Нов апарат :)

Нов апарат :)

Мнениеот Nikolay » 24 Авг 2007 19:10

Здравейте колеги,
да се похваля че от октомври ще съм с малко по-добра техника от сегашната ми- от САЩ ще долети Olympus SP-510 UZ
Надявам се с негова помощ да си повиша малко качеството на снимките :)
Вие какво мислите за тази машинка?
Поздрави,
Ники.
aviate, navigate, communicate!
Аватар
Nikolay
супер спотър
 
Мнения: 505
Регистриран на: 30 Май 2005 09:59
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Han Solo » 24 Авг 2007 19:57

Честит да ти е и само хувави снимки да излизат от него
Аз винаги имам леки съмнения относно толкова голям обхват на вариото - това винаги е компромис.
Първото което виждам е че вариото не е ръчно а на бутон - това би могло да ти създаде проблем при снимане на толкова бързо движещи се обекти като самолетите.
Другото което ме притеснява е че пише на xD карти - тях ги използва само Олимпус и като мемостика на Сони са забележимо по-скъпи и по рядко срещани от добре утвърдилите се SD/MMC и компакт Флаш
от гледната точка на човек снимал малко /5-6 месеца/ със служебен цифровак от подобен клас и веднага след това купил си личен Никон D50 бих казал че за парите си е екстра, но с едно наум. Аз за тези пари - гледам че в Бг се предлага за около 500 лева, бих предпочел да си взема втора ръка Панасоник FZ-30, апарата който по времето когато си купувах Nikon-a ме хвърли в голямо колебание и везната натежа в посока на Никона само защото вече имах достатъчно добри никонски обективи
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

зума

Мнениеот IvanFL » 24 Авг 2007 20:02

надявам се да дава възможност да му заключиш зума и блендата. Ако е така, тогава всичко ще е на ред. Нагласяш си ги двете, заключваш ги и после само щракаш.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: зума

Мнениеот Han Solo » 24 Авг 2007 20:10

IvanFL написа:надявам се да дава възможност да му заключиш зума и блендата...

:shock: ??? да нямаш предвид ръчни настройки на блендата , зашото под заключване на зума не мога да си представя какво имаш предвид
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот Svetli Georgiev » 24 Авг 2007 20:47

Ники, вече 8 месеца съм с подобен (FZ7) не се притеснявай няма да имаш проблеми със зума освена ако не си твърде близко до движещ се самолет. Това със заключването на зума е много относително. В стария ми Олимпус (C-50Z) имаше една опция да запомни в каква позиция си оставил апарата преди да го изключиш, но тъй като обектива му се прибираше правеше следното - ако си го оставил на 10х (63мм. в твоя случай) увеличение, той се връща до 1х (6.3мм.) и после се прибира. Честно да ти кажа няма да ти е от полза ако стоиш до софииската ограда. Единствените неща за който можеш да помислиш са картите и ИС-а (Image Stabilization). Казвам ти - разлика има. И тук с риск да ти втълпя моето мнение бих ти казал че не съм привърженик на батерииките от 1,5V.
Честито и приятно снимане с апаратчето :wink:
Поздрави, Светли
Аватар
Svetli Georgiev
супер спотър
 
Мнения: 1284
Регистриран на: 28 Юли 2006 13:10

Мнениеот BDG » 30 Авг 2007 19:36

Ники, аз имам такъв от началото на тази година.
Най-големият му недостатък е бавното фокусиране (в сравнение с апаратите от по-горен клас - разбирай тези над 1000 лв.). Докато фокусира, обектa си е променил разстоянието до апарата и фокусът не се получава. За по-бавно движещи се летала (вертолети и витлови) става. За реактивните е проблем. От шоуто на Буревестниците имам около 5-6 добри снимки от общо 30 -тина опита.
Най-добре стават, когато обекта се движи перпендикулярно на посоката на снимане. Тогава разстоянието се променя по-бавно. Иначе има опция AF predict, за движещи се обекти при която задържаш на полуспусък, апаратът фокусира и измервайки скоростта на приближение/отдалечаване фокусът изпреварва обекта. Нямах възможност да пробвам тази опция много пъти, но като че ли се получава по-успешно. Друг проблем е бавният зуум (в сравнение с механичните обективи), така че трябва предварително да прецениш колко ще доближиш. Следващ недостатък е бавното записвсане в RAW формат - чакаш около 3-4 секунди да се запише и да можеш да гледаш през обектива.
Иначе апарата си е много добър. На мен ми е първи и смятам, че за първоначално обучение е супер. Има много режими вкл. и P/S с пълни настройки на блендата.
BDG
спотър
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Авг 2005 11:54
Местоположение: Плевен

Мнениеот Nikolay » 10 Окт 2007 22:35

Doide mi novata tehnika- dosta po-dobra e ot staria mi HP... :-D

Sorry za latinicata.
aviate, navigate, communicate!
Аватар
Nikolay
супер спотър
 
Мнения: 505
Регистриран на: 30 Май 2005 09:59
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Nikolay » 11 Окт 2007 11:24

Здравейте,
във връзка с новия ми апарат имам няколко въпроса :-)
Какво работа върши бутона Exposure compensation- има опция от -2 до +2 ?
Също така в настройките има настройка DRIVE - има 5 опции- първата е нещо като правоъгълник, втората са 3 един в друг, третата е същата като втората но пише и HI, на четвъртата пише AF а на петата- само BKT- в manual-a не пише нищо за тези настройки.
И последно :oops: :
във менюто IMAHE QUALITY има пет опции но не знам каква е разликата между тях - в следния вид са:
RAW 3072 x 2304
SHQ 3072 x 2304
HQ 3072 x 2304
SQ1 2048 x 1536
SQ2 640 x 480

Ако някой има доброто желание да ми обясни- ще се радвам, ако не, и линк от където да прочета тези работи за какво са ще свърши работа :wink:
aviate, navigate, communicate!
Аватар
Nikolay
супер спотър
 
Мнения: 505
Регистриран на: 30 Май 2005 09:59
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Делян » 11 Окт 2007 14:27

Exposure Compensation прави снимката по-тъмна или по-светла. Според мен трябва винаги да е на 0.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Мнениеот A330-200 » 11 Окт 2007 14:38

Относно Image Quality - то: Тва е самата резолюция на снимките в пиксели 640 x 480, и така нататък.
Означенията преди тях са следните:
SQ - standart quality
HQ - high quality
SHQ - super high quality
RAW - realy amazing wow :-D само се шегувам, тва не знам от кво е съкращение :wink:
Аватар
A330-200
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 08 Фев 2005 11:50
Местоположение: SOF/LBSF

Мнениеот BDG » 13 Окт 2007 16:50

Nokolay, както по-горе съм споменал имам същия апарат. Exposure compensation е бърз начин да коригираш светлостта на снимките.
DRIVE е поредица от снимки:
- правоъгълникът е само една снимка
- 3 правоъгълника са серия от снимки докато държиш натиснат спусъкът
- HI означава серия от снимки, но с по-малък промеждутък между тях
- AF серия от снимки, при която апаратът фокусира автоматично преид всяка снимка от серията
- BKT - не помня точно в момента какво означаваше.
А330-200 ти е писал за Image Quality, a RAW най-вероятно произлиза от превода на английската дума, която се превежда ,,суров'' (има се предвид необработен формат). Препоръчвам ти да снимаш в този формат и след това да обработваш снимките. JPEG формата на подлежи на обработка на качеството. Лошото при този фотоапарат, е че е много бавен когато снимаш в RAW.
Незнам какъв manual имаш. Аз имам книжка на български и диск на английски. Съдържанието е еднакво и е доста подробно. Мога да ти пратя английския вариант по електронен път. Книжката на български е доста страници.
BDG
спотър
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Авг 2005 11:54
Местоположение: Плевен

Мнениеот Han Solo » 14 Окт 2007 00:32

BKT е една опция която обикновенно прави серия от снимки /3 обикновенно/ и прави вариация в избрания тип настройки....примерно едната с подекспозиция, другата нормална /според автоматиката/ :D а третата преекспонирана.

Деляне, аз правя компенсации в + и - когато снимам самолети - доста често се получава така че автоматиката се лъже по големия контраст небе-самолет.
RAW действително е необработена информация дошла от сензора на апарата - файловете са големи , но имат доста възможности за обработка в последствие, аз снимам само в такава... ама апарата ми все пак е DSLR :wink:
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София


Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта