Auto Levels и Auto Contrast

Мнениеот Делян » 25 Авг 2005 20:08

На planepictures.net тазиснимка им била много синя.
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Мнениеот tsonpen » 26 Авг 2005 09:48

Има нещо вярно, ама чак много не е!
Ако имаш PhotoShop метни снимката вътре и дай AutoLevels. Ще видиш как една синя пелена ще се махне и снимката ще живне в по-топли тонове.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот toni75 » 26 Авг 2005 10:12

А ако с AutoLevels не стане по-добре (при мен понякога цветовете се "изкривяват"), пробвай с AutoContrast. Това в повечето случаи помага.
toni75
най-спотър
 
Мнения: 496
Регистриран на: 18 Дек 2003 02:24
Местоположение: Щутгарт, Германия

Мнениеот tsonpen » 26 Авг 2005 14:43

Между AutoContrast и AutoLevels има една съществена разлика. И двете превръщат най-тъмната точка в напълно черно, а най-светлата в напълно бяло. Разликата е, че AutoLevels го прави канал по канал (R, G, B), докато AutoContrast го прави обобщено за цялото изображение. Затова AutoContrast не може да премахва цветни пелени, но и не може и да изкривява цветове, докато AutoLevels може.
AutoLevels е много подходящ при снимки на пейзажи (със или без самолети :wink: ), където има добро запълване във всички канали (има различни цветове - светли и тъмни). Недобри резултати с AutoLevels се наблюдават при фотографии на детайли, осветление различно от дневната светлина и т.н. Ако не може да се използва AutoLevels, може да се използва Levels, там ръчно могат да се указват области в изображението.
Случаят със синьото изкривяване е точно за AutoLevels!
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот toni75 » 26 Авг 2005 16:37

Изключително интересен коментар. :D Като сме започнали да обсъждаме Photoshop-а да си кажа и аз болката.
Най-големият ми проблем при обработката са снимките от възхуха. При тези снимки и AutoLevels и AutoContrast влошават цветовете и ги правят неестествени (с AutoLevels резултата е особено отчайващ :!: ). От друга страна на повечето от тези снимки трябва да се пусне поне един от двата филтъра, които да премахме бялата пелена (иначе снимката изглежда, все едно е снимана в мъгла). Тази мъглива пелена не мога да я оправя по друг начин, дори и с корекция по канали не успявам.
Ето тук и тук доста си играх по канали, но като видях че резултата е незадоволителен, пуснах AutoLevels или AutoContrast и виждаде какво е станало с цветовете. Особено изпъкнаха зеленото и кафявото, които на оригиналната снимка далеч не бяха толкова ярки.
toni75
най-спотър
 
Мнения: 496
Регистриран на: 18 Дек 2003 02:24
Местоположение: Щутгарт, Германия

Мнениеот tsonpen » 26 Авг 2005 17:02

Да, тази снимка http://pic.bgspotters.net/?id=1712 е станала неестествена с изполване на AutoLevels/Contrast.
Аз дори бих я върнал по-близо до естественото й състояние с намалямане на Saturation и увеличаване на Lightness. Мъглата си е мъгла и може би е добре да не се тушира съвсем, да остане повече от оригинала.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Ще прибавя и аз няколко коментара

Мнениеот IvanFL » 03 Дек 2006 18:11

toni75 написа:Изключително интересен коментар. :D Като сме започнали да обсъждаме Photoshop-а да си кажа и аз болката.
Най-големият ми проблем при обработката са снимките от възхуха. При тези снимки и AutoLevels и AutoContrast влошават цветовете и ги правят неестествени (с AutoLevels резултата е особено отчайващ :!: ). От друга страна на повечето от тези снимки трябва да се пусне поне един от двата филтъра, които да премахме бялата пелена (иначе снимката изглежда, все едно е снимана в мъгла). Тази мъглива пелена не мога да я оправя по друг начин, дори и с корекция по канали не успявам.
Ето тук и тук доста си играх по канали, но като видях че резултата е незадоволителен, пуснах AutoLevels или AutoContrast и виждаде какво е станало с цветовете. Особено изпъкнаха зеленото и кафявото, които на оригиналната снимка далеч не бяха толкова ярки.


====================
Ще прибавя и аз няколко коментара, ако повтарят казани вече неща се извинявам.
(1)AutoLevels не работи добре за авиационна фотография защото хистограмата при авиационната фотография почти никога няма нормална форма. ако небето заема над 1/3-та от снимката това ще източи хистограмата много силно на една страна. Autolevels функционира добре когато хистограмата е правилна с формата на камбана. Ако искаш да работиш с левълс, то или позвай комапната levels (без авто), или още по добре Curves, което може да се нарече "напреднала" функция за левълс.
(2) Вместо автоконтраст, по добре полвай функцията Brightness/Contast
(3) Ако си снимал долната част на самолета и голяма площ е под тъмна сянка, пусни Image->Adjustment->Shadow/Highlight. Горния слайдър го сложи на 25 % а долниа остави където е.
(4) Много често снимането към небето дава прекалено силен син оттенък. Пусни фотофилтър Image-> Adjustment -> Photo FIlter ->Warming Filter (85) около 15%. Това ще изправи бялото от синкаво към по естествено бяло.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL


Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта