Авиошоу снимки

Авиошоу снимки

Мнениеот tu-134 » 14 Юли 2008 07:50

Ходих вчера на едно авиошоу. Хвърчаха Ф-15, Ф-16, т.н...и ги щраках с апарата но като се прибрах вкъщи бях малко разочарован от качеството. Исках да попитам как снимате по време на авиошоу? Имам предвид какви са ви настройките. Да речем че е хубав слънчев ден без облаци.

Преди едим месец ходих на едно друго шоу, даже и снимки пуснах тук от него и като че ли снимките от там ми излязоха по добре, въпреки че беше облачно и беше първият път когато използвах новия апарат, та бях оставил всичко на "auto".

Доста време четох как снимат хората по авиошоу-та и днеска снимах с постоянно f/7.1 и ISO400 и +2/3. Общо взето шум навсякаде и самолетите бяха твърде осветени. Това ще бъде последният път когато се излъгвам да снимам с ISO над 200. Съвети?
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Мнениеот me4o_puhh » 14 Юли 2008 08:19

Ми аз не съм най-големия спец ама ISO 400 на слънчев ден :? :shock: :shock: , по принцип ако е хубаво времето снимай на 100 ISO а и +2/3 мисля че е малко много за преекспонация в слънчево време :shock: , но нека някой дето снима с подобна система да обясни. Само да попитам какви скорости ти излизаха на бленда 7.1..? Трябва да са над 1200 /сек.
po-hubavo ot bure s med sa dve bureta s med
Аватар
me4o_puhh
най-спотър
 
Мнения: 316
Регистриран на: 12 Апр 2007 22:47

Мнениеот harrier » 14 Юли 2008 09:46

В слънчево време задължително ISO100 и не +2/3, ами -1/3.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот HORNISE » 14 Юли 2008 10:09

Ей, хора не така с това ИСО бе. 100 твърдо, че даже Никоня и по-ниско май имаше. В слънчев ден дума да не става за друг показател на това нещо.
За другите настройки - щом има биячи Ф-15-16 - предполагат се високи скорости по време на изпълненията - приоритет на скорост 1/500 и нагоре.
Това дето Емо казва също - компенсация -1/3.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Мнениеот Han Solo » 14 Юли 2008 11:25

Никоня - поне по евтинките DSLR-и началното им ИСО е 200, но дори и с моя ако искам да вдигна скорости над 1/500 - 1/1000 при по затворени бленди, F/8 - F/11 и нагоре, вдигам чуствителността на 400 без това да се отрази на качеството... в зависимост от светлината де. Рецепта за снимане в такива условия няма но ако времето е слънчево и без изгледи да се промени много аз щраквам 2-3 снимки с и без корекции на техника на земята и гледам на екрана на апарата как се справя автоматиката на апарата след което превключвам на режим М (ръчна експозиция) и пердаша така като правя леки корекции само съобразно цвета на ероплана и позицията му спрямо слънцето :wink:
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот HORNISE » 14 Юли 2008 11:32

Ей тоя Хан на Солото... Играча си е играч - пере на ръчни и това е. :wink:

Аз що се покварих с тия приоритети не зная, но от бая време не снимам на пълни ръчни. Едно време с Дизела така се бяхме сработили, че само на М ги трещяхме с нелоша успеваемост. Като се сетя за излитащата двойка дежурни МиГ-21 в София... Да имаше тогава 100-400...
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Мнениеот me4o_puhh » 14 Юли 2008 12:40

Хане ти не влизаш в калсацията :lol:
И аз нещо го удрям предимно на преоритети и поне -1/3 че това дългото стъкло баси светлото вади на 0/0. Ся с Цанона ще видим ко ща праим. :lol:
po-hubavo ot bure s med sa dve bureta s med
Аватар
me4o_puhh
най-спотър
 
Мнения: 316
Регистриран на: 12 Апр 2007 22:47

Мнениеот tu-134 » 14 Юли 2008 16:26

Благодаря за отговорите. Интересното е че до сега съм снимал масово на ISO400 само един-два други пъти, и то с стария апарат. Незнам защо се реших на 400 сега но уви, развалих хубавите снимки. Мислих си че няма да има толкова много шум :? . В същото време пък от ORD снимките ми стават супер, а тях ги снимам в полумрак :? . Свършена работа, следващия месец ще пробвам пак на поредното авиошоу :lol:
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Да подхвърля нещо

Мнениеот IvanFL » 14 Юли 2008 20:22

tu-134 написа:Благодаря за отговорите. Интересното е че до сега съм снимал масово на ISO400 само един-два други пъти, и то с стария апарат. Незнам защо се реших на 400 сега но уви, развалих хубавите снимки. Мислих си че няма да има толкова много шум :? . В същото време пък от ORD снимките ми стават супер, а тях ги снимам в полумрак :? . Свършена работа, следващия месец ще пробвам пак на поредното авиошоу :lol:


Да подхвърля нещо от моя скромен опит. Авиошоутата ги деля на шоута с хубава светлина и шоута с лоща. Това е в завизимост къде ти се намира слънцето спрямо линията по която летят самолетите. Понякога ги правят със слънцето зад тях и е много трудно да направиш прилична снимка.
ИСО400: Аз мойто никога не го дигам над 200. Ако няма хубада светлина, 200 и 400 се тая така че го сложи на 200 по добре.
Компенсацията: Тя зависи как си нагласил светломера. например ако светломера ти е да ползва целия визйор, тогава компенсацията ти е една, Ако светломера е сложен да мери на базата на централната 1/3-та тогава друго, Ако е сложен да мери на базата на една точка тогава трето...т.е. първо решаваш светломера какво поле ще ползва и после отиваш на третинките. избягвай точковото мерене при снимки на самолети защото след всяка снимка ще трябва да пренагласяш.И ако имаш лукса да снимаш RAW, тогава е най добре. Светли самолети със или без слънце -1/3,тъмни самолети добре осветени 0, тъмни самолети лощо осветени + 1/3...нещо такова. над 7.1 блендата не я дигай. И понякога както и да го гласиш посред деня слънцето ти е директно над главата и тогава единствения начин за снимане е да се отдалечиш до место където самолетите са горе долу по добре осветени, т.е. под ъгъл а не вертикално или отвад.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Мнениеот tu-134 » 14 Юли 2008 20:59

А Иване благодаря и на теб за съветите. Още се уча как да използвам този апарат, четох 2-3 месеца за фотография ама нямах с какво да пробвам написаното, после използвах на един приятел 40Д две седмици преди да купя и аз преди един месец. Така че малко да ме извините за смешните въпроси :lol: . Втори въпрос, кое е по важно като приоритет, скоростта или блендата? Смисъл да го държа на постоянно f число или не?
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Мнениеот Svetli Georgiev » 14 Юли 2008 21:02

Хубави са ти въпросите, ТУ3 :wink: Драскайте повече, че и ние неопитните да се учим :)
Аватар
Svetli Georgiev
супер спотър
 
Мнения: 1284
Регистриран на: 28 Юли 2006 13:10

Мнениеот Han Solo » 15 Юли 2008 12:13

Понеже чета че тук се препоръчва да не се снимало на затворени бленди... хора не се обърквайте, всичко това зависи много от самия обектив. Ако "стъклото" е светлосилно - най малката му бленда започва от 2,8 примерно :wink: тогава бленда 5,6 си е горе-долу достатъчно, въпреки че умните дебели книги твърдят че най-добра картинка се получва при бленди F/8-11. При тях блендата е свита достатъчно за да тушира някои от дефектите (аберациите) и същевременно е достатъчно отворена за да не се се получават някои други оптични изкривявания които се наблюдават понякога при прекалено свити бленди - F/22 и нагоре.
Лично аз ако искам да имам контролирана дълбочина на разкост снимам на режим А ако искам да имам закована скорост при която да не ми се размазват обектите снимам на S а ако светлинните условия са сложни НО НЕПРОМЕНЯЩИ СЕ - както казах правя си няколко тестови снимки и после магласям апарата по тях на М.

Едно съветче от живота - експонирайте по най-светлите обекти в кадъра и след това коригирайте във фотошопа сенките - цифровите фотоапарати не се справят хич добре с преекспонираните области
Още едно съветче... не дръжте апарата на ISO-auto защото тогава автоматиката за да се вмести в зададената от вас скорост или бленда може да вдигне чуствителността и снимките да се "ошумят"

tu-134, я кажи малко повечко за техниката с която снимаш за да не си говорим наизуст и да даваме абстрактни съвети
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот HORNISE » 15 Юли 2008 13:40

40 Д и 100-400 е техниката на Ту134.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Мнениеот tu-134 » 15 Юли 2008 20:15

40D i 100-400 kakto kaza HORNISE. Ina4e blagodarq mnogo na Hana za otgovora :D
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Мнениеот Han Solo » 15 Юли 2008 23:33

Ами тогава не би трябвало да имаш проблеми, ама никакви... аз съм с Никон Д50 който е доста по-слаб от твоя и пердаша с несветлосилен Никор - 70-210 f/4-5,6 или с Тамрон 28-300 и пак когато дигам чуствителност на 400 и понякога даже на 800 нямам описаните от теб проблеми

снимките от Катуница на 23-ките примерно които съм качил са снимани на 400 ИСО
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Следваща

Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron