Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Мнениеот IvanFL » 19 Фев 2010 20:55

Някой ще опита ли да спотне совалката и космическатаа станция този уикенд?

http://www.space.com/spacewatch/spot-th ... 00219.html

Според таази статия ще има доста добри възможности както от Северна Америка така и от Европа.
Над мен ще има само един пас защото съм доста на юг, но ако няма облаци ще видим
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Мнениеот Кристиян Благоев » 19 Фев 2010 21:09

Аз с моя апарат нищо няма да направя ,но искам да я гледам. По кое време ще излети и в коя посока трябва да гледам ?

П.с. Извинявам се за отклонението от темата.. :)
Изображение
Аватар
Кристиян Благоев
най-спотър
 
Мнения: 394
Регистриран на: 05 Авг 2008 22:02

Re: Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Мнениеот IvanFL » 19 Фев 2010 21:23

Kriso_air написа:Аз с моя апарат нищо няма да направя ,но искам да я гледам. По кое време ще излети и в коя посока трябва да гледам ?

П.с. Извинявам се за отклонението от темата.. :)


Крисо напротив, първо е уникална възможност да се видят заедно станцията и совалката. Второ, всеки фотоапарат може да снима траекторията и движението им през небето, движението ще е доста бързо. ако стиснещ блендата и заковеш затвора на 30 сек- 1 минута ще стане нещо подобно:
http://spaceweather.com/swpod2010/19feb ... 5976npl000
на този адрез според географското ти положение дават дата и час:
http://spaceweather.com/flybys/?PHPSESS ... 5976npl000
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Мнениеот Кристиян Благоев » 19 Фев 2010 22:15

Да де , ама да не ти казвам какъв ми е фотоапарата, че ще паднеш от стола от смях.. :oops:
Изображение
Аватар
Кристиян Благоев
най-спотър
 
Мнения: 394
Регистриран на: 05 Авг 2008 22:02

Re: Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Мнениеот Vladimorka » 20 Фев 2010 04:40

За скептиците - станцията вече е достатъчно голяма, че да може да се снима с що-годе нормална оптика - 500 мм фокусно и нагоре са достатъчни за изкарване на детайли от станцията при относително близко преминаване (т.е. под 400 км разстояние, което е горе-долу над 65 градуса височина над хоризонта). Ето примерно с малък телескоп (80 mm рефрактор, f/7), и Nikon D70, на 24. юли 2009 г., като тогава най-близката точка беше на 374 км на 71 градуса височина (първия кадър, на който и що-годе добре се виждат слънчевите панели):
Изображение
А двойното им преминаване наистина е впечатляващо, ползвайте Heavens Above (по-добро е от SpaceWeather, пък има и данни за flare-овете на Iridium сателитите) за точните часове и звездни карти за конкретни прелитания.
Vladimorka
супер спотър
 
Мнения: 728
Регистриран на: 02 Фев 2010 17:24

Re: Някой ще опита ли да спотне совалката и космическата станция

Мнениеот Vladimorka » 23 Фев 2010 04:40

Ето от онзи ден - 20.02.2010, рано сутринта (6:20 ч. BG време, 04:20 UTC), МКС и совалката Индевър, отделила се от станцията 5 часа по-рано:
Изображение
(Canon A650, f=35 mm, f/2.8, 15", ISO 200, незначителни обработки, щото небето така и така беше една ужасна мътилка)

Движеха се надясно (изток), на кадъра преминават през съзвездието Дракон, Малка Мечка е в левия край на кадъра (Полярната звезда е долу вляво). По-яркото е станцията, пред нея - Индевър. Естествено на живо изглеждаха просто страхотно, тези две черти тука изобщо не могат да предадат красотата на прелитането на двата космически кораба.
Vladimorka
супер спотър
 
Мнения: 728
Регистриран на: 02 Фев 2010 17:24


Назад към Спотърстване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron