Спотърстване - кога и къде?

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот Пароль » 30 Сеп 2010 13:53

HORNISE написа:Аз смятам, че не може да се задължават хората да станат член на БАС, но всеки може да ходи да снима. От гледна точка на сигурността обаче е много по-удобно всички снимащи да са членове на някаква организация и да присъстват в някакъв списък. Така лесно може да се провери кой кой е и при евентуални проблеми да се знае кого да търсят. Сдружението е поело ангажимента, че неговите членове са благонадеждни, може да им се има доверие и че ще съдействат при наблюдението на периметъра около летището. Това по никакъв начин не означава, че хората които не са членове на БАС не могат да снимат.


От гледна точка на сигурността, летището да си сложи камери и да наблюдава кой какво прави! Има и други начини-например, плащат на полицията да изпраща патрулка, която да проверява документите на снимащите, но не и да ги разгонва! Предполагам, че има и други начини, които да направят и вълка сит и агнето цяло!
p.p. Вижте и темата "Из пресата днес"!
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот HORNISE » 30 Сеп 2010 14:04

Това с камерите е трудно за реализация, а и не виждам много смисъл в него. Летището си има постове и когато преценят пращат патрулка да проверява снимащите.

Като цяло управата на летището е с добро отношение и не бива да се стига до излишно напрежение в отношенията спотъри - летищни власти.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот Пароль » 30 Сеп 2010 14:22

Току-що се сетих: летището, като обект с национално значение се охранява и от униформени служители на МВР (жандармерия), които са задължени да правят обход през определен промеждутък от време. Те спокойно могат да проверяват документите за самоличност на гражданите, намиращи се в района и да записват личните им данни
(само дето гражданите от едно от малцинствата , които са ОПАСНОСТ за летището, заради кражбите на метал, не носят документи за самоличност)!
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот tsonpen » 30 Сеп 2010 15:07

Пароль написа:Току-що се сетих: летището, като обект с национално значение се охранява и от униформени служители на МВР (жандармерия), които са задължени да правят обход през определен промеждутък от време. Те спокойно могат да проверяват документите за самоличност на гражданите, намиращи се в района и да записват личните им данни
(само дето гражданите от едно от малцинствата , които са ОПАСНОСТ за летището, заради кражбите на метал, не носят документи за самоличност)!


Има си дредвидена процедура, ако някое лице не носи документ за самоличност. Мисля, че се води в някое полицейско управление и се задържа докато самоличността му се установи. Така, че - носете си документите и ги показвайте на тези, които имат право да ви проверяват.
Би било добре да се оформят дори места за снимане и да се насърчават хората да снимат, защото присъствието на любители на авиацията около оградата на летището е по-скоро полезно за сигурността. Ние сме едно общество, в което малко или много се познаваме и сме заинтересувани летището да функционира сигурно и без проблеми.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот Stoyan » 30 Сеп 2010 16:05

А и вече не е Жандармерията, коятои пази летището.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот KRAKOMOBILA » 30 Сеп 2010 16:24

Не съм се обърнал към адвокат - защото очаквах да получа отговор тук - и го получих. И както казах - точно заради това, че в момента има добро отношение между летищни власти - спотъри - не съм се заяждал - а послушах човека и се преместихме.
Точно и поради тази причина повдигнах дискусията тук за да знам как да процедирам за напред и извода ми е: Ще продължа да ходя да снимам по всички места - ако се появи отново някой, на когото не му харесва - отново няма да възразя и ще се преместя (стига да не изтървам самолета заради който съм там), и когато му дойде времето и се появи списък и за хора нечленуващи в организации - ще се впиша там. По никакъв начин нямам желание да създавам неприятности както на летищните власти - така и на останалите спотъри и себе си. :)
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот Пароль » 30 Сеп 2010 17:43

Тогава и аз да попитам: Отивам в София (от Пловдив съм) по някакви дела и имам свободно време. Искам да снимам самолети (да спотърствам). Ако ме няма в списъка, който се споменава, няма ли да мога да снимам?
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот HORNISE » 30 Сеп 2010 19:08

Няма значение от къде си и на кое летище ще снимаш. Становището на ГВА касае всички международни летища в България. Обяснил съм по-рано днес сегашното положение - договорката и разрешението за снимане е за членовете на Българско Авиационно Сдружение. Това обаче е споразумение от 2007 г, когато почти всички активни спотъри бяха членове на Сдружението. Сега реалностите са други, хората са много повече (факт, който много ме радва). Както показва практиката не е проблем да се снима където и да било без да си член на БАС, просто някои по-педантични служители на службите за сигурност се позовават на гореспоменатото споразумение и молят хората да се преместят или да си тръгнат.

Май за трети път пиша едно и също и смятам да спра, че се повтарям вече.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот Пароль » 30 Сеп 2010 20:19

И аз ще се повторя-консултация с адвокат, най-вероятен резултат- насърчение за завеждане на дело, след няколко години (от 2 до 6) ще има съдебно решение, което ще задължи летищната охрана да си гледа съвестно и в рамките на правата си задълженията (или летищните власти да осигурят място за снимане, ако извадят наистина стойностни аргументи), а който и да е гражданин (включително и спотър), ще може да стои до оградата на летището!
Принципно решение!
Никакви списъци, никакви споразумения и ограничения!
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот KRAKOMOBILA » 30 Сеп 2010 22:10

Аз мисля, че в момента нещата седят повече от добре - и са доста ясни и няма проблеми. Тоест - снимаш си на воля, а ако те помолят - се местиш. Няма нужда от съдебни решения, адвокати и други безмислени разправии - и ще ти кажа защо.
Първо - дори и да се издаде съдебно решение - не всички ще са запознати с него и не всички ще го спазват - факт е, че по този начин дори в правото си ще имаш доста разправии с летищните власти пък най-вероятно и с МВР.
Второ - когато се намеси съда - нещата ще се променят и вече от летището ще гледат по друг начин на всички спотъри (в повечето случай - негативен) - защо трябва да се стига до там - при положение, че летището не ни забранява да снимаме - просто желае да знае кои снимат, за да могат да си контролират по-лесно периметъра.
Трето - не е нужно да има такива разправии при положение, че нещата се случват (снимането) в повечето случай (при мен около 90%) без никакви проблеми. Ако бъдеш достатъчно учтив - ще бъдеш разбран и ще заснемеш това заради което си отишъл. :)
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот takeoff » 30 Сеп 2010 23:45

Не зная нищо за БАС, но вместо да се споразумява за разни списъци, обаждания по тел. и други подобни смешни неща, да се беше споразумяло летището, да изгради асфалтова алея край пистата, а не да се налага спотърите да се чудят как да стигнат до там . Между другото това съм го виждал на летище Линате, там не само, че почти всичко е оградено с алея, дори има пейки и майки с детски колички съм виждал да се разхождат и всеки може да снима на воля . Какви проверки, какви документи , каква сигурност ???????? както винаги при нас нещата понякога са абсурдни, но както и да е ........ хайде като ни помолят ще се преместим....... нека са разбираме с ........... и аз незнам с кого :D :D :D :D :D . Все пак поздравявам всички които правят снимки на летище София, продължавайте за да ни радвате :D :rock:
Изображение
Аватар
takeoff
най-спотър
 
Мнения: 299
Регистриран на: 02 Юни 2009 21:20
Местоположение: Sofia

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот HORNISE » 01 Окт 2010 00:25

Доста лесно е да се говори по този начин. Не познавам нито Пароль нито takeoff, но от това което пишат ми се струва, че не са ходили нито веднъж на спот. Явно нямат и най-малка представа каква е била ситуацията с практикуването на това хоби преди 5-6 години. Аз самият ходя активно в София от 2004 г и много дълго време (години) се е налагало да се крия в храсталаци и шубраци без да смея да си подам носът, тъй като ни гонеха без да питат кои сме и от къде сме.

Както повечето хора тук знаят февруари 2004 г четирима души бяхме задържани до ВИП-а, защото "снимахме с бинокли". В последствие беше спечелено съдебно дело за незаконно задържане, тъй като полицията нямаше законово основание да ни арестува. Този факт не промени много нещата и дори носенето на съдебното решение в нас не помагаше по оградите в случаите, когато някой реши да ни изгони. През 2005 г основахме Сдружението с основна идея да легализираме спотинга и да покажем на властите, че ни има и няма да се откажем. През 2007 г проведохме множество срещи с началниците на служба сигурност на летище София, при които получавахме откази да ни оставят да снимаме спокойно. В крайна сметка пуснахме писмо до ГВА, от където получихме отговор, че снимането не е незаконно и трябва да се разберем с летището от къде да снимаме. Обсъждане на местата за снимане нямаше, а ни казаха, че можем да снимаме от лампите на 27, като преди това е нужно да се обаждаме на техните телефони, за да не се разкарва патрулка да ни проверява всеки път. С течение на времето нещата станаха по-лесни и почти не съм чувал да се правят проблеми на снимащите, като изключим затегнатия режим при полети на Ел Ал, както и различните правителствени делегации. Като в случая става дума за молба да се напусне периметъра, а не за разправии, каквито на по-ранен етап сме имали почти ежедневно.

В общи линии това е положението и изказвания подканващи да се водят дела ми се виждат абсолютно излишни. Дело срещу кого и за какво? Ще се опитам да не забелязвам и определения от типа "Не зная нищо за БАС, но вместо да се споразумява за разни списъци, обаждания по тел. и други подобни смешни неща...", което намирам за доста неуместно от страна на човек, който явно няма и най-малка представа за реалната ситуация. Идеята за асфалтова алея е лесно да се сетите, че е почти невъзможна за реализация поради липсата на средства. Достъпа до различните точки на летището в София не е толкова проблемен, който има желание стига до където му е нужно, снимките го показват.

С уважение,

Антон Балъкчиев
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот tu-134 » 01 Окт 2010 09:24

Какви дела, какви алеи, какъв съд бе хора :lol: . Нужно ли е да разваляте изграденото доверие с такива неща? Въпрос към Пароль и takeoff, колко хора тук активно ходят на спот според вас? Аз се обзалагам че броя не е повече от 20 като изключим когато идват някой много специални самолети. Кой ще ти строи алеи и пейки около летището за толкова малко хора? Достатъчно е да се погледне кой редовно пуска снимки в сайта. В форума има много повече хора разбира се но все пак малцина ходят до летището. И трябва да се радваме че летищните власти все пак обръщат внимание на тази малка група хора и знаят какви сме, какво правим и защо го правим. Помисли по следния начин...имаш си споразумение с някой и след като ти изпълняваш твойта част от това споразумение изведнъж някой трети идва и те води на съд за това че го правиш. Как ще се чувстваш към този човек след това?

А на колко летища в света си мечтаят да има такова "смешно" сдружение! И точно така беше тук в Чикаго до преди един месец когато при нас започна програма аналогична на БАС. Преди това на спотърите тук като им казвах че в София има сдружение и как работи направо бяха впечатлени от идеята и мечтаеха в Чикаго да има подобно нещо. Идеята не е нова. Съществуват доста такива подобни "сдружения" по различни летища из света. И всичките работят по същия начин. Идва охрана проверява те и ако излезеш чист(в списък) по принцип те оставя. Така е и тук и даже са ни дали идентификационни карти и лепенки за колата. Дойде ли полиция, показваш и те оставят...нямаш ли те гонят. Но не забравяйте че в повечето тези места спотърското общество е доста по голямо от колкото в България. Така че ви съветвам да се свържете с БАС и да си изкарате членство вместо да се оплаквате че са ви проверявали. И аз едно време съм се крил по храстите, и мен са ме гонили а тогава нямах и фотоапарат. Ходих само с един бинокъл и това беше. Сега се радвам че мога да отида до летището с 400мм обектив и да нямам проблеми.
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот Buch » 01 Окт 2010 11:23

Както се казва, не сери на метеното, особено ако не си измел ти....
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: Спотърстване - кога и къде?

Мнениеот harrier » 01 Окт 2010 16:04

takeoff написа:Не зная нищо за БАС, но вместо да се споразумява за разни списъци, обаждания по тел. и други подобни смешни неща, да се беше споразумяло летището, да изгради асфалтова алея край пистата, а не да се налага спотърите да се чудят как да стигнат до там . Между другото това съм го виждал на летище Линате, там не само, че почти всичко е оградено с алея, дори има пейки и майки с детски колички съм виждал да се разхождат и всеки може да снима на воля . Какви проверки, какви документи , каква сигурност ???????? както винаги при нас нещата понякога са абсурдни, но както и да е ........ хайде като ни помолят ще се преместим....... нека са разбираме с ........... и аз незнам с кого :D :D :D :D :D . Все пак поздравявам всички които правят снимки на летище София, продължавайте за да ни радвате :D :rock:

Нищо абсурдно не виждам - по подобен начин функционира и спотинга на летище Париж CDG. Вие искате някакви невъзможни неща. На фона на това, че живеем в полицейска държава, където ежедневно се упражнява полицейски произвол, смятам, че постигнатото от сдружението е наистина много.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

ПредишнаСледваща

Назад към Спотърстване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта