Новата корпоративна идентичност на България Ер

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот harrier » 27 Сеп 2010 12:24

neron написа:
harrier написа:
mitkobiker написа:Към днешна дата във флотата от ербъси (по редовните линии от София) на Бг ер няма два с два еднакви :rolleyes: Имаме един ретро(A), един нов без надписи (B), един нов с надписи (E) и един current c/s - AWA (F) :rolleyes:

Пропускаш FBD (нещо като FBA, ама на единия борд има кирилица) и FBC (доколкото знам все още a/w). :)

Е той човека си е написал по редовните линии от София защото FBD и FBC имат малко по други наклонности-чартъри по морето.

Така е, но скоро чартърите приключват и поне един от двата ще се прибере в София (другият предполагам ще си остане в Талин) :)
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот VS11 » 29 Сеп 2010 00:56

По-дълбокия проблем на ФБ е, че все още се наричат България Ер - нещо, което е доста отживяло, и далеч не спомага за изграждането на добър брандинг, най-малко заради факта, че е дълго и тромаво за произнасяне. Дори по време на социализма, а/к на много соц. страни - както и нашата - са изграждали бранд/име, който може да се използва индивидуално, но и съдържа националното име. Примери:

Balkan - Balkan Bulgarian Airlines
LOT - Polskie Linie Lotnicze LOT
Malev - Malev Hungarian Airlines
CSA - CSA Československé Státní Aerolinie

А Аерофлот, дори не съдържа национално име. И като цяло, използването на имена на държави в имена на търговски фирми, въобще не е разумна идея - по-вероятно е да предизвика лоши асоциации, отколкото добри. Най-малкото, че Б-я продължава да я спрягат като най-бедната страна в ЕС.....

Други примери за кратки бранд/имена на а/к:
SABENA - Société Anonyme Belge d'Exploitation de la Navigation Aérienne
QANTAS - Queensland and Northern Territory Aerial Services
BMI - British Midland International

И не само от авиацията:

HSBC - Hong Kong and Shanghai Banking Corporation
RBS - Royal Bank of Scotland
RBC - Royal Bank of Canada
т.н.

Така, че юнаците от ФБ е трябвало да започнат да търсят ново име в комбинация с или без България Ер, ако много държат да се идентифицират национално (аз лично си харесвам Балкан). По-този начин новата ливрея, ще е част от една ре-брандингова кампания, и ще си оправдае и средствата, особено като се има предвид, че вкараха и нови самолети. Можеше да го напраят съвсем като по учебник - нови самолети, нова идентичност, нов продукт! Достатъчно причини да накарат и най-предубения пътник да им даде втори шанс.

Ако си измислят име, което не е национално-обвързано, ще имат и свободата да използват каквито и цветове искат....

Много добро решение е името/бранда на друга наша а/к - Air Via - кратко, точно и ясно, и дори концептуално заради VIA- път на латински. Дори и изполват цветово трибагреника, но името им е абсолютно интернационално.

В този ред на мисли, мен най ме дразни надписа - National Carrier, сякаш някой пътник го вълнува! както и сивия цвят - прекалено блед за бял фон...но какво да правиш - търкулнала се тенджерата и си намерила похлупак....та и тяхната история такава....
Аватар
VS11
супер спотър
 
Мнения: 719
Регистриран на: 02 Юли 2004 06:27
Местоположение: Varna, BG/Boston, MA, USA

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот EricEntrena » 29 Сеп 2010 12:25

Подкрепям мнението на колегата. Много по-добре ще е ако няма името на държавата в името на авиокомпанията.
Примера с Air VIA е много добър, защото и то е съкращение както про LOT, Qantas и др.
VIA - Varna International Airways
Аватар
EricEntrena
супер спотър
 
Мнения: 1320
Регистриран на: 16 Юли 2008 16:14
Местоположение: BOJ

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот Anto » 29 Сеп 2010 20:23

Може ливерията на България Ер да не е много функционална и хитра от маркетинг гледна точка, но като видях последната снимка на сайта започна да ми харесва. Опашката ми харесва и предпочитъм по-белите ливерий, изглеждът по-свежи и формални. Цветове като на Wizz и Livingston са направо отврътителни според мен, могат да действът ефективно за хващане не внимание, но са ми непреиятни за гледане и вече става скучно броя на схеми от тоя род които се появявът . Също мисля, че е безмислено пак да сменят името, а Air Via ми звучи малко глупаво на английски, не е добър пример за хубаво име (освен на латински).
Anto
супер спотър
 
Мнения: 815
Регистриран на: 08 Дек 2004 02:25
Местоположение: Токио

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот Stoyan » 29 Сеп 2010 20:42

За мен, BHAir имат една от най-сполучливите окраси.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот tsonpen » 29 Сеп 2010 21:24

Нека отбележим, че окрасата на (да го наречем за по-лесно) национален превозвач трябва да изглежда по един начин, докато окрасата на нискотарифна компания по друг, а на ваканционен чартър по трети. Дизайнът не може да е самоцелен или да се прави с единственото условие да е красив. Дори и графичният дизайн има определена функция, която се различава при различните авиокомпании. Една дразнеща ливрея може да върши прекрасно работата, за която е създадена, докато една красива може да се окаже не особено ефективна.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот mitkobiker » 29 Сеп 2010 22:36

VS11 написа:По-дълбокия проблем на ФБ е, че все още се наричат България Ер - нещо, което е доста отживяло, и далеч не спомага за изграждането на добър брандинг, най-малко заради факта, че е дълго и тромаво за произнасяне. Дори по време на социализма, а/к на много соц. страни - както и нашата - са изграждали бранд/име, който може да се използва индивидуално, но и съдържа националното име. И като цяло, използването на имена на държави в имена на търговски фирми, въобще не е разумна идея - по-вероятно е да предизвика лоши асоциации, отколкото добри. Най-малкото, че Б-я продължава да я спрягат като най-бедната страна в ЕС.....
Така, че юнаците от ФБ е трябвало да започнат да търсят ново име в комбинация с или без България Ер, ако много държат да се идентифицират национално (аз лично си харесвам Балкан). По-този начин новата ливрея, ще е част от една ре-брандингова кампания, и ще си оправдае и средствата, особено като се има предвид, че вкараха и нови самолети. Можеше да го напраят съвсем като по учебник - нови самолети, нова идентичност, нов продукт! Достатъчно причини да накарат и най-предубения пътник да им даде втори шанс.


Тука съвсем влизаме в мътното и дълбокото на цялата тема за ребрандинга на AWA :-D
Аз също съм убеден, че BALKAN Bulgarian Airlines имаше прекрасен шанс да полети и то успешно! Също и легендарната цветова схема може да се "модернизира" лесно и сполучливо... ех мечти :!:
******
Новата цветова схема е по-добър вариант от бял самолет с лого на Армеец и ЛЗ-регистрация, но това не я прави добра цветова схема ...
AB6 313 318/9/20/21/Q/N 332/3/8/9 343/5/6 359 388 717 733-9/M8/9 74E/4/8 752/3 763 772/3 788/9/1 AN4 AT4/7 AWH AR1/8 141/2/3 C207/8 CNJ/1 CR2/7/9/K CS1/3 DHT/2/3/4 D28/38 ER3/4 E70/5/90/5 290 FRJ F50/70/100 IL8/9 J32/41 L4T M82/3 TU3/5 SF3 S20 SU9 NDE
Изображение
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2543
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот Anto » 30 Сеп 2010 01:39

tsonpen написа:Нека отбележим, че окрасата на (да го наречем за по-лесно) национален превозвач трябва да изглежда по един начин, докато окрасата на нискотарифна компания по друг, а на ваканционен чартър по трети. Дизайнът не може да е самоцелен или да се прави с единственото условие да е красив. Дори и графичният дизайн има определена функция, която се различава при различните авиокомпании. Една дразнеща ливрея може да върши прекрасно работата, за която е създадена, докато една красива може да се окаже не особено ефективна.

Точно това казвам, че функционалноста може да пречи на красотата.
Anto
супер спотър
 
Мнения: 815
Регистриран на: 08 Дек 2004 02:25
Местоположение: Токио

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот tsonpen » 30 Сеп 2010 14:03

И още нещо (за съжаление):

Шрифт:
Изображение

Вертикален стабилизатор:
Изображение

Графичен елемен в предната част на фюзелажа:
Изображение

България Ер:
Изображение
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот takeoff » 30 Сеп 2010 23:51

Stoyan написа:За мен, BHAir имат една от най-сполучливите окраси.


Наистина е така . Страхотни са . :drinkers:
Изображение
Аватар
takeoff
най-спотър
 
Мнения: 299
Регистриран на: 02 Юни 2009 21:20
Местоположение: Sofia

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот EricEntrena » 02 Окт 2010 13:32

И LZ-FBD вече е с новата ливерия. Вчера замина за зимната си акция в Талин. Снимка - малко по-късно :)

Edit: Ето я и обещаната снимка :)
Изображение
Аватар
EricEntrena
супер спотър
 
Мнения: 1320
Регистриран на: 16 Юли 2008 16:14
Местоположение: BOJ

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот Делян » 02 Окт 2010 20:26

Надписите зелени ли са или са сиви? :?:
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот BOOMER » 03 Окт 2010 00:31

Това, което най- много ме отблъсква в новото лого, е сивият цвят. Ясно е, че са искали да подчертаят бялото в българския флаг, но не мога да разбера защо са решили да използват сивото за тази цел. Сивото не отива на зелено и червено. Ако подхождаше, може би щеше да има поне една държава в света, чието знаме да съдържа сиво и зелено, но такава няма. Има много държави, чийто флагове са със бяло, зелено и червено. Сиво няма. Сивото прави знамето на България грозно. Бяло, сиво, зелено, червено. Що за вертикален стабилизатор... А това, надписът България Ер да е в сиво.... просто нямам думи. Сиво на бял фон?! Знаем, че са търсели максимален контраст, така че името на компанията да изпъква... затова е използвано сиво на бял фон...

Може би ако се премахне сивият цвят и "шишът", т.е. завършека на флага от вертикалния стабилизатор- ще мога да гледам самолетите без да ми се гади.
Изображение

It is extremely important that crews understand that a decision to reject a take off is not made because the airplane can stop. A decision to reject a take off is made because the airplane will not fly!!!
Аватар
BOOMER
по-спотър
 
Мнения: 151
Регистриран на: 23 Ное 2005 01:15

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот LZB123 » 03 Окт 2010 17:22

Още една снимка на LZ-FBD:

Изображение

Photo by: Malcolm Bezzina

Доста е впечатляваща и новата ливиера на Air Finland:

Изображение

Photo by: Keith Newsome
Изображение

AN24/AT43/A319/A320/A321/A332/B462/B463/B712/B733/B734/B735/B738/B744/E190/RJ85/SU95/T134/T154

Снимките ми в BGspotters, Airliners, JetPhotos
Аватар
LZB123
супер спотър
 
Мнения: 901
Регистриран на: 21 Май 2008 19:55
Местоположение: Toulouse - Blagnac (TLS / LFBO), France

Re: Новата корпоративна идентичност на България Ер

Мнениеот akair » 03 Окт 2010 18:33

И Airliners.net са го отразили:

Изображение

Определено "Национален превозвач" не се вижда (за добро или лошо) :-)
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

ПредишнаСледваща

Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта