Добър фотоапарат за спотинг?

Добър фотоапарат за спотинг?

Мнениеот an24 » 26 Авг 2008 23:04

Спотери,
Дайте някаква препоръка за читав апарат за спотинг?
Бюджетът ми позволява да взема нещо от типа DSLR-like с фиксиран обектив, но знам че не всички от този клас са читави, както впрочем и от далеч по-високи класове.
(Един приятел има DSLR Olympus E-410 с грамаден обектив на Зуико който при все това прави "плоски" снимки които аз лично никак не харесвам).
Фен съм на аналоговата фотография и с нея постигам добри резултати при обикновени снимки, но в момента всичко е цифрово, трябва и аз да повлека крак.
Предварително мерси за всички евентуални съвети!
an24
спотър
 
Мнения: 46
Регистриран на: 31 Май 2008 00:57

Мнениеот slice » 27 Авг 2008 08:42

има си цял раздел за фотография.... пращам темата там
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот Toni » 27 Авг 2008 09:32

Трябва да кажеш, каква е сумата, която си склонен да дадеш...
Имаш ли познати, които могат да ти донесат техниката от Западна Европа или Щатите, където цените са значително по-ниски?
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот an24 » 27 Авг 2008 22:27

По въпроса за сумата - някъде към 350-360 долара максимум... иначе имам човек който може да ми я купи и донесе от америка...
an24
спотър
 
Мнения: 46
Регистриран на: 31 Май 2008 00:57

Мнениеот Toni » 27 Авг 2008 22:57

Единственото, което ми хрумва за тази цена е

Изображение

Fuji FinePix S8100fd, 27-486 mm (18x), ~$330
http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... amera.html

Не съм запознат с продуктите на Panasonic....може и сред тях да се намери нещо.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот an24 » 28 Авг 2008 00:22

От подобните, аз например гледах това

http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... amera.html

А ако се абстрахираме за момент от цената и обсъдим по-широка гама - примерно до 600-700 долара, макар че такъв няма да взема - кое е добро в момента?
an24
спотър
 
Мнения: 46
Регистриран на: 31 Май 2008 00:57

Избора

Мнениеот IvanFL » 28 Авг 2008 18:52

an24 написа:От подобните, аз например гледах това

http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... amera.html

А ако се абстрахираме за момент от цената и обсъдим по-широка гама - примерно до 600-700 долара, макар че такъв няма да взема - кое е добро в момента?


Избора ще бъде между добрите камери с вградени обективи или ДСЛР камерите със сменяеми. При камерите с вградени обективи избора е доста голям погледни горе споменатите а има и още доста други. При ДСЛР-те избора не е голям ако искаш камера + обектив за $500-$600. Мисля че проблема на олимпуса който онисваш е повече във фотографа отколкото във камерата и зуйкото но както и да е, ще ги отпишем от избора.
SONY: Abe's of Maine: Sony Alpha A200 (w/18-70mm & 75-300mm Lenses) $639.95
Nikon Nikon D40 (w/18-135mm Lens) $659.95
Canon
Beach camera: Canon EOS Digital Rebel XT Body (Silver) - EOS 350D $389
Obectiv:
a. Tamron 75-300mm F/4-5.6 LD FS=62 For Canon, WIth 6-Year USA Warranty $120
b. Tamron Twin Zoom Kit w/28-80mm and 75-300mm lenses and Gadget Bag for Canon EOS $148
c. Canon EF 75-300mm F/4-5.6 USM III Lens, With Canon 1-Year USA Warranty $189
d. Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS CANON AUTHORIZED USA DEALER WARRANTY INCLUDED $276
-------------------------------------------------
Изброените горе обективи са прилични но не са последната дума на техниката с изключение на последния какнон който има вградена оптична стабилизация

Може да погледнеш и Сони-то..10 мегапиксела, вградена оптична стабилизация и е един от последните им модели на пазара.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Мнениеот tsonpen » 28 Авг 2008 19:34

Някой срещал ли е апарат с вграден обектив и с ръчен фокус и варио (с гривни на обектива)?
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот atzah » 28 Авг 2008 19:44

tsonpen написа:Някой срещал ли е апарат с вграден обектив и с ръчен фокус и варио (с гривни на обектива)?


Аз снимам с това
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz50/

Горе долу отговаря на изискванията...
atzah
супер спотър
 
Мнения: 750
Регистриран на: 08 Дек 2004 00:57
Местоположение: София

Re: Добър фотоапарат за спотинг?

Мнениеот Han Solo » 28 Авг 2008 23:08

an24 написа:...............
(Един приятел има DSLR Olympus E-410 с грамаден обектив на Зуико който при все това прави "плоски" снимки които аз лично никак не харесвам).
........


Не се подлъгвай... Олимпуса не е никак лош апарат и ако си го вземеш ще правиш добри снимки. "Плоските" фотографии идват от нещо друго дето на английски му викат DOF а тук дълбочина на рязко изобразяваното пространство. От една страна колкото е по-отворена блендата /по-малко число/ фона ще е замазан, но от друга при цифровите апарати има нещо което се нарича големина на матрицата / регистриращия изображението сензор/ и колкото е по-малка тя толкова е по-голям DOF-a тоест при малките апарати е много трудно да не кажа невъзможно да постигнеш "замазан" фон:
ето тук е обяснено и показано много добре
http://photo-forum.net/ebook/page2-2.htm.
http://photo-forum.net/ebook/page4-5.htm
извинявай че обяснявам като на "индианец" ама не знам доколко си наясно с фотографията и терминологията.
твоя познат сигурно е снимал на по-затворени бленди което съчетано със сравнително малкия сензор на този Олимпус е направило снимките плоски, иначе аз мога да ти покажа дори и при обработка на снимките във фотошоп как може да замажеш фона и да изтриеш някои пречещи предмети които се наслагват върху основния обект...
:lol:
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот tsonpen » 28 Авг 2008 23:25

atzah написа:
tsonpen написа:Някой срещал ли е апарат с вграден обектив и с ръчен фокус и варио (с гривни на обектива)?


Аз снимам с това
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz50/

Горе долу отговаря на изискванията...


Изглежда наистина добро предложение. Единствено му липсва TIF, но и RAW върши работа. Слабото място на такива апарати обикновено е електронния окуляр. Преди 6-7 години снимах с един на който окулярът беше със 71000 пискела, но беше недостатъчно за да се вижда добре. Освен това реакцията на образа беше забавена. Тук виждам, че окулярът е с 230 000 пиксела, което е 3 пъти повече. Какви са ти впечатленията за окуляра?
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот Han Solo » 28 Авг 2008 23:44

от какъв зор ти е тифф при снимане? :shock: това е доста тежък формат, пердаши си на роу и свиркай, неслучайно професионалните апарати имат джпег и роу :lol:
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот tsonpen » 29 Авг 2008 00:07

Han Solo написа:от какъв зор ти е тифф при снимане? :shock: това е доста тежък формат, пердаши си на роу и свиркай, неслучайно професионалните апарати имат джпег и роу :lol:


И RAW е тежък формат, освен това изисква конвертиране. Понякога TIF е за предпочитане.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот Han Solo » 29 Авг 2008 14:42

tsonpen написа:И RAW е тежък формат, освен това изисква конвертиране. Понякога TIF е за предпочитане.

Сигурен ли си :lol: ще ти дам само един пример Аз имам Никон Д50 и снимам само на роу, за бързо разглеждане на файловете използвам ИрфанВю /голяма е 5-6 мегабайта с плъгините/ програмката ми отваря директория с 80-100 роу файла много по-бързо / да не кажа светкавично/ отколкото джпезите :wink: същото е и положението ако дам на папката view -> thumbnails
Роу файла /компресиран или не/ включва цялата информация директно от матрицата докато тифф минава през доста преизчисления.
Тифф-а е за предпочитане само и единствено ако носиш файл за печат с професионални цели - списания календари... съвместимостта е голяма, докато всяка марка фотоапарати си има свой роу формат, който понякога може да е различен дори при различните модели на една марка, а ако не искаш да конвертираш и обработваш... снимай на джпег, избора си е твой, но от опит ти казвам че губиш между 30 и 70% качество
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот Toni » 29 Авг 2008 15:09

Напъно подкрепям Хан Соло. Вярно е, че има играчка при конвертирането и обработката на RAW (в моя случай .CR2 EOS450D), но разликата в качеството с JPEG си залужава. А за щракане е напълно достатъчен JPEG. TIFF ползвам(ползвах) само при сканиране на диапозитиви.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Следваща

Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта