Медиите крадат спотърски снимки

Мнениеот tu-134 » 01 Юни 2008 22:35

Първо искам да кажа че взимането на снимки от Ер Груп не е правилно решение и наистина трябва компенсация.

Това казано, на мен лично ми е доста интересно случилото се защото редовно виждам снимки в Криле на споменатите фотографи и не би било проблем според мен да се вземе съгласие от тях за публикуването им. И за това ми е чудно как се "обърнахте" изведнъж срещу Ер Груп. Нека не забравяваме че чрез сп. Криле и техния форум доста хора сме се запознали, още преди бгспотърс да съществува. Не взимам тяхна страна за случилото се но мисля че доста остро се изказваме. Все пак след толкова много публикувани снимки според мен може да се приеме повече като грешка от тяхна страна а не чиста кражба както например вестник Монитор. Не вярвам да си мислят че нямало да ги видите снимките :lol:
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Мнениеот Airfan » 01 Юни 2008 23:18

Мои снимки в сп.Криле не помня да е имало. Ако е така, моля да ми кажеш къде са били побликувани. Аз не работя на хонорар или под какъвто и да е предлог за сп.Криле или Еър Груп 2000. Всяка снимка, която публикуват и която не е заснета от техен фотограф попада под защитата на Закона за авторското право и сходните му права.

Ще ме прощаваш, но си прав единствено за това, че бгспотърс е по-младият сайт, останалото не искам да го коментирам, за сега.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
Моите снимки в jetphotos.net
Аватар
Airfan
най-спотър
 
Мнения: 280
Регистриран на: 23 Дек 2003 23:31
Местоположение: Пловдив

Мнениеот С.Николов » 01 Юни 2008 23:26

Грешка bgspotters.net e по старият сайт ;)
Аватар
С.Николов
най-спотър
 
Мнения: 217
Регистриран на: 17 Дек 2003 22:57
Местоположение: Варна жкВладиславВарненчик

Мнениеот harrier » 01 Юни 2008 23:27

Не може фактът, че Криле преди време са обединили нашата общност да ги облекчава при носене на отговорност за кражба на снимки! Между двете неща просто няма нищо общо...

Да не говорим, че форумът тогава бе създаден по инициатива на Сашо Младенов, а не по идея на самата редакция.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот HORNISE » 02 Юни 2008 00:22

Ту-134, моите уважения, но явно не следиш внимателно кога и какви снимки излизат в Криле. Лично мои снимки излизаха там сравнително редовно за около 1,5 години. Последно, официално, мои снимки е имало там през юли 2007, от посещението на Буш. След това спрях да купувам списанието и не зная, но се надявам да не е имало мои снимки. Бях нещатен сътрудник на списанието от септември 2005 г. до декември 2006 г., което по никакъв начин не ме е обвързвало с тях твърдо, тъй като не съм получавал заплата, взимал съм хонорари, чиито размер е меко казано комичен и винаги съм се старал да не ги споделям с познаните си, тъй като предизвикваха само смях... В споменатият период, сравнително често мои снимки са ползвани там след свалянето им от БГспотърс, без да се иска от мен голям файл, което е водило до ниско качество на печат и до недобро представяне на снимките които правя.
В конкретният случай с брой 6 на Криле и рекламната брошура за Грипен, аз съм засегнат двукратно. Веднъж с употребата на моя снимка в РЕКЛАМНАТА брошура /издание за което Еър Груп са взели съответната сума от страна на Грипен/ и веднъж с публикуването на мои снимки от тренировките за парада, без да се иска разрешение от мен самият. Предвид на факта, че нямам каквито и да било отношения с Еър Груп и списание Криле, не считам за редно, дори намирам за възмутително и НЕПРОФЕСИОНАЛНО, да не бъда потърсен и да бъде поискано съгласието ми за публикуването на въпросните пет снимки!

Факта, че преди време съм сътрудничил на въпросното издателство и мои снимки са намирали място в списание Криле, по никакъв начин не смекчава вината на хората от редакцията в конкретният случай. Дори по-лошо, те би трябвало достатъчно добре да зная, че за да се побликува дадена снимка първо трябва да се разговаря с автора и, да се уточнят условията при които тя ще се публикува /хонорара/, целта на изданието, да се поиска файл с максимално качество и най-накрая да стигнем до печат. Тук какво наблюдаваме - обратният процес - не се пита, снимката се взима директно от сайта, печата се с ниско качество /ефекта е равен на това, че този фотограф не прави добри снимки/, прибира се съответната сума от поръчителя на изданието /съжалявам, че толкова пъти се опира до финансовият въпрос, но когато говорим за РЕКЛАМА, парите са основно понятие/ и след като фотографа се опитва да защити правата си се излиза с едно - извинете...

Това не е начин за правене на модерно авиационно списание!

Медиите в тази страна трябва да се научат, че СНИМКИТЕ струват нещо и за да имат добри снимки ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩА НА ТЕХНИТЕ АВТОРИ!

С уважение,

Антон Балъкчиев, смеещ да нарича себе си - АВИАЦИОНЕН ФОТОГРАФ.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Мнениеот tu-134 » 02 Юни 2008 01:29

Мисля че всички ме разбрахте грешно :lol: . Не подкрепям кражбата на снимки от който и да е което включва и Ер Груп!! :!: Просто мисля че много остро се изказваме срещу тях, това е. Не е правилно случилото се, но мисля че е станала грешка. Сп. Криле се чете от почти всички спотъри и фотографи, не може да си мислим че ще се опитат да крадат снимки и да ги публикуват без да очакват да ги видим. Това е различно от да речем някой си вестник Труд или Монитор които сигурно крадат редовно и предполагат че снимките няма да се видят от фотографите.

Това е само аз каквото мисля, извинявам се ако съм обидил някого но така или иначе съм от страната на фотографите.

Airfan - нямах предвид точно твойте снимки, твой може да няма. Имах предвид по принцип хора който съм виждал да качват тук в бгспотърс.

Хорнис - Последния брой който имам е Август 207, тук в Чикаго не мога да купя списанието. Всяко лято купувам 10-12те броя които съм испуснал като со ходя до БГ.

Колкото до кой форум е по стар, не забравяйте че преди Ер Груп форума се казваше просто Криле...общо взето всички се регистрирахме наново в началото на 2004 като се "прероди". Бгспотърс е от декември 2003.
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Мнениеот me4o_puhh » 02 Юни 2008 08:37

Privet
Ste me izvinite xa maimunicata ama ...
Kakto kazva Toni , izklu4itelno neprofesionalno ot strana na redakciata , ne sum o4akval takova neshto. Vseki vestnik v BG krade snimki no Krile i to to tolkova aviacionni hora e PROSTASHKO i OBIDNO.
Li4no meninie
po-hubavo ot bure s med sa dve bureta s med
Аватар
me4o_puhh
най-спотър
 
Мнения: 316
Регистриран на: 12 Апр 2007 22:47

Мнениеот naskopc » 02 Юни 2008 10:43

tu-134, нормално е всички засегнати страни да си изкажат своето мнение и да реагират по-този начин, след като години наред, група хора от работещите в това списание по най-наглия и безочлив начин се подиграват с Авиационите фотографите в България.

Това което се случи е върхът на наглостта и простотията им!
Напълно подкрепям и заставам зад фотографите на които им откраднаха снимки .

Моето лично мнение е, че трябва да се заведе дело срещу списанието и хората участвали в тази кражба да си поемат отговорността за това си деяние.
Иначе тази порочна практиканикога няма да престане и ние ще продължaваме да ставаме свидетели на кражби от тяхна страна.
Аватар
naskopc
супер спотър
 
Мнения: 591
Регистриран на: 26 Окт 2005 22:03
Местоположение: София

Мнениеот Airfan » 02 Юни 2008 17:04

По непотвърдена информация, същите 2 мои снимки са отпечатани в черно бял вариант в друго издание специално за Хемус-а. Очаквам потвърждение...

Насе, ако заведем дело, тогава обезщетенията ще са в доста по-голям размер, а тогава вече ще се включат моралните щети, пропуснати ползи и т.н. В духа на добрия тон, за сега се опитваме да решим проблемът без да се стига до дело, но не се ли получи консенсус между засегнатите страни, бъди сигурен че дело ще има!
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
Моите снимки в jetphotos.net
Аватар
Airfan
най-спотър
 
Мнения: 280
Регистриран на: 23 Дек 2003 23:31
Местоположение: Пловдив

Мнениеот naskopc » 02 Юни 2008 21:00

Жоре, в течение съм какво става и предполагам че нещата ще се оправят по елегантен начин, но аз тук изказах моето възмущение от групата хора работещи там, които най-нагло продължават да крадат снимки от където им скимне.
С риск да се повторя пак казвам моето мнение, че за да се прекрати тази порочна практика тези (епитет) заслужават да им се заведе едно дело и да си получат най-накрая заслуженото!
Аватар
naskopc
супер спотър
 
Мнения: 591
Регистриран на: 26 Окт 2005 22:03
Местоположение: София

Нужно е един бърз скрипт - воден знак

Мнениеот IvanFL » 02 Юни 2008 21:10

Нужно е един бърз скрипт да сложи воден знак върху снимките. Не е трудно да се направи воден знак който да не нарушава особено красотата на снимката но да прави снимката трудна за злоупотреба. Качването на снимки 1000 пиксела широки в публичното пространство ги прави лесна цел на други уеб сайтове , че както се вижда и на печатни произведения бутащи на читателите 72 пиксела на инч
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Мнениеот harrier » 02 Юни 2008 22:54

Има случаи на публикация на снимки заедно с водните знаци. Смятай съответните хора (не Еър Груп) колко ги касае качеството на снимките :)
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот tu-134 » 03 Юни 2008 07:21

naskopc написа: след като години наред, група хора от работещите в това списание по най-наглия и безочлив начин се подиграват с Авиационите фотографите в България.


Еми ето виж това не съм го знаел....че е имало вече някакви предишни конфликти. Можеш ли да ми кажеш по подробно какво е станало(ако трябва с ЛС)?
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Мнениеот HORNISE » 11 Юни 2008 11:02

Айде да ни е честито поредното издание - тоз път официозът Дума - http://www.duma.bg/2008/0608/110608/index.html
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Мнениеот Svetli Georgiev » 11 Юни 2008 11:06

Мисля че това е снимката:
http://pic.bgspotters.net/?id=16105
Аватар
Svetli Georgiev
супер спотър
 
Мнения: 1284
Регистриран на: 28 Юли 2006 13:10

ПредишнаСледваща

Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта