Спотинг в Дюселдорф (DUS/EDDL)

Спотинг в Дюселдорф (DUS/EDDL)

Мнениеот vihren » 20 Сеп 2014 17:58

Дюселдорф е столицата на Nordrhein–Westfalen, а летището се оказа много хубаво място за спотинг. Макар и само с две писти и две официални позиции за снимане, но пък сериозен трафик, шум, миризма на керосин и възможност да се наблюдават детайли от обслужването на самолетите от близо. Лесно могат да се преброят до към 8 – 9 самолета на опашка за излитане, промъкващи се между кацащите. Не много разнообразни машини и авиокомпании. Преобладават airberlin, Lufthansa, Star Alliance, Condor Emirates и др. Характерни за може би цяла Германия турски нискотарифни превозвачи и други различни предимно европейски авиокомпании.
Най – големия аероплан, който видях беше А340, много А330 и по – малките 310, 319, 320 и т.н. Boeing 757, 737, витлови от типа на De Havilland и ATR, Bombardier, Embrarer и най – различни и непознати за мен малки частни фърчила. Един L 410 може да се види по – долу.

Писти:
23L / 05R
23R / 05L

Справка - Google earth

Радиочестоти:
ATIS: 123.775
Delivery: 121.775
Director: 119.4
Ground: 121.9
Radar: 128.55 & 120.05
Tower: 118.3
Слушането в Германия е забранено. Полиция или летищни власти налагат глоба към 200 евро и конфискуват скенера.

Спотинг позиции:
Тук няма да предоставя GPS координати и места за паркиране, както в темата за Франкфурт, защото не ми бяха необходими. До летище Дюселдорф се стига много лесно с влак. Има спирка Dusseldorf Flughafen. В района на летището е типично сложна инфраструктура и дори може да бъде стряскаща ако посещението е за първи път и сте с кола. Има шест (толкова видях) доста големи паркинга по на 5 – 6 нива с вътрешни пътища. Представете си ако си оставите автомобила някъде и трябва да се придвижите до терминал или обратно – да си намерите колата. Може да стане весело, а къде точно ми е колата ... и да има известно помотаване докато я намерите. Хубавото е, че всичко е означено с табели и ориентацията не е трудна – както може би на почти всяко летище. Аз реших да пътувам с влак.

Изображение

Позиция едно
Това е жп спирката – Dusseldorf Flughafen. Терасата за посетители е разположена в сградата на гарата и е в непосредствена близост до рульожката, която води до 23L и 23R. Видимостта е на практика безпрепятствена. За съжаление и двата пъти когато бях там терасата беше затворена за ремонт (някъде през март са я затворили). Така ми обясни един любезен чичко с фотоапарат на едно аварийно стълбище, от където се вижда рульожката и пистата, но не е като от терасата. Хубавото е, че при второто ми посещение, помещението от което се излиза на въпросната тераса имаше доста завършен вид, а това дава надежди за скорошно отваряне на терасата. Пак ще се разходя.

Активност: рулиращи за излитане по 23L и 23R – точно тук се нареждат на опашка, и кацане по същото направление. Единия край на доста голям перон също е близо и могат да се направят прилични снимки.

Обективи: снимах с 55–250 и останах доволен. Ако фотографа е на въпросната тераса би могло да се снима с твърдия 50 мм или с 18–55. Техниката ми е Canon.

Светлина: докато бях на тази позиция времето беше предимно облачно. Съдейки по ориентацията на пистата би могло да се заключи, че рано сутрин ако снимате кацащи по 23L ще бъдете срещу слънцето, а в края на деня посока 05R също се пада срещу слънцето. През останалото време условията смятам, че са благоприятни.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Позиция две
Това е покрива на терминал B във вид на много голяма тераса. За да се стигне до терминалите от гарата трябва да се повозите на Sky train:

Изображение

Пътува се 7–8 минути, ориентацията е изключително лесна. След като пристигнете на спирка терминал A и B следите табелите: Visitor’s terrace. Точно преди изхода за терасата плащате 2.50 евро и сте на мястото. Има тоалетни, пейки и малък павилион от който могат да се купят напитки и нещо за ядене, има и охрана – доста старателно наблюдават какво се случва. Тук се намира РВД кулата под фасадата на която можете да се скриете ако завали. Въпреки голямото пространство най – доброто място за снимане на терасата (единият ъгъл указан с върха на стрелката на първата сателитна снимка) често е пренаселено. Това е малкият недостаък на иначе прекрасната картина като цяло.

Активност: както може да се види от сателитните снимки позицията на терминал B дава възможност да се наблюдават може би всички наземни действия свързани със самолетите от пристигането им на гейт до заминаване. Кацащи и излитащи по 23L са много удобни за снимане. За времето което прекарах на този аеродрум основно се използваше по – близката до терминалите писта – 23L / 05R.

Обективи: отново снимах с 55–250. Сравнително евтина стъклария, но при правилни настройки дава доста задоволителни резултати за скромен любител като моя милост. За кацащи и излитащи по 23L си трябва хубаво дълго стъкло. По – къс обектив е подходящ за самолети на гейт или рулиращи в непосредствена близост.

Светлина: за престоя ми на тази тераса времето беше доста динамично. Разкъсана и променлива облачност плюс кратки превалявания, както и слънчеви моменти.

Разузнаването даде информация за още три позиции около летището, но за тях трябва автомобил, не са толкова близо до събитията и се снима през ограда. Избрах само описаните едно и две, а за останалите не съм навлизал в детайли. Ако някой се интересува мога да предоставя информация макар и оскъдна и непроверена, защото не съм ходил.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Снимки

Гвоздеят на програмата - 787 Dreamliner - чаках го във Франкфурт, но го срещнах в Дюселдорф. Определено ме изненада на позиция две, защото бях решил да тръгвам.

Позиция едно

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Позиция две

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И малко подробности от пейзажа

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Flying is highly addictive. Don't start!
vihren
спотър
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Май 2007 13:45

Re: Спотинг в Дюселдорф (DUS/EDDL)

Мнениеот Пароль » 20 Сеп 2014 22:39

:smt023
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Спотинг в Дюселдорф (DUS/EDDL)

Мнениеот KRAKOMOBILA » 21 Сеп 2014 10:08

Направо ме пренесе там! Браво за представянето. :rock:
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Спотинг в Дюселдорф (DUS/EDDL)

Мнениеот Делян » 21 Сеп 2014 14:50

Много добре....... :)
Чисти снимки, кратко и ясно......
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA


Назад към Спотърстване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта