Hurricane Hunter

Hurricane Hunter

Мнениеот IvanFL » 13 Май 2011 17:28

Миналия уикенд ато начало на сезона на ураганите на местното летище бяха открили един от ловците на урагани. Минаx оттам и се наредиx на опашка да го видя. самолета съм го снимал и преди това във Луизиана на летището Baton Rouge.
Този е самолета на NOAA, който лети най вече под 3000 м за разлика от WC-130J които събират данни по нависоко и най отгоре лети един Gulfstream IV (NOAA) . базата на самолета e MacDill Air force base в Тампа, флорида. самолета лети с 10-12 екипаж на борда. най голямата предна антена е C-band radar.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: Hurricane Hunter

Мнениеот Пароль » 16 Май 2011 21:58

Много добра тема! От мен лично - поздрави и благодарности!
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Hurricane Hunter

Мнениеот skyviewer » 17 Май 2011 12:50

А този борд работи преди двадесеттина години и в българското небе и можеше да се види по летищата ни.
В изследванията участваше и БАН.

http://airspot.ru/catalogue/item/ilyush ... 8d-tsiklon

http://ria-stk.ru/mi/adetail.php?ID=107 ... _id=154577
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Hurricane Hunter

Мнениеот harrier » 17 Май 2011 13:08

@skyviewer, Това е много интересно! Можеш ли да разкажеш повече относно мисията му у нас?

@IvanFL, много рядък екземпляр и страхотни снимки! :)
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Hurricane Hunter

Мнениеот skyviewer » 17 Май 2011 16:17

"Циклон" извършваше полети с продължителност от няколко часа и това беше по време на големи градови образувания.Полетите включваха и засяване на облаците.Основно се летеше от LBPD.Цифровата апаратурата на борда беше на ниво феритно-релейна обработка на информацията /справка - тренажорите в Учебния Център на БГА Балкан/.За конкретика може да се обърнете към Института по Метеорология към БАН и Дирекцията за Борба с Градушките с чиито Сантиметрови МРЛ се извършваше целенасочване.На всички задачи присъстваха хора от БАН,които според мен са издействали пристигането на "Циклон" в НРБ. Успех :D
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Hurricane Hunter

Мнениеот IvanFL » 18 Май 2011 02:40

Летящите лаборатории са много интересен обект. За съжаление и много скъп обект. Ще е интересно ако отворим една форумна тема за тях където да посаберем щракнати снимки на едно место вместо пръснати из архивите. Аз имам няколко снимки на такива ловци, а и на няколко самолети изследващи поземни залежи и други такива.
IvanFL
супер спотър
 
Мнения: 537
Регистриран на: 07 Май 2006 02:14
Местоположение: Miami, FL

Re: Hurricane Hunter

Мнениеот skyviewer » 18 Май 2011 07:42

Да наистина темата е свързана с много научни изследвания. Затова се използват капацитетите на цели институти и академии.Подразбира се ,че такива притежават страни с големи бюджети,които могат да заделят средства за такава дейност.Спомням си ,че "Циклон"беше оборудван с ракетни гнезда по фюзелажа/като тези за изстрелване на уловки при бойните самолети/с помоща на които разпръскваха сребърен йодит в облаците и предизвикваха валежни зони за да се предотвратят градови образувания.
А между другото Хърикейните са запазена марка за Флорида.От 2005 не съм я посещавал.Там видях някои съоръжения , на тяхната МТО организация за откриване на мълнии/може би използват подобен софтуер http://www.vaisala.com/en/products/thun ... S2005.aspx / и Доплерови МТО радари.Но има защо,нали обслужват и Cape Canaveral /възможност за още един trip report :D /
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11


Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта