Въпроси за летще София

Въпроси за летще София

Мнениеот milend » 16 Юли 2009 08:50

Привет на всички!

Имам няколко въпроса, свързани със софийското летище относно новия терминал, новата писта за кацане и трафика над града.

1. Защо Терминал 2 беше построен на най-мъгливото място в най-мъгливия град в България, а не примерно в северозападния край на града.

2. Защо новата писта бе построена успоредно на старата, а не на 90 градуса. Нямаше ли да е доста по-удобно ако ако имаше други варианти за излитане и заход.

3. Какви са вариантите за изместване на трафика от града, освен в случаите, когато вятъра е от запад? Знаем, че моментите при излитане и кацане са най-критични с оглед сигурността.

Интересува ме как стоят нещата от техническа гледна точка и възможно ли бе решение, каквато е моята логика ?
milend
най-спотър
 
Мнения: 302
Регистриран на: 14 Яну 2009 21:36

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот harrier » 16 Юли 2009 10:06

1) Защото летище София не се намира на северозападния край на града :D Сега сериозно - строеж на изцяло ново летище в София не е оправдан ни най-малко. Вече има достатъчно системи за прецизни заходи, така че закъсненията да се сведат до нормалните за световен мащаб.

2) Защото една толкова сериозна инвестиция трябва да е cost effective. Схемите за излитане и кацане в София не са толкова сложни в крайна сметка. Допълнително има и спънки от рода на - околовръстното шосе, отчуждаване на имоти, etc.

3) Ако правилно съм те разбрал, ще ти отговоря с въпрос - защо е необходимо трафика да бъде изместван от града? Освен заради шума при заход 09? :) Хиляди летища по света предполагат заходи за кацане, изпълнявани над населени места.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот Дедо » 16 Юли 2009 10:59

. Защо новата писта бе построена успоредно на старата, а не на 90 градуса. Нямаше ли да е доста по-удобно ако ако имаше други варианти за излитане и заход.

Нека и аз да допълня нещо, освен чисто техническите причини както обясни harrier има и други критерии за избор на направленито на пистите. Като например климатичните особености на даден регион и по точно става въпрос за вятъра, избира се място кдето ветровете са с относително постоянно направление в случая с София това изток-запад/запад-изток(90-270). ако се построи поста на 90 градуса на сегашната това ще обрече кацането на самолетите при постоянен страничен вятър което пък довежда до други неприятни усещания при кацане.
Аватар
Дедо
най-спотър
 
Мнения: 461
Регистриран на: 17 Фев 2009 10:57
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот Toni » 16 Юли 2009 11:33

Както казаха harrier и Дедо, писта с направление север-юг ( да кажем 01/19) е неприложима в София. Първо няма къде да се построи, второ розата на ветровете показва оптималното направление, т.е. изток-запад и трето заходите за теоритичната перпендикулярна писта ще бъдат брутални, даже невъзможни, заради двете планини по нейното направление - Витоша и Стара Планина.
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот milend » 16 Юли 2009 11:52

harrier написа:Ако правилно съм те разбрал, ще ти отговоря с въпрос - защо е необходимо трафика да бъде изместван от града? Освен заради шума при заход 09? :) Хиляди летища по света предполагат заходи за кацане, изпълнявани над населени места.


Освен заради шума и от гледна точка сигурност също. Знаем, че по 09 се каца, ако по 27 е нежелателно, но ако имаше перпендикулярна полоса оперативните възможности ще са в пъти по-големи. Забележете, че преобладаващия въздушен поток в софийско отдавна не е северозападния.
milend
най-спотър
 
Мнения: 302
Регистриран на: 14 Яну 2009 21:36

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот milend » 16 Юли 2009 12:04

Toni написа:Както казаха harrier и Дедо, писта с направление север-юг ( да кажем 01/19) е неприложима в София. Първо няма къде да се построи, второ розата на ветровете показва оптималното направление, т.е. изток-запад и трето заходите за теоритичната перпендикулярна писта ще бъдат брутални, даже невъзможни, заради двете планини по нейното направление - Витоша и Стара Планина.


Да, при един евентуален заход от юг, но от север има доста място според мен. А за излитанията не виждам проблем и в двете посоки.
milend
най-спотър
 
Мнения: 302
Регистриран на: 14 Яну 2009 21:36

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот Toni » 16 Юли 2009 12:17

milend написа:но от север има доста място според мен.


Аз не виждам да има свободни 20-ина km, които са необходими за нормален ILS заход.

Ако се построи такава писта, то тя ще е неизползваема от повечето малки самолети заради силния страничен вятър.
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот Toni » 16 Юли 2009 12:21

milend написа:Забележете, че преобладаващия въздушен поток в софийско отдавна не е северозападния.


Това не е вярно. Основният поток идва от NISVA и заминава към GODEK. Това са всички полети по европейските направления, без балканските ни съседи.

Има и още нещо - едновременното използване на две перпендикулярни писти е възможно при безветрие или слаб вятър. Капацитетът на една пистова система зависи от много фактори, не само от броя на пистите. Добър пример за това е броят на скоростните изходи(High Speed TWYs).
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот harrier » 16 Юли 2009 12:36

В допълнение - втора полоса просто не е необходима и би била напълно излишен разход.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот milend » 16 Юли 2009 12:54

Ок. благодаря ви за отговорите. Като цяло ми се изясни ситуацията и рабирам, че все пак решението с две успоредни е разумно.

Но продължавам да се чудя защо са решили летището да се намира на най-мъгливото място в софийското поле. :D Ясна е стратегията на немци по време на войната, но после според мен не са го домислили.
milend
най-спотър
 
Мнения: 302
Регистриран на: 14 Яну 2009 21:36

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот slice » 16 Юли 2009 13:25

колегите добре са обяснили, но само искам да направя уточнението, че межуд сигурност на полетите и безопасност на полетите има огромна разлика.... Проблеми със сигурността на полетите и заходи над града би могло да има в Кабул ил Багдад, но едва ли в София
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот Toni » 16 Юли 2009 13:38

В друга тема бях писал, че в началото на 70-те на миналия век са проучвани множество площадки и е решено да се построи ново летище до с. Кривина. Даже са били отделени някави пари и е имало първа копка. Тъй като тогава, всичко свързано с авиацията беше ДСО "БГА Балкан", те са получили средствата. Малко след "началото" на сторежа, парите са пренасочени за други нужди на превозвача и ... си оставаме с добрите намерения. В последствие допълнителни средства не се намират и идеята за нова аерогара умира. През 1988 с братска съветска помощ беше направена "модернизация" на сегашния терминал 1, предгаровия площад и част от перона. В последните 25 г за инфраструктура има хроничен недостиг на средства, което е и причина да не се мисли за ново летище, а само за реконсрукция и разширение....
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот milend » 16 Юли 2009 13:42

slice написа:колегите добре са обяснили, но само искам да направя уточнението, че межуд сигурност на полетите и безопасност на полетите има огромна разлика.... Проблеми със сигурността на полетите и заходи над града би могло да има в Кабул ил Багдад, но едва ли в София


ОК. Разбирам и приемам уточнението, но мисля, че стана ясно какво искам да кажа.
milend
най-спотър
 
Мнения: 302
Регистриран на: 14 Яну 2009 21:36

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот slice » 16 Юли 2009 14:24

Съгласен съм, че се разбира, но смесването на двете понятия е честа грешка, която е редно да отстраним като я коригираме максимално често
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Въпроси за летще София

Мнениеот Дедо » 16 Юли 2009 17:49

Но продължавам да се чудя защо са решили летището да се намира на най-мъгливото място в софийското поле. Ясна е стратегията на немци по време на войната, но после според мен не са го домислили

незнам защо мислиш че по време на война мъглата е много удобна като се има предвид през 2 св. война самолетите не са толкова добре инструментално екипирани в сравнение с сегашните. Но както и да е.Въпроса обаче че по времето когато са мислили (30те години )вероятно не е имало толкова мъгли и водоемите около този край на София са били по малко, сега отгоре се вижда доста водоеми и то около източната страна които са резултат от кариери за инертни материали дори и сегашния Т2 го построиха в една бивша кариера от която остана едно гйолче и останалото направиха на парк. Това е моето мнение.Пък и когато са го мислили все пак е било доста по малко и е било на Враждебна.
Аватар
Дедо
най-спотър
 
Мнения: 461
Регистриран на: 17 Фев 2009 10:57
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта