Спотинг в тъмна нощ

Спотинг в тъмна нощ

Мнениеот HBNIK » 22 Май 2006 16:03

Здравейте, един колега ме кани на посещение в авиобазата, където отбива служба. Смятам да остана до късно и да се възползвам от поканата да направя няколко нощни смики на FA18. Ще бъда въоръжен с CANON 350D, 80-210mm. Проблемът е че нямам никакъв опит с нощните снимки. Някой от вас снимал ли е нощно време и може ли да ме посъветвате?
Не бих искал да използвам Full Auomatic режима, защото не се получава така както аз искам- пробвал съм в Цюрих...
Кой режим е най-подходящ и т.н.. Други съвето, които могат да ми послужат? Какво мога да изпробвам?
Визитата е предвидена за средата на Юни, така че мога да се потренирам дотогава... :lol: :lol: :lol:
Забравих да кажа че хорнетите ще бъдат в полет, защото имат нощни тренировки.
Аватар
HBNIK
спотър
 
Мнения: 33
Регистриран на: 15 Авг 2005 21:56
Местоположение: Швейцария

Мнениеот harrier » 22 Май 2006 17:22

V polet trudno shte gi hvanesh, osven ako ne stava vapros za 'siniqt 4as' ot denq, kogato slynceto oshte ne e savsem zalqzlo, no navan e tymno - togava nebeto e sinio.

Az bih te posavetval da vzemesh stativ i ako imash vazmojnost da se snabdish s edin remote controler, s koito da natiskash spusaka (taka aparata nqma da se myrda i snimkite nqma da sa razmazani).

Kolkoto do rejima - az noshtni snimki pravq ili na pylni ry4ni (M) ili na prioritet na blendata, kato predpo4itam po-dylga eksponaciq i po-malko ISO, za da stanat snimkite po-plytni.

Savetvam te da probvash noshtni snimki v gradski usloviq predi da idesh v bazata, taka shte mojesh da potrenirash v realni usloviq. Posnimai noshtni gradski peizaji primerno. Ako imate nqkoe vazvishenie okolo grada probvai i ot tam da zasnemesh svetlinite na grada. Probvai golqm diapazon ot ISO i skorosti/blendi, s probvane stava idealnata snimka :wink:

Mnogo izvinqvaite za latinicata.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот Toni » 22 Май 2006 19:01

Аз препоръчвам ISO 100, максимално затвотрена бленда, преекспонация +2/3 до +1 и статив. Ако нямаш статив е лошо, но можеш в краен случай да сложиш техникта на нещо неподвижно и здраво да натискаш апарата отгоре през цялото време. Очаквай времена за експонацията от порядъка на 30 до 90 секунди.

Емо е много прав, ако можеш да хванеш синия час, ще получиш много интересни резултати. Черното небе е малко гадно за снимки и за това е по-добре да снимаш преди да е станало съвсен черно.

Всичко това не е се отнася за подвижни обекти, тях няма да успееш да ги заснемеш, най-много да имаш светли черти през кадъра от светлините на самолетите.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот mitkobiker » 23 Май 2006 10:57

статива е задължителен!
ако нямаш дистанционен спусък може да работиш на автоснимачката.
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2544
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Мнениеот Toni » 23 Май 2006 15:52

mitkobiker написа:статива е задължителен!
ако нямаш дистанционен спусък може да работиш на автоснимачката.


Точно така, забравих да спомена самоснимачката :)
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот HBNIK » 23 Май 2006 21:54

бЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО ЗА СЪВЕТИТЕ, ВСИЧКО ЩЕ ОПИТАМ, ДАНО ДА СТАНЕ РАБОТА :P
Аватар
HBNIK
спотър
 
Мнения: 33
Регистриран на: 15 Авг 2005 21:56
Местоположение: Швейцария

Мнениеот harrier » 24 Май 2006 21:00

Ето един импрешън от Берн, заснет в синия час:
http://www.fotocommunity.de/pc/pc/cat/6 ... ay/5716454
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот Han Solo » 24 Май 2006 21:41

350D добре 80-210 ако не е светлосилен... зле. Ако има освен 80-210 написано нещо от рода на 3,5-4,2 кофти. трябва ти светлосилна оптика такава дето е с F-1,8 или 2 на максимално отворена бленда. пробвай да дигнеш Исо-то ама не над 800 аз на такова с обектив 50мм /1,8 съм правил и прилични нещица. Пробвай да мериш в режим спот /ако 350 го има/ пробвай да замерваш по-светлите обекти и да си нагласиш експозицията по тях. белият ти баланс трябва да е нагласен по преобладаващата светлина - ако има само светлина от фаровете на самолетите снимай на симвпл "лампа" а ако има и улични лампи гледай с каква светлина светят ако са жълти прожектори остави така ако не, смени символа на луминисцент. на скорост под 1/50 няма смисъл да снимаш, ще се получи много арт ;-) тоест размазано
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот HBNIK » 25 Май 2006 00:23

е значи при мен е кофти :lol: , пише точно 4.5-5.6, статичните снимки се получават , но като се почви автомобил на пътя става наистина АРТ снимка :lol: :shock: , но от време на време се получават и хубави резултати. Наистина ИСО над 800 ги осветлява много и се губи релефа на образа...
Аватар
HBNIK
спотър
 
Мнения: 33
Регистриран на: 15 Авг 2005 21:56
Местоположение: Швейцария

Мнениеот mitkobiker » 25 Май 2006 10:50

снощи снимах над София Боинг-737-800 на Ел Ал, беше някъде 20мин след залеза.......работя на лента за това ще споделя резултатите с вас до седмица :wink:
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2544
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Мнениеот tsonpen » 25 Май 2006 11:15

Както те съветват по-горе за обектив, който позволява по-отворена бленда, можеш да си вземеш един нормален обектив, еквивалентен на 50 мм за филм лайка, в смисъл да не е варио (от толкова до еди колко си мм., а с фиксирано фокусно разстояние). А ако снимаш с вариото можеш да реализираш къси експозиции при по-широкоъглни фокусни разстояния. Това, обаче има значение когато не снимаш от статив неподвижни обекти при високи стойности на ISO. Снимайки от статив няма какво да се притесняваш от дългите времена на експозиция, стига да няма сътресения към статива и движение на обекта, можеш да си снимаш и на ISO 100 или 200. Разбира се, може да се снима и без статив, като подпреш и притиснеш устойчиво камерата към нещо. Тази снимка съм я правил с най-простата сапунерка на Минолта като съм опрял апарата на стъклото на автобус с РАБОТЕЩ двигател:
http://pic.bgspotters.net/?id=5451
експозиция 1 sec, F/2.5, ISO 100
В случайте когато снимаш подвижни обекти е важно да проследяваш добре обекта, много е важно при скорости 1/30, 1/50 от секундата и да държиш устойчиво камерата (случаят е подобен на стрелбата с автомат, там стрелят добре тия, които държат устойчиво автомата)
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот harrier » 25 Май 2006 11:37

Абе според мен и с не толкова светлосилен обектив може да стане нощната снимка, ако човек разполага със статив. Експонацията ще е малко по-дълга, но като апаратът е на статив какво от това? :wink:
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот IvanFL » 25 Май 2006 15:36

Han Solo написа: пробвай да дигнеш Исо-то ама не над 800


В любителските камери да вдигнеш ИСО-то над 400 няма смисъл, почват да вкарват толкова много "digital camera noise" че снимката става като мозайка. D50/70, 350D/20D/30D всички страдат от този проблем с ИСО-то поради малкия си фотоактивен елемент. Така че много по добре е да удължиш времето на експозицията отколкото да вдигнеш ИСО-то. Софтуерните програми имат функция за изчистване на "шума" но винаги си личи дали шума никога го е нямало или е чистен със софтуеър. Най добрата функция за чистене на шум има Paint Shop pro по мое мнение, след това neatimage и чак след това Photoshop. през нощта май най добре се снима "труда": зареждане, техническо обслужване или каквото и да е когато самолета е статичен или се движи бавно.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Мнениеот Han Solo » 26 Май 2006 21:05

IvanFL написа:............. D50/70, 350D/20D/30D всички страдат от този проблем с ИСО-то поради малкия си фотоактивен елемент. .........
ако искаш да ти покажа доста малошумни снимки на 800 от моя Никон Д50 :D а и други хора си мислят така:
http://www.dpreview.com/reviews/nikond50/page17.asp че и матрицата му не е съвсем малка , все пак си е 23.7 x 15.6 mm а с такава има и доста професионални апарати

намерих нещичко по въпроса един руснаци са го писали :
В ситуациях, когда необходима съемка с критическим значением выдержки, которое вычисляется по формуле 1/ЭФР, лучшие результаты получаются при включенной в меню функции предварительного подъема зеркала. Если этой возможностью пренебречь, снимки в подобных условиях вполне могут получиться смазанными, хлопок зеркала на этом аппарате мягким не назовешь.


http://www.videozona.ru/photo_tests/rev ... page00.asp
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот OGI » 30 Яну 2007 20:28

:wink:
Последна промяна OGI на 21 Мар 2010 01:34, променена общо 1 път
OGI
най-спотър
 
Мнения: 477
Регистриран на: 15 Сеп 2006 12:22

Следваща

Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта