Стабилизация на камерата с цена един долар

Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот IvanFL » 19 Юни 2009 23:49

Много добре замислено..краткото видео е тук. просто и гениално:
http://www.metacafe.com/watch/1041948/1 ... he_tripod/

предупреждение: преди видеото има 8 секунди реклама а след него излизат линкове към сайт за визрастни.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Емо » 22 Юни 2009 00:31

Мерси! Да, идеята е хубава, един вид steadycam за студенти. Но щом бачка, супер! ;-)

Ще е може би по-разумно вместо болт, да се вземе някакъв ринг (като тези, на които се закачват напр. висящи саксии на терасата). :rock:
Аватар
Емо
супер спотър
 
Мнения: 1221
Регистриран на: 14 Яну 2006 01:06
Местоположение: MUC

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Han Solo » 25 Юни 2009 22:36

Това е малко опасно :-D Да работи, да това е принципа, но резбата за статива на вашя апарат не е милиметрова както са всичките болтове продавани и използвани в България а инчова и шанса като завиете болта да не може да го отвиете без да преебете гнездото на статива клони към 99% ... може да се стигне до там че да измъкнете болта заедно с гнездото което е запресовано в корпуса на фотоапарата и на мястото му да остане една красива дупка - виждал съм го.
Така че ако искате да направите подобен "стабилизатор" внимавайте :lol:
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Емо » 25 Юни 2009 22:46

Han Solo написа:Това е малко опасно :-D Да работи, да това е принципа, но резбата за статива на вашя апарат не е милиметрова както са всичките болтове продавани и използвани в България а инчова и шанса като завиете болта да не може да го отвиете без да преебете гнездото на статива клони към 99% ... може да се стигне до там че да измъкнете болта заедно с гнездото което е запресовано в корпуса на фотоапарата и на мястото му да остане една красива дупка - виждал съм го.
Така че ако искате да направите подобен "стабилизатор" внимавайте :lol:

ами в такъв случай може да се ползва plate от статива, трябва да се получи!
Аватар
Емо
супер спотър
 
Мнения: 1221
Регистриран на: 14 Яну 2006 01:06
Местоположение: MUC

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Делян » 25 Юни 2009 23:45

да, и аз точно това си мислех, че може да се използва болта от статива, но ще ми е интересно да видя дали има разлика в "треперенето".
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот IvanFL » 26 Юни 2009 00:14

Аз направих един бърз тест. Ползвах винта и обувката от стандартен статив. Статива бях купил преди време за 10 кинта и се беше счупил но обувката му си стоеше. Завързах един дебел конец а на другата страна шайба горе долу като на видеото.
Първи тест: Д300 + голям обектив (70-200/2. 8). Изкключих стабилизацията, сложих блендата на 22 което доката скоростта до към 1/50-та и заснимах една отдалечена пощенска кутия. Резултатите не бяха особено окуражителни. После се досетих и защо. Този тежък обектив измества центъра на тежестта пред тялото а аз съм сложил болта отдолу на тялото, така че стабилността почти изцяло зависи от това колко добре държа обектива.
Втори тест: Д300 с малък обектив, 18-200, същата далечна пощенска кутия. Този път резултатите бяха малко по добри защото конеца отива до към центъра на тежестта.
Извод: статива върши добра работа. монопода 50 % от статива а конеца 50 % от ефелтивността на монопода.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Han Solo » 26 Юни 2009 23:08

Емо написа:ами в такъв случай може да се ползва plate от статива, трябва да се получи!

Да, може да се използва болта от статива, може и всякакъв друг с инчова резба. Лично аз обаче предпочитам, когато усетя че скоростта е твърде ниска, да подпра обектива някъде - наблюденията на IvanFL ми се виждат точни, аз гледам опорната точка да е някъде по-напред, където колебанията ще са по-големи. може би ако се използва нееластично въженце и точката на захващане е по-близо до предната леща на обектива резултата ще е по-добър
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Nine » 27 Юни 2009 19:49

Много е хубав стабилизатора :D

Дълго време се чудих на какво ми прилича. Накрая се сетих: на "стабилизатора" на снайперистите - принципът е сходен.
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Стабилизация на камерата с цена един долар

Мнениеот Кристиян Благоев » 15 Юли 2009 17:15

Аз си го направих и като за кеф върши много хубава работа :D
Изображение
Аватар
Кристиян Благоев
най-спотър
 
Мнения: 394
Регистриран на: 05 Авг 2008 22:02


Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта