Основен въпрос за хвъркатите.

Основен въпрос за хвъркатите.

Мнениеот weasel » 27 Сеп 2006 09:45

Привет, ви.

Предварително се извинявам ако въпроса е твърде прост, но не мога да разбера как определяте какъв точно самолет сте снимали само по силуета му?

От деца гледаме автомобили по улицата и можем да различим модела само по джантата, формата на фара и даже по звука :) Наистина ли го правите така със самолетите или ползвате някакви помагала из нета?

Вчера опитах да отстрелям с цифровия апарат един ниско летящ самолет привечер. Облаци, сумрак - нищо особенно не стана. Слушах и с Уинампа какво говори кулата - пълен китайски но хващах поне цифрите. Вчера една кака говореше бавно и ясно и успях да разбера, че сам снимал ОА-309. След малко и в уеба на летишето се изписа "кацнал" - значи уцелил съм го. Имаше олимпииски кръгове по опашката.

Обаче това се оказа номера на полета му. Номера на самолета които е като регистрационния номер на автомобилите не се вижда на снимката. От него може да се направи справка за точния модел вероятно.
Ама как да стане като не го виждам и не мога да разпознавам самолета по формата на крилата?

Казвайте откъде се започва?
weasel
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Сеп 2006 20:45

Мнениеот Toni » 27 Сеп 2006 10:08

Здравей,

след като имаш номера на полета, значи знаем коя е авиокомпанията. В нашия сличай става въпрос за Олимпик - гръцкия национален превозвач. На разписанието на Летище София освен номера на полета се вижда кой е превозвачът.

Втората стъпка е да се разгледа внимателно снимката. Там ще видим първо дали самолетът е витлов или реактивен. След това по силуета( конфигурацията на самолета) можем да стигнем още по-напред в търсенето. В случая с Олимпик имаме няколко варианта:
Ако е витлов - ATR 42 или 72. Aко е реактивен Б717 или Б737 (-300 или -400). Защо? Отваряш сайта на Олимпик и виждаш как е тяхната флота.

На помощ може да дойде и звукът. Някои от нас могат само по звука да различат 737, Ту-154, Ан-12 и т.н.

Други помощни средства са интернет и очевидци били или работещи на летището. По скенера можеш да чуеш и регистрацията. Обикновенно на финалния заход или след кацане от екипажа искат да си каже регистрацията.

Примерът с колите важи и за самолетите. Аз от малък ги наблюдавам и мога да ги идентифицирам по някои специфични белега :)

Пусни тук снимка от вчерашния полет на гърците и ще разгадаем загадката.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот EVGENY » 27 Сеп 2006 11:02

Айде да помогна малко :
OA309 26sep06 SXBLC B733
:)
Аватар
EVGENY
най-спотър
 
Мнения: 258
Регистриран на: 16 Мар 2005 23:41
Местоположение: София

Мнениеот weasel » 27 Сеп 2006 12:57

Оказа се, че съм изтрил картинката от картата след като съм я ъплоуднал тук. Обаче не се появява в галерията защото вероятно не е одобрена..
Значи може с малко детективска работа да се намери цялото инфо за машината по веригата: номер на полет - авиокомпания - бордови номер - модел.

Насочете ме с линк към изискванията за ъплоуд на снимките. Това става ли за галерията? Снимано е на високо ИСО от ръка и шума идва в почвече :(

Изображение
weasel
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Сеп 2006 20:45

Мнениеот Toni » 27 Сеп 2006 13:26

weasel написа:
Насочете ме с линк към изискванията за ъплоуд на снимките.


На самата страница за upload ги има изискванията ( http://bgspotters.net/constructor.php?c=upload ). Не може да не си ги видял, щом си качил снимка.

Относно, качената снимка на Олимпик. Ясно се вижда, че 733, но май няма да бъде одобрена...ще получиш мейл с обяснения защо.

За хеликоптера, мога да кажа следното. Това, което си сложил тук, няма да мине, но нещо подобно...

Изображение

ще го вземем :)
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот weasel » 27 Сеп 2006 13:47

Имах впредвид естетическите критерии.

Това го видях, но условията са по-скоро технически. Пускам я както е.
weasel
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Сеп 2006 20:45

Мнениеот Toni » 27 Сеп 2006 13:57

Естетиката е въпрос на лично виждане. Важното е кадърът да е смислен и с него да кажеш нещо на тези, които го гледат.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот weasel » 27 Сеп 2006 15:28

Схващам какво се иска. Трябва качество.
Явно трябва да се учи подробно Фотошопа.

Позволяваш ли да кача обработената от теб?

И с едно изречение да кажеш какви инструменти и приложи за да "светне" така. Пробвах Ауто-левълс и Ауто-контраст но разликата с твоето е голяма.
weasel
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Сеп 2006 20:45

Мнениеот EVGENY » 27 Сеп 2006 15:45

weasel написа:Значи може с малко детективска работа да се намери цялото инфо за машината по веригата: номер на полет - авиокомпания - бордови номер - модел.

weasel ,
много си прав - с малко повече търсене из нета можеш да разбереш и цвета на очите на старшата стюардеса :):):)
Ама аз като ти давам информация да знаеш , че не съм ровил в нета въобще - просто отгатнах :):):)
Аватар
EVGENY
най-спотър
 
Мнения: 258
Регистриран на: 16 Мар 2005 23:41
Местоположение: София

Мнениеот ATC » 27 Сеп 2006 16:41

докторче, ще ти викам шаман вече и няма да се обаждам за кацането :)
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF

Мнениеот Toni » 27 Сеп 2006 16:46

Хахаха,

сега ще ти кажа как я светнах :) По принцип не ползвам ауто левълс, но в случая нямах време и се наложи. След ауто левълс, минах на левълс и мръднах допълнително средните тонове. После направих ресайз и сложиш един път unsharp mask (500/0.2/0).

Ако ти харесва как съм я светнал, можеш спокойно да я качваш.

Имаме специална тема за обработка на снимките във форографския раздел на форума, погледни и там. Може да намериш интересни неща:)

А на Евгени ще му дадем тапия за екстрасенс. Как само ги познава нещата :)
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот EVGENY » 27 Сеп 2006 20:07

ATC написа:докторче, ще ти викам шаман вече и няма да се обаждам за кацането :)


Toni написа:А на Евгени ще му дадем тапия за екстрасенс. Как само ги познава нещата :)


Вие направо ще ме убиете :P :P :P :P :P

Докторче , моля те не махай петолъчката . Без тебе няма оправия !
Аватар
EVGENY
най-спотър
 
Мнения: 258
Регистриран на: 16 Мар 2005 23:41
Местоположение: София


Назад към Спотърстване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта