Въпрос за телеконверторите

Мнениеот Han Solo » 05 Ное 2008 20:32

:D тези милиметри означават каква би била картинката като мащаб ако снимаш с класически лентов 35 мм фотоапарат / формат на кадъра 24х36мм/
May the Force be with You
Han Solo
най-спотър
 
Мнения: 250
Регистриран на: 29 Дек 2003 22:11
Местоположение: София

Мнениеот Toni » 05 Ное 2008 21:51

Не знам как най-точно и разбираемо да го обясня....

Проблемът с разбиранато на фокусното разстояние идва от маркетинговите отдели, които си измислят какви ли не щуротии и заливат редовите клиенти с понятия като Зуум, МегаПиксели и т.н.

Zoom-ът е приближенито което един вариообектив дава, например 4-кратно. Но това само по себе си нищо не означва. Все едно да кажеш, че твоята кола е с 4 пъти по-мощен двигател от моята...
Моят телеобектив е с 3-кратен зуум, но е 100-300mm, твоят е с 6 кратен, но е 35-140...

За да стане ясно какво точно може оптиката се използва фокусното разстояние измерено в mm. А зуумът е само съотношението между "дългия" и "късия" край.

Погледни този линк, мисля, че обяснението е подходящо http://geocities.com/markishky/Photo1b.htm#fokus
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

конвертора

Мнениеот IvanFL » 05 Ное 2008 22:24

Nine написа:Извинете, че ъпвам толкова стара тема...

С Canon A570 IS съм и искам да му увелича зуума. Харесах едни телеконвертори, хубави, многоувеличаващи, но ги няма в Бг. Тук мога да се добера само до неща, като тези:
http://www.photopavilion.com/?page=cata ... des-pane-1
и
http://www.photopavilion.com/?page=cata ... des-pane-1

Дали ще се получи нещо или няма смисъл? (имам планове за по-нататък да си взема по-хубав фотоапарат, но... мечти...) И още нещо: колко ще ми бъде зуума с такова нещо - оригиналният е х4, като се добави още х2 или х3, колко ще стане (сумират ли се или се умножават?)?


Аз не бих го препоръчал. Камерата която споменаваш има малък обектив и като снима трябва да го компенсира с ниска скорост или високо ИСО. Ако слижиш конвертора или ще трядва да вдигнеш още повече ИСО-то (=снимка с много шум) или ще снимаш на много ниска скорост и снимката ще е размазана освен ако снимаш неподвижни неща със статив. Мисля че конверторите за тези камери са пари на вятъра.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Мнениеот Nine » 06 Ное 2008 04:56

Мисля, че ми се изясниха нещата. Благодаря ви!
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Мнениеот Nine » 06 Дек 2008 21:55

Купих конвертор. За момента това е приемлив откъм цена вариант за мен, а по-нататък ще мисля и за нов фотоапарат. Обаче стана много смешно - малко фотоапаратче с огромна тръба отпред, а и тежка.

И моменталически отидох на Спотинг хил. За съжаление се смрачаваше и снимките не се получиха. Но поне си поначесах крастата.
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Предишна

Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта

cron