Л-29 до дома на авиациата него знаеш ли го .Само за информация .Нямам апарат иначе бих го снимал.
lock off
спотър
 
Мнения: 28
Регистриран на: 07 Юни 2006 17:15
Местоположение: sliven

Мнениеот борден » 28 Юни 2006 08:02

Знам го - борд 73.
Ако имаш информация за други самолети по села, паланки, улици и градове - моля сподели я. Може нещо да ни е убягнало. :wink:
Аватар
борден
супер спотър
 
Мнения: 508
Регистриран на: 20 Дек 2003 22:12
Местоположение: София

Мнениеот Делян » 28 Юни 2006 15:06

Борд 88, зад една бензиностанция в Русе. Eдна от 5-те ми снимки в www.airliners.net
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Мнениеот tsonpen » 28 Юни 2006 15:57

Delyan
в коя част на Русе се намира? Виждам, че има тролейбусна линия и май е индустриална зона.
http://www.airliners.net/open.file/0672980/L/
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот Делян » 28 Юни 2006 16:33

В Русе съм ходил много рядко и нямам представа къде точно се намираше самолета. Спомням си че минахме покрай завод на Texaco a самата бензиностанция се казваше "Проксим" и е единствената в града с това име. Беше индустриална част, имаше много заводи навсякъде.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Мнениеот lock off » 28 Юни 2006 22:03

имаше един миг21 в едно село по пътя за Боровец но как се казваше не се сещам,колегите да помогнат ако са го виждали :D
lock off
спотър
 
Мнения: 28
Регистриран на: 07 Юни 2006 17:15
Местоположение: sliven

Мнениеот atzah » 28 Юни 2006 22:10

Радуил
atzah
супер спотър
 
Мнения: 750
Регистриран на: 08 Дек 2004 00:57
Местоположение: София

Мнениеот tsonpen » 29 Юни 2006 11:41

Delyan,
там има 2 индустриални зони - едната на запад от дясно по пътя за София и другата на изток към Дунав мост.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот Делян » 29 Юни 2006 14:39

мисля, че се падаше от Запад, по-близко до пътя за София.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Мнениеот Fighterland » 29 Юни 2006 14:58

Браво, борден!
В района, в който си спотърствал има и една спарка МиГ-15 в село Овча Могила ;) Забравил съм бордния му номер, но си мисля, че е от Долна - ще трябва да поразпитам...
На десет мили от Монтана,
в посока Дунавския бряг
Fighterland
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2004 22:02
Местоположение: София

Мнениеот King_Rat » 29 Юни 2006 18:01

Ей! Добър трип, като едно време :lol:
Орлине, таз Офчъ могила на североизток от гара Левски (пази багажа!) ли се пада? Поне BGMaps дава само този резултат. Там много нагъсто са ги посяли тия самолетчета!

Ето тука един малко разхвърлян списък, за тези които не са го виждали още: http://aviomonuments.hit.bg/index.htm

От време на време го актуализирам, което ще ми е по-лесно с ваша помощ :wink:
Куда вас, сударь, к черту занесло?
Неужто вам покой не по карману?
Аватар
King_Rat
спотър
 
Мнения: 55
Регистриран на: 19 Дек 2003 14:14
Местоположение: Пазарджик

Мнениеот Fighterland » 29 Юни 2006 18:14

Да, имено то е ;) С кола се стига много лесно, щото е на 2 км от главния път Плевен-Русе...
На десет мили от Монтана,
в посока Дунавския бряг
Fighterland
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2004 22:02
Местоположение: София

Re: Споттрип 23-25 юни

Мнениеот С.Николов » 23 Май 2007 13:37

борден написа:Джоланица
:lol:
при този труден целодневен преход
бордния освен, че го е морила жаждата
за пенливо питие явно е бил и много гладен
селото се казва Джулюница :wink:
Аватар
С.Николов
най-спотър
 
Мнения: 217
Регистриран на: 17 Дек 2003 22:57
Местоположение: Варна жкВладиславВарненчик


Назад към Спотърстване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта