Bye Bye 154

Re: Bye Bye 154

Мнениеот Trastichko » 09 Юли 2013 19:35

Stoyan написа:Тук, последните 3 клипа са на Ту-то.

Красива гледка, особено ако си на 30-на метра от полосата.

http://www.youtube.com/user/airmanbg/videos


Твойте клипове ли пусна BTV днес в новините ?
От статив ли го снима ?
Аватар
Trastichko
супер спотър
 
Мнения: 561
Регистриран на: 07 Фев 2011 16:29

Re: Bye Bye 154

Мнениеот Stoyan » 09 Юли 2013 23:50

Trastichko написа:
Stoyan написа:Тук, последните 3 клипа са на Ту-то.

Красива гледка, особено ако си на 30-на метра от полосата.

http://www.youtube.com/user/airmanbg/videos


Твойте клипове ли пусна BTV днес в новините ?
От статив ли го снима ?


Не е от статив, но е стабилизиран клипа. Ако е сниман близо до полосата, и отлепя пред мен е мой клипа. Всъщност можеш да ги сравниш с тези в youtube.

P.S. След като им изгледах емисията, да. Клипът е мой.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Bye Bye 154

Мнениеот akair » 10 Юли 2013 00:05

Stoyan написа:Не е от статив, но е стабилизиран клипа. Ако е сниман близо до полосата, и отлепя пред мен е мой клипа. Всъщност можеш да ги сравниш с тези в youtube.

P.S. След като им изгледах емисията, да. Клипът е мой.


И май са забравили да те питат дали могат да го ползват... :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Bye Bye 154

Мнениеот Stoyan » 10 Юли 2013 00:06

akair написа:
Stoyan написа:Не е от статив, но е стабилизиран клипа. Ако е сниман близо до полосата, и отлепя пред мен е мой клипа. Всъщност можеш да ги сравниш с тези в youtube.

P.S. След като им изгледах емисията, да. Клипът е мой.


И май са забравили да те питат дали могат да го ползват... :D


Да, забравиха, но аз не зная до колко мога да претендирам, защото те ще кажат, ми то е публично достъпен щом е в тубата.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Bye Bye 154

Мнениеот autom8 » 10 Юли 2013 02:17

Stoyan написа:
akair написа:
Stoyan написа: Клипът е мой.

И май са забравили да те питат дали могат да го ползват... :D

Да, забравиха, но аз не зная до колко мога да претендирам, защото те ще кажат, ми то е публично достъпен щом е в тубата.

Публично достъпен, но само за лично ползване. Не с комерсиална цел! А всяка телевизия, особено частната такава, е комерсиална. ;)
Нищо не пречи да им се обадиш, и да предявиш претенции. Доказателството, че клипът е твой, е най-лесната работа в случая, след като акаунта в тубата е регистриран от твой мейл. А и нищо няма да загубиш. Най-много да спечелиш :)
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Bye Bye 154

Мнениеот tu-134 » 10 Юли 2013 02:45

Рядко влизам в този отдел на форума и докато гледах темата "искам да ви покажа" си викам как пък почти никой не е отбелязал това :shock: :?: Тъжен и носталгичен момент наистина. Гледам ви снимките и хем се кефа че през 2013г в София излита български Ту-154 хем е кофти че ще бъде за последно. Зулуто последно го снимах в полет 2006г. А клипа от излитането на Stoyan ме зарадва и защото докато излиташе отзад се мерна "последния" Ту-134 но той никога повече няма да излети...

И все пак не е последното руско в България, има още Ан-26 и Ан-2. И добре се случи все пак че много от вас отбелязаха този момент, защото не помна някой да е снимал последните полети на български Як-40, Ан-12, Ан-24 или Ту-134... :(
Аватар
tu-134
супер спотър
 
Мнения: 657
Регистриран на: 04 Яну 2004 06:51
Местоположение: Chicago

Re: Bye Bye 154

Мнениеот Trastichko » 10 Юли 2013 10:31

Публично достъпен, но само за лично ползване. Не с комерсиална цел! А всяка телевизия, особено частната такава, е комерсиална. ;)
Нищо не пречи да им се обадиш, и да предявиш претенции. Доказателството, че клипът е твой, е най-лесната работа в случая, след като акаунта в тубата е регистриран от твой мейл. А и нищо няма да загубиш. Най-много да спечелиш :)


И не печелиш само ти ! Печели цял народ !!!! Направи го!
Аватар
Trastichko
супер спотър
 
Мнения: 561
Регистриран на: 07 Фев 2011 16:29

Re: Bye Bye 154

Мнениеот Stoyan » 10 Юли 2013 10:49

Trastichko написа:
Публично достъпен, но само за лично ползване. Не с комерсиална цел! А всяка телевизия, особено частната такава, е комерсиална. ;)
Нищо не пречи да им се обадиш, и да предявиш претенции. Доказателството, че клипът е твой, е най-лесната работа в случая, след като акаунта в тубата е регистриран от твой мейл. А и нищо няма да загубиш. Най-много да спечелиш :)


И не печелиш само ти ! Печели цял народ !!!! Направи го!


Чакам да ми отговорят.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Bye Bye 154

Мнениеот autom8 » 10 Юли 2013 13:21

Stoyan написа:Чакам да ми отговорят.

Като отговорят, пиши за резултата, ако е удобно.
В случай, че безпроблемно се съгласят да ти изплатят някаква сума за авторско право, поинтересувай се първо каква е средната ставка за минута реклама, която bTV иска от рекламодател, и може евентуално скромно да я намалиш с 10-20% примерно (или ако, и с колкото сам прецениш). Защото те с твоя клип реално са си направили реклама на новинарската емисия. След като те взимат пари да рекламират продукт, следва и да дават пари за същото.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Bye Bye 154

Мнениеот HORNISE » 10 Юли 2013 15:04

Извинявам се за офтопика.
Не може да се сравнява цената за видео в новините с тази за реклама. По мои данни за много интересни материали в новините си Нова са плащали по около 200 лв. И това е максимума, който може да се вземе на добра воля.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Re: Bye Bye 154

Мнениеот Stoyan » 10 Юли 2013 18:04

Искам съвети, защото за пръв път ми се случва да се сблъскам с подобно нещо.

Ето отговора на моя мейл.

Уважаеми, г-н Георгиев,

Аз съм авторът на вчерашния материал, в който е използван клипът от youtube с излитането на бившия правителствен самолет Ту-154 от летище София.

Забелязах клипа като споделен в страницата „Керосин в кръвта” (Facebook), която също следя. Като журналист информацията ми се стори достатъчно любопитна и значима (така както очевидно и на Вас), за да бъде споделена с аудиторията на bTV Новините. С цел да се отрази новината, се наложи показването на част от клипа.

Държа да подчертая, че по никакъв начин не съм имал за цел да Ви ощетя. В публичния профил на airmanbg в Youtube за съжаление липсва информация за контакт – име или e-mail. В противен случай щях да се свържа с Вас и то не само, за да изисквам Вашето съгласие, но и да науча повече информация за полета и самолета.

Надявам се, че вчерашната употреба на Вашата собственост не излиза извън честните правила за ползване на Youtube и не е навредила на възможността Ви да получавате печалба от оригиналното произведение.

Поднасям своите извинения и Ви предлагам, ако желаете, да се поправим чрез сайта bTVnews.bg, където може да отделим материала от емисията в самостоятелна новина с коректното позоваване на автора на любителския клип.

С уважение,
Константин Караджов
репортер, БТВ Новините
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Bye Bye 154

Мнениеот cedar jet » 10 Юли 2013 18:33

:( тъжна гледка... Любимият ми самолет. Още си спомням колко пъти се опитвахме да кацнем в една снежна буря по полет от Бейрут, именно с LZ-BTZ, геройски самолет
Middle East Airlines - Air Liban
cedar jet
най-спотър
 
Мнения: 217
Регистриран на: 30 Мар 2005 03:07
Местоположение: SOF-LBSF/BEY-OLBA

Re: Bye Bye 154

Мнениеот akair » 10 Юли 2013 19:57

Да не опорочаваме важната и интересна тема с т.нар. журналисти, но би било интересно дали г-н Караджов може да представи договор между бТВ и Google за право на излъчване на материали от Youtube - противното би било в ущърб на американската технологична компания...
Отделна тема е че при желание за осъществяване на контакт с автора на видеото, взможности винаги ще се намерят - коментар под видеото би било едно нелошо начало.... :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Bye Bye 154

Мнениеот autom8 » 10 Юли 2013 22:24

Чудно ми е как би постъпил г-н Караджов, ако види, че някой е ползвал негов авторски материал в друга медия, без автора му да го е уведомил с оправданието, че не му е намерил личния телефон, или поща :D
А твърдението
В публичния профил на airmanbg в Youtube за съжаление липсва информация за контакт – име или e-mail.

Не звучи сериозно, да не кажа направо е нелепо. Този съвсем за индианци ли ни взе, или отваря youtube за първи път (което сам твърди, че не е така), и не знае, че там има опция за контакт със собственика на акаунта чрез пращане на съобщение в платформата на youtube/google. Който отделно от това пък, обикновено е свързан, и автоматично препраща известие на личната поща за полученото съобщение.
А вече на официално ниво, наистина интересно какво би изтъкнал в своя полза г-н Караджов, и медията зад гърба му, в отговор на въпроса на akair:
би било интересно дали г-н Караджов може да представи договор между бТВ и Google за право на излъчване на материали от Youtube?


Не съм чел подробно и в детайли правилата за ползване на авторски материали, съдържащи се в youtube, още повече от комерсиални медии, но със сигурност знам, че са железни, и не дават много опции за нарушаването им.

edit: администратора май ще е по-добре да отдели мненията за защита на авторските материали в друга тема. Наскоро имаше и друг подобен случай със снимка отново на потребител на bgspotters на самолета на BH, използвана от тях на сайта им. Предполагам, че отделна секция за такива въпроси би била уместна за сайт, на който се качват стотици снимки. А предполагам, че ще стават и все повече за в бъдеще.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Bye Bye 154

Мнениеот akair » 10 Юли 2013 22:59

Е аз може да съм ги погледнал, преди да пиша... :) В най-общи линии авторът се съгласява Google/Youtube да разрешават по тяхна преценка на телевизии да ползват ъплоуднатите материали. Същевременно ползването на видео материали, качени в Youtube, с комерсиална цел (ака от телевизии) без изричното разрешение на Google/Youtube е забранено. Затова всичко би било правно ок, ако бТВ имат писменото разрешение на Google/Youtube.
Моралната страна и усещането кой и как следва да си върши работата (за което получава заплата) е успоредна и немаловажна тема. :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

ПредишнаСледваща

Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта

cron