Хеликоптери Мил "Ми"

Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот KRAKOMOBILA » 11 Май 2009 14:21

Съжалявам ако съм объркал раздела, ноо ми е интересно да науча повече за хеликоптерите Мил. Като начало искам да попитам по-запознатите, каква е разликата между Ми 8 и Ми 17. Идеята е, че възнамерявам да си купя сглобяем модел на Ми-8 и дали мога да го направя на Български Ми-17 ? Т.е. реално ли ще бъде - или има съществени външни разлики ? :)
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот karadzhoff » 11 Май 2009 19:42

Аз смятах, че единствената разлика е в това, че Ми8 е цивилния, а Ми17 е военния. Но уви, всеки греши. Според Wikipedia Ми17 е предназначен за износ и още Ми17 е оборудван с двигатели TV3-117MT, докато Ми8 е с TV2-117A. Отделно от това е с различни ротори и предавателна кутия, разработена за Ми14, както и с допълнителни доработки по корпуса за превозване на повече товар. Основната видима разлика е в това, че опашния ротор на Ми17 е от лявата страна, а на Ми8 е от дясно. Обтекателите на TV3 са по-къси в сравнение с тези на TV2.
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот KRAKOMOBILA » 12 Май 2009 14:30

via написа:Аз смятах, че единствената разлика е в това, че Ми8 е цивилния, а Ми17 е военния. Но уви, всеки греши. Според Wikipedia Ми17 е предназначен за износ и още Ми17 е оборудван с двигатели TV3-117MT, докато Ми8 е с TV2-117A. Отделно от това е с различни ротори и предавателна кутия, разработена за Ми14, както и с допълнителни доработки по корпуса за превозване на повече товар. Основната видима разлика е в това, че опашния ротор на Ми17 е от лявата страна, а на Ми8 е от дясно. Обтекателите на TV3 са по-къси в сравнение с тези на TV2.

Това за опашният ротор е много важно - благодаря ти! :)
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот грозев » 13 Май 2009 01:13

Нещата са относителни.
Ми-8 си е Ми-8 - първото поколение на вертолета с ТВ2-117. В България вертолета си се води Ми-8 (и военни и цивилни машини) въпреки, че е експорт.
Тънкия момент идва от второто поколение на вертолета, което е с двигатели ТВ3-117МТ (и варианти). В Съветската армия се е водил като Ми-8МТ. Експортните военни машини се водят Ми-17 (като нашите). Интересното е, че в самият СССР цивилните варианти на Ми-8МТ също се водят Ми-17. После се появява Ми-8МТВ (за "hot and high"), за експорт те се водят Ми-17В и тн.
Това е било до време. Сега всеки от двата завода произвеждащи Ми-8/17 има n на брой означения за военните, за цивилните, за експорт, за вътрешния пазар.
грозев
спотър
 
Мнения: 41
Регистриран на: 09 Фев 2009 00:22

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот Airburner » 17 Май 2009 11:10

Другата съществена и видима разлика м/у Ми-8 и Ми-17 освен опашният винт са входните устройства на двигателите. На Ми-17 са монтирани т.н. ПЗУ - прахозащитни устройства, докато на 8-цата двигателите отпред са отворени. Аз си купих преди доста време модел на Ми-17 1:72 на фирмата Копро. Матрицата беше направена с възможност за избор коя от двете модификации искаш. Във веригата Бонжур има модели на Звезда. Там видях и двата модела.
Airburner
най-спотър
 
Мнения: 256
Регистриран на: 21 Юни 2008 12:30

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот Ka32 » 18 Май 2009 22:48

Другата съществена и видима разлика м/у Ми-8 и Ми-17 освен опашният винт са входните устройства на двигателите. На Ми-17 са монтирани т.н. ПЗУ - прахозащитни устройства, докато на 8-цата двигателите отпред са отворени.


Тук се изказваме доста неподготвени май.ПЗУ-та са optinal за всички модификаций на вертолети Мил.
Аватар
Ka32
спотър
 
Мнения: 30
Регистриран на: 28 Авг 2008 21:55
Местоположение: Пловдив

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот DinoZavrov » 18 Май 2009 23:20

Ето малко шоу за феновете на Мил МИ-8 :-D

http://www.youtube.com/watch?v=a0DaGIzNNNU&feature=related
Аватар
DinoZavrov
супер спотър
 
Мнения: 1034
Регистриран на: 29 Ное 2008 17:42
Местоположение: Sofia

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот Airburner » 18 Май 2009 23:34

Тези ПЗУ-та, са монтирани след опита в афганистанската война и са предимно на модификациите с двигатели ТВ3-117. Както по горе е написано разликата между Ми-8 и Ми-17 може да се каже че няма. Това са просто различни модификации на един и същ вертолет. Освен това Кракомобила попита какви са разликите за да си направи модел, в Българските ВВС няма Ми-8 с ПЗУ и не е имало. И си мисля че може да си пишем тука без да се обиждаме.
Airburner
най-спотър
 
Мнения: 256
Регистриран на: 21 Юни 2008 12:30

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот Ka32 » 19 Май 2009 22:30

7.5. Пылезащитное устройство.

Пылезащитное устройство (ПЗУ) предназначено для очистки воздуха, поступающего в двигатели ТВ2-117А, от пыли, песка и посторонних предметов во время руления, взлета и посадки вертолета на песчаных аэродромах и запыленных площадках. На каждом двигателе вертолета установлено одно ПЗУ, их конструкция и работа аналогичны.


Мисля че няма место за обиждане тук ,а начин с който да достигнем до истината за да помогнем на Кракомобила да си направи един достоверен модел. Като не го хвърляме в невярна посока.Така че ПЗУ-то не е, една от разликите между Ми-8 и Ми-17 (какъвто му е въпроса).И ако в Българските ВВС няма Ми-8 с ПЗУ ,а има Ми-17 със същото, значи ли че това е разлика между двете модификации?
А дали няма в гражданска авиация Ми-8 с ПЗУ ????
А ,ако не се обиждаш много някой ден ще кача снимка на Ми-8 с ПЗУ.
Аватар
Ka32
спотър
 
Мнения: 30
Регистриран на: 28 Авг 2008 21:55
Местоположение: Пловдив

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот Airburner » 19 Май 2009 22:57

KRAKOMOBILA написа: Идеята е, че възнамерявам да си купя сглобяем модел на Ми-8 и дали мога да го направя на Български Ми-17 ? Т.е. реално ли ще бъде - или има съществени външни разлики ? :)

Ако иска да направи български Ми-17 трябва да бъде с ПЗУ и опашният винт да е поставен от лявата страна. Това имах предвид иначе и аз имам снимки на Ми-8 с ПЗУ само , че както казах винта е от дясната страна. Ако имаш такива снимки прати защото не съм виждал и ще ми е лябопитно. Иначе доста се отклонихме от темата.
http://www.bgspotters.net/pictures/pic. ... icId=16104
http://www.bgspotters.net/pictures/pic. ... icId=18965
Тук могат да се видят най-добре НАЙ-очевадните разлики.
Airburner
най-спотър
 
Мнения: 256
Регистриран на: 21 Юни 2008 12:30

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот KRAKOMOBILA » 19 Май 2009 23:15

Момчета много благодаря, скоро се захващам с модела на 417 или 421. А сега още един въпрос за вертолетите Мил. Останали ли са някакви хеликоптери Мил 14 в движение в България ? Ако не са, поне има ли някъде запазен такъв окомплектован ?
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот karadzhoff » 20 Май 2009 00:36

KRAKOMOBILA написа:Момчета много благодаря, скоро се захващам с модела на 417 или 421. А сега още един въпрос за вертолетите Мил. Останали ли са някакви хеликоптери Мил 14 в движение в България ? Ако не са, поне има ли някъде запазен такъв окомплектован ?


В Авиобаза "Чайка" (Варна) има Ми-14ПЛ. Преди няколки дни дори имаше учение с тяхно участие:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот KRAKOMOBILA » 20 Май 2009 14:32

Добре, много се радвам. Но не разбирам, това са едни прекрасни хеликоптери - защо не участват в парадите ? Аз мислех, че просто няма такъв в движение..
The Fulcrum Occupation!
Граждани! Летете със самолетите на Аерофлот! Побързайте - останаха съвсем малко!
Аватар
KRAKOMOBILA
супер спотър
 
Мнения: 654
Регистриран на: 25 Май 2006 14:12

Re: Хеликоптери Мил "Ми"

Мнениеот karadzhoff » 04 Май 2010 15:00

ВМС останаха без вертолети

Източник: в. "Народно дело" 11:31 / 04.05.2010

Морските вертолети Ми-14 П се приземиха завинаги на база „Чайка" край Варна. Последните няколко машини спряха полети заради изчерпването на ресурса на двигателите. Само ремонт в далечния руски град Мурманск може да вдигне отново машините във въздуха. Експерти, пожелали анонимност, коментираха, че без хеликоптерите извършването на евентуална спасителна операция на море ще е много трудно. Ще се усложни и обучението на специализираното подразделение на флота „Черноморски тюлени". Не е сигурно дали Русия ще се съгласи да ремонтира вертолетите. Ако това не стане постепенно, вертолетчиците ще загубят подготовката си, а тя се възстановява много трудно. След като правителството реши, че няма да купува вертолетите „Пантер" от Франция, морските летци изпадаха в шах. В момента тяхното бъдеще е неясно. Някои от тях най- вероятно ще се ориентират към поделенията на ВВС, но това означава, че трябва да напуснат морската столица за дълги години. Без вертолетите ще се усложни и подготовката на екипажите от патрулните дивизиони. Бойният вертолет Ми-14 П все още се използва не само в Русия и Украйна, но и в няколко страни-членки на НАТО. При създаването си той е нямал аналог в света.

http://news.varna24.bg/160714.html
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City


Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта